Bilgilendirme Işe Giriş/ Periyodik Muayeneleri Nasıl Yapılır?

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Bilgiler ve Duyurular' kısmında Hüseyin KORKMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi  İşyeri Hekimi, Ozelliği olan calısanları;
  -gebe ve emzikli kadınları,
  -on sekiz yasından kucukleri,
  -iki yasından kucuk cocuğu olan anneleri,
  -meslek hastalığı veya suphesi tanısı alanları,

  -kronik hastalığı olanları,
  -malul ve ozurluleri,
  -alkolikleri,
  -ilac ve uyusturucu bağımlılığı olanları,
  -birden fazla is kazası gecirmis olanları
  yakın takip ve koruma altına alır.
  Ozurlulerin ise alınmaları, isyerinde olusan bir kaza ya da hastalık sonrasında geçici ya da kalıcı is goremezliği olanların ise baslamaları veya eski hukumlulerin gerekli sağlık muayenelerini yaparak uygun ise yerlestirilmeleri icin rapor hazırlar. Kronik hastalığı olanları daha sık aralıklarla muayene eder, gerekli tetkikleri yaptırır ve koruyucu onlemlerin alınması hususunda gerekli islemleri yapar. Gerekli laboratuvar tetkikleri ve radyolojik muayeneleri yaptırır. Herhangi bir hastalık veya kaza ya da periyodik muayene sonrasında eski isinde calısması sakıncalı bulunan calısanın, mevcut sağlık durumuna uygun bir iste calıstırılmasını sağlar.
  İşyeri Hekimi Yönetmeliği (20.07.2013/ RG: 28713) EK-2 de İşe Giriş / Periyodik Muayene Formu ile yapılacak olan muayenede çalışanın ayrıntılı öz ve soy geçmişi, tıbbi anamnez ve fizik muayene ve lab bulgularından sonra tıbbi kanaat ve sonuç bölümüne “… -X- hastalığı nedeniyle almakta olduğu –Y- ilaçlarını almaya devam ettiği ve tedavide kalıp, önerilen kontrollerini yaptırdığı sürece…” -Z- işinde çalışmaya elverişlidir. Çalışana, hastalığı nedeniyle karşılaşabileceği muhtemel sorunlarla ilgili bilgi verilmiş ve tavsiyelerde bulunulmuştur, şeklinde Aydınlatılmış Onam alınarak oluşan tıbbi kanaatımız sonucu “koşullu elverişli” raporumuzu verebiliriz kanaatindeyim.


   
 2. dr_ogur

  dr_ogur TÜİSAG Üyesi

  Güzel çalışma, elinize sağlık çok yardımcı oldu :)

   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 3. fimrek

  fimrek TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar periyodik muayeneler neleri kapsıyor? Odyo ve akciğer grafisi bunun içinde mi değerlendiriliyor. Biz tehlikeli sektördeyiz 3 yılda bir yaptıracağız, ancak odyo ve akciğer grafisi 3 yılda 1 pek mantıklı gelmiyor. cevaplarınızı bekliyorum.

     

   
 4. Filiz Ufuk Çilek

  Filiz Ufuk Çilek TÜİSAG Üyesi

  Her yıl akciğer grafisi çektirmek, çalışanlara radyolojik yük olması açısından sakıncalıdır. Pa Akciğer Grafisi bir tarama testi de olmadığı için dinleme bulgularına göre , gerekli görülürse istenmelidir.

   
  fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 5. kenan atalar

  kenan atalar TÜİSAG Üyesi

  3 yılda bir fizik muayene olacak, tetkik sürelerine hekim kara verecek, odyo gürültülü ortamlarda izlenmesi gereken bir ölçüm mesela

     

   
  fimrek bu yazıya teşekkür etti.
 6. gürcan

  gürcan TÜİSAG Üyesi

  6331 Madde 15.

  2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışacaklar, yapılacak işin niteliğine uygun olduklarını belirtir sağlık raporu olmadan işe başlatılamaz

  denmekte. buradan şunu anlayabilir miyiz?
  Az tehlikeli işlerde işe giriş muayenesine hemen gerek yoktur, kişi iş başı yaptıktan sonra da alınsa da olur.

   
 7. GÖKMEN_0421

  GÖKMEN_0421 TÜİSAG Üyesi

  İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK MADDE:9 İŞYERİ HEKİMİ GÖREVLERİ 3) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çalışanın kişisel özellikleri, işyerinin tehlike sınıfı ve işin niteliği öncelikli olarak göz önünde bulundurularak uluslararası standartlar ile işyerinde yapılan risk değerlendirmesi sonuçları doğrultusunda; az tehlikeli sınıftaki işlerde en geç beş yılda bir, tehlikeli sınıftaki işlerde en geç üç yılda bir, çok tehlikeli sınıftaki işlerde en geç yılda bir, özel politika gerektiren grupta yer alanlardan çocuk, genç ve gebe çalışanlar için en geç altı ayda bir defa olmak üzere periyodik muayene tekrarlanır. Ancak işyeri hekiminin gerek görmesi halinde bu süreler kısaltılır.
   
  Mahmut Işık bu yazıya teşekkür etti.
 8. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi

  iyi günler.
  trafik kazası geçirmiş kişi'' tüm vücut fonksiyon kaybı % 49.kısa mesafeyi zorlukla yardımsız yürüyor, fakat yürüyüşü düz zeminlerle sınırlı. her iki ekstremiteyi zorlukla kendine bakım için kullanabiliyor, eşya kavrayabiliyor, tutabiliyor fakat ince beceri yok şeklinde özürlü raporu olan kişi % 30 da kognitif bozuklukla toplam %64'' özürlü raporu var. raporu bu şekilde ancak sol kolunda güçsüzlük parmak hareketlerinde zayıflık ve sol bacağında da yavaş yürümede de hafif belli olan aksaması var muayenesinde. gece bekçisi olarak çalışacak. engelli kadrosundan işe alınacak bu kişinin bu şekilde gece çalışmasına onay verilmeli mi? gece çalışacak tamam ama bekçi olarak. mevzuatta da engellinin gece çalışmasıyla ilgili bir madde göremedim. tecrübelerinizle yardımcı olursanız sevinirim.   
 9. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  Kognitif bozukluk % 30 oranında azalmış demek; "kişiye, mekana, zamana yönelim, algılama, hesaplama , muhakeme etme ÜÇTE BİR oranında AZALMIŞ" anlamına geliyor. Buna bir de % 49 motor fonksiyon kaybını ekleyin. Gece veya gündüz fark etmez, bekçi olarak çalışmaya yeterli olur mu? Silah taşıyorlar mı bilmiyorum? Bu konuda tecrübem yok ama sonuçta bir karar vereceksiniz. Bana gelse, durumunu kendisine uygun bir dille açıklar, mesela; "gece bir hırsız, camdan, kapıdan girdiğini gördün, takip etmekte, yakalamakta sıkıntı çekersin, hatta teşhis etmekte bile zorlanırsın" şeklinde ikna etmeye çalışır ve sonuç bölümüne şahsi kanaatimi yazardım.

     

   
  merve bk bu yazıya teşekkür etti.
 10. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim. İşyeri hekimliği hayatımın ilk işe giriş muayenesinin bu kişi olması biraz can sıkıcı oldu benim için. Muhtemelen başka bir iş vermeyeceklerdir kendisine.tecrübeli arkadaşlarımın hepsi başka birşey söyledi .silah taşımıyorlar . Açık alanda işmakinelerinin başında bekleyecek görevi bu .   
  mekabe bu yazıya teşekkür etti.
 11. mekabe

  mekabe TÜİSAG Üyesi

  "Makine başında bekleyebilir, makine güvenliğini sağlayabilir, başka hiç bir iş verilemez" şeklinde revize edip tekrar değerlendirin Merve hanım. Ama verdiğiniz karar sizin raporunuz, sizin kanaatiniz olacaktır. Sonuçta altına imza atacaksınız, bunu vurgulamaya çalıştım. (Benden çok farklı görüşte olanlar da var mı, merak ettim?)   
 12. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi

  Düz zeminde kapalı alanda oturarak yapılacak işlerde çalışabilir dedim. Bu şartlar sağlanmak koşulu ile ancak gece çalışabilir dedim. Firmanın da böyle bir alanı yok.. Şahıs belki heyet raporunu yeniden düzenletirse o zaman işte kalabilir şeklinde düşündük son olarak. Ama bu şekilde de firmaların engelli kadrolarını doldurmaları çok zor. Çünkü verebilecekleri en basit işin bu olduğunu söylüyorlar

   
 13. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
  a) Ağır özürlü: Özür durumuna göre özür oranı %50 ve üzerinde olduğu tespit edilenlerden günlük yaşam aktivitelerini başkalarının yardımı olmaksızın yerine getiremeyeceğine özürlü sağlık kurulu tarafından karar verilen kişileri,
  c) Özürlü: Doğuştan veya sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeniyle toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan ve korunma, bakım veya rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişiyi,
  MADDE 9
  (4) Kişinin ya da kişiyi sevk eden kurumun talebi halinde, kişinin sağlığına etkisi dikkate alınarak çalıştırılamayacağı işlerin niteliği ile raporun kullanım amacı bölümüne; bireyin yararlanmak istediği hak ve hizmetlere ilişkin talepleri belirtilir.
  (5) Özürlü sağlık kurulu raporunun sonucu bölümünde yer alan “Ağır Özürlü” kısmında evet ya da hayır ifadesi yazılarak kişinin durumu belirtilir ve bu bölüm hiçbir suretle boş bırakılmaz.
  (6) Özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili kısmına kişinin özür grubu belirtilir. Gerektiğinde birden fazla özür grubu işaretlenir. Bu kısım boş bırakılmaz.
  (7) Kişinin özür durumunun zaman içinde değişme ihtimali olduğu ve hastalık bulgularının tam olarak görülemediği durumlarda kişinin mevcut durumu esas alınarak süreli rapor düzenlenir.
  MADDE 13 – (1) Özürlü sağlık kurulu raporunun sürekli olup olmadığı ile süreli raporlarda raporun geçerlilik süresi mutlaka belirtilir.
  (2) Özürlü sağlık kurulunca kişinin özür durumunun sürekli olduğuna karar verilmesi durumunda, özürlü sağlık kurulu raporunun ilgili bölümünde bu durum belirtilir. Ancak özür durumunun değişmesi halinde, kişinin talebi üzerine rapor ve buna bağlı kişinin özür oranı yeniden belirlenir.
  (3) Özürlü sağlık kurulunca özürlünün özür durumunun sürekli olmadığına karar verilmesi halinde de bu husus ilgili bölümde belirlenerek özürlü sağlık kurulu raporunun geçerlilik süresi belirtilir. Zaman içinde değişebilen veya kontrolü gerektiren hastalıklar, hastanın önceki özürlü sağlık kurulu raporu da kurula sunularak, özürlü sağlık kurulunun belirleyeceği süre içinde yeniden görüşülür ve karara bağlanır.
  (4) Bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlar ile süreli raporların geçerlilik süresi dolmadan tekrar rapor alınmak istenmesi durumunda, mükerrer rapor tanzimini önlemek maksadıyla, ilgililerin daha önce özürlü sağlık kurulu raporu alıp almadıklarına ilişkin beyanı istenir. İlgilinin beyanı üzerine veya bir başka şekilde, evvelce özürlü sağlık kurulu raporu verilmiş olduğunun tespiti halinde tekrar rapor verilmez. Kullanım amacına uygun olarak düzenlenmiş ve bu Yönetmelik hükümlerine göre alınmış olan sürekli raporlara sahip kişilerden kurumlarca yeniden rapor istenilmez.
  Değerli Meslektaşım,
  Sağlık kurul raporu süreli mi, sürekli mi?
  Yaşı belirtmemişsiniz.
  Madde 9 (7) Kişinin özür durumunun zaman içinde değişme ihtimali???var mı?
  işyeri az, tehlikeli, çok tehlikeli mi???
  Gözlerinde bir sıkıntı varmı?
  %49 motor fonksiyon kaybı????
  Özürlü ölçütleri ile sizce bu işi yapabilecek mi?
  İşyeri hekimi olarak kanaatinizi verirken bir daha düşünmenizi (İşverenle paylaşmanızı)ve de sıkıntı yaşamamanızı bekliyorum.
  Kazasız günler bizlerle olsun.


   
 14. merve bk

  merve bk TÜİSAG Üyesi

  Ağır özürlü kısmında 'hayır ' yazıyor. Raporun süresi 5 yıl. 2016 da dolacak. Toplam %64 özürlü. Raporunda düz zeminde zorlukla yürüyor yazıyor. Hal böyleyken gece arazide yürürken düşse bir sıkıntı olsa böyle bir raporu olduğu için problem olur diye düşündüm. Görme ile ilgili bir problemi yok . 45 yaşında. Tedavi ile düzelen trafik kazası sekeli demiş. Bu işin sorumluluğu hepimiz için ağır. Teşekkür ediyorum ..

   
  uzakkk bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica