Tartışma : Kamuda Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

hilmi sarıkaya

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kaymakamlıktan kastınız yazı işleri ise ve siz yazı işlerinde calısmiyorsaniz böyle bir zorunluluk yok... Fakat yazı işlerinde çalışıyorsanız öncelik sizin... çoğu kişi kaymakamlık denilince hükümet konağını tek sgk siciline sahip diye dusunuyor (en az farklı 6 7 kurum var. ..

kaymakamlıkta sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı. kamuda çalışan ancak 4857 sayılı iş kanununa tabi olan daimi sözleşmeli personelim. dediğiniz gibi biraz sıkıştırmayla iş bana dönecek gibi suruyor. bugün müdür bey bir görüşelim dedi. ayrıca 6. maddeyi gözden kaçırmışım ben. 8. maddedinn 7. bendi hep aklımda kalmış. teşekkürler.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bende onu diyorum ÇSGB sordum resmi olarak bir şey yok. MMO'da avukatların UYAP'tan gördüğünü söylüyor. Sadece orada geçen bir haber resmi gazetede yok danıştay kararlarında yok ÇSGB de yok.
Varsa öyle bir şey resmi açıklama yapılması gereklidir.
davanın detaylarını ben de bilemiyorum ama mmo böyle bir açıklama yaptıysa doğrudur diye düşünüyorum. danıştay dava sonuçlarının resmi gazetede yayımlanması şeklinde bir uygulama yok. ayrıca yürütmeyi durdurma kararı hem davacı hem de davalı tarafa henüz tebliğ edilmemesi nedeniyle çsgb'de henüz bilgi sahibi olmayabilir. yürütmeyi durdurma kararı kesin bir karar değil dava devam edip farklı bir kararda çıkabilir ama ilgili idarenin yd kararının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde gereğini yerine getirmesi gerekir. ben güncel bir gelişme olarak paylaşmak istedim.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
davanın detaylarını ben de bilemiyorum ama mmo böyle bir açıklama yaptıysa doğrudur diye düşünüyorum. danıştay dava sonuçlarının resmi gazetede yayımlanması şeklinde bir uygulama yok. ayrıca yürütmeyi durdurma kararı hem davacı hem de davalı tarafa henüz tebliğ edilmemesi nedeniyle çsgb'de henüz bilgi sahibi olmayabilir. yürütmeyi durdurma kararı kesin bir karar değil dava devam edip farklı bir kararda çıkabilir ama ilgili idarenin yd kararının tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde gereğini yerine getirmesi gerekir. ben güncel bir gelişme olarak paylaşmak istedim.

Bende size karşı bir şey söylemek istemedim. Sadece bu haber ciddi bir haber ve böyle bir karar doğrultusunda birçok kişi işsiz kalacaktır. Diye düşünmekteyim. Sadece böyle bir karar varsa gerçekten söylenmeni somut adımlarla çünkü bir çok bakanlık ona göre işlem yapmakta şuan eğer bu çıkarsa yaptırları işler boşa gitmiş olacak.

edc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
çalışanlar arasında uzman varsa öncelikli olarak onun görevlendirilmesi zorunludur. söz konusu hüküm 6331'in 6. maddesinde yer almaktadır. kurumdaki uzman görev almak istemez ve bunu yazılı olarak beyan ederse ancak dışardan başka bir uzman veya osgb'den hizmet alımıyla karşılanabilir. kendi uzmanı dururken dışardan 4-5 kat fazla ücretle osgb'lerden hizmet alımı yapan kurum yöneticilerini ilerde kamu zararı oluşturmak ve bu zararın kendilerine rücu edilmesi gibi tehlikeler bekliyor.
İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
MADDE 6 – (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve on ve daha fazla çalışanı olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde diğer sağlık personeli görevlendirir.
Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir.

OSGB den bu hizmeti almak kurumlar için daha ucuza mal oluyor. bu durumda bu maddenin geçerliliği ne olur?

edc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kamu Kurumlarından İş Güvenliği Uzmanı ihtiyacı olanlarını paylaşan arkadaşlar yada bir başlık var mı Bizim kurumda 200 çalışan var 10 uzman hepside yapmak istiyor açık olup memurlardan tamamlamayı düşünen yerler olursa çalıştığınız paylaşabilirmisiniz

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)

Kimyager1978

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ek 5 n de kurumun sgk sicil oldu yazıyor. Fakat bizim kurumun sgk sicil kaydı yok (sgk il müdürlüğünde aradım durum boyle) çünkü işçi çalışmıyor... Çalışanların hepsi memur ... Bu nedenle sgk sicil kodu yerine benim gibi olanlar ne yazdırdı. ..

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Ek 5 n de kurumun sgk sicil oldu yazıyor. Fakat bizim kurumun sgk sicil kaydı yok (sgk il müdürlüğünde aradım durum boyle) çünkü işçi çalışmıyor... Çalışanların hepsi memur ... Bu nedenle sgk sicil kodu yerine benim gibi olanlar ne yazdırdı. ..
Günaydın :)

erdinch71

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
tam zamanlı uzman 11700 dakika/çalışan olarak görevlendirilmelidir. bu da aylık 197 saat yapmaktadır. bu durumda 657 sayılı D.M.K. göre çalışan memurların aylık toplam 160 saat çalışmak zorunda olması hasebi ile arada bir fark oluşmaktadır. yönetmelikte ise tam zamanlı uzman kamuda aylık 80 saati geçemeyecek şekilde ücret alacağı açıklanmıştır. bu bir çelişki oluşturmaktadır. acil olatrak bakanlık ile görüşülmeli ve tam zamanlı uzmanların kamudaki çalışma saatlerinin düzenlenmesi ve arttırılması gerekmektedir. yönetmelik kısmi zamanlı çalışacak uzmanlar için 200*80*0,0875=1400 tl ücret takdir etmiştir. görüşlerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.

Hakan Battır

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhabalar;
1 gün kalmasına rağmen kurumda herhangi bir iş güvenliği ile ilgili bizlere yazı gelmedi bu bizleri İSG uzmanı olarak çalıştırmayacaklarını mı gösteriyor. Kurum bünyesinde 4 adet İSG uzmanı var (1 adet B 3 adet C belgeli), kurum 200 kişiden fazla personele sahip. Bizler görevlendirme vermeyip dışarıdan OSGB ile anlaşabilirler mi bunu sorgulayan yada denetleyen herhangi bir kurum var mı? Ayrıca Çevre Şehircilikten kurum bünyesinde yer alan İSG uzmanlarının sertifika ve bilgilerini istediler bunun sebebini bilen var mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

gökçe güntepe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
ÇSGB nin daha önce 2015 yılında yayımlamış olduğu bir yazı vardı kamu kurumları önce kendi içerisinde daha sonra farklı kamu kurumlarından hizmet alımı oda olmuyorsa osgb ile alması mümkün kılınmıştı. Sizin dediğinize göre siz zaten bunu karşılıyorsunuz fazlasıyla muhtemelen sadece birinizi görevlendirme yaparlar.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
saati 14 tl'den teklif verildi bizim kuruma :) var ne yazıkki çok ilginç
osgb kopyala yapıştır iş güvenliği hizmetlerini verecekse 14 değil 4 tl'de fiyat verir. sonuç olarak yaptı mı yaptı olur. ucuz etin suyu kara olur malumunuz.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar;
1 gün kalmasına rağmen kurumda herhangi bir iş güvenliği ile ilgili bizlere yazı gelmedi bu bizleri İSG uzmanı olarak çalıştırmayacaklarını mı gösteriyor. Kurum bünyesinde 4 adet İSG uzmanı var (1 adet B 3 adet C belgeli), kurum 200 kişiden fazla personele sahip. Bizler görevlendirme vermeyip dışarıdan OSGB ile anlaşabilirler mi bunu sorgulayan yada denetleyen herhangi bir kurum var mı? Ayrıca Çevre Şehircilikten kurum bünyesinde yer alan İSG uzmanlarının sertifika ve bilgilerini istediler bunun sebebini bilen var mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
sizi görevlendirmeyip dışarıdan hizmet alımı yapabilirler ama bu 4 uzmanın görev almak istemediklerine dair yazılı beyanlarının alınması gerekir. 6331-6/a'ya çalışanları arasından görevlendirme yapılması zorunludur. bunu sorgulayan veya denetleyen bir kurum yok. çevre ve şehircilik'in elindeki uzman sayısı yetersizdir bu nedenle başka kurumlardan uzman görevlendirmesi yapmak için bilgi talep edilmiştir. arayıp görüşün bence.

bimo

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği ile ekindeki belgeler değişmiştir.

yönetmelik değişikliği ile:

1-) isg-katip sistemi üzerinde görevlendirme belgesi düzenlenmesi ve ilgili kişilerce sistem üzerinden onaylanması,

2-) İSG-KATİP üzerinden onaylanan görevlendirme belgesinin bir nüshasının kurum tarafından, bir nüshasının da görevlendirme yapılan kişiler tarafından saklanması,

3-) Kamu kurum ve kuruluşları ile Sosyal Güvenlik Kurumu tescil sisteminde henüz işyeri ve çalışan kaydı bulunmayanların (yani henüz isg-katipten görevlendirme yapamayanların) yeni düzenlenen ek5-b vb. belgeleri düzenlemesi,

4-) bu ek5-b vb. belgelerin 5 (beş) iş günü içerisinde ilgili kişilerce imzalanıp gerektiğinde denetime yetkili memurlara gösterilmek ve istendiğinde Bakanlığa iletilmek üzere işyerlerinde muhafaza edilmesi gerekiyor.

özet olarak; yönetmelik değişikliğine göre isg-katipten görevlendirme yapabilen kamu kurumları yapacak. yapamayanlar ek-5b düzenleyip İSGMM'ye göndermeden işyerinde saklayacak. yani 5 işgünü içerisinde İSGGM'ye bildirim yapma şartı kaldırılmıştır.

yeni düzenlenen belgeler linkte yer almaktadır.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/06/20160630-25-1.pdf

Hasan ERSÖZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Meb'de şuan yeni bir çalışma varmı bilgisi olan varmı?

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar,

birden fazla iş güvenliği uzmanının yada işyeri hekiminin görevlendirilmesi durumunda is paylaşımı nasıl yapılmalı..onaylı defter de ismi yazacak uzmanı nasıl belirleriz. .

Bu konuda bilgisi olan varsa yazabilir misiniz.

Herkese iyi bayramlar diliyorum

fırat aydoğan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, kamuda İSG uzmanı yukumlulugu 2017 ye erteleneceğine dair başbakan açıklaması var diye yazılar var.. Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?

Okkes4665

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, kamuda İSG uzmanı yukumlulugu 2017 ye erteleneceğine dair başbakan açıklaması var diye yazılar var.. Bilgisi olanlar paylaşabilir mi?
Başbakanın böyle bir açıklaması var 2017 nin başına kadar cezai işlem uygulanmayacak dedi bu da demek oluyor ki yine ertelendi devlette işler son ana kadar beklenir zaten ben de kamuda çalışıyorum şu an isg sesi çıkmıyor yani

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.