Soru - İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru İşyeri Hekimi Reçeteleri İle İlgili

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında merve bk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. drprtsyn

  drprtsyn TÜİSAG Üyesi  onaylatılmasına gerek yoktur


   
 2. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi

  Cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Ancak 2. hekim görevlendirildiğinde şu sorun karşımıza çıkmaz mı? Mesela bir hekimin sertifikası kullanılmak suretiyle hizmet alması gereken sürenin tamamı bu hekim üzerinden ataması yapılır. ama bu hekim aktif hiç çalışmaz. ikinci hekimin ataması 1-2 dk olarak sembolik olarak yapıldığı için aktif çalışacak olan bu hekim sayısız işyerine bu şekilde görevlendirilebilir.

  Aslında durum tam olarak şu. Ben bi firmaya diplomamı tam zamanlı kiralamayı düşünüyorum. bu firma tüm saatlerimi kullanmak (üzerime atama yapmak) istiyor. ama ben aktif hizmet veremeyeceğim için üzerime atama yapılmasını kabul etmedim. Çünkü işyerinde verilecek reçete hizmeti işe giriş muayeneleri vs konusunda benim kaşemin kullanılması gerekeceğini düşündüm. onlar da bu şeklide bi çözüm sundular. iş yerinin alması gereken saatlerin tümü benim üzerime atanacak. artı aktif çalışacak olan hekimleri de aynı iş yerine 1-5 dk atanacak. dolayısıyla benim kaşemi kullanmalarına gerek kalmadan aktif çalışan tek hekimleri ile işi götürecekler.

  benim kafama çok yatmadı ama hukuki olarak ikinci hekim atamasında sıkıntı yok gibi ne dersiniz?

   
 3. kadri güreli

  kadri güreli TÜİSAG Üyesi

  ne dersiniz?

     

   
 4. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  a)Az tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en AZ 5 dakika.
  b)Tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en AZ 10 dakika.
  c)Çok tehlikeli sınıfta yer alanlarda, çalışan başına ayda en AZ 15 dakika.”
  şeklinde değişmiştir. Bu değişiklik 01.01.2016 yılında yürürlüğe girecektir.

  Yönetmelikte maksimum süre belirtilmemiştir.Çalışan başına isterse işveren 1 saat süreyle doktor görevlendirebilir.
  İstediği kadar doktor çalıştırabilir.

   
 5. tolgamotorcu

  tolgamotorcu TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 den bir cevap alabildiniz mi?

     

   
 6. BURAK CANDIR

  BURAK CANDIR TÜİSAG Üyesi


  aldım ama inanılmaz bi cevaptı:

  işyeri hekimlerinin işyerlerinde hangi usül ve esaslara dayanarak hizmet verebileceği işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yetki ve sorumlulukları hakkındaki yönetmelikte belirtilmiştir:)

   
  tolgamotorcu bu yazıya teşekkür etti.
 7. Mahmut Işık

  Mahmut Işık TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, işyeri hekimi olarak reçetelerimiz sınırlı mı? Kısa süreli tedaviler tamam da, uzun süreli tedavi (antidepresan, antihipertansif tedavi gibi) başlayabiliyor muyuz?
   
 8. nupelda

  nupelda TÜİSAG Üyesi

  mrb, arkadaşlar iki sorum olacaktı
  1.işverene hazırladığımız dosyanın ( içinde risk analizi,acil durum eylem planı yıllık eğitim planları vs olan )bir nüshası bizde olması şart mı ya da sizler nasıl bir yol izliyorsunuz..
  1.İş yeri hekiminin düzenlediği protokol defterinde neleri dolduruyorsunuz..   
 9. ismail hakkı özler

  ismail hakkı özler TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar
  Çalıştığımız işyerindeki işverene ilaç yazabiliyormuyuz?.Bu konuda bir yönetmelik var mı?
  Teşekkürler.

     

   
 10. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Sayın hocam, işyeri hekimi görev yetki ve sorumlulukları hakkında yönetmenliğiniz var. Görevleriniz bir bir maddeler halinde sıralanmış. Biraz okuyalım, şu kanun ve yönetmelikleri. Ben burdan var desem varmı olacak, yada yok desem yokmu olacak? Yaptığınız iş ülke ekonomisi ve çalışan sağlığı açısından büyük bir önem arz ediyor.   
 11. ismail hakkı özler

  ismail hakkı özler TÜİSAG Üyesi

  Sayın Erdem Öz
  Yazdıklarınızı hayretler içinde okudum.Sorduğum sorudan , yönetmeliği okumadığımdan tutun, yaptığımız işin önemini bilmediğime kadar bir çok sonuç çıkarmışsınız.Bir sorunun cevabı sizde varsa ve biliyorsanız yazarsınız , var desem var mı olacak nasıl bir cevaptır anlamadım.
  Yönetmeliği tabiki biliyorum ama o yönetmeliğe göre işverene ilaç yazılamıyordu, daha sonra gazetelerde haber çıktı; artık patrona reçete yazılabilecek diye.Ama bu uygulama hangi tarihte, hangi yönetmelikte yazıyor ben bulamadım.Bilen bir arkadaşım varsa lütfen nezaket çerçevesinde yanıtlasın.   
 12. Erdem Öz

  Erdem Öz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba İsmail hocam, ben yönetmeliklerde reçete ile alakalı da hiç bir madde okumadım. Çok enteresan bilgiler veriyorsunuz. Hayretler içinde olan benim. Mevzuatları gazeteden değilde http://www.resmigazete.gov.tr/default.aspx adresinden takip ederseniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Saygılarımla.

   
 13. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Bir bilen olarak değil, ancak uygulamaya göre cevap vermeye çalışayım;
  Yönetmelikte "tedavi edici" bir görev - sorumluluk filan yok...
  Sadece;
  "-Rehberlik,
  - Risk Değerlendirmesi,
  - Sağlık Gözetimi* (Temel görev bu zaten, içinde İşe Giriş-Periyodik Muayene, İşe Dönüş muayenesi, Lab Tetkikleri (Hematoloji-Biyokimya ve Radyolojik), İşe Uygunluk Raporu (Tehlikeli-Çok Tehlikeli İşlerde), Bağışıklama, Hijyen Eğitimi, Sağlık Eğitimi, İnceleme - Araştırma - Değerlendirmeler, Yıllık Çalışma Planı, Yıllık Değerlendirme Raporu, İş Kazası ve Meslek Hastalıklarıyla ilgili kayıtlar, varsa bildirimler vs.)
  - Birimlerle İşbirliği... " gibi konu başlıkları var. Bunların arasında tedavi edici bir görev veya sorumluluk yok. Bir dönem bakılmadı. Ancak, işverenlerin itirazı üzerine SGK yazılan reçeteleri ödemeye başladı. Her işveren de işçime işyerinde bakılsın, işbaşından fazla uzaklaşmasın, zaman kaybı olmasın diye bunu hekimden rica ediyor, ya da bunu yapan hekimle anlaşma yapıyor, diğerini tercih etmiyor. Sonuçta, Yönetmelikte olmayan bir görev fiilen hekimin üzerinde kalıyor. Özetle; kanunen yok, ama moda deyimle -de fakto- olarak var. İnsiyatif sizde, yazmam derseniz kanuna aykırı hareket etmiş olmazsınız. Karar sizin..
   
 14. ismail hakkı özler

  ismail hakkı özler TÜİSAG Üyesi

  Erdem bey
  Teşekkür ederim, mevzuatları takip ediyorum ancak gözümden kaçmış olabilir diye sizlere sormak istedim.
  Saygılar.

   
 15. ismail hakkı özler

  ismail hakkı özler TÜİSAG Üyesi

  Sayın mekabe
  Yazdıklarınız çok doğru ancak işverenler işçileri muayene edip ilaç yazmamızı iştiyorlar.Malesef bundan kaçınamıyoruz fakat benim sorduğum işçilere değil işverene ilaç yazma konusuydu.
  Bu konuda bilgisi olan yok herhalde.
  Teşekkürler.   
 16. aciz

  aciz TÜİSAG Üyesi

  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/03/20100325M1-1.htm

  (6) Kurumca verilen yetki çerçevesinde işyeri hekimleri veya birden fazla işyerine hizmet veren ortak sağlık birimleri ile özel poliklinikler tarafından verilen sağlık hizmetleri için Kurumdan herhangi bir ücret talep edilemez. İşyeri hekimleri veya birden fazla işyerine hizmet veren ortak sağlık birimlerince sadece yetkili oldukları işyerlerinde hizmet akdi ile çalıştırılanlara, bu işyerlerinin kamu kurumu niteliğinde olması halinde ise o iş yerinde hizmet akdiyle çalıştırılanlar ile birlikte SUT’un 1.2(1)c bendinde sayılan sigortalılara da SUT ve eki listelerde yer alan usul ve esaslar dâhilinde reçete edilmiş ilaç bedelleri Kurumca karşılanır. Özel polikliniklerin SUT ve eki listelerde yer alan usul ve esaslar dâhilinde reçete edilmiş ilaç bedelleri, aile hekimliği uygulamasına geçilen iller haricindeki yerlerde Kurumca karşılanacak olup aile hekimliği uygulamasına geçilen illerde karşılanmayacaktır.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 17. Murat Bayık

  Murat Bayık TÜİSAG Üyesi


  27. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Konsey Toplantısı 19.12.2017 tarihinde yapıldı. İSGGM Genel Müdürü Orhan Koç'un İBYS açıklaması.

  şu kişiye reçete yazılır mı yazılmaz mı konusunda kullandığınız yazılım ile e-reçete uygulamasında medula reçete numarası veriyorsa yazılıyor demektir.
  Numara vermeyip uyarı mesajı veriyorsa yazılmıyor demektir.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 18. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  "..kullandığınız yazılım ile e-reçete uygulamasında medula reçete numarası veriyorsa yazılıyor.." demiş sayın Genel Müdür. Bunu, kendi açısından, yani SGK sistemi açısından ifade etmiş. Ancak, sahada durum pek öyle değil. Manuel reçeteler her şeye rağmen hala var. Dahası SGK nın sisteminde adı gözükmeyen pek çok hekim var, bunlara eczacılar manuel olarak girip bakmaktalar, güncellenme bekleyen yazılımlar var, yeni mezun gerekli işlemleri tamamlamış olup da henüz sistemde gözükmeyenler var, var, var.. 3 ay önceki açıklamadan sonra zaman içinde umarım 'sistem' bu açığını artık gidermiş olmalıdır.

   
 19. Murat Bayık

  Murat Bayık TÜİSAG Üyesi

  Merhaba mekabe, o ifade bana ait. Direkt videonun altına yazınca sanki genel müdür söylemiş gibi algılanıyor kusura bakmayın. Ben yazdım onu.
  Öte yandan şunu belirteyim artık kağıt reçete kalmadı. Hayır yazılmıyor artık. Yazanlar SGK müfettişlerince denetim geçiriyorlar şuan. Kağıt yazmaya devam edip denetim geçiren tanıdık işyeri hekimleri var. Onlarda bu yüzden yazılımın için de bile hata yapmaktan ürker hale gelmişler aman doğru olsun aman yanlış olması diye özen gösteriyorlar.

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 20. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Murat bey, SGK da medülla sistemine dahil olup e reçete sistemi uygulamasına geçti, belki müfettişler bunun denetimini yapmakta olabilirler ama ben sahadaki gerçeği, yani de facto durumu ifade ettim. (Elime geçince resmini çekip sayfaya yüklerim.) Eczacılar da bunları kabul ederken, manuel reçete kenarına "sistem arızası olduğundan" şeklinde bir ibare konmasını talep etmekteler. Sanıyorum bu da denetimin bulduğu bir ara formül olsa gerek.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica