Işten Çıkarıldım,ne Yapmalıyım?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında İSG Specialist tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar;
  İSG Mühendisi olarak bir firmada çalışırken,gerekli yerlere uygunsuzlukları iletmemden kaynaklı işimden oldum.Kanunda işini yapmaktan dolayı işten atılamaz gibi bir ibare var buna istinaden değerli yorumlarınızı almak istedim.Belgemi henüz almadım.21 Ekimde sınava girdim.Geçecek gibi duruyorum.

  Dava açsam işe geri dönüş olur mu?
  Dava süresince işsiz olursam yada iş bulup çalışırsam tazminat alma durumu ne olur?

  Şikayet konum:Şantiyelerde çalışan herkes bilir,15 günde 1 gün izin verilir.Kanuna göre haftada en az 1 gün tatil verilmeli.
  Bende bu konu hakkında üst kademelerle mailleştim,durumun düzeltilmemesi durumunda ÇSGB bildirmek zorunda olacağımı söyledim.Olay bundan ibarettir.


   
 2. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  evet bende daha önce şantiyede çalışan bir seç mühendisi olarak aynı şeyleri yaşadım yalnız sen girişte esnek çalışma şartını kabul ediyorsun ki onların esnek çalışmadan anladıkları biraz farklı tahminimce 15 günde bir pazar iznin var diğer pazar izin hanene yazılıyor. konu ile ilgili olarak doğru mahkemeye başvurursan işe iaden %90 oranında gerçekleşir fakat sana orada rahat vermezler mobbing ile karşı karşıya kalırsın ayrıca eğerki 20 ayı geçtiysen işsizlik maaşı için başvurup işsizlik alabilirsin fakat bu yapılandan sonra geri dönme çsgbye bildirimini yap derim ben. tabii şantiye şartları hep sıkıntılıdır.

   
  Hüseyin KORKMAZ bu yazıya teşekkür etti.
 3. Hüseyin KORKMAZ

  Hüseyin KORKMAZ TÜİSAG Üyesi


  Aynen katılıyorum. İşte bu yüzendirki iş güvenliği uzmanları direk ücretlerini bakanlıktan almalı ve bağımsız olmalı.

     

   
  aksehirli3442, JOKER ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 4. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  isg görevlisi işçilerin izinlerini ayarlama noktasında ne kadar alakalı ? bilmediğimden soruyorum yanlış anlaşılmasın

   
 5. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  aslında ilglilendiren bir mevzu değil fakat arkadaşın kendiside 15 günde bir pazar izne çıkıyor ondan dolayı şikayeti tahminimce

     

   
 6. burak karapınar

  burak karapınar TÜİSAG Üyesi

  niye ilgilendirmesin işçinin de izin yapmaya vücudunu dinlendirmeye hakkı var.Aşırı yorugunluktan da bir çok kaza meydana gelebilir.Ayrıca da iş güvenliği uzmanı işçinin hukuki haklarını korumak zordundadır.

   
  deryayran ve ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 7. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Üzüldüm açıkçası tazminat konularında ne kadar çalıştığınız vb. gibi parametreler var ama inşaat sektöründe oturmuş bir çalışma anlayışıdır 2 haftada 1 ki bunu mühendisler kullanıyor işçilerde o tarz bir durumda yok ya bayram olacak ya hava şartları kötü olacakta çalışmayacaklar bu anlayışı değiştirmek çok kolay değil ve birdende ne kadar doğru olsa da uygulaması imkansıza yakın.
  Bir A sınıfıyla paylaştığım bir olayı anlatayım size nasıl olacak diye sorduğumda şantiyesinde yapılması istenen şeyleri bildirdikten sonra yapılmadığını görünce bakanlıktan müfettişlerin denetime geleceğini bunları acil olarak düzeltmekte fayda olduğunu bildirdiğinde acil bir şekilde eksiklerinin giderildiğini anlatmıştı. Burada işverenle karşı karşıya gelmek zorla bir şey yaptırmak çok mümkün gözükmüyor bakanlık kartı uzmanın son kartıdır sadece gerçekten ölümlü olacağına inandığı bir durum olduğunda bile 10 kez düşünerek kullanmalıdır.
   
  deryayran ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 8. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  mahkemeye verin işe geri dönüş alırsınız yada 8 brütte kadar para almanız mümkün Ama mahkemeye sağlam deliller sunmanız lazım   
 9. hknnzn

  hknnzn TÜİSAG Üyesi

  bence siz ilgili kişiye bildiriminizi gerekli olan prosedür çerçevesinde yaptıysanız üzerinize düşeni yapmışsınızdır.bu konuda işveren ile tersleşmeye gerek yok.yapılan herhangi bir incelem sonucunda sizin yazılı olarak sunabileceğiniz delil olduktan sonra gerisi yasal olarak işverenin düşüneceği bir durum.bence siz burayı daha fazla zorlamayınız ve yaşadığınız tecrübeler ışığında yeni bir iş arayınız

     

   
 10. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Sevgili Meslektaşım

  Bence en büyük hatayı şikayet etmekle yapmışsın. Çünkü Türkiye Cumhuriyetinde yaşıyorsun. Kuralların hiçbir zaman değişmediği ve insanların afrikadan sonra en çok zorlanıp hor görüldüğü 3. dünya ülkesinde yaşıyorsun. İnşaat sektöründe çalışıyorum ve seninle aynı pozisyondayım bazen pazarda çağırıyorlar. Ama şikayet etmiyorum çünkü sonuç seninki gibi olacaktır. Çalışmak mecburiyetindeyiz. Bir süre sabır gerekiyor ve en kısa zamanda ilk fırsatta ayrılacağım ama o fırsat elime geçmiyor.

  Bakan çıkmış sigortanızı tam alın falan diyor ve üstü örtülü bizimle dalga geçiyor. Pazar günü çalışma problemini halledemezler mi hallederler hemde birkaç günlük çalışma ile ama yapmıyorlar çünkü burası afrikanın hemen ardından gelen bir memleket zaten her karşılaştırmada onlarla yarışıyoruz resm köleleriz aslında.   
  charlesdexter bu yazıya teşekkür etti.
 11. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  Çok güzel özetlemişsin Bende ilk mezun yıllarımda kağıt alanında Türkiyenin en büyük firmalarından birinde çalışıyordum. Sabah 8 Akşam 8 vardiyası ya da Akşam 8 Sabah 8 vardiyası 15 günde bir pazar izni Günde 12 saat çalışmak yasak aylık fazla mesainiz 270 saatin çok çok üzerinde posta değişim ine uymuyorlar Sen şikayet etsen ne yazar devlet bilmiyormu sanki biliyor. Ama kimse birşey yapmıyor. Halbuki iş teftiş müfettişlerinin elinde o kadar imkan var ki, yaptırım gücü varki kıllarını kıpırtatmıyorlar bu konu hakkında   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 12. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi


  Öncelikle arkadaşlar sorun ben değilim yani,pazar günü benim için sıkıntı olduğundan değil,yarın bir gün bir kaza olduğunda neden bunlar izin yapmıyor diye bana sorulması sıkıntısı...
  Geçen gün bir kaza yaşandı,öğle saat 12:30 civarı...(Biz büyük bir firmada taşeron olarak çalışıyoruz,bu firmada 12:00-13:00 arası öğle yemeği saatidir.)Oluşan kazada polisin ilk sorduğu,ya öğlen yemeği saati değil mi o...kim çalışmasına izin vermiş?,gibi sorular sormuş saha şefine...Tabi ben yemekte olduğum için elemanın sakatlanmasına şahit olmadım...Ama olay öğle arasında olmuş.Yarın bir gün bir sıkıntı olursa gene aynı şekilde muhattap olmayacak mıyım.Benim sadece deftere yazıp,şefe imzalatmam yeterli midir?
  Adam tıkır tıkır her şeye imza atıyor...yaparız diyor ama yapılan bir şey yok....

   
 13. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  sizin bildirme sorumluluğunuz var sonuçta işveren onlar ve siz sadece orada bir üçüncü göz olarak buluuyorsunuz bu tip işleri yapmak için gerekli yetkinin verilmediği aşikar. bundan dolayı bildirimlerinizi yapın defterinize yazın imzalatın he imzalamadı çokta önemli değil sizin bunu bildirdiğinizi kanıtlayacak her tip e posta, toplantı kararları, defter nüshaları; imzalı evraklar hepsini toparlayınız. sizin daha yapacak birşeyiniz yok en son bakanlık bildirimi yaparsınız ki sizi işten çıkardıktan sonra yapın zaten emin olun iş müfettişi geldiğinde sizden ve işverenden ilk isteyeceği şey noter onaylı tedbir ve öneri defteridir.
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 14. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Benim korktuğum nokta şu;
  Uzuv kopması yada ölümlü kaza olduğunda,bana neden bildirmedin diye sorması...Bu sebeple işten çıkmadan önce yapma zorunluluğu hissediyorum.Çok mu ayrıntıya takılıyorum bilemedim ama kurbanda olmak istemiyorum...

   
 15. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım bunlar çok uzun konular , bazı şeyleri çalıştıkça görmemeyi öğreneceksin gibime geliyor. Çünkü bende öyle yapıyorum. Dava konusuna gelince , alacağın tazminat çok olmaz kanısındayım. 15 günde 1 vardiyaya taktıysan daha yeni başlamışsın diye düşünüyorum. Mesele , kendini doğru bir şekilde sağlama alıp , maaşını tıkır tıkır almanda , diğer şeyleri umursamamayı öğrenirsin diye düşünüyorum. Ölen ölür , kalan sağlar bizimdir. Meslektaşım da herhangi bir ceza almıyacaksa kim yapmış , kim yapmamış önemli değil. İsg alanından para kazanmanın şartı bu !   
 16. İSG Specialist

  İSG Specialist TÜİSAG Üyesi

  Kendi açımdan sıkıntı yapmıyorum,fakat kaza olduğunda,kazalı kişinin bu durumu istismar edeceğinden korkum.Kanunda bununla alakalı maddeler var...Böyle bir durumda verecek cevabım yok.Zaman zaman bazı şeyleri elbette görmezden geliyoruz,bu görmezden gelinen konular kişiden kişiye de değişiyor.Fikirleriniz benim için gerçekten önemli.Herkes bir kelime söylerse ondan anlamlı bir cümle çıkarabiliriz....

   
 17. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  Fesih gerekçesi olarak ne gösterildi? iş kanunun Madde 19'u bir oku. senin soruna cevabı Madde 20'de "İş sözleşmesi feshedilen işçi, fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiası ile fesih bildiriminin tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde iş mahkemesinde dava açabilir. (....) taraflar anlaşırsa uyuşmazlık aynı sürede özel hakeme götürülür."

   
 18. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  birşey daha ekleyeyim çalışan sayısı 30 kişi veya daha fazla iş yeri ise bu geçerli diye hatırlıyorum.

   
 19. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  ayrıca 6 ay ve daha uzun süre çalışmışsan işe iade davası açabilirsin belki.

   
 20. eflatun

  eflatun TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar kanun iş saglıgı ve güvenligi uzmanına tafsiyelerde bulunma yetkisi vermiş.yanı çalıştıgınız iş sahasına göre yaptıgınız güvenlik denetimlerini ve eksiklikleri onaylı deftere yazarak işverene veya vekiline bildirmekle yükümlü.iş burada bitmiyor ben bildirdim imzayıda aldım diyerek bir kenarada çekilip izleme olanagınız yok.Gerekli düzenlemeler yapılmadıgı taktırde işvereni bakanlıga bildirmekle yükümlü uzman.Şimdi gelde bildir uygunsuzlukları, işinden olacagın kesin bariz bir durum.

  bu konu da bakanlıgın yaptıgı bir düzenleme yok çalışmanın oldugunu bile düşünmüyorum.Heleki inşaat şantiye sahasında iş saglıgı ve güvenligi kanun, yönetmelik falan filan hak getire.Tama anlamı ile uygulamaya kalksalar zaten taşeronluk sisteminden başlayarak herşeyin degişmesi gerekir.A sınıfı bir uzman abimiz ''işçi ölecek, bu kaçınılmaz fakat öleceklese bile nizami ölsünler bunu saglayın'' demişti.Bu adamları nasıl nizami öldürecez valla ben bilmiyorum işin içinden çıkamadım :).İş sağlıgı ve Güvenligi uzmanının şantiye tehlike ve risk analizi yapmalı fakat kendi içinde bir risk analizi oluşturması gerekli galiba.uzmanı tehlikelerden kim nasıl koruyacak

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica