Soru - İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili | Sayfa 3 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında merve bk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Murat Bayık

  Murat Bayık TÜİSAG Üyesi  ifadeniz anlamlı bir ifade değil. Neden? Şöyle açıklayayım.

  SGK yani sosyal güvenlik kurumu (başkanılığı), çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına bağlı bir yapıdır. Bknz. https://www.csgb.gov.tr/home/contents/bakanlik/bakanlikbirimleri/
  MEDULA uygulaması SGK'nın yani ÇSGB'nin uygulamasıdır. İlk kurulduğu günden beri.
  e-reçete uygulaması 2012 yılında projelendirildi ve yıl sonunda hayata geçirildi. işyeri hekimleri ve veterinerler hariç tüm sağlık birimleri e-reçete uygulamasını 4 yıldır kullanıyor. 2018 yıl başı itibarı ile İŞYERİ HEKİMLERİ ve VETERİNER HEKİMLER de e-reçete kullanmaya başladılar.
  Şuan da Türkiye'nin hiç bir yerinde hiç bir hekim MEDULA sisteminden reçete numarası almadıktan sonra reçete düzenleyemez.
  İllegal veya usulsüz yoldan düzenlenecek reçetenin Eczane tarafından MEDULA REÇETE NUMARASI olmadan ilaç vermesi Eczacının keyfine kalmış bir durumdur.
  Bu reçetedeki ilaçlar MEDULAYA işlenmeiği ve MEDULA ONAYI alınmadığından kaydı da yoktur.

  Çok değerli katılımcılar. MEDULA, ÇSGB uygulamasıdır ve ÇSGB çatısı altındadır.
  ÇSGB, sağlık bakanlığı ile yaptığı bakanlıklar arası protokoller ile sağlık bakanlığı çatısı altında olan ve sağlık bakanlığı uygulaması olan ULUSAL SAĞLIK SİSTEMİ (USS) ile veri alışverişi yapar, yapmaktadır.
  Bunu neden yazıyorum. Bir çok kişi MEDULAYI sağlık bakanlığı uygulaması olduğunu düşünmektedir. Hayır, ÇSGB uygulamasıdır.


   
 2. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  "Şuan da Türkiye'nin hiç bir yerinde hiç bir hekim MEDULA sisteminden reçete numarası almadıktan sonra reçete düzenleyemez."
  ...... ???????
  Ekteki reçete iddia edilen tersine tamamen "yasal" ve "usule uygun" ama gelin görün ki "medülla dışı" bir tam da bugüne ait güncel gerçek bir reçetedir...
  Tartışmak anlamsız, çünkü sizin ifadenizle "ifadeniz anlamlı bir ifade değil"
  Saygılarımla,

   

  Ekli Dosyalar:

 3. Murat Bayık

  Murat Bayık TÜİSAG Üyesi

  Sayın mekabe, neyin ispatını yapmaya çalışıyorsunuz anlamadım. Vaktinize yazık. Ben ekte eklediğiniz gibi bir reçete yok demedim ki. Yazımı tekrar okur musunuz. Fotoğrafta görülen reçeteyi her doktor alır eline yazar evet. Ama eczaneden ilaç alamaz. Bu kağıt reçeteye medula numarası olmadan ilaç veren eczacıda kendi inisiyatifi ile verir. Usulsüz reçetedir tekrarlıyorum. Bu şekilde reçete yazmaya devam eden doktorlara sormak lazım "Hayırdır kardeş? Senin derdin ne diye?" Öte yandan resmi kurumların tüm danışma hatları açık detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu fotoğrafları onlara da gösterip üzerine yorum yapabilirsiniz. Konu hakkında çok fazla polemik türü yazışmaya girmeyeceğim kusura bakmayın hepimizin zamanı kıymetli. İyi akşamlar.

     

   
 4. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Sayın Murak Bayık, ifadelerim basit ve anlaşılırdır. Sizin köşeli laflarınızla ifade ettiğiniz (gerçekçi olmayan) iddialarınıza, somut bir kanıt eklenmiş olarak verilen basit bir cevaptan ibarettir. Kurumların danışma hatları size kalsın, ben hayatın bizzat içindeyim. Bir eczacı kalfası bile konuyu size özetleyecektir. Polemikle hiç işim ve buna vaktim olmaz. Ama bir konuda hemfikirim; vaktimizi, böyle ayrıntılarla harcamayalım, herkes işini yapsın. Konu benim açımdan kapanmıştır, nokta. Saygılarımla.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica