Tartışma Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında bemiray tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi  toplantıda bazı sorunları çözdüğünüzü umuyorum.


   
 2. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  Hastanelere ziyaret yapıp işleyişi nasıl yürütecekleri konusunda bilgi veriyorum. Eğitimler konusunda da bilgi verip başlarının çaresine bakmalarını öğütledim :) Yaşadığım problemlerin ana sebebini daha çözemedim, burada dillendiremem :) zaten çözemezsem de bu kurumdan ayrılıcam.

   
 3. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  buraya yazmayın daha sonra aleyhinize delil olarak kullanılabilir :D çözeceğinizi umuyoruz. Olmadı kurum değiştirirsiniz görevlendirme yolu ile gerçi muvafakat alma sorunu çıkartabilirler.

     

   
 4. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  zaten burada görevlendirmedeyim kadrom sağlık müdürlüğünde, olmadı kadro yerime geri dönerim.

   
 5. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  o zaman çok daha iyi hiç boşa uğraşmayın İl Müdürünüz ile görüşün yoksa sinirleriniz açısından iyi olmayacak sizin sağlığınız daha önemli

     

   
 6. ozgurcalikusu

  ozgurcalikusu TÜİSAG Üyesi

  Az önce yine görüştüm Kaymakamla, ödemeyi birlik personeli eğitimi adında verelim dedi.
  Şunu istedi benden Kamu Kurumlarının bu isg Uzmanı bulundurmak çalıştırmak vs. ile ilgili bir maddesini bulsanda yeter dedi.
  Şimdi be 6331 sayılı kanunu gösterebilir miyim? (madde 2 : Bu kanun, kamu ve özel sektöre ait bütün işyerlerine.......)

   
 7. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  Çok haklısınız, her gün sinir harbi halindeyim, sanırım ben de sizin gibi TSM kanatları altında yapıcam bu işi, tavsiye edermisiniz ?
   
 8. Melek H.

  Melek H. TÜİSAG Üyesi

  6331 madde 8/7 Kamu kurum ve kuruluşlarında ilgili mevzuata göre....   
 9. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  şu an ben de tam teşekküllü başlamadım bu işe Serhat Bey bu konuda size öngürülerde bulunabilir. aynı şehirdesiniz. TSM bünyesinde çalışacaksanız birlikte çalışma durumunuz olacak. en doğru yanıtı o verebilir :D

     

   
  polat1980 bu yazıya teşekkür etti.
 10. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  Temel İSG eğitimlerinin kimler tarafından verilmesi gerektiği yönetmelikte açıkça belirtilmektedir.eğitim hemşirelerinin görev yetkisinde değildir..

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN
  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.   
 11. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  yönetmeliği onlara göstermesine rağmen ikna olmuş değiller Ercan Bey :D Allah sabır versin demekten başka bir seçenek yok   
 12. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Sayın Arkadaslar ;
  sorum su Bende meslek liseisnde ogrertmenim iş guvenliği ile soszlememi yaptuım sistmedeki iş yeri hekimi ile ilgili sozlesmeyi Toplum Saglım Merkezlerindeki iş yeri hekimleri ile yaparsak kurum ayrı bir para ödiyecek mi ?

  İş yeri hekimi teminini nası lsaglamalıyız fikri olan varsa yazarsa sevinirim . Toplum saglık merkezlerinde iş guvenliği uzmanı olarka basvuru yaprak gorevlendirme ile orda gorev alabilirmiyiz ?

  Saygılarımla

   
 13. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  işte bende onu diyorum bakın benim birlikteki pozisyonumdan size bahsedeyim bazı şeyler biraz otursun;ben Hatay KHB'de Genel Sekreterimize İş Güvenliği danışmanlığı yapıyorum. Resmi Görevlendirme yazımda aynen şu ifade var ;
  "Genel Sekreterliğimiz bünyesinde İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesi ve koordinasyonun sağlanmasından sorumlu olmak üzere".................................................
   
 14. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  işte bu nedenle tesisleri geziyorum bir ekib kurduk bu ekiple sadece İSG kurullarına İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuat uygulamalarını nasıl gerçekleştirecekleri hususnda bilgilendirme ve rehberlikde bulunuyoruz.Size tavsiyem Genel Sekreterlik bünyesinde bir Teknik Komisyon kurun ve tesislerde İSG kurullarının kurulmasını sağlayın.Sadece bu kurullara gerekli bir kaç eğitim verin O da İSG kurullarının görev ve yetkileri,Kurul Kararlarının nasıl alınması gerektiği ,uygulanması ,çalışma esasları gibi konuları anlatabilirsiniz.Bakın sizde biliyorsunuz ki Genel Sekreterler 6331'e göre Asıl işveren sayılıyorlar.Bu çok büyük bir sorumluluk.Mesela işe Genel Sekreterin, tüm tesis yöneticilerine 6331 ün uygulanmasının takibinin daha kolay sağlanabilmesi amacıyla yetki devri yapmasını tavsiye edebilirsiniz.

  Güvenle ve Sağlıcakla kalın...

   
 15. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  ikna olmuyorlarsa iplerini üstlerine atıp ordan ayrılacaksınız...mevzuat cahili insanlara hiçbir şey anlatamazsınız...   
  Melek H. bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  İl Milli Eğitim Müdürünüzün onayı ile TSM de görevlendirilebilirsiniz..Size tavsiyem Halk Sağlığı İl Müdürlüğüne böyle bir başvuru dilekçesi verin...Onlarda sizin kısmi zamanlı TSM de görevlendirmeniz için İl Milli Eğitimden talepte bulunacaklardır.

   
  adanascuba bu yazıya teşekkür etti.
 17. Ercan Mattaoğulları

  Ercan Mattaoğulları TÜİSAG Üyesi

  29 Aralık 2012 CUMARTESİ

  Resmî Gazete

  Sayı : 28512

  YÖNETMELİK

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
  Kapsam

  MADDE 2–(1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılıİşSağlığıve Güvenliği Kanunu kapsamında yer alan işyerlerini kapsar.
  İşverenin işsağlığıve güvenliği hizmetleri ile ilgili yükümlülükleri

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olmasıhalinde tehlike sınıfıveçalışan sayısınıdikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisiüstlenebilir.

   
 18. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  Tesekkurederim fakat merak etytiğim sey şu gorevlendirme sonucu asıl işin arkasından gorewv yerine mi gidecegiz yoksa 8-5 ordamı olacagız?

   
 19. Mehmet Emin DİNCEL

  Mehmet Emin DİNCEL TÜİSAG Üyesi

  görevlendirme süresince görevli olduğunuz yerin çalışma saatleri ve şartlarına uymakla yükümlüsünüz. kısmi süreli görevlendirilirseniz eğer bunun süresi de belirtilir o sürelerde TSMde görev yaparsınız. diğer sürelerde asli görevinizin başında olursunuz.

   
  adanascuba bu yazıya teşekkür etti.
 20. murcelikel

  murcelikel TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben bişey merak ediyorum gerçi sınavı kazanamadım tekrar gircem ama , bende devlet memuruyum acaba dışarda risk değerlendirmesi yapabilirmiyiz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica