Tartışma : Mahkemesi Devam Eden Isg Uzmanı Sayısı

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ben risk değerlendirmelerimde fatura-serbest meslek makbuzu-gider makbuzu v.b. hiçbir şey KESMEdiğim gibi herhangi bir imza da atmıyorum. Başkaları gibi ismimi de gizlemiyorum. Adım soyadım belli, mail adresim ve telefon numaram, bulunduğum şehir de profilimde yazılı. Ulaşamayanlara veya daha detaylı bilgi isteyenlere de gerekli bilgileri verebilirim. Neyi amaçladığınızı çok iyi biliyorum ama yanlış denizde yüzüyor bazı arkadaşlar.

ferhat dudu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
imzayı kim atıyor

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ferhat Bey size göre imzayı kimin atması lazım? Gerçekten bu sorunuzun cevabını çok merak ettim.

O

ozgurisguvenlik

Guest
Kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak aylık yönetmelik gereği bulunmanı saat kadar sgk ücretini firmaya yatırtın. Bu şekilde resmiyette firma çalışanı olarak görüneceksiniz ve fatura krsme gibi bir derdiniz olmayacak.

ferhat dudu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mustafa Bey kendınızın ne fatura nede imza atmıyorum demıssınız, kimin imzası var raporda..?

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ferhat Bey, Risk Değerlendirme yönetmeliğinde, kimlerin nasıl ve nereye imza atmalarının tam esasları var. Oradaki esaslara göre imza atması gereken kişilerin imzası var raporda.

Sami KOROGLU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Uzmanlar birleşip tek ses olmadıkça üç kuruşa çalışmak ve üç kuruşa çalışmayacak insanlarıda üç kuruşa çalışmaya zorlamak sürüp gidecektir. Bence öncelikle örgütlenmeniz şart..
Bunanla birlikte işverene karşı eliniz güçlü olmak zorunda.. Bu konuda kanun eksik.. işi kaybetme korkusunun giderilmesi gerekir. mesela devlet tekeliyle uzmanların görevlendirilmesi, işverenin onun dışında başkasıyla çalışamaması, devlet işverenden parayı alıp uzmanlara dağıtması gibi bişeyler olmalı..
yada uzmanların işverenin eksikliği gidermediği konusunda şikayetlerinde, eğer uzman şikayetinde haklıysa işverene uzman lehine verilecek ağır tazminat yükletilse..
veya uzmanla yapılan sözleşmenin feshi, uzmanın işini iyi yapması sebebiyle işverenin çekememesine dayalıysa ağır tazminata yükletilse..

bu sistemde profesyonel olunsa da özgürlüğün kısıtlanır..
...
Gerektiğinde eleştirecek boyutlara ulaşabileceğiniz bu gibi işlerde, ücretinizi eğer denetleyeceğiniz kişilerden alıyorsanız, bu iş "Yetkili Tarımsal Danışmanlık"ın ilk dönemlerine benzeyecektir. Daha sonra düzeltilmeye kalkışılsa da, yeterince sulandırılmış duruma gelmiş olacaktır. Bu gibi konularda, hizmetinizin karşılığını rapor vermek zorunda olduğunuz kişi/kurumlardan alamazsınız. Tarımsal Danışmanlık hizmet bedeli artık, bakanlık tarafından danışmana ödeniyor. Bunun için 2 yıl boyunca yazdık ve toplantılarda görüş beyan ettik. İstediğimiz oldu ancak, bu geçen sürede meslektaşların bir kısmı, sistemi sulandırmıştı bile...

H

hotworkS

Guest
osgb sahibi arkadaşım ben sadece risk analizinden ayda 7000-8000 kazanıyorum.üstelik daha uzman olalı belgem geldi geleli 3 ay oldu.işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem osgbler'de çalışmayın yakında zaten birer birer kapanmaya başlayacaklar.tecrübe için dahi girmeyin.3 kuruş sermayesi ile osgb açıp kendini patron zannedenlerin sizi sömürmesine izin vermeyin.zaten bi çoğu sinek avlıyor osgblerin.tek tek kapanacaklar ileride de iş güvenliği uzmanlığı en elit mesleklerin içerisine girecek.onur bey sen daha fazla yorma istersen kendini bu insanlar aptal değil 2000 tl maaşa o kadar sorumluluk alıp osgb lerde çalışacak.arkadaşlar gün artık serbest çalışan isg uzmanlarının günü ben şu anda 160 kişilik fabrikaya bakıyorum sadece. işe girişte hiç bir tecrübem yoktu.şu an ise kendime güvenim 10 numara,çok iyi bir uzman olduğumu düşünüyorum, ayda 1500 alıyorum. 40saat/ay karşılığı.haftada bir gün gidiyorum. e artık yeni uzman olmuş arkadaşlar kimsenin sizin moralinizi bozmasına izin vermeyin.bizler mühendis olarak yıllarca işci gibi ezildik şimdi kaybettirilen itibarımızı geri alma zamanı.bence bu yasa düşük ücrete çalışan mühendis arkadaşlarada(pardon bu belgeyi alabilen değeri teknik personellerimizide) o ücretlere çalışmamaları için bir dayanak olacak.bir ülkenin kalkınması mühendislerine ve teknik elemanlara bağlı.halkın refahını onlar sağlar.ücret isterken değerli olduğunuzu bilin.bir doktordan daha donanımlı ve değerliyiz bence.

10 numara uzmanlıgınızı neyle ölçtüğünüzü merak ediyorum. cevaplarsanız sevinirim

meandros

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar her ne kadar konuyla alakası olmasada maalesef şantiyelerde en sevilmeyen meslek grubuyuz.Teknik ve idari kadrodan sahadaki işçiye kadar nedenlerine gelirsek şöyle özetleyebilirim;
1-Teknik ve idari kadronun gözünde gereksiz harcamalar yaptırıp şirketi zarara sokan hilkat garibeleri gibi gözükmek
2- En önemlisi imalat kısmında olmamamız
3-İşleri yavaşlattığını düşünmeleri
4- Vardiya mühendisleri ile aynı yada biraz daha fazla ücrete çalışmamız ve çalışma saatimizin daha düşük olması
Saha personeli işçilere gelirsek;
1-Sahada en çok karşılaştığım bana bir şey olmaz
2-Yıllardır çalışıyorum hiç bir şey olmadı
3-İşlerine karışmamız gerektiğinde müdahele edip işi durdurmamız
4-KKD konusunda baskı uygulamamız gerektiği yerde ihtar yada cezai yaptırım verebilmemi

Benim fikrim kimse bizi sevmesin hatta bizden nefret etsinler fakat kimsenin burnu bile kanamadan yeter ki evlerine gönderebilelim ben buna razıyım.Eğer bir İSG personeli sahada seviliyorsa bilin ki işini yapmıyordur gördüklerini söylemiyordur sadece muhabbet edip zaman harcıyordur.Ama bilinmiyor ki uzuv kaybı yada ölümlü bir iş kazasında proje müdürü şantiye şefi kısım şefi vardiya müh. formene kadar herkesin yargılandığını...
O yüzden eğer sevilmiyorsanız sakın üzülmeyin bilin ki siz çok kutsal bir görev icra edilmiş ve işinizi dört dörtlük yapıyorsunuz.
Bu arada ben yabancı sermayeli bir firmanın hes projesinde müteahit firmasında çalışıyorum.Ama emin olun başımızdaki işveren firma İSG konusunda hassas olmasa hepimizi kapı dışarı ederlerdi...

nasibal35

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
osgb sahibi arkadaşım ben sadece risk analizinden ayda 7000-8000 kazanıyorum.üstelik daha uzman olalı belgem geldi geleli 3 ay oldu.işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem osgbler'de çalışmayın yakında zaten birer birer kapanmaya başlayacaklar.tecrübe için dahi girmeyin.3 kuruş sermayesi ile osgb açıp kendini patron zannedenlerin sizi sömürmesine izin vermeyin.zaten bi çoğu sinek avlıyor osgblerin.tek tek kapanacaklar ileride de iş güvenliği uzmanlığı en elit mesleklerin içerisine girecek.onur bey sen daha fazla yorma istersen kendini bu insanlar aptal değil 2000 tl maaşa o kadar sorumluluk alıp osgb lerde çalışacak.arkadaşlar gün artık serbest çalışan isg uzmanlarının günü ben şu anda 160 kişilik fabrikaya bakıyorum sadece. işe girişte hiç bir tecrübem yoktu.şu an ise kendime güvenim 10 numara,çok iyi bir uzman olduğumu düşünüyorum, ayda 1500 alıyorum. 40saat/ay karşılığı.haftada bir gün gidiyorum. e artık yeni uzman olmuş arkadaşlar kimsenin sizin moralinizi bozmasına izin vermeyin.bizler mühendis olarak yıllarca işci gibi ezildik şimdi kaybettirilen itibarımızı geri alma zamanı.bence bu yasa düşük ücrete çalışan mühendis arkadaşlarada(pardon bu belgeyi alabilen değeri teknik personellerimizide) o ücretlere çalışmamaları için bir dayanak olacak.bir ülkenin kalkınması mühendislerine ve teknik elemanlara bağlı.halkın refahını onlar sağlar.ücret isterken değerli olduğunuzu bilin.bir doktordan daha donanımlı ve değerliyiz bence.

Sayın Volkankim, Ben Çok tehlikeli sınıfta yer alan, 4000e yakın çalıoşanı olan bir firmadan emekli endüstri müh.yim. 18 may 2013 te "c" sınıfı sertifika kazandım(henüz gelmedi). Serbest çalışmak istiyorum ama nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum bana biraz yol gösterirseniz çok sevinirim...

mücahit kablan

Üye
TÜİSAG Üyesi
İster serbest ister bireysel sektör kendi içinden gördüğü olumsuzluğu kimseden görmüyor.

Ayhan Özdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Paranızı aldığınızı aldığınız kurumu objektif olarak denetlemeniz gerçekten çok. Bu işyerlerini ve bizleri denetleyecek olan iş müfettişlerinin parasını bizden alması gibi bir şey. Böyle bir durum nekadar sağlıklı olabilir. Bu konuda gerçekten çok ciddi adımlar atılması gerekiyor.

Baki Atak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Volkan bey haklı söylüyorsunda biz birlik olamazsak tespih tanesi gibi dağılıp gideriz.Sen riski görüyon söylüyon fabrika müdürü buna yorum getiriyor.Sonra kızıl kıyamet orta noktayı buluyorsun.Ama orta nokta yok döğru bir tanedir.Burada önemliyim önemsizim değil osgb lere bende karşıyım sırtlan gibiler maalesef bu bizim gerçeğimiz bizler deve kuşu gibi oldukça bunlar azalmaz mantar gibi çoğalırlar.
Giden düzene dur demek istiyorsan irtibata geçebiliriz.
Baki ATAK

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.