Bilgi : Onaylı Deftere Yazılanlar

cem önsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
HERKESE ANLATMAMIZ GEREKEN 2 YASAL HAK VAR
6331 - İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları

MADDE 8(2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmaküzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilieksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
İş güvenliği uzmanlarının görevleri
MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
a) Rehberlik;
2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

DİĞER MADDELERDE : "işverene önerilerde bulunmak"

ÖYLEYSE "YAZIN" ARKADAŞLAR

bülent bayrakcıoğlu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her isyeri ve sektör için farklıdır yazılacaklar diye düşünüyorum. Bunu otomatik hale getirmek osgb tarzı oneri defterlerini doldur geç gibi sanki. Yapılan tespitler ve bunlarla ilgili öneriler isg uzmanının işverene sunduğu ve çoğunlukla işverenin şunu yazmasaniz olmaz mı diye direttiği bir defter. Buna yazılan şeyler bir firmada bile her gün değişiklik gösterebilir.Diyelim ki preslerin olduğu bir bölüm ve sensörlerde bir arıza o gün meydana gelmiş. Bu bir uzuv kaybına neden olabilir. Bunu uzman tespit ettiği hemen o gün deftere bunu yapmalıdır.
Burada örnek verdiğiniz olayda

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Merhaba , yeni alınmış onaylı defterin ilk sayfasına atamamızın yapıldığı tarihi yazmak zorunda mıyız ?

cem önsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yeni alınmış onaylı deftere tarih yazmak zorunda değilsiiniz. Atama tarihiniz isg katip sözleşmenizde zaten yer almaktadır.
Ancak eski deftere devam eden, yeni uzman olursanız yazacağınız ilk sayfaya atama tarihimden ..... geçerli olmak üzere yazabilirsiniz.
not: daha önceki tespitleri kabul ediyorsanız buna da gerek yok .
yönetmeliklerde ve yargıtay kararlarında bununla ilgili bir bilgi yok.

Gül Bahar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Yeni alınmış onaylı deftere tarih yazmak zorunda değilsiiniz. Atama tarihiniz isg katip sözleşmenizde zaten yer almaktadır.
Ancak eski deftere devam eden, yeni uzman olursanız yazacağınız ilk sayfaya atama tarihimden ..... geçerli olmak üzere yazabilirsiniz.
not: daha önceki tespitleri kabul ediyorsanız buna da gerek yok .
yönetmeliklerde ve yargıtay kararlarında bununla ilgili bir bilgi yok.
Anladım , teşekkür ederim

mehmet altıparmak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Müfettişler onaylı deftere sadece tespit ve önerilerin yazılmasını istiyorlar. Yaptığınız işleri ve eğitimleri yazmanıza gerek yok diyorlar.
Doğrusu da bu olmalı.
Ancak uzman yıllarca aynı iş yerinde hizmet veriyor, (değişik nedenlerle, örneğin yıl sonu dokümantasyonu, eğitim vb. ) deftere yazacak tespit ve önerisi yok ne yazacak, elbetteki yaptığı işleri ve hizmetlerini de yazacak. İş yerine geldiğini hizmetini yaptığını deftere kaydetmek istiyor.
- Bunun için dayanağı-gerekçesi olan mevzuat maddesi de yönetmelikte mevcut:

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
İş güvenliği uzmanlarının yükümlülükleri

MADDE 11 – (4) İş güvenliği uzmanı, görevlendirildiği işyerinde yapılan çalışmalara ilişkin tespit ve tavsiyeleri ile 9 uncu maddede (Uzmanların görevleri bahsi ) belirtilen hususlara ait faaliyetlerini, işyeri hekimi ile birlikte yapılan çalışmaları ve gerekli gördüğü diğer hususları onaylı deftere yazar.
Arkadaşlar, müfettişlerin ne dediğinin fazla önemi yok, mesele iş kazası olduğunda polis-savcı-hakim karşısında sizin fiilen hizmet verdiğinizi ispatlamak için, yaptığınız işleri de mutlaka yazılmalı, söz uçar yazı kalır

tuğçe kahraman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Merhaba, Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı olan işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olup hiçbir şekilde onaylı deftere tespit ve onerilerini yazmama gibi hakkı var mı?

İsmail UYGUR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı olan işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olup hiçbir şekilde onaylı deftere tespit ve onerilerini yazmama gibi hakkı var mı?
Tehlike sınıfı önemli değil. Onaylı deftere tespit ve öneriler mutlaka yazılmalıdır.
Onaylı defteri tamamı ile boş olan bir uzman ve hekime, bakanlık denetlemesi sonucu uzman ve hekimin görevini yerine getirmediği, işvereni bilgilendirmediği vb. nedenlerden ihtar puanı uygulaması yapıldığını duydum.
O işyerinin tam zamanlı uzman veya hekimi olsanız bile, "ben zaten sürekli burada çalışıyorum, deftere yazmaya gerek kalmadan sorunları gideriyoruz" denilmesi bizi kurtarmıyor.

