Soru : Kimyasallarla Çalışanlarda Periyodik Muayeneler Ve Meslek Hastalıkları Hastanelerine Yönlendirilmeleri Hakkında Algoritma

HALİL BÜLENT ACARLI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba
İşyeri hekimi olarak görevli olduğum işletmede kimyasal maruziyeti ve kimyasalların kullanıldığı yerler için çalışanlara kan ve idrar tetkikleri ölçümlerini yaptırdım. Bunu yılda bir tekrarlatmayı düşünüyorum. Lâkin sonuçları değerlendirdiğimde (Örneğin; idrarda VMA, İdrar vma/kreatinin klerens oranı) çalışma bakanlığının rehberinde belirtilen sınırların üzerinde olanları ( İdrar vma/kreatinin klerens oranı: 7'nin üzerinde çıkanları) nasıl bir algoritma ile gerekli yerlere yönlendirmemi tavsiye edersiniz.
Önce Devlet Hastanesine uzman hekimemi yönlendireyim. Yoksa doğrudan işverenin bilgisi dahilinde Meslek Hastalıkları hastanesine ya da diğer eğitim ve araştırma hastanelerine mi göndereyim.Vs....Vs...
Amacım hem iş veren hem de çalışan açısından oluşabilecek mağduriyet ve/veya gereksiz telâşları ve istismarlara sebep olmamak ya da engellemek
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum
Saygılar

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba
İşyeri hekimi olarak görevli olduğum işletmede kimyasal maruziyeti ve kimyasalların kullanıldığı yerler için çalışanlara kan ve idrar tetkikleri ölçümlerini yaptırdım. Bunu yılda bir tekrarlatmayı düşünüyorum. Lâkin sonuçları değerlendirdiğimde (Örneğin; idrarda VMA, İdrar vma/kreatinin klerens oranı) çalışma bakanlığının rehberinde belirtilen sınırların üzerinde olanları ( İdrar vma/kreatinin klerens oranı: 7'nin üzerinde çıkanları) nasıl bir algoritma ile gerekli yerlere yönlendirmemi tavsiye edersiniz.
Önce Devlet Hastanesine uzman hekimemi yönlendireyim. Yoksa doğrudan işverenin bilgisi dahilinde Meslek Hastalıkları hastanesine ya da diğer eğitim ve araştırma hastanelerine mi göndereyim.Vs....Vs...
Amacım hem iş veren hem de çalışan açısından oluşabilecek mağduriyet ve/veya gereksiz telâşları ve istismarlara sebep olmamak ya da engellemek
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum
Saygılar
Sayın Hocam Merhaba,
İşyerinde yapılan tetkikler ön tanı içindir. Ön tanı sonucunda tespit edilen uygun olmayan durumlar için en doğru uygulama en yakın Devlet Hastanesine sevktir. Buradaki ilgili branşın uzmanı tarafından da durumun teyitleşmesi istenir. Aynı uygunsuzluk tespiti halinde de aksiyon alınması hedeflenir. İtiraz olursa tetkik sonuçlarına, bu kez de ''Hakem Hastanesi (genel olarak tam teşekküllü devlet hastaneleridir)'' olarak kabul edilen kuruma yönlendirilir. Buradaki sonuç katidir. Umarım cevap verebilmişimdir.
Saygılar.

drketen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Hocam burada amaç meslek hastalığı açısından erken tanı koymaksa; göndereceğiniz hastanenin de, meslek hastalığı tanısı koyabilecek(Meslek hastalıkları hastanesi,eğitim araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri) bir yer olması gerekir. Devlet hastanesine gönderip zaman kaybetmek bence mantıklı değil.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;
Öncelikle tavsiyem tetkiklerin/tahlillerin tekrarlanması. Aynı şey bizimde başımıza geldi. Üretim ve laboratuvarda çalışanların kanlarındaki fenol oranı sınır değerin üzerinde geldi. Tetkiklerin tekrarlanmasına karar verdik ve yeniden yapılan tetkiklerde bir sorun çıkmadı. Hatalı analiz sonucu değerleri yüksek gelmiş.

