Bilgilendirme - Onaylı Deftere Yazılanlar | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Onaylı Deftere Yazılanlar

Konu, 'Adım Adım İş Sağlığı ve Güvenliği' kısmında iremre tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. cem önsoy

cem önsoy TÜİSAG Üyesi

HERKESE ANLATMAMIZ GEREKEN 2 YASAL HAK VAR
    6331 - İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları

MADDE 8(2) (Değişik: 4/4/2015-6645/1 md.) İşverene iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda rehberlik ve danışmanlık yapmaküzere görevlendirilen işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı, görev aldığı işyerinde göreviyle ilgili mevzuat ve teknik gelişmeleri göz önünde bulundurarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilieksiklik ve aksaklıkları, tedbir ve tavsiyeleri belirler ve işverene yazılı olarak bildirir. Eksiklik ve aksaklıkların düzeltilmesinden, tedbir ve tavsiyelerin yerine getirilmesinden işveren sorumludur.

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    İş güvenliği uzmanlarının görevleri
    MADDE 9 – (1) İş güvenliği uzmanları, aşağıda belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdür:
    a) Rehberlik;
    2) İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak bildirmek.

DİĞER MADDELERDE : "işverene önerilerde bulunmak"

ÖYLEYSE "YAZIN" ARKADAŞLAR

KübraEren, Fatma Gül, mustafa bayman ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. bülent bayrakcıoğlu

bülent bayrakcıoğlu TÜİSAG Üyesi

Burada örnek verdiğiniz olayda

seher ipek bu yazıya teşekkür etti.
  3. Gül Bahar

Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

Merhaba , yeni alınmış onaylı defterin ilk sayfasına atamamızın yapıldığı tarihi yazmak zorunda mıyız ?

4. cem önsoy

cem önsoy TÜİSAG Üyesi

Yeni alınmış onaylı deftere tarih yazmak zorunda değilsiiniz. Atama tarihiniz isg katip sözleşmenizde zaten yer almaktadır.
    Ancak eski deftere devam eden, yeni uzman olursanız yazacağınız ilk sayfaya atama tarihimden ..... geçerli olmak üzere yazabilirsiniz.
    not: daha önceki tespitleri kabul ediyorsanız buna da gerek yok .
    yönetmeliklerde ve yargıtay kararlarında bununla ilgili bir bilgi yok.

5. Gül Bahar

Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

Anladım , teşekkür ederim

6. mehmet altıparmak

mehmet altıparmak TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, müfettişlerin ne dediğinin fazla önemi yok, mesele iş kazası olduğunda polis-savcı-hakim karşısında sizin fiilen hizmet verdiğinizi ispatlamak için, yaptığınız işleri de mutlaka yazılmalı, söz uçar yazı kalır

7. tuğçe kahraman

tuğçe kahraman TÜİSAG Üyesi

Merhaba, Az tehlikeli sınıfta yer alan ve 50'den az çalışanı olan işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olup hiçbir şekilde onaylı deftere tespit ve onerilerini yazmama gibi hakkı var mı?

8. İsmail UYGUR

İsmail UYGUR TÜİSAG Üyesi

Tehlike sınıfı önemli değil. Onaylı deftere tespit ve öneriler mutlaka yazılmalıdır.
    Onaylı defteri tamamı ile boş olan bir uzman ve hekime, bakanlık denetlemesi sonucu uzman ve hekimin görevini yerine getirmediği, işvereni bilgilendirmediği vb. nedenlerden ihtar puanı uygulaması yapıldığını duydum.
    O işyerinin tam zamanlı uzman veya hekimi olsanız bile, "ben zaten sürekli burada çalışıyorum, deftere yazmaya gerek kalmadan sorunları gideriyoruz" denilmesi bizi kurtarmıyor.

OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
  9. OGÜN.

OGÜN. TÜİSAG Üyesi

duyumunuzu reel bir şekilde paylaşır mı sınız????? ihtar puanı nasıl düşürülüyor? uzmana ve hekime nasıl bildiriliyor?

10. Erkan FINDIKLI

Erkan FINDIKLI TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bahsi geçen konu müfettiş denetiminde yaşanabilecek bir durum. Gelen iş müfettişi denetimi yapar gider, raporunu teslim eder. O rapora istinaden işverene/iş güvenliği uzmanına/ iş yeri hekimine ceza gerektiren bir durum varsa, bakanlık tarafından yazılı olarak kişilerin iletişim adreslerine postalanır.

OGÜN. bu yazıya teşekkür etti.
  11. mltm123

mltm123 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba
    endeks okuma ve elektrik kesme acma yapıyor personellerimiz tespit öneri defterine ilk olarak ne yazman gerekiyor kuçuk bir ofis var ve personeller hep sahada ::yokkk::

12. iremre

iremre TÜİSAG Üyesi

açma kesme yaparken yalıtkan eldiven kullanmaları, enerji kontrolü için ne kullanıyorlar?, iki uçlu faz kontrol kalem kullanmalarını önerebilirsin, köpek saldırısına karşı eğitim almalarını söyleyebilirsin. Abonelerin evlerine/bahçelerine giderken dikkatli olmaları gerekir. İşe araçla gidiyorsa trafik kurallarına uymaları gerektiğini.vs.ın

Last edited by a moderator: 12 Nisan 2019
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica