Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi  Ayrıca 1/1/2013 tarihinde itibaren kurul oluşturmama, risk değerlendirmesi yapmama, acil durum planı yapmama, isg eğitimi vermeme gibi durumlar için
  100 kişilik bir kamu kuruluşu için 300 bin tl ceza çıkıyor. 6331 son maddelerde ceza tutarları var. 1000 kişilik bir kamuda milyon liraları bulan cezalar çıkacak.
  Bunları kurumlarınıza bildirdiniz mi?
  Bize ceza kimse yazamaz diyen amirler olabilir, prestij kaybı ve itibar kaybı kurum için??
  6331 de açıkca yazıyor cezalar. Ceza başlangıcı 1/1/ 2013 ..


   
 2. özgun toprak

  özgun toprak TÜİSAG Üyesi

  benim için böyle bir durum mümkün değil ben zaten mühendis kadrosuyla çalışıyorum o yüzden bana ciddi yük ve sorumluluk getiren işi maddi bir getiri olmadan yapma fikri sıcak gelmiyor bana ama göreceğiz.

   
 3. KEMANKEŞ

  KEMANKEŞ TÜİSAG Üyesi

  Sayın Çinpolat,
  Bu konuda mevzuat gayet açık olduğu halde okumadan yorum yapılmasının yanlış olduğunu söylediğiniz halde çoğunluk okumuyor.
  Kurul kurulması konusundaki yazdıklarınız doğru. Mevzuata göre 1.1.2013 itibariyle 50'den fazla ÇALIŞANI olan kurul kuracak ancak kurulda İH ve İGU görevlendirilmesi yükümlülüğü ilgili yönetmeliğin Geçici 1 nci maddesine göre Kanunun 38 nci maddesindeki sürelere uygun olacaktır.
  Kamuda çalışan İH ve İGU'ların ücret alması konusunda verdiğiniz tarihe katılmıyorum kanunun 8 nci maddesinin yürürlüğü başlamıştır 2016 ya kadar ödenmemesi söz konusu olamaz. Burada karıştırılan ve kamudaki yetkililerin kafasını karıştıran bir husus var.
  Kısaca durum şöyle açıklanabilir:
  Kamuda İH ve İGU görevlendirme yükümlülüğü başlamamış olanlar kanunun öngördüğü yükümlülükleri İSG profesyonelleri görevlendirmeden de yapabilirler! (uzmanlar olmadan ne kadar yapılabilirse) ancak zorunlu olmadıkları halde görevlendirmişlerse ücretlerini de ödemek zorundadırlar. Yakında bunun böyle olduğu görülecek. Bir çok kurum bunun hazırlığı içerisinde.

     

   
 4. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  hadi çok tehlikeli yerler için belki olabilir de, şu aşamada hangi müfettiş gidip te denetleyecek ve bir kamu kurumuna bu cezaları kesecek. çok zor.

   
 5. ali yurtyapan

  ali yurtyapan TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bir belediyede çalışıyorum. Bizde 85 tane işçi 450 tane memur var. Ben isg uzmanı olarak 2016 yılını mı beklemek zorundayım çalışmak için. Ben bir A grubu isg uzamanına sordum o bana üst yetkiliden onay ile başlıyabileceğimi söyledi.

     

   
 6. safinaz

  safinaz TÜİSAG Üyesi

  ali bey seni şuan görevlendirmek zorunda mevcut belediye.

   
 7. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi

  Kamuda şartları tavandan konuşun 80sa sabit için imza atın yoksa değmez. Yoksa değmez. Kamuda kadronuz sabit olup görevlendirme yapılcak. Kadronuzun maaşı alırken ayrıca 80 saate tekabül eden yaklaşık 1200TL ekstra ücret alacaksınız.

  01/01/2014 ten itibaren 50 ve üzeri çalışanı olan az tehlikeli ile , tüm tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler çalışan sayısına uygun İş Güvenliği Uzmanı görevlendirmesi yapacak.

  Kamuda sınıf ayrımı yok maalesef. A-B-C 80 saate kadar ek çalışabilir ve bunun karşılığında yaklaşık 1200TL ücret alır.
   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
 8. Msafitürk

  Msafitürk TÜİSAG Üyesi

  kamu kurumlarında veya bağlı genel müdürlüklerde A sınıfı iş güvenliği uzmanı en çok ne kadar ilave ücret alabilir.   
 9. altasege

  altasege TÜİSAG Üyesi

  bakın arkadaşlar bu süreç içerisinde asıl yüklenmemiz gereken konulardan bir taneside A B C sınıf üçretlerinin değiştirilmesi olmalı sonuçta A sertifikasına dişarda yüksek üçret veriliyorsa kamudada mesela B için %25 fazlası A için %50 fazlası şeklinde olmalı bunu mevcut sendikalarımıza iletirsek küçük bir madde ile geçer ve mantıklı

     

   
 10. MUCAHID KUBAT

  MUCAHID KUBAT TÜİSAG Üyesi

  Evet madem iş güvenliğinde bir sınıf ayrımı yapılmış ücret farkı da doğal olarak olmalı. 6331 sayılı yasada bu tarife yazıyor. Yasanın değişmesi gerekir. Görevlendirme 2016 da zorunlu zolduğu için henüz değişim için erken olabilir. Girişim sonucu bir torba yasa içinde bu iş çözülebilir.   
  EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
 11. asxes

  asxes TÜİSAG Üyesi

  Kamuda kendi kurumunun dışında "olur" ile görevlendirme nasıl oluyor?   
 12. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  sevgili safinaz hanım kamu hastane birliklerinde genel sekreterlik bünyesinde iş sağlığı ve güvenliği koordinasyon sorumlusu olarak görev yapmaktayım lakin sizin dedikleriniz oldukça ilgimi çekti.özelden bir görüşme imkanımız olursa sevinirim size soracaklarım var.

   
 13. bimo

  bimo TÜİSAG Üyesi

  memur aylık katsayısı: 0,076998*200=1231,968 TL
  Binde 7,59 damga vergisi kesilir 9 TL kalan 1222 TL gibi bir rakam ediyor.
   
 14. nitem44

  nitem44 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda çalışan bir A sınıfı uzman saati9 tl çalışmayı kendilerine reva görmek yerine ,doktorlara torba yasada tanınan kısmi süreli çalışma hakkının da iş güvenliği uzmanlarına da verilmesini sağlanması için çalışma yapılmasını sağlamalıyız. Kamuda çalışan uzmanlar çok düşük maaşları var. 21 Aralık sınavında kazananlarının bir çoğunun kamuda çalıştığı düşünülürse ,iş dünyasının ihtiyacı olan uzmanların temin edilmesi sağlanmış olunur. A ve B sınıfı uzmanı olan arkadaşlar işletmelerde çalışma hakkını elde edebilmemiz için ortak bir çalışma yapmanın yolunu aramak daha faydalı olacaktır.FORUM YÖNETICILERI BU KONUYU BASINA TAŞINMASINDA YARDIMCI OLMALARI VE KISMI SÜRELİDE OLARAK IŞLETMELERDE ÇALIŞMA YAPABILMEMIZ İÇİN GEREKLI OLAN YASAL DÜZENLEME İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI İÇİN KAMU OYU BASKISI OLUŞTURMALIYIZ. Bu konuda bir çalışma yapıldığı takdirde kamuda çalışan uzman arkadaşlar maddi olarak biraz nefes alabilirler. ORTAK Fikir , ORTAK yol haritası izlemeliyiz.

   
  turktay ve EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
 15. EFE38

  EFE38 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda çalışan İSG Uzmanlarına İşyeri Hekimlerine verilen izin gibi özel sektöre ait işyerlerinde belirli bir saate kadar İSG Uzmanlığı yapabilme hakkı tanınmalıdır.   
  turktay bu yazıya teşekkür etti.
 16. alpertegas

  alpertegas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben meclise dilekçe ile başvurdum ayrıca bimere birazdan yazacam sizde lütfen dileklerinizi yazılı hale getirin...

  yeni aldığım bir haberi sizlerle paylaşmak istedim ankarada toplum sağlıgı merkezinde uzmanlarla toplantı olmuş mühendislere tüm yan ödemeler verilmiş +1200 teklif edilmiş teknik öğretmenlerede sizler derse girmeyin sizede +1000 verelim demişler öğretmen arkadaşlarda zaten biz ek ders olarak o kadar alıyoruz siz bizle dalgamı geçiyorsunuz deyip toplantıyı terk etmişler

   
  Last edited by a moderator: 27 Şubat 2014
  EFE38 bu yazıya teşekkür etti.
 17. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  Bunu ben de merak ediyorum.

   
 18. EFE38

  EFE38 TÜİSAG Üyesi

  Kamuda çalışan memur statüsünde olan iş yeri hekimleri özel sektöre ait işyerlerinde iş yeri hekimliği yapabiliyorlar ancak Mühendisler/İSG UZMANLARI nın böyle bir hakkı yok

   
 19. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  Kendi kurumu dışındaki bir kamu kurumunda görevlendirilebiliyor mu?

   
 20. edc

  edc TÜİSAG Üyesi

  burada bahsedilen anladığım kadarıyla İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde çalışan mühendisler. Başka kurumlşarda çalışan ve belge sahibi mühendislerin TSM lerde görevlendirilmesi durumu varmı biliyormusunuz. Birde kamudaki İGU görevlendirmelerinde ücretlendirmede tehlike sınıfı ayrımı yok biliyorsunuz hepsi 200 memur maaş katsayısı. TSM de bu ayrım yapılırmı

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica