Mesleki Eğitim

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sunumları' kısmında SİBEL TURAN AÇAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi  Merhaba,
  benim sorum mesleki eğitim alınması ile ilgili olacak. Çalıştığım firma tehlikeli sınıfta yer aldığı için çalışanlara mesleki eğitim aldırmam gerekiyor, fakat bir kaç sorunum var, Şu şekilde;

  1. Eğitim Halk eğitim ve Meslek Eğitim müdürlüğü tarafından verilebiliyor, fakat ilçede olduğumuz için her iki kurumunda bizden usta öğretici talebinde bulunuyor. Her iki kurumda usta öğretici için farklı vasıflar istiyor. bir tanesi lisans isterken bir tanesi lise mezunu bile olabilir diyor o işte uzun zaman çalışmak kaydıyla. Mesleki eğitim kanununda ise
  "Madde 31 – Ustalık yeterliğini kazanmış olanlar Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla tamamladıkları takdirde kendilerine usta öğreticilik belgesi verilir."
  diyor.
  2. Fabrikada bir çok bölüm var, metal ebatlama, lojistik, konfeksiyon vb. her biri için ayrı ayrı mesleki eğitim aldırılması gerekiyor sanırım fakat hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün sitesinde bazı konuları içeren modül yok. Ayrıca bir iş müfettişinin yorumuna göre asıl tehlike sınıfımız tehlikeli olsada örneğin konfeksiyon az tehlikeli olduğu için almasına gerek yok olmuştu, tam tersini söyleyen de oldu.
  3. yaşam boyu öğrenme genel müdürlüğü ile görüştüm bana 01.01.2009 tarihinden önce girinlere ancak 40 saatlik eğitim aldırabileceğimi, bu tarihten sonra girenleri ise Mesleki Eğitm müdürlüğüne kaydettirip bir yıl boyunca haftada bir gün eğitim aldırmam gerektiğini söyledi.

  konu hakkında bilgisi olan var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

  Sibel Turan Açar


   
 2. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Bulunduğunuz bölgede Ensdütri meslek lisesi var ise orayla anlaşıp eğitim alabilirsiniz.

   
 3. c.ahu

  c.ahu TÜİSAG Üyesi

  mrb sibel hanım, sanırım tekstil firmasındasınız. bizde tekstil firması olarak bahsettiğiniz eğitimleri başlattık. teknik ve endüstri meslek liseleri bu konuda eğitim vermek için yeterli. MEB ile protokol yapılıyor. ve eğitim alması gerekli gruplamaların yapılmasında okullar sizi yönlendirebiliyor. ayrıca konfeksiyon çalışanlarına bu eğitim gerekli değil diye biliyorum . meslek ve yüksek okul mezunları var ise çalışanlarınız arasında (tabi mezuniyet branşı ile yaptığı iş aynı ise) bunlar eğitime katılmak zorunda değil. diplomaları yeterli olacaktır.
  iyi çalışmalar..

     

   
 4. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Her iş kolu için ayrı eğitim pratikte zordur biraz. Anlaşma yapacağınız kurumdan şu talepte bulunabilirsiniz. Bazı bölümleri birleştirerek gruplar oluşturun, eğitim verecekleri zaman müfredatı ona göre belirlemelerini isteyin. Hem siz hem onlar hem de bakanlık müfettişleri memnun olur.:)

   
 5. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrb,
  Mesleki Eğitim için varsa organize sanayideki çıraklık okulları ve özel firmalardan yararlanabilirsiniz. Ancak fiyatlar yüksek miktarda olabiliyor. Şu an için yasa her ne kadar tarif etse de ciddi bir eğitim söz konusu değil. Bu kanun maddesi sadece eğitimi belgeye dökmeye yönelik. Zaten bazı eğitim kuruluşları bir günde eğitimi verip gidiyor. Hatta resmi kuruluşlar da 40 saatlik eğitimin 24 saatini siz verin, biz 16 saatini mesleki eğitim şeklinde verelim diyor. Fiyatta da indirime gidiyorlar. Piyasada kişi başı 50-80 TL arası, 30 kişilik için ise 1.500-2.000 TL arası ücretler dönüyor. Daha geniş içerikli eğitimi aldırıp, çalışana göre diplomasında farklı eğitim içeriği yazdığı oluyor. Özel eğitim firmalarından da alınabiliyor. Yaptığı işle ilgili “Mesleki Yeterliliğini” belgeleyen çalışanlar bu kapsam dışında olduğunu hatırlatırım. 2009 yılından önce firmaya girenlere değil de, bu tarihten önce Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği kapsamına giren işlerde çalışmaya başlayan işçilere yönelik. Bu da enteresan bir uygulama. Nolmuş ki 2009 yılında.. Neticede formaliteden ve biraz da mesleki eğitim firmalarına para kazandırmaktan öte bir uygulama değil şu aşamada. Belki ileri de daha faydalı olur. Gene de hiç yoktan iyidir. Keşke bunu CSGB organize edip tüm firmalara daha makul şartlarla hizmet olarak sunsaydı. Bazı firmalar bu eğitim ücretini işçiden kesiyor. Oysa iş güvenliği yönetmeliğine göre biraz tartışmalı olsa da, uygun değil gibi, 12. madde.
  1 yıl boyunca bir iki yıllık işçisini haftada 1 gün eğitime gönderecek bir işveren ben pek tanımıyorum. Bu biraz da teknik lise mezunları için konulmuş bir madde. Ama teknik lise mezunları ile ilk okul mezunları arasında işin pratiği anlamında bir fark var mı bilemiyorum.
  Size önerim özel firmalardan halletmeniz, onlar da meb onaylı diplomayı veriyor.

     

   
 6. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Benim firmalardan duyum aldığım, eğer eğitim alacak çalışan sayısı fazla ise dersleri sizin firmanıza gelip verebiliyorlarmış.

   
 7. c.ahu

  c.ahu TÜİSAG Üyesi

  eğitim iki aşamalı oluyor teorik ve pratik olmak üzere. teorik eğitimler firmanızda uygun bir eğitim salonunuz varsa orda verilebilir. pratik eğitimler ise mesai saatleri içerisinde hatta üretimde çalışma esnasında yapılıyor. her iki eğitim sınavından toplam 70 puan alanlar belgeyi almaya hak kazanıyor. en azından şuanda bizim işletmemizde yapılan uygulama bu şekilde.
   
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Her eğitim kurumu sanırım kafasına göre eğitim veriyor. Standart olarak teorik pratik şeklinde değil iş güvenliği ve mesleki eğitim şeklinde ayrılmış genelde. Ayrıca Milli Eğitim komisyonundan yetkililerinin katılacağı sınavdan 100 üzerinden 50 puan ve üstü yeterlidir şeklinde bildiriliyor. En önemlisi diplomalarda MEB ibaresinin taşıması ve sanayi odası, işkur, vali yardımcısı, kurum müdürü gibi onayların olması.   
 9. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

  c.ahu hanım, biz mobilya firmasıyız, okullar da bizi yaşam boyu öğrenme müdürlüğünün eğitim modüllerine yönlendiriyorlar malesef, oradaki eğitimlerden alacaksınız diyorlar ve konfeksiyon çalışanları ne olacak sorusunun cevabını bana veremiyorlar. Alacak mı Almayaca mı?

     

   
 10. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

  Biz iki seçenek arasında (halk eğitim ve Meslek edindirme) halk eğitimle çalışma kararı verdim. Çünkü meslek edindirme md. bana sadece 24 saatlik iş güvenliği için öğretmen gönderirim diyor, 16 saatlik olan kısmını siz usta öğretici verirsiniz diyor. Bizde zaten 3 tane iş güvenliği uzmanı var, ki kurumun bu sektör ve risklerini bizden daha iyi bileceklerini hiç zannetmiyorum. Ayrıca Berkayya'nında söylediği gibi gerçekten kişi sayısı fazlalaştıkça yüklü meblalar ortaya çıkıyor. ki sertifika ücreti de istiyorlarmış, 30-35 bin lirayı buluyor bana maliyeti. Bu yüzden ben kursu Halk eğitim ile açıp kendi usta öğreticilerimi kullanmayı düşünüyorum.
  Hangi eğitimler açılacak. modüllerde sadece ahşap, mobilya üretimi, metal var. Ambalajlama yok mesala, lojistik yok, onları neye göre eğiteceğimi kurumlarda bilmiyor.   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 11. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Sibel hanim,olmayan modulleri kendiniz hazirlayip onaylatabilirsiniz.Ayrica egitici olarak isg uzmani 24 saati verir 16 saatlik mesleki egitimi ise muhendislik ogretmenlik v.s dallari bitirmis firmanizda calisan kisiler verebilir.buda sizi ciddi maliyetten kurtarir   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 12. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Hazırlanıp onaylatılacak modülleri kime onaylatacağız, MEB mi? CSGB ye mi?

   
 13. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  meb sanırım
   
 14. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Usta öğreticiliğin de konusal olarak dağılımı var mı? Mutlaka belgeyi alması gerekiyor mu? Yani Teknik Ressam diyelim ki teknik resim kursu verebilir mi, ya da üretim mühendisi üretimle ilgili her türlü eğitimi verebilir mi, ayrıca usta öğretici belgesi mi olmalı?

   
 15. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Bir de mesleki eğitim mavi yaka personelin hepsinin alması mı gerekir, çalıştığı bölüm ayırmaksızın. Ürün seçmede çalışanlar var. Üründe çapak var mı, başka ürün karışmış mı diye bakanlar yani. Bunlara da mı aldırmalıyız.   
 16. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Usta öğretici olmak için mühendis veya teknik öğretmen olmak gerekiyor.Üretim mühendisi üretimle ilgili eğitimi verebilir.

   
 17. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Tüm imalat çalışanlarınıza aldırmanızı tavsiye ederim hafif iş veya ağır iş diye ayırmaksızın çünkü ani görev değişiklikleri olur ise çalışanlarda;herhangi bir belge problemi yaşamassınız.

   
  fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 18. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  ama ayrıca usta öğretici belgesi almalı mı

   
 19. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Hayır bir belge almasına gerek yok,eğitimi halk eğitim vasıtasıyla veriyorsanız zaten mühendis arkadaşın diploma bilgilerini halk eğitime kayıt ediyorlar

   
 20. SİBEL TURAN AÇAR

  SİBEL TURAN AÇAR TÜİSAG Üyesi

  Herkese günaydın.
  Usta öğretici için "Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği"

  Usta Öğretici: Ustalık yeterliğini kazanmış; aday çırak, çırak, kalfa ile meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrenci/kursiyerlerinin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, meslekî eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan, usta öğreticilik belgesi sahibi olan kişiyi, " der.

  Halk eğitim ile görüşmemizde bizden usta öğretici diye formen-şef ünvanındaki kişilerinde olabileceğini söylediler. Lise mezunu olan formenimizde var eğitimlerde onu görevlendireceğiz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica