Tartışma : İsg Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılması

pusat polat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar emekli sandığı kanunu ile bu konunun ne alakası var biri benim merakımı gidersin lütfen.

isg-victory

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar emekli sandığı kanunu ile bu konunun ne alakası var biri benim merakımı gidersin lütfen.
"Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" bizi ilgilendiren kısım ile'den sonraki "bazı kanunlar" ifadesi

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kanun tasarısı basımevine gitmiş, muhtemelen 3-4-5 ocak 2017' de meclisten geçer ve herhalde 15 Ocaktan önce resmi gazetede yayınlanır. Bu süre zarfında da muhtemeldir mevcut sözleşmelere dokunmazlar.

Son düzenleme:

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Vatandaşta aynı yöneticilerde her işi son dk ya bırakmakta üstümüze yok. 1 ay önceden uzatılsa bu kadar tartışma, bu kadar stres yaşanmazdı.

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Anlamadığım bir durum var. Tasarı şurada gündeme girmeyi bekliyor. https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.sorgu_yonlendirme

Tasarı metni şu: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0796.pdf

26.Madde ise şuna atıfta bulunuyor: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160109-1.pdf

Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa bu tasarıda bir düzenleme yok mu?
Bende tasarıda göremedim ama TBMM' nin meclis haber sayfasında plan bütçe komisyonu haberinde var gözüküyor. Ayrıca arkadaşlar komisyonda yapılan görüşmelerin yazılı kaydını eklemişlerdi ve orada bu konunun konuşulduğu yazıyordu. Acaba Bu konunun tasarıya eklenmesinin unutulması ve fark edilmeyip konunun konuşulması mümkün mü ?

http://www.meclishaber.gov.tr/develop/owa/haber_portal.haber_detay_dokuman?p1=139139

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Anlamadığım bir durum var. Tasarı şurada gündeme girmeyi bekliyor. https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_sd.sorgu_yonlendirme

Tasarı metni şu: http://www2.tbmm.gov.tr/d26/1/1-0796.pdf

26.Madde ise şuna atıfta bulunuyor: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160109-1.pdf

Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa bu tasarıda bir düzenleme yok mu?
Sayın Tümay 3 satır üstte link verdim, lütfen inceleyin.

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Sayın Tümay 3 satır üstte link verdim, lütfen inceleyin.

Sayın trapezuslu, her iki konuyu da baştan sona okudum. Komisyon tutanaklarını da okudum. Siteye üye olmadan dışarıdan takip ediyordum. Fakat kanun tasarısını görünce üye olup sormaya karar verdim.

Neticede komisyon tutanaklarında olan değişikliği kanun tasarısında göremiyorum. Görebilen varsa ve söylerse sevinirim.

Ahmet Akın ALBAYRAK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar bir şey soracağım şimdi bu konuyu baştan beri takip ediyorum şimdi tasarıda sürenin uzatılacağı ile ilgili bir madde yok ama meclis haber sitesinde basın açıklaması şeklinde bir wordte uzayacağı bilgisi var ve bu resmi dayanakları olan bir yazı değil yanı bir imza sayı vs. yok ayrıca bu forumda paylaşılan komisyon tutanağında bu konunun konuşulduğu yazıyor bu resmi bir yazı gibi görünüyor ama ben Tutanak hizmetleri başkanlığının internet sayfasındada bu yazıya ulaşamadım. Şimdi bu sürenin uzamasıyla ilgili tek resmi tutanakta bu yazmıyor. Aklıma gelen tasarıya koymayı unutulmuş olabilir mi ve böyle bir durumda bu konu askıya alınır mı? Ayrıca son gün cumartesi doluyor. Pazartesi itibari ile işveren ne yapacak ? Biz iş verene nasıl bir açıklama yapacağız ?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ya arkadaş niye böyle yapıyorsunuz :-(
Verilen kanun teklifinde yok. Ama komisyonlarda kanun maddeleri tartışılır ve değiştirilir, eklenir, çıkartılır. Buda oylanır, kabul veya ret olur. Size resmi tutanağı verdim daha ne resmiyeti istiyorsunuz.
Bu tutanak % ' de 100 geçer mi, yok meclistede değişebilir ama % de 99.9 geçer.

rafael

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Ya arkadaş niye böyle yapıyorsunuz :-(
Verilen kanun teklifinde yok. Ama komisyonlarda kanun maddeleri tartışılır ve değiştirilir, eklenir, çıkartılır. Buda oylanır, kabul veya ret olur. Size resmi tutanağı verdim daha ne resmiyeti istiyorsunuz.
Bu tutanak % ' de 100 geçer mi, yok meclistede değişebilir ama % de 99.9 geçer.

Niye mi böyle yapıyoruz? Komisyonda kabul edilenlere göre değil kanuna göre çalışıyoruz çünkü. Ve mecliste oylanacak kanun tasarısında süre uzatımı ile madde yok gördüğünüz üzere. Kanun tasarısı mecliste oylanırken "Ya arkadaşlar bir de şu vardı ama unutmuşuz" diye oylama yapmazlar sanırım.

Ben de süre uzatımı ile ilgili sorun olmayacağını ve başka bir gündem maddesi ile yasalaşacağını düşünüyorum ama şu an için oylanacağı tasarıda olmadığı da bir gerçek.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
ben şimdi c sınıfı olarak pazartesi günü tehlikeli sınıfta yer alan firmalarıma gidebilirmiyim .... ne yapmalıyım pazartesi günü

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Niye mi böyle yapıyoruz? Komisyonda kabul edilenlere göre değil kanuna göre çalışıyoruz çünkü. Ve mecliste oylanacak kanun tasarısında süre uzatımı ile madde yok gördüğünüz üzere. Kanun tasarısı mecliste oylanırken "Ya arkadaşlar bir de şu vardı ama unutmuşuz" diye oylama yapmazlar sanırım.

Ben de süre uzatımı ile ilgili sorun olmayacağını ve başka bir gündem maddesi ile yasalaşacağını düşünüyorum ama şu an için oylanacağı tasarıda olmadığı da bir gerçek.
Anlaşamadık, kanun metni ham metin. Komisyonda bu madde eklendi. Mecliste bu madde görüşülecek ve taki kanunlaşana kadar siz tutanak harici bu ilave metni ham tasarıda görmeyeceksiniz. Çok konuşmaya da gerek yok 15 gün sonra anlaşacağız:)

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
peki 15 güne kadar ben c sınıfı olarak tehlikeli sınıflara baktığımda suç işlemiş olmuyacakmıyım ....

emrahtas

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
peki 15 güne kadar ben c sınıfı olarak tehlikeli sınıflara baktığımda suç işlemiş olmuyacakmıyım ....
Kanunen olmazsınız , aklımda kalmış herhangi bir iş yeri, iş güvenliği uzmanı ile sözleşmesini iptal ederse en geç 1 ay içinde yeni uzman ataması yapması gerekiyor bu durumda 1 şubata kadar vaktimiz var tabi süreler uzatılmaz ise...

Fevzi Yürekli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan düzenleme ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin B sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü ile tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin C sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüklerine ilişkin süreler iki yıl uzatılacak.

Kaynak: Hürriyet
Yıl bitti , bir üst sınıfa bakma ile ilgili net bir durum ortaya çıkmadı
Arkadaşlarda burada bu konuyu yazmayı durdurdu
1.1.2017 tarihinde, bir üst sınıfa bakmakta olan uzman arkadaşlar resmen kapı önünde gözüküyor, yapacakları işler kanunsuz ve geçersiz olacak
Herkeste bu konuda bir suskunluk var
Netleşen bir durum varmı arkadaşlar?
Herkesin yeni yılını kutlarım,hayırlara vesile olmasını dilerim

Murat alper23

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İsg katipden dusmemis sozlesme otomatik iptal eder die bekliyodum ama devam ediyo gozukuyo simdilik

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.