Soru İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında einstein tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. chemistanbul45

  chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi  daha 2 ay önce bir iş görüşmesine gittim ve ağustos ayında sınava girip başarılı olursam uzman olacağım dedim ve risk analizi acil eylem planları ve işleyişi öğrenmeye şimdiden başlayayım diye bir OSGB ye başvurayım dedim. önce pazarlamayı öğren sana bu işin pazarlamasını da öğretmemiz gerekiyor