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Tehlike sınıfı önemli değil. Onaylı deftere tespit ve öneriler mutlaka yazılmalıdır.
Onaylı defteri tamamı ile boş olan bir uzman ve hekime, bakanlık denetlemesi sonucu uzman ve hekimin görevini yerine getirmediği, işvereni bilgilendirmediği vb. nedenlerden ihtar puanı uygulaması yapıldığını duydum.
O işyerinin tam zamanlı uzman veya hekimi olsanız bile, "ben zaten sürekli burada çalışıyorum, deftere yazmaya gerek kalmadan sorunları gideriyoruz" denilmesi bizi kurtarmıyor.

duyumunuzu reel bir şekilde paylaşır mı sınız????? ihtar puanı nasıl düşürülüyor? uzmana ve hekime nasıl bildiriliyor?

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
duyumunuzu reel bir şekilde paylaşır mı sınız????? ihtar puanı nasıl düşürülüyor? uzmana ve hekime nasıl bildiriliyor?
Bahsi geçen konu müfettiş denetiminde yaşanabilecek bir durum. Gelen iş müfettişi denetimi yapar gider, raporunu teslim eder. O rapora istinaden işverene/iş güvenliği uzmanına/ iş yeri hekimine ceza gerektiren bir durum varsa, bakanlık tarafından yazılı olarak kişilerin iletişim adreslerine postalanır.

mltm123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba
endeks okuma ve elektrik kesme acma yapıyor personellerimiz tespit öneri defterine ilk olarak ne yazman gerekiyor kuçuk bir ofis var ve personeller hep sahada ::yokkk::

iremre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar merhaba
endeks okuma ve elektrik kesme acma yapıyor personellerimiz tespit öneri defterine ilk olarak ne yazman gerekiyor kuçuk bir ofis var ve personeller hep sahada ::yokkk::
açma kesme yaparken yalıtkan eldiven kullanmaları, enerji kontrolü için ne kullanıyorlar?, iki uçlu faz kontrol kalem kullanmalarını önerebilirsin, köpek saldırısına karşı eğitim almalarını söyleyebilirsin. Abonelerin evlerine/bahçelerine giderken dikkatli olmaları gerekir. İşe araçla gidiyorsa trafik kurallarına uymaları gerektiğini.vs.ın

Moderatör tarafında düzenlendi:

ozturk adı

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çalışma alanında mutlaka ilk yardım dolabı ve çantası bulundurulmalıdır.

Kullanılan makine ve teçhizatın kullanım talimatı olmalıdır.

Her çalışana (çok tehlikeli sınıf için ) 1 tane ilk yardımcı bulundurulmalıdır.

Elektrik kabloları yıpranmıs eskimiş olmamalıdır. yıpranmış eskimiş kablolar sorumlu teknik personelce onarılmalıdır.

Ortam ölçümleri ve elektrik opraklama ölçümleri yetkili kurumlarca yapılmalıdır.
Yönetmelik ağır ve çok tehlikeli işlerde her 10 çalışanın biri ilkyardım belgeli çalışan olmalı diyor. Siz neye göre her çalışana bir ilk yarımcı olmalı diyorsunuz?

iremre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Yönetmelik ağır ve çok tehlikeli işlerde her 10 çalışanın biri ilkyardım belgeli çalışan olmalı diyor. Siz neye göre her çalışana bir ilk yarımcı olmalı diyorsunuz?
Yanlış yazılmıştı. düzeltme istemiştim yıllar önce o kısımı değiştiremedim.

ayar61

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Böyle bir çalışma yaptığınız için çok teşekkür ederim.

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben eğitimde bahsettiğim konuları ve bölüm sorumlularına ilettiğim konuları aşağıdaki konular ... bölüm sorumlularına iletilmiştir şeklinde birkaç not düştüm.

selyum

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
İlk satırına :
6331 Sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında firmaya ziyaret gerçekleştirilmiş olup Firmada bilgilendirme , denetim, eğitim hizmetleri devam etmektedir.

istipfatih

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İşinize katkı sağlayacağına inanıyorum

Ekli dosyalar

• tüm işyerleri isg önlemleri.docx
    37.8 KB · Görüntüleme: 369

Mustafa KAYA45

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben hep "Çalışanlar" kelimesi ile başlıyorum nedense :D takılmışım oraya :D
şunlar yazılabilir bence:
1. Çalışanların İş Sağlğığı ve güv. eğt. (eksik var ise) iş güv. uzm. ve işyeri hek. tarafından tamamlanmalıdır.
2. Saha da görülen makine, döner kasnak, kaygan zemin gibi tehlkeli alanlar (açık hareketli alanlar, koruyucusuz makineler v.b.) mutlaka yazılmalıdır.
3. periyodik kontroller ve isg ölçümleri yazılmalı
4. kilitleme/etiketleme ve bakım prosedür ve talimatları oluşturulması istenmeli
5. Dışarıdan firmaya giren firma ve hizmetler için prosedür ve talimatlar ve eğitimler istenmeli ve risk analizleri istenmelidr.
6. Risk analizi ve adp planları oluşturulmalı ve eğtimleri planlanmalıdır.
7. Kurul olan yerlerde kurul toplantısı belirtilmelidir .

Aklıma gelenler bunlar :)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.