Soru - Kaynak Sertifikasi | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Kaynak Sertifikasi

Konu, 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' kısmında murat54 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. murat54

  murat54 TÜİSAG Üyesi  Kaynak işini yapcak çalışanın sertifikalandırılması zorulunmu ? Yasal zorunluluk varmı ?


   
 2. celikomer

  celikomer TÜİSAG Üyesi

  yasal zorunluluk var, benim de bir sorum olacak ; deri kaynakçı elbiselerinin kullanılması yasaklandı mı?

   
  krmbz bu yazıya teşekkür etti.
 3. murat54

  murat54 TÜİSAG Üyesi

  yasal zorunluluk nerde gecıyor bılgı verebılırmısnız ....

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Kaynak işi yapacak çalışanın sertifikalandırılması konusunu biraz detaylı açabilir misiniz?

   
 5. murat54

  murat54 TÜİSAG Üyesi

  fabrika içinde arada sırada küçük çapta kaynak işi yapılmakta örneğin montaj sırasında ,kapıların kaynak yapılması gereken durumlar v.b...devamlılık arz eden bir durum değil..bu işlemi yapacak çalışanın sertifikalı olmasına gerek varmı

     

   
 6. celikomer

  celikomer TÜİSAG Üyesi

  sadece kaynak işleri için değil tüm kalifiye personelin sertifikalandırılması gerekiyor mevzuatta nerde geçiyo hatırlayamadın şuan

   
  murat54 bu yazıya teşekkür etti.
 7. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  İŞçi Sağlığı ve güvenliği Tüzüğünde der ki
  Madde 325 - Elektrik kaynak makinası bağlantıları ve prizler, yalnız yetkili elektrikçiler tarafından yapılacak ve değiştirilecek, kaynak işlerinde ise ehil kaynakçılar çalıştırılacaktır.
   
 8. ensarr

  ensarr TÜİSAG Üyesi

  murat bey mrb. evet yasal zorunluluk var...

  Kaynakçı sertifikası ile alakalı olarak bende şuan çalıştığım firmaya kaynakçı belgesi wps pqr falan alıyorumm... sanırım işyerinde kaynak makinası varsa kullanacak personelin eğitimli olması gerekiyor diye biliyorum..

  4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu
  Madde 85 - Onaltı yaşını doldurmamış genç işçiler ve çocuklar ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler
  ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılamaz.
  (1)
  Hangi işlerin ağır ve tehlikeli işlerden sayılacağı, kadınlarla onaltı yaşını doldurmuş fakat onsekiz yaşını bitirmemiş
  genç işçilerin hangi çeşit ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılabilecekleri Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal
  Güvenlik Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.
  –––––––––––––––
  (1) 15/5/2008 tarihli ve 5763 sayılı Kanunun 5 inci maddesiyle 1/1/2009 tarihinden geçerli olmak kaydıyla; bu fıkrada yer
  alan "çocuklar" ibaresinden sonra gelmek üzere "ile çalıştığı işle ilgili mesleki eğitim almamış işçiler" ibaresi eklenmiş ve
  metne işlenmiştir.

  Kolay gelsin...   
  murat54 bu yazıya teşekkür etti.
 9. mehmet gül

  mehmet gül TÜİSAG Üyesi

  tüm çalışanlar eğitimli ce sertifikalı olcak hiç bir iş ehli olmayan sıradan işçilere yaptırılmayacak,

     

   
 10. glay

  glay TÜİSAG Üyesi

  Acaba Endüstri meslek lisesi metal bölümü mezunu bir çalışan kaynakçı sertifikası olmadan kaynakçı olarak çalıştırılabilir mi? yardımcı olursanız sevinirim   
 11. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Metal bölümü çalışanları eğer derslerinde kaynak dersleri alıyorlarsa ya da almışlarsa ben gerek olmadığını biliyorum   
  glay bu yazıya teşekkür etti.
 12. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Mrb,
  6331'deki Mesleki eğitim zorunluluğundan bahsediyorsanız çelik yapılandırma veya kaynak modülünü aldırabilirsiniz.
  Bir de Third Party firmaları ile kaynak mühendisinin verdiği kaynakçı sertifikası var ki, bu işin sahibi firmalar tarafından istenir. Yasal zorunluluk yoktur ancak kaynakçıların teste sokularak sertifikalandırılması şart koşulur. Argon testi, gazaltı testi, toz altı testi vs..
  Kaynak sertifikası derseniz de WPS, PQR gibi detaylar söz konusudur. Ayrıca tahribatsız kaynak kontrolü yapan NDT firmaları da vardır.Çeşitli basınçlı kaplar için, tanklar için, çatlaklarının, kaçaklarının tespitine, korozyon ve kaynak hatalarının belirlenmesine yönelik olarak Akustik Emisyon Testleri de yapılır ve sertifikalandırılır.
  Bunların detaylarını 3rd party firmalarından öğrenebilirsiniz. Ancak bunlar iş güvenliğini değil daha çok kaynak mühendislerini ilgilendirir.

   
  BURCUMMM bu yazıya teşekkür etti.
 13. Alper Erkmen

  Alper Erkmen TÜİSAG Üyesi

 14. eniskanisanli

  eniskanisanli TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  Kaynak mühendisiyim.Kaynak mühendisleri tarafından verilen kaynakçı sertifikalarının uluslararası alanda geçerliliği vardır. Ama hemen arkasındaki wps ve pqr lara sağlam bir şekilde dayandırılmalıdır. Kaynak mühendisinden alınmış bir kaynakçı sertifası heryerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 15. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Enis Bey,
  Kaynak Mühendisliğini hiç duymamıştım bilgi verebilir misiniz? Böyle bir bölüm yok diye biliyorum üniversitelerde , herhangi bir kursa katılarak mı aldınız bu unvanı. Yaptığınız işle ilgili bilgi verebilir misiniz? İlk defa bir kaynak mühendisiyle tanışıyorum umarım sorularım sizi rahatsız etmemiştir :)
  İyi çalışmalar dilerim...   
 16. msinay

  msinay TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar WPS(welding procedure specification ) ve PQR(procedure qualification records ) kaynak yöntemleri için uyulması gereken kuralları anlatır. Normalde birçok firmada adı WPS- PQR olmasada, kaynak yapma ile ilgili üretim talimatları zaten olması gereklidir. İş güvenliği kanununda ve hiç bir yönetmelikte Kaynaklarınız ASME Section IX WPS şartlarına göre uygun olacak demez. Çalışan kişiler yaptığı iş konusunda mesleki yeterlilikte olmalı der. Kaynakçılarınız WPS PQR'a göre onaylı olması ürün kalitesini ve güvenini artırır. Meslek liselerinin ilgili bölümleri ,Çıraklık okulları, ve Organize sanayi bölgelerinde yer alan Meslek eğitim kurslarından alınan eğitimler çalışanların mesleki eğitimi konusunda yeterlidir.

   
 17. Alper Erkmen

  Alper Erkmen TÜİSAG Üyesi

  Ben kaynak mühendisi veremez demiyorum zaten Enis bey. Sonuçta kaynak mühendisi de aldığı sertifikayı akkredite olan bir kuruluştan ya da metalurji mühendisi veya makine mühendisi ise ve okulu da yetkilendirilmiş bir eğitim merkezi olarak kaynak mühendisliği eğitimleri verebiliyorsa kendi okullarından da alabiliyor. Onaylı WPS (Welding Procedure Specification-Kaynak prosedürünün teknik özellikleri) ve PQR (Procedure Qualification Record-Prosedür yeterlilik tescili) bunun için yeterli. Basınçlı ekipmanların kaynağını yapacak olan kaynakçılar için de kullanılabilir mi kaynak mühendisinin verdiği sertifika?Özel bir şart var mıdır yoksa?