Tahlil sonuçlarına göre değerlerin yüksek olduğu kesin ise öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinde tahlil yapılmasını ve sonuçların resmileştirilmesi gereklidir. Eğer yine limit değerlere göre yüksek sonuç alınırsa meslek hastalıkları hastanesine veya meslek hastalığı tanısı koyma yetkisine sahip hastanelere yönlendirebilirsiniz. Yalnız süreç işlerken çalışanların gereksiz yere paniklemesini önlemek ve diğer çalışanların arasında kulaktan kulağa yayılmasını önlemek için süreci gizli tutmanızı tavsiye ederim. Tahlil sonuçları çalışanlar ile henüz paylaşılmadıysa teknik b,ir arıza sebebiyle tekrarlandığını söyleyebilirisiniz.

drketen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba;
Öncelikle tavsiyem tetkiklerin/tahlillerin tekrarlanması. Aynı şey bizimde başımıza geldi. Üretim ve laboratuvarda çalışanların kanlarındaki fenol oranı sınır değerin üzerinde geldi. Tetkiklerin tekrarlanmasına karar verdik ve yeniden yapılan tetkiklerde bir sorun çıkmadı. Hatalı analiz sonucu değerleri yüksek gelmiş.

Tahlil sonuçlarına göre değerlerin yüksek olduğu kesin ise öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinde tahlil yapılmasını ve sonuçların resmileştirilmesi gereklidir. Eğer yine limit değerlere göre yüksek sonuç alınırsa meslek hastalıkları hastanesine veya meslek hastalığı tanısı koyma yetkisine sahip hastanelere yönlendirebilirsiniz. Yalnız süreç işlerken çalışanların gereksiz yere paniklemesini önlemek ve diğer çalışanların arasında kulaktan kulağa yayılmasını önlemek için süreci gizli tutmanızı tavsiye ederim. Tahlil sonuçları çalışanlar ile henüz paylaşılmadıysa teknik b,ir arıza sebebiyle tekrarlandığını söyleyebilirisiniz.
Benim anlamadığım nokta niye öncelikle meslek hastalığı tanısı koyabilecek bir hastaneye gitmiyor, ne sakıncası var? Diyelim devlet hastanesine gitti sonuçlar yine yüksek çıktı. Zaten bu durumda yine meslek hastalığı tanısı koyacak hastaneye sevki yapılacak ve çok büyük ihtimalle burada da testleri tekrarlanacak. Hem hastaya eziyet hem devlete külfet. Zaten baştan meslek hastalığı tanısı koyan bir yere gitse; iki ihtimal var: 1. Test sonuçları normal çıkabilir, aksiyon almaya gerek kalmaz 2.Test sonuçları anormal olabilir, bu durumda da sadece bir kez ölçülmüş olur ve tanısı koyulur.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Benim anlamadığım nokta niye öncelikle meslek hastalığı tanısı koyabilecek bir hastaneye gitmiyor, ne sakıncası var? Diyelim devlet hastanesine gitti sonuçlar yine yüksek çıktı. Zaten bu durumda yine meslek hastalığı tanısı koyacak hastaneye sevki yapılacak ve çok büyük ihtimalle burada da testleri tekrarlanacak. Hem hastaya eziyet hem devlete külfet. Zaten baştan meslek hastalığı tanısı koyan bir yere gitse; iki ihtimal var: 1. Test sonuçları normal çıkabilir, aksiyon almaya gerek kalmaz 2.Test sonuçları anormal olabilir, bu durumda da sadece bir kez ölçülmüş olur ve tanısı koyulur.
Benim yazdıklarım tavsiye niteliğinde öncelikle bunu hatırlatmak isterim. Doktor ve işyeri hekimi olarak süreci nasıl takip etmeniz gerektiğine zaten siz karar vermelisiniz. Çalışanların psikolojisi açısından meslek hastalıkları hastanesine direkt yönlendirme sakıncalı olabilir ve eğer gerçekten riskli bir durum yoksa gereksiz telaş yaratabilir. Meslek hastalıkları ile ilgili rapor vb. düzenleyen sağlık kuruluşlarında süreç heyetin kontrolünden geçtiği için çok uzuyor ve gereksiz can sıkıcı oluyor.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ülkemizde Uzmanlık alanı olarak ''Meslek Hastalıkları Hastanesi'' sıfatını taşıyan Hastane sayısı çok azdır. Bu bölgelere çalışanları sevk etmeden evvel tüm olasılıkların elenmesi vede kuvvetli şüphe oluşması daha doğrudur. Direkt olarak o bölgelere de sevk mümkün, lakin Gerçek manada Meslek Hastalığı tanısı yok ise gereksiz yere Bu makamların kalabalık olmasına sebebiyet verilir ki bu da kamu sağlığı açısından doğru olmayan bir uygulama olacaktır.

Meslek Hastalıkları Hastanesine göndermek en son çözüm olmalı. Nasıl ki İşyerlerinde silsile yolu ile iletişime geçilebiliyor. Hastanelerde de aynı yöntem olmalı. En basitinden en kompleks olanına.

Saygılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.