Soru Kaynak Sertifikasi

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında murat54 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mielcre

  mielcre TÜİSAG Üyesi  http://www.oerlikon.com.tr/yillik_egitim_plani.html ücretsiz kaynak sertifikası eğitimi


   
 2. erhan kuzdere

  erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ben kaynak mühendisiyim aynı zamanda isg uzmanıyım, kaynak işleri ağır ve tehlikeli işler kapsamında olduğu için mesleki eğitim (uyum) belgesi olmak zorunda (meslek lisesi metal eğitimi ise gerek yok), third party (örnek türk loydu) gibi kuruluşlardan alınan belgeler (örnek EN287'e göre) uluslar arası geçerliliği olan belgelerdir, ancak bu belge tek başına Türkiye'de yeterli değil MEB onaylı olması gerekiyor gelen müfettiş klas sertifikasını kabul etmiyor. Buradan çıkan sonuç örnek tersanede çalışıyorsanız klas kuruluş için klas sertifikası, gelen müfettiş için mesleki uyum belgesi olmak zorundadır.
  kolay gelsin..
  Arkadaşlar ben kaynak mühendisiyim aynı zamanda isg uzmanıyım, kaynak işleri ağır ve tehlikeli işler kapsamında olduğu için mesleki eğitim (uyum) belgesi olmak zorunda (meslek lisesi metal eğitimi ise gerek yok), third party (örnek türk loydu) gibi kuruluşlardan alınan belgeler (örnek EN287'e göre) uluslar arası geçerliliği olan belgelerdir, ancak bu belge tek başına Türkiye'de yeterli değil MEB onaylı olması gerekiyor gelen müfettiş klas sertifikasını kabul etmiyor. Buradan çıkan sonuç örnek tersanede çalışıyorsanız klas kuruluş için klas sertifikası, gelen müfettiş için mesleki uyum belgesi olmak zorundadır.
  kolay gelsin..

   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 3. erhan kuzdere

  erhan kuzdere TÜİSAG Üyesi

  Bu arada klas sertifikaları meb uyum belgesi gibi alınmaz seçtiğin pozisyona göre sınava girersin test parçasını doldurursun örnek tavan pozisyonu(PE) daha sonra parçaya film çekilir sonuçları sorveyör değerlendirir, ya alırsınız yada kalırsınız.

     

   
 4. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

 5. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mesleki eğitim ile ilgili olarak sertifikası MEB onaylı "Çelik Yapılandırma" eğitimini seçebilirsiniz. Bunun için ancak maalesef ati yönetmeliği kalktığı için MEB artık onay vermemektedir. Yeni yönetmelik beklenmektedir. Bunun yerine ilgili kurumlarla en azından protokol yapabilirsiniz veya yukarıdaki eğitimlere personelinizin katılmanızı sağlayabilirsiniz.

     

   
 6. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Ek olarak çelik yapılandırma yerine, kaynak eğitimlerini de tercih edebilirsiniz ancak çelik yapılandırma müfredatı daha geniş alanı kapsadığı için doğru bir seçim düşünüyorum.
  Saygılarımla.

   
 7. Beril Çiftlik

  Beril Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Eski tüzüğe göre elektrik işleri ile uğraşan çalışanlarımızın sadece meslekleri ile ilgili kalfalık veya ustalık belgeler yeterli midir? Ayrıca mekanik bakım yapan çalışanların almaları gereken sertifika var mıdır?
   
 8. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Elektrik ile uğraşan çalışanlarınızın bayındırlık ve iskan bakanlığı tarafından yayınlanmış olan "Elektrik ile İlgili Fen Adamlarının Yetki, Görev ve Sorumlulukları Hakkında Yönetmelik" uyarınca eğitim almaları gereklidir. Bunun yanı sıra orta gerilim ve üzerinde çalışacak elektrik personeli için EKAD belgesi istemelisiniz.

  Mekanik çalışmalarının tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alıyor ise bu anlamda da yayınlanmış olan "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmelik" başlığında iş tanımına denk gelen eğitim aldırılmalıdır.

  Saygılarımlaç   
  H. Berkay Yalçın bu yazıya teşekkür etti.
 9. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Meslekleri ile ilgili kalfalık veya ustalık belgeleri yeterli. Teknisyen (İlgili Teknik Lise mezunu) veya tekniker değilse ve hiç bir mesleki eğitimi olmayanlar meslek eğitimini almalıdır.

     

   
 10. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Doğru, fen adamları için ayrıca böyle bir eğitim söz konusu ancak kalfalık ve ustalık belgeleri mesleki eğitimden sayılmaz da denemez. Yani kısacası sadece mesleki eğitim yeterlidir denemez, bazı ehliyetlere ve sertifikalara da sahip olma zorunluluğu söz konusu.   
  Selçuk Çiftlik bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica