Mesleki Eğitim

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Eğitici Personel: Meslekî yeterliğe sahip öğrencilerin iş yerindeki eğitiminden sorumlu, iş pedagojisi eğitimi almış, meslekî eğitim yöntem ve tekniklerini bilen, uygulayan veya meslekî ve teknik eğitim okul ve kurumlarında atölye, lâboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği yapabilme yetkisine sahip kişiyi,

Aynı yönetmelikte bu kavram da var..Ayrıca milli eğitimden bu mesleki eğitim için almış olduğumuz bir metin vardı orada da yazılı idi mühendis veya teknik öğretmen diye..Tabii eğer sizin çalıştığın kurum kabul ediyorsa söylenecek birşey kalmıyor burda kabul edilmiyor.

SİBEL TURAN AÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ahmet Bey, evet çalışacağımız kurum kabul ediyor. Fakat benim endişem yarın bana bir iş müfettişi bu şekilde olmaz der mi acaba diyede bir kuşku yok değil

SİBEL TURAN AÇAR

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bir sorum daha olacak. Umem (Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezi Projesi) kapsamında işe aldığımız çalışanlarında Mesleki Eğitim alması gerekiyor mu acaba? Zaten kurs 2 ay sürüyor kursta iş güvenliği eğitimide var, mesleki eğitimde

fatihzkn

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Umem sonunda zaten bu kişilere sertifika veriliyor.Ayrıca bir mesleki eğitim aldırmaya gerek yok diye biliyorum.

Uzman Ahmet

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Ahmet Bey, evet çalışacağımız kurum kabul ediyor. Fakat benim endişem yarın bana bir iş müfettişi bu şekilde olmaz der mi acaba diyede bir kuşku yok değil

Sibel Hanım,müfettişin bakacağı husus belgenin olması yada olmaması diye düşünüyorum.Eğer çok sıkıntılı bir durum olursa geriye dönük bir araştırma olur..Ama buda düşük bir ihtimal gibi geliyor bana

hakan danır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba,
benim sorum mesleki eğitim alınması ile ilgili olacak. Çalıştığım firma tehlikeli sınıfta yer aldığı için çalışanlara mesleki eğitim aldırmam gerekiyor, fakat bir kaç sorunum var, Şu şekilde;

1. Eğitim Halk eğitim ve Meslek Eğitim müdürlüğü tarafından verilebiliyor, fakat ilçede olduğumuz için her iki kurumunda bizden usta öğretici talebinde bulunuyor. Her iki kurumda usta öğretici için farklı vasıflar istiyor. bir tanesi lisans isterken bir tanesi lise mezunu bile olabilir diyor o işte uzun zaman çalışmak kaydıyla. Mesleki eğitim kanununda ise
"Madde 31 – Ustalık yeterliğini kazanmış olanlar Bakanlıkça açılacak iş pedagojisi kurslarını başarıyla tamamladıkları takdirde kendilerine usta öğreticilik belgesi verilir."
diyor.
2. Fabrikada bir çok bölüm var, metal ebatlama, lojistik, konfeksiyon vb. her biri için ayrı ayrı mesleki eğitim aldırılması gerekiyor sanırım fakat hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünün sitesinde bazı konuları içeren modül yok. Ayrıca bir iş müfettişinin yorumuna göre asıl tehlike sınıfımız tehlikeli olsada örneğin konfeksiyon az tehlikeli olduğu için almasına gerek yok olmuştu, tam tersini söyleyen de oldu.
3. yaşam boyu öğrenme genel müdürlüğü ile görüştüm bana 01.01.2009 tarihinden önce girinlere ancak 40 saatlik eğitim aldırabileceğimi, bu tarihten sonra girenleri ise Mesleki Eğitm müdürlüğüne kaydettirip bir yıl boyunca haftada bir gün eğitim aldırmam gerektiğini söyledi.

konu hakkında bilgisi olan var mı? Varsa paylaşabilir misiniz?

Sibel Turan Açar

Merhaba Sibel Hanım;

Mesleki eğitim ile ilgili isteklerini kurumumuz vasıtasıyla karşılayabiliyoruz..İrtibat için hakan@nuansegitim.com mail atmanız yeterlidir.Teşekkürler

ma_den_ci

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
meslek liseleri ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktığı için yeni eğitimlere ara verdi

Ekli dosyalar

• mesleki yeterlik eğitimleri durdu .pdf
    559.4 KB · Görüntüleme: 146
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.