   
 18. eniskanisanli

  eniskanisanli TÜİSAG Üyesi

  Sn.Mühendis1985,

  Kaynak mühendisliği için 4 yıllık eğitim sadece japonya ve Amerika'da var. (bildiğim kadarı ile) Türkiye'de mühendislere verilen yaklaşık 500 saatlik bir eğitimden sonra bu diplomayı alıyorsunuz. Oldukça zor ve zahmetli bir eğitim.Türkiye'de en eski eğitim veren yer ODTÜ'dür. Sonra gedik açtı İstanbul'da.Ben izmir'de açılan Rina kursuna katılmıştım.5 sınıftan sonra kapandı. Bir yerin daha açılacağını duymuştum ama kesin bilgim yok. Kaynak imalatta önemli ir yer tutar.Bu işlemin tutarlı ve düzgün yürütülmesi için gerekli önlemlerin alınmasıyla ilgileniyorsunuz. Kaynak şartnameleri ve kaynakçı sertifikaları ile başlayıp kaynak yapılan işlerle ilgili sistem yönetimine kadar uzanan bir iş alanı var.Zor ve zevkli bir iştir.

  Sorularınızdan memnunun :)

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Selçuk Çiftlik

  Selçuk Çiftlik TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar KSA dan kucak dolusu sevgiler,

  Kaynak sertifikası ile ilgili konu yasal zorululuk olmak ile birlikte her iş yerinde bulunması ve hazırlanması gerekli olan iş yeri iş güvenlik planında yer aldığı şekli ile tatbik edilmelidir. Detaylı olarak kaynakçı personel ile ilgili tanımlama yapılmadı ise tek yerine getirmeniz gereken yasal zorunluluktur.

  Eğer planınız varsa ve net biçimde ifade edilmiş ise; yaptığınız imalata uygun olarak kaynak işine ihtiyaç duyan departman tarafından hazırlanmış "Method Statement" ta ifade edilen kaynak kalite-kontrol gereklilikleri göz önüne alınmalıdır. Personelinizin yeterli olup olmadığı aldığı eğitimler kadar bu şartı sağlayıp sağlayamadığı ile de ilgilidir. Kaynakçı sertifikasına sahip kişi her türlü kaynağı yapar diye kabul görmüş genel yargı geçerli değildir.

  Fakat kalifiye personelinizi elinizeki belge ile 3rd party denetimi yapan kurumlara refere eder ve ihtiyacınız olan standartı belirtebilirseniz gerekli olan dönüşümü (3G-6G) ve yenilemeyi yapabilir hem kalite hemde safety anlamında gerekliliği yerine getirmiş olursunuz.

  Saygılarımla.

   
 20. fidansa

  fidansa TÜİSAG Üyesi

  bu tip mesleki yeterlilik durumları iki için iki tip standart söz konusu
  1) iş yerinin kendi belirlediği standartlar( bu standartlar neticesinde kaynak işi yaptıracağı elemanın sertifikalı, belgeli olmalı isteniyorsa. kişi yeterlilik belgesine haiz olmalıdır.
  2) iş yerinin bağlı bulunduğu standart kuruluşu ( bağlı olduğu ya da birlikte çalıştığı standart kuruluşu ya da klas kuruluşu her kimse o kuruluşun belirlediği standartlar çerçevesinde kurallar öngörülür. Bureau veritas, RINA vs. gibi klas kuruluşlarıyla çalışıyorsanız kesinlikle kaynakçılarınız için sertifika isteyeceklerdir. Liseden aldığı kaynakçı kalfalık, ustalık vs gibi belgeler yeterli olmayıp klas kuruluşu tarafından belgelenmiş olması ya da belgelenmesi gerekecektir.
  Eğer çok kurumsal ve standartları yüksek bir firmaya iş yapıyorsanız. Diyelim ki Çalışmış olduğunuz kaynakçılar fi tarihinde klas tarafından sertifika almışlar ve sizde çalışmaktalar. Sertifikaların arka sayfasında ya da ek nüshasında "valid declaration" başlığı altında, sertifikalarını ne süreyle deklare ettikleri yazmaktadır. Önemlidir. Çalıştığınız kuruluş bu tarihlerin güncel olmasını istiyorsa sertifikalar işveren tarafından klas çağrılarak deklare ettirilmelidir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. pqr sertifikası

Yandex.Metrica