Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çoğu yerde öyle zaten.Öğretmenseniz 18 saate büro yöneticiliği yaparım derseniz kalacaksınız ya da çoğu kişinin yaptığı gibi bırakacaksınız hocam.
hocam bimer e yazdım bakalım 50 sayısını, ücretli öğretmenlerin vb. işçi sayılıp sayılmayacağı, iki ilçede çalışanlar için iki ilçenin toplam çalışanının hesaba katılıp katılmayacağı gibi soruları sordum. artık biliyoruz bu konuları ama en azından bu konulardaki sıkıntılar hakkında farkındalık olur belki, zor ama..

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kamuda iş kur personeli göreve başlayınca görev süresi 6 ayı geçmese de isg hizmetlerdi yapılabilinir mi, para alınabilir mi

Görkem68

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir sorum olacak ben jandarma da oto teknisyen astsubayım aynı zamanda yeni B sınıfı isg uzmanı sertifikamı aldım ne yapmam lazım?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kamuda iş kur personeli göreve başlayınca görev süresi 6 ayı geçmese de isg hizmetlerdi yapılabilinir mi, para alınabilir mi
sürekli sayılan işler tanımında yanlış hatırlamıyorsam "6 aydan daha fazla süren" diyor muydu? Ona bakmak lazım hocam

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bir sorum olacak ben jandarma da oto teknisyen astsubayım aynı zamanda yeni B sınıfı isg uzmanı sertifikamı aldım ne yapmam lazım?
jandarmada görevlendirme nasıl oluyor bilmiyorum ama çalışmak istediğiniz bölük, tugay vs. de 50 den fazla işçi statüsünde çalışan varsa ve bunlarla isg-katip ten sözleşme imzalayabiliyorsanız iş güvenliği uzmanlığı ücreti alabiliyorsunuz. eğer şartlar uyuyorsa çalıştığınız kuruma bir dilekçe ve sertifikanızla başvurun. uzman olarak çalışacağınız kurumun size valilik oluru alması lazım. ve bu olurla 6 ay iş güv. uzmanı olarak görev yapabiliyorsunuz ve aylık 80 saate kadar ücret alabiliyorsunuz.

Durmuş Koyun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
TSK,Genel Kolluk Kuvvetleri ve MİT Faaliyetleri Kanun kapsamı dışında hocam ama hangi alanda görevlendirme istediğinizi de anlamadım.SGK lı çalışan asker dışında personeliniz var mı?

Durmuş Koyun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
hocam bimer e yazdım bakalım 50 sayısını, ücretli öğretmenlerin vb. işçi sayılıp sayılmayacağı, iki ilçede çalışanlar için iki ilçenin toplam çalışanının hesaba katılıp katılmayacağı gibi soruları sordum. artık biliyoruz bu konuları ama en azından bu konulardaki sıkıntılar hakkında farkındalık olur belki, zor ama..
Çok iyi olmuş hocam.Gelen cevabı bizimle de paylaşırsanız sevinirim

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çok iyi olmuş hocam.Gelen cevabı bizimle de paylaşırsanız sevinirim
BİMERDEN GELEN CVP

başvurunuz 26.09.2017 tarihinde İŞ YERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ tarafından cevaplanmıştır:

Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda görevlendirilen usta öğretici, ücretli öğretmenler ve TYP çalışanları nitelik itibari ile geçici personel statüsünde bulunmaktadırlar.

Usta öğretici ve ücretli öğretmenler ''ek ders verilmesi yoluyla'' görevlendirilmekte olup, bu çalışanlar hizmet akdi ile çalıştırılmadığından, taraflar arasındaki ilişki yargı kararlarında da belirtildiği üzere statü hukukuna dayanmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca ''işçi'' sayılmayı gerektirmemektedir.

Buna göre;

1- Ücretli öğretmenler 4857 sayılı İş Kanununun Mülga 81. maddesi kapsamında çalışan sayısına dahil edilmemesi,

2- Meslek liselerindeki eğitim gören öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerlerin çalışan sayısına dahil edilmemesi,

3- Birden fazla ilçede görevli olsanız dahi bir SGK sicil numarası altında kayıtlı 50 ve üzeri çalışan varsa usulüne göre yapılan İSG katip sözleşmesine göre ek ödeme alınması,

4- 4857 sayılı kanun kapsamında yer almayan diğer çalışanlara 6331 sayılı kanun ve buna bağlı mevzuat hükümleri doğrultusunda rehberlik, risk değerlendirilmesi, çalışma ortamı gözetimi, eğitim, bilgilendirme , kayıt ve işbirliği sorumlulukların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İlginiz için teşekkür dileriz.

isg rad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Kamuda taşeron firma çalışanlarının kadroya alınması, iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunu sizce nasıl etkiler.

Hüseyin51

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
BİMERDEN GELEN CVP

başvurunuz 26.09.2017 tarihinde İŞ YERİ SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ tarafından cevaplanmıştır:

Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumlarda görevlendirilen usta öğretici, ücretli öğretmenler ve TYP çalışanları nitelik itibari ile geçici personel statüsünde bulunmaktadırlar.

Usta öğretici ve ücretli öğretmenler ''ek ders verilmesi yoluyla'' görevlendirilmekte olup, bu çalışanlar hizmet akdi ile çalıştırılmadığından, taraflar arasındaki ilişki yargı kararlarında da belirtildiği üzere statü hukukuna dayanmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca ''işçi'' sayılmayı gerektirmemektedir.

Buna göre;

1- Ücretli öğretmenler 4857 sayılı İş Kanununun Mülga 81. maddesi kapsamında çalışan sayısına dahil edilmemesi,

2- Meslek liselerindeki eğitim gören öğrenci statüsünde olan çırak ve stajyerlerin çalışan sayısına dahil edilmemesi,

3- Birden fazla ilçede görevli olsanız dahi bir SGK sicil numarası altında kayıtlı 50 ve üzeri çalışan varsa usulüne göre yapılan İSG katip sözleşmesine göre ek ödeme alınması,

4- 4857 sayılı kanun kapsamında yer almayan diğer çalışanlara 6331 sayılı kanun ve buna bağlı mevzuat hükümleri doğrultusunda rehberlik, risk değerlendirilmesi, çalışma ortamı gözetimi, eğitim, bilgilendirme , kayıt ve işbirliği sorumlulukların yerine getirilmesi gerekmektedir.

İlginiz için teşekkür dileriz.

Bazı arkadaşlar nedense hiç yerinde duramıyor illa kurcalayacak. Bu Bimerden gelen yazıya cevap veren arkadaşlarda bizim gibi uzmanlar.Yöneticilerin bu işe kafa yorduğunu düşünmüyorum. Şu anda Türkiye genelinde bakanlıkta dahil il ve ilçelerde yöneticilerin geneli bu isg olayına angarya olarak bakıyor ve uzmanı takan yok desem yeridir. Kamudaki uzman ne yaparsa kendi çırpınmaları ile yapıyor başka kimsenin umrunda değil. Öyle bir duruma getiriliyorki sanki kamuda bütün isg kanun ve yönetmeliklerinin gereği yapılıyor, bir tek bu para olayının gereği yapılmıyor. İşkurlu 49 olursa alamayacak, 50 olursa alacak komedi resmen. Ücretli öğretmenlerin statüleri zaten muamma hatta bu konuda bir yargıtay kararında ücretli öğretmenlerin statülerinin olmadığından bu şekildeki bir istihdam şeklinin yasalara uymadığı yazıyor ancak devlet yinede bu işe devam ediyor. Sanki ücretli öğretmenler 657 yemi tabide bunlar katılmayacak. Aynı işkurlular gibi geçici personel statüsünde sigortalarını ödeyerek 8 ay çalıştırıyorlar. ikiside 5510 sgk kanununa göre sigortalanıyor.Varmı bir farkları ben göremiyorum. Hizmet akdiyle çalıştırılması zaten zorunlu birşey değildir, geçici süre 1 yılı geçmiyor.Yazıda statü hukuku diyor, ücretli öğretmenin kanun nezdinde statüsü yokki hukuku olsun.Verilen cevap bana pek sağlıklı bilgiler gibi gelmedi. Bu tek sicil numarasında 50 kişi olayını nerden çıkardılar anlamıyorum İSG kanununda böyle bir şey mi var. Kanunda diyorki Bu şekilde görevlendirilenlere, yaptığı işi aylık çalışma puantajı ve cizelgesi hazırlanarak ayda 80 saate kadar ücret ödenir diyor, bitmiştir.Yönetmeliklerdeki detaylar kanuna aykırı olamaz, bunun 50 si 49 u yoktur arkadaşlar, buna aykırı ne bir yönetmelik nede bir yorum yapılabilir. O yüzden siz işinizi yapın,puantajlarınızı hazırlayın verirlerse de paranızı alın, vermezlerse de siz yinede işinizi yapıp puantajlarınızı hazırlayın ilerde mahkeme yoluyla alırsınız, Yapılan bir iş karşılığı ödenen ücretin geri alınması mümkün değildir merak etmeyin. Ha alırlarsa da mahkemeden geri döner. Ya da istifa edin çalışmayın, gereksiz kurcalayıp kafanızı yormayın. Ülkemizde İSG nin bu aşamasında size sağlıklı bilgiler geleceğini düşünmeyin, daha bayağı bi yol almamız lazım.

isg rad

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kamuda taşeron firma çalışanlarının kadroya alınması süreci başlamıştır. Bu süreç iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunu sizce nasıl etkiler.

Ramazzini Bernardino

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Taşeronlar kadroya geçerse bu firmalara hizmet veren osgb firmaları boşa çıkar. Dolayısıyla iş güvenliği uzmanları da bu işten olumsuz etkilenirler bence.

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kolay gelsin kamuda yapılan ödemelerde ;olur, ödeme emri ,puantaj örnekleri varsa gönderebilir misiniz

musa ugur karan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaslar taseronlar kadroya geçtikten sonra kamuda 4857 e göre çalışan sayısı artacak kamu isg gorevlendire ücretini ödemi acaba

Sercan ARSLAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli Arkadaşlarım Resmi Gazetede yayımlanan 375 sayılı KHK ile taşeronların kadroya geçişi 2 Nisan 2017 tarihine kadar tamamlanacak. Böylece İsg-Katipte çalışan sayısı 50 üzerine çıkan kamu kurumlarında ücret almaya başlayacak diye düşünüyorum..

Sercan ARSLAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu arada sadece 4857 tabii olanlar ile sözleşme imzalanacağından bahşedilmiş..
Kurumlarda sözleşmeli personel 657 4/b olanlarda İsg-Katipte gözükmektedir bilgilerinize...

MEHMET ERTUĞ

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
kolay gelsin kamuda görevli isg uzmanı isg katipte yaptığı iş yerleri için mi sorum lu yoksa çalıştığı kamu kurumunun diğer işyerleri için demi sorum lu mu?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.