Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

Mesut BULUT

TÜİSAG Üyesi
Benim de bir sorum olacak, bu belgelendirme firması olmak istersem Türkak ne istiyor aacba?
 

degiray

TÜİSAG Üyesi
Benim de bir sorum olacak, bu belgelendirme firması olmak istersem Türkak ne istiyor aacba?
Bu işi yapmak istiyorsanız bence yabancı akreditasyon seçin. Çünkü Başta Avrupa birliği olmak üzere birçok ülke Türkak akreditasyonunu kabul etmez. Ayrıca Türkak tan akredite olmak isteğinize göre fiyat değişikliği oluyor diye biliyorum. Ayrıca bunu tam bilmemekle beraber yüklü miktarda bir ödeme yapmanız gerekiyor diye duydum
Şahsi fikrim Türkak ile hiç uğraşmadan yabancı akreditasyon alın. Biraz para kazanınca Türkak alırsınız. Çünkü potansiyel müşterileriniz yabancı akreditasyon isteyecek. Bunu da pazarlayan Türkiye de yığınla adam ve yamyam var.
 

SEG

TÜİSAG Üyesi
TUV nord ve BVQI uluslar arası tercih edilen firmalar, ama türk ak sa sonuçta ISO onaylı bir kurum.yurtdısından kimse geçersiz diyemez. demiyor dda, hiç yaşamadık
 

silifke

TÜİSAG Üyesi
Ohsas 18001 kursunu başarı ile bitiridik. peki staj nerde yapacağız? yada staj gereklimi? yapılan staj kayıtlarını kim turuyor?
 

AdlBelge

TÜİSAG Üyesi
OHSAS 18001 belgesi ISO 'dan akredite değildir. OHSAS 18001, ISO (Uluslararası akreditasyon kurumu) tarafından değil; İngiltere'nin kısa adı BSI olan (British Standarts Institute=İngiltere Standartlar Enstitüsü) tarafından yayınlanmış "OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği" (OHSAS) standartıdır. Türkak akreditasyonu olmamakla birlikte yurtiçi ağırlıklı müşteri portföyüne sahipseniz Türkak tarafından akredite edilmiş bir belgelendirme kuruluşundan OHSAS 18001 belgesi almanız yeterlidir. Yurtdışı ağırlıklı faaliyet gösteriyorsanız BSI onaylı 18001 belgesi alabilirsiniz. ISO 'nun geliştirdiği ancak henüz yayınlanmamış ISO 45001 standardı yayınlandığında bu tür problemlerde ortadan kalkacaktır. (1)
 

Emrah Akdemir

TÜİSAG Üyesi
Haklısınız. Zaten OHSAS 18001 iye geçer ISO' danda Akredite değildir. OHSAS 18001 İngiltere Standard Enstitüsü tarafından akreditedir. OHSAS yerine ISO 45001 standardı hazırlanmaktadır.
Entegre Yönetim Sistemleri ile uğraşan birisi olarak konuyla ilgilenen arkadaşlara naçizane tavsiyem öncelikle yüksek seviye yapı, OHSAS temel bilgilendirme eğitimleri / süreçleri hakkında bilgi sahibi olmaları, mümkünse eğitim programlarına katılmaları, BSI-SGS-BV gibi firma sayfalarından 45001 ile ilgili süreçleri takip etmeleri gerekliliğidir.
 

Emin İnan

TÜİSAG Üyesi
Merhaba herkese bu ohsası şirketlerin alması zorunlumudur illa olacak diye bir zorunluluğu varmı, teşekkürler.
 

srkn

TÜİSAG Üyesi
OHSAS 18001 yerine, ISO 45001 İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi yürürlüğe girmiştir.
 

mawitech

TÜİSAG Üyesi
Ohsas 18001 yavaş yavaş siliniyor iso ohsas yerine daha kapsamlı ve iso olan 45001 getir ohsas almak yerine 45001 almak daha mantıklı
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.