Soru - İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında merve bk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi  iyi günler arkadaşlar;
  işyeri hekiminin reçete yazabilmesi ve bu reçetelerin ödenmesi ile ilgili hiçbir fikrim yok. Acaba işyeri hekimi reçete düzenlerse bu reçete SGK tarafından ödenir mi? e-reçete mi olmalıdır? bu konuda bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim. Ya da bu konuyla ilgili güncel bir başlık forum içerisinde var mı ben bulamadım.
  herkese iyi çalışmalar.


   
 2. İlkay BALBAŞI

  İlkay BALBAŞI TÜİSAG Üyesi

  Merve merhaba,
  İşyeri Hekiminin yazdığı reçeteler kurum tarafından karşılanmaktadır. Hatta aile hekimlerinin yazamadığı bazı ilaçları bile yazma yetkisine sahipler. İşyeri Hekimi reçetelerinin ödenmesi için bir protokol defteri edinmelisiniz. E-reçete olmasına gerek yok. Ancak yazılan reçeteye mutlaka firma kaşesini basmalısınız. Aksi takdirde reçeteniz ödenmeyecektir.
  :)

   
 3. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  işyeri hekimi reçete yazabiliyor ve bu reçeteler SGK tarafından ödeniyor. e reçete şartı aranmıyor. reçete de firma kaşesi olması zorunlu.
  İyi Çalışmalar.

     

   
  merve bk ve mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 4. perwin_ay

  perwin_ay TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,arkadaşlıkar.
  Isyeri hekimin recete yazma yetkisi kalkacak diyorlar,dogru mu?

   
 5. güncel

  güncel TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar önemli olan reçete üzerinde işyeri hekimini kaşesinin olmasıdır. kaşede hekimin adı ünvanı hizmet verdiği firmanın adı ve diploma no yazar, eczacılarda sisteme ordan giriş yaparlar.
  örnek;

  ahmet mehmet
  X A.Ş işyeri hekimi
  Dip. No:........

  gibi

     

   
 6. Engin DMR

  Engin DMR TÜİSAG Üyesi

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ,

  SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE

  DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK de reçete yazma ile ilgili hiçbir bilgi yoktur.Peki polikliinik muayene kayıt defterinin her sayfasının onaylı olması gerekir.Hangi kurumda onaylatılır.

   
 7. SEMRA BARIN

  SEMRA BARIN TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Şu an bende bu konuyla ilgileniyorum. Kayıt defterinin onaylatılması ile ilgili bir bilgi edinebildiniz mi?
   
 8. SEMRA BARIN

  SEMRA BARIN TÜİSAG Üyesi

  Merhaba İlkay Bey,
  Bahsettiğiniz protokol defterini onaylatmamız gerekiyor mu?   
 9. BURAK CANDIR

  BURAK CANDIR TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben bi soru sormak istiyorum. Bilgisi olan varsa yardımlarını esirgemezse çok müteşekkir olurum. Şimdi ben A OSGB de çalışıyorum. adım x. bir tane daha işyeri hekimi var A OSGB sinde. adı y.

  y rahatsızlandı ve bir hafta rapor aldı. ben x olarak y nin gittiği işyerlerine gittim ve kendi kaşemle reçete yazdım diyelim. (normalde o firmada benim atamam yok)

  bu durumda bu reçete ödenir mi ?
  bu reçeteyi sırf y ile aynı OSGB de çalıştığım için yazma yetkim var mı?
  bu reçete ödenirse ileride herhangi bir sıkıntı yaşanır mı?
  bu gibi durumların önüne geçmek için yukarıdaki örnekte A OSGB sinden hizmet alan herhangi bir işyerine (diyelim ki 100 dakika hekim çalıştırması gerekli) 100 dakika x in atamasını 1 dakika da y nin atamasını yapabilir miyiz? bunu yapmamoz sorunu çözer mi? yönetmelikte :

  İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez.


  diyor. ama çalışma sürelerini bölmeden birden fazla hekim görevlendirilebilir mi?

  şimdiden teşekkürler

     

   
 10. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar. Benim şöyle bir sorum var. Diyelim ki bir OSGB de iki ya da daha fazla hekim var. Bir hekim izin aldığı ya da raporlu olduğu durumlarda diğer hekimler izinli/raporlu olan hekimin atandığı iş yerlerine gidip ilaç yazabilir mi? yazarsa bu reçete ödenir mi? ödense bile ileride bu durum sıkıntı yaratır mı? bu durumun önüne geçebilmek için bir iş yerine birden çok hekim atanabilir mi? yönetmelikte
  İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez.

  deniyor ama çalışma süreleri bölünmeden verilebilir mi? mesela iş yeri 150 dk/ay hekim hizmeti almak zorunda olsun. bu iş yerine bir hekimi 150 dk görevlendirip ikinci bir iş yeri hekimini 1 dk olarak atama yapılabilir mi? atama yapılabilirse yukarıda anlatmaya çalıştığım sorun çözülmüş olur mu?   
 11. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  2.2-Finansmanı sağlanan sağlık hizmetlerinin sağlanma yöntemleri ve ödeme kuralları
  (6)İş yeri hekimleri veya birden fazla iş yerine hizmet veren ortak sağlık birimleri ile özel poliklinikler
  tarafından verilen sağlık hizmetleri için Kurumdan herhangi bir ücret talep edilemez.
  İş yeri hekimleri veya birden fazla iş yerine hizmet veren ortak sağlık birimlerince SADECE YETKİLİ oldukları iş yerinde hizmet akdi ile çalışanlara, bu iş yerlerinin kamu kurumu niteliğinde olması halinde ise o iş yerinde hizmet akdiyle çalıştırılanlar ile birlikte 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde sayılan sigortalılara da SUT ve eki listelerde yer alan usul ve esaslar dahilinde reçete edilmiş ilaç bedelleri Kurumca karşılanır.Özel polikliniklerce ve ağız ve diş sağlığı veren özel sağlık kuruluşlarınca verilen sağlık hizmetleri ve düzenlenen reçete bedelleri Kurumca karşılanmaz.

  (8)İş yeri hekimleri veya birden fazla iş yerine hizmet veren ortak sağlık birimleri,yetkilendirildikleri kişiler haricindeki kişilere reçete düzenlemeleri halinde Kurumca ödenen reçete bedelleri BU REÇETEYİ DÜZENLEYENDEN tahsil edilir.
  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130324.htm   
  Hatice İ, Mahmut Işık, mekabe ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi


  Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Ama bir sorum daha olacak. Diyelim ki bir firma 250 dakika hekim çalıştırması gerekiyor ve bir işyeri hekimi ile 250 dk/ay sözleşme yapılmış. Firmanın işvereni bir başka hekimi dilediği süre ile atama yapamaz mı? Neticede alması gereken hizmet süresini birden fazla hekime vermiyor. Tek hekime veriyor. Ama ikinci bir hekim daha çalıştırmak istiyor. Kanunen buna bir engel var mı? Bu durumda atanan her 2 hekim de bu işyerine hizmet veremez mi?

   
 13. yunus er

  yunus er TÜİSAG Üyesi

  sanırım yönetmeliğin 7. maddesinin 2. fıkrası bahsettiğiniz duruma engel

  İşyeri hekimlerinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence işyeri hekimi olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli işyeri hekimliği belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İşyeri hekimlerinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla işyeri hekimine verilemez.

  (3) Vardiyalıçalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.
   
 14. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi


  aslında ben de öyle düşünüyorum ama hesaplanan çalışma sürelerini birden fazla hekime bölmüyoruz.

   
 15. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi

  alınması gereken hizmet süresinin tamamı bir hekimin saati kullanılarak atama yapılıyor. diğer hekime sembolik olarak 1-2 dakika atama yapılıyor. bunun nedeni ise mesela bir fabrika düşünün haftada 3 kez hekimin gitmesi gereken. bu hekim izin aldığında hasta olduğunda yerine başka bir hekim gidecek. ve o işyerinde mesai yapacak ilaç yazacak işe giriş muayenesi verecek vs. bence bunun bi çözümü olmalı. alo 170 e sordum ama 3 gün sonra arayın dedi. pardon 3 iş günü... yani önümüzdeki hafta.. bakalım ne diyecekler   
  talat dümen ve ragıp günay döken bu yazıya teşekkür etti.
 16. yunus er

  yunus er TÜİSAG Üyesi

  2. işyeri hekimine isg katip izin veriyor mu?

   
 17. ibrahim zeybek

  ibrahim zeybek TÜİSAG Üyesi

  isgkatip' te 2. isg profesyoneli görevlendirilebiliyor.

   
 18. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi görev yetki sorumluluk vesaire yönetmeliğinde bahsedilen çalışma süreleri

   
 19. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi çalışma süreleri çalışan başına EN AZ kriterine göre değişkenlik göstererek isg katip sistemi üzerinden otomatik hesaplanmaktadır.Yönetmelik daha uzun süre görevlendirme önünde engel değildir.Daha çok hekim çalıştırmak isteyen iş veren çalıştırabilir.

   
 20. drprtsyn

  drprtsyn TÜİSAG Üyesi

  hayır

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica