Mahkemesi Devam Eden Isg Uzmanı Sayısı

Konu, 'İSG Prosedürleri' kısmında cagatay060606 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,

  Şu anda mahkemesi devam eden ve içeride dava gününü bekleyen 20'ye yakın İSG uzmanı bulunmaktadır. Bu bilgi ÇSGB bir iş müfettişi ile yapmış olduğum sohbet ortamında geçmiştir. Son yıllarda oluşan İş Kazaların sıklığından dolayı savcılar bu konuda çok hassas durumdalar. Ben tüm önlemleri aldım beni nasıl içeri atabilirler demeyin.Siz ne kadar tüm önlemleri alsanız bile Savcının insiyatifine kalmış durumdasınız. Mahkeme zamanı gelene kadar sizi içerde tutabilir. Bu sürede ortalama en az 2 ay sürer. 2 Ay süre sonunda mahkemede yeterli önlemleri aldığınız ortaya çıkarsa anca o zaman özgürsünüz. Bu işe gönül verdiyseniz bu gibi durumlarla karşılaşma riskinizde bulunmaktadır.

  Demek istediğim ne kadar kritik ve hassas bir durumda olduğunuzu kabullenmemiz gerekmektedir. Ondan dolayı iş bulma kaygısını bırakıp olaylara daha profesyonel yaklaşılması gerekmektedir.

  Bu işi 3 kuruşa yapacak arkadaşlara önerim İşsiz kalmak Özgürlüğünüzün kısıtlanmasından daha iyidir.


  .


   
  alerdgn, denizsaygan, OsmanSARAÇ ve 28 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Avukat

  Avukat TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlar birleşip tek ses olmadıkça üç kuruşa çalışmak ve üç kuruşa çalışmayacak insanlarıda üç kuruşa çalışmaya zorlamak sürüp gidecektir. Bence öncelikle örgütlenmeniz şart..
  Bunanla birlikte işverene karşı eliniz güçlü olmak zorunda.. Bu konuda kanun eksik.. işi kaybetme korkusunun giderilmesi gerekir. mesela devlet tekeliyle uzmanların görevlendirilmesi, işverenin onun dışında başkasıyla çalışamaması, devlet işverenden parayı alıp uzmanlara dağıtması gibi bişeyler olmalı..
  yada uzmanların işverenin eksikliği gidermediği konusunda şikayetlerinde, eğer uzman şikayetinde haklıysa işverene uzman lehine verilecek ağır tazminat yükletilse..
  veya uzmanla yapılan sözleşmenin feshi, uzmanın işini iyi yapması sebebiyle işverenin çekememesine dayalıysa ağır tazminata yükletilse..

  bu sistemde profesyonel olunsa da özgürlüğün kısıtlanır..

   
 3. fatihyurda

  fatihyurda TÜİSAG Üyesi

  Çok haklısınız.Maaş aldığın işverenini ne kadar sağlıklı denetleyebilirsinki? arada devlet gibi sağlam bir kurum olmak zorunda.

     

   
  gevele ve taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 4. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar selam,
  Yukarıdaki bilgi doğru belki ama dava gününü bekleyen 200 ve üstü de şantiye şefi, kısım şefi gibi üretim veya imalat kısmında çalışan teknik personel de bulunmakta yani yalnızca İSG uzmanını değil asıl işi yapanı alıyorlar. Yukarıdaki bilgiden çok riskli bi iş yapıomuşuz bişey olursa hapse gircez izlenimi çıkarmayın derim ben...

   
  serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Bahsetmeye çalıştığım ve özellikle riskli iş yapıyoruz diyerek 3000 altına bu iş yapılmaz diyen arkadaşlara bu noktayı çok yazımda belirttim. yeni bir alan açıldı da bu alanda sadece insanları içeri atıyorlar gibi bir olgu var birde birçok arkadaşımıza satılan hayallerde eklenince sıfır km arkadaşlar bu iş çok riskli diye yüksek meblalar istediler en azından forumda belirtiler. tabi ki burada sözüm yok herkes kafasındakini düşüncesini belirtmede özgür ama gerçekçi olmaktır her zaman faydalı olan.

  Sonuçta herkes kendi alanını biliyor farklı sektörler hemen hemen hepimize uzak onun için bugün cezası onanmış veya hala yargılanmakta olan yüzlerce inşaat mühendisi bulunmakta ve bu inşaat piyasası sıfır km için çok ekstra donanımlarınız yoksa 1000-2000 arasında dengelenmiş durumda. o zaman şuna bakmak gerekiyor ortada bir oturmuş piyasa yoksa, benzer riskleri içeren yasal olarak zorunlu olan inşaat mühendisi şantiye şefi başlangıç fiyatları nelerdir ne demek istediğimi objektif bakmaya çalışanların anlayacağını düşünüyorum. keza oda kurulup taban fiyat bahsi açan arkadaşlara da söylüyorum mühendis odalarının belirlediği taban fiyat ne kadar uygulanıyor ki bu işte uygulansın. Oda kurma veya benzer bir birliktelik elbette iyi ama bu işe girenlerin %99 unda olan çok para kazanma odağında çok faydalı olmayacak.

     

   
  serkan şahiner ve ediko bu yazıya teşekkür etti.
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Mahkeme sürecini gelip gidip yine maaşa bağladık, pes!

   
  taylantalu ve Hüseyin Kemal ERKAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. nurullah ar

  nurullah ar TÜİSAG Üyesi

  aynen isg'ciler olarak örgütlenmek şart......
   
  Burak Yeşilyurt bu yazıya teşekkür etti.
 8. Hüseyin Kemal ERKAN

  Hüseyin Kemal ERKAN TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı olarak ucuza çalışıp evinde rahat uyuyabileceksen problem olmayabilir belki, ama tedbirleri alamıyorsan ve ucuza çalışıyorsan o zaman çalışmanın bir mantığı da olmaz. Risklerle birlikte maliyeti ve özgürlüğü dengelemek gerek...   
 9. drangelman

  drangelman TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar tek şansınız var.bunu bir hekim olarak söylüyorum.

  meslektaşlar olarak kenetlenip bir dernek kurmanız ve sonrasındada kendinize mesleki sigorta yaptırmanız lazım.

  çünkü bir hayli riskli gruptasınız.

     

   
  Ali Osman PAZAR, serdarpala, figen1903 ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. Hüseyin Kemal ERKAN

  Hüseyin Kemal ERKAN TÜİSAG Üyesi

  Mesleki sigortanın nasıl bir faydası olabilir? konuyla ilgili bilgilendirirseniz memnun oluruz... Riskin bir bölümü sigortadan karşılanarak maddi olarak tazminat ödemelerini mi kastediyoruz?   
 11. drangelman

  drangelman TÜİSAG Üyesi

  kısaca şöyle anlatayım sizlere.

  kendim 8 yıllık bir doktorum.
  özel bir hastanede 7 yıldır yoğun bakım doktoru olarak çalışıyorum.
  aynı zamanda hastanenin 4 yıldır iş yeri hekimliğini yapıyorum.

  2000 yılı sonrasında toplumun giderek artan oranda hekimlerin uygulamış olduğu tedaviler yada yapılan ameliyatlar sonucu sakat kalan yada ölen hastaların yakınları tarafından ciddi maddi tazminat davaları ile karşı karşıya kalıyor.
  2011 yılına kadar suçsuz yada suçlu olsada bu tip davalara maruz kalan hekimler,davaların masraflarını ve tazminat giderlerini kendi imkanları ile karşılıyorlardı.
  ancak 2011 yılında hükümet kararı ile hekimlere malpraktis sigortası denen kendini koruma sigortası yaptırılması zorunlu hale getirildi.
  yani bir hasta veya yakını bize dava açtığında 275.000 tl ye kadar tazminatı sigorta şirketi karşılıyor.yılda en fazla 4 davaya kadar şirketler bize sigorta yapıyorlar.yani toplamda 1 trilyonluk bir kasko.bizde bunun için yıllık 550 tl gibi bir ücret ödüyoruz.
  ancak bunun dahada üzerine kendimizi bir miktar daha sigorta yani kasko ücretimizi yükseltebiliyoruz.

  sizlerin yani İSG UZMANLARININ kanımca sorunu ise şu.
  aslında hiç biriniz üniversitelerin İsg Uzmanlığı diye bir bölümü olmadığı için dolayısıyla sizlerde böyle bir bölümde okumadığınız için doğal olarak mesleki bir örgütünüz yok.yani hepiniz mühendislik yada eğitim fakültesi mezunu oluyorsunuz.şu anda yanlış bilmiyorsam bazı üniversitelerde 2 yıllık ön lisans eğitimleri başladı.
  yani üniversitelerden mezun olduğunuzda hiç kimse ben İSG uzmanıyım diye mezun olmuyor.
  herkes bunu ikinci bir meslek olarak yapmak zorunda kalıyor aynı bizler gibi.
  ancak türkiyedeki gidişatın gereği olarak böyle bir meslek ihtiyacı doğdu.

  sizlerin yapması gereken şey su.
  Bir an önce türkiyedeki isg uzmanları olarak A-B-C ayırt etmeksizin örgütlenmeniz gerekiyor.
  yani hem kendinizi koruyabilmek hemde haklarınızı savunabilmek adına.
  kimse sizin hizmet verdiğiniz fabrikada iş kazası olana kadar bir şey sormaz.
  ancak birşey olursa tepenize binerler.iş verende derki ben sana bir sürü para veriyorum alsaydın önlemleri zamanında der çıkar işin içinden.
  iş yeri hekimide derki benim görevim muayane yapmak eğitim vermek.oda çekilir aradan.sizde kalırsınız tek başınıza ortada.
  bu nedenle mesleki örgüt kurmanız gerekiyor.
  TÜRKİYE İSG UZMANLARI DERNEĞİ.bu derneği resmi kanallarlada bütün kurumlardan onaylatıp sonrasında sigorta şirketleri ile görüşmelere başlamanız gerekiyor.
  yani arabanızı nasıl kasko yaptıryorsanız kendinizede bir nevi yaptığınız yada yapacağınız hatalara karşı sigortalatıyorsunuz.

  şunu unutmayın bizler doktor olarak hastalara yada hastalarımıza her zaman kendim müdahele ederiz.
  eğer doğru tedavi ediyorsak hasta iyileşir.doğru tedavi ederiz ancak hastalık çok ilerlemiştir.hastaya faydamız dokunamayabilir sonuçta hastayı kaybederiz.
  yada hastaya yanlış tedavi uygulanırsa hasta sakat kalır yada ölür.
  bakın farkındaysanız burada sonucu etkileyen hep hekimlerdir.yani kontrol hep hekimdedir.

  ama sizlerin meslek grubunda öyle değil.
  kontrol malesef sizde değil çoğu zaman çalışanlarınızda yani işçilerde veya vardiya şefi/amirindedir.
  sizin atladığınız bir şeyi onların yakalaması zaten zordur.dolayısıyla siz yanlış bir şey yaptığınızda ÇIĞ gibi hatalar
  zinciri giderek büyür ve sonunda iş kazaları meydana gelir.(şanslı iseniz ölümlü olmaz)

  umarım fikirlerim sizlere bir nebze yardımcı olmuştur.
  sağlıcakla kalın hepiniz.
  Dr.Bekir U.Yavuzcan
  BURSA   
 12. murat aytekin

  murat aytekin TÜİSAG Üyesi

  bu foruma ilk giris yaptigimda dernek ya da odalasmak gerektigini pek cok arkadasim gibi ben de vurgulamistim.her gecen gun artan uzman sayisi sanirim yakin bir gelecekte bizleri orgutlu hale getirecek. bu konuda umutlarimizi kaybetmeden kisir tartismalardan kurtularak hep birlikte hareket edebilirsek basarili olabiliriz.hic birimiz bir digerimizin rakibi degil,bilakis hepimiz ayni gemide hareket ediyoruz. bu noktayi hep goz onunde tutarsak gemimiz hedefine ulasir. saygilarimla

   
  Ali Osman PAZAR ve AYKUT TEKİN bu yazıya teşekkür etti.
 13. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  OSGB sahibi arkadaşım ben sadece risk analizinden ayda 7000-8000 kazanıyorum.üstelik daha uzman olalı belgem geldi geleli 3 ay oldu.işe yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem osgbler'de çalışmayın yakında zaten birer birer kapanmaya başlayacaklar.tecrübe için dahi girmeyin.3 kuruş sermayesi ile OSGB açıp kendini patron zannedenlerin sizi sömürmesine izin vermeyin.zaten bi çoğu sinek avlıyor osgblerin.tek tek kapanacaklar ileride de iş güvenliği uzmanlığı en elit mesleklerin içerisine girecek.onur bey sen daha fazla yorma istersen kendini bu insanlar aptal değil 2000 tl maaşa o kadar sorumluluk alıp OSGB lerde çalışacak.arkadaşlar gün artık serbest çalışan isg uzmanlarının günü ben şu anda 160 kişilik fabrikaya bakıyorum sadece. işe girişte hiç bir tecrübem yoktu.şu an ise kendime güvenim 10 numara,çok iyi bir uzman olduğumu düşünüyorum, ayda 1500 alıyorum. 40saat/ay karşılığı.haftada bir gün gidiyorum. e artık yeni uzman olmuş arkadaşlar kimsenin sizin moralinizi bozmasına izin vermeyin.bizler mühendis olarak yıllarca işci gibi ezildik şimdi kaybettirilen itibarımızı geri alma zamanı.bence bu yasa düşük ücrete çalışan mühendis arkadaşlarada(pardon bu belgeyi alabilen değeri teknik personellerimizide) o ücretlere çalışmamaları için bir dayanak olacak.bir ülkenin kalkınması mühendislerine ve teknik elemanlara bağlı.halkın refahını onlar sağlar.ücret isterken değerli olduğunuzu bilin.bir doktordan daha donanımlı ve değerliyiz bence.
   
  Korhan Solmaz, Dilercan, nasibal35 ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  kardeş OSGB DE ÇALIŞMAYACAZ O KADAR.

   
  ferhat dudu bu yazıya teşekkür etti.
 15. ferhat dudu

  ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

  Volkan kardeşim bende serbest çalışıyorum, risk analizlerinde fatura kesıyormusun   
 16. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Sen bu konuşma tarzınla ister bireysel çalış ister tam zamanlı ister OSGB. yeter ki bi daha bana cevap yazma..
  Bir de ferhat'ın sorusunu cevap verip kestiğin fatura örneği gösterirsen sevinirim ama....

   
 17. Sayın volkankim,
  ayda 40 saat çalışmanız gerekiyor ise, ki sanırım tehlikeli gurupta, çünkü bunu hesap edebiliyorum. Ama hesap edemediğim günde 7.5 saatten ay dört hafta 30 saat eder. 8 saat deseniz 32 saat eder. O 40 saati nasıl tamamlıyorsunuz?

   
 18. Sayın ediko ve sayın volkankim. aranızda birşey varsa lütfen bunu özel mesaj yoluyla hallediniz. İnsanların sizin çatışmalarınızla geçirecek vakti yok zira. Ya da lütfen üsluplarınıza dikkat edin. İlk ve son defa bu kadar net ve sert yazıyorum.

   
  Oktayys bu yazıya teşekkür etti.
 19. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  SERBEST MESLEK MAKBUZU KULLANIYORUM KARDEŞİM.

   
 20. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  BAZEN HAFTADA 2 GÜN GİDİYORUM.İYİ ÇALIŞMALAR.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica