Soru : Kimyasallarla Çalışanlarda Periyodik Muayeneler Ve Meslek Hastalıkları Hastanelerine Yönlendirilmeleri Hakkında Algoritma

HALİL BÜLENT ACARLI

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Merhaba
İşyeri hekimi olarak görevli olduğum işletmede kimyasal maruziyeti ve kimyasalların kullanıldığı yerler için çalışanlara kan ve idrar tetkikleri ölçümlerini yaptırdım. Bunu yılda bir tekrarlatmayı düşünüyorum. Lâkin sonuçları değerlendirdiğimde (Örneğin; idrarda VMA, İdrar vma/kreatinin klerens oranı) çalışma bakanlığının rehberinde belirtilen sınırların üzerinde olanları ( İdrar vma/kreatinin klerens oranı: 7'nin üzerinde çıkanları) nasıl bir algoritma ile gerekli yerlere yönlendirmemi tavsiye edersiniz.
Önce Devlet Hastanesine uzman hekimemi yönlendireyim. Yoksa doğrudan işverenin bilgisi dahilinde Meslek Hastalıkları hastanesine ya da diğer eğitim ve araştırma hastanelerine mi göndereyim.Vs....Vs...
Amacım hem iş veren hem de çalışan açısından oluşabilecek mağduriyet ve/veya gereksiz telâşları ve istismarlara sebep olmamak ya da engellemek
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum
Saygılar

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba
İşyeri hekimi olarak görevli olduğum işletmede kimyasal maruziyeti ve kimyasalların kullanıldığı yerler için çalışanlara kan ve idrar tetkikleri ölçümlerini yaptırdım. Bunu yılda bir tekrarlatmayı düşünüyorum. Lâkin sonuçları değerlendirdiğimde (Örneğin; idrarda VMA, İdrar vma/kreatinin klerens oranı) çalışma bakanlığının rehberinde belirtilen sınırların üzerinde olanları ( İdrar vma/kreatinin klerens oranı: 7'nin üzerinde çıkanları) nasıl bir algoritma ile gerekli yerlere yönlendirmemi tavsiye edersiniz.
Önce Devlet Hastanesine uzman hekimemi yönlendireyim. Yoksa doğrudan işverenin bilgisi dahilinde Meslek Hastalıkları hastanesine ya da diğer eğitim ve araştırma hastanelerine mi göndereyim.Vs....Vs...
Amacım hem iş veren hem de çalışan açısından oluşabilecek mağduriyet ve/veya gereksiz telâşları ve istismarlara sebep olmamak ya da engellemek
Fikirlerinizi paylaşırsanız memnun olurum
Saygılar
Sayın Hocam Merhaba,
İşyerinde yapılan tetkikler ön tanı içindir. Ön tanı sonucunda tespit edilen uygun olmayan durumlar için en doğru uygulama en yakın Devlet Hastanesine sevktir. Buradaki ilgili branşın uzmanı tarafından da durumun teyitleşmesi istenir. Aynı uygunsuzluk tespiti halinde de aksiyon alınması hedeflenir. İtiraz olursa tetkik sonuçlarına, bu kez de ''Hakem Hastanesi (genel olarak tam teşekküllü devlet hastaneleridir)'' olarak kabul edilen kuruma yönlendirilir. Buradaki sonuç katidir. Umarım cevap verebilmişimdir.
Saygılar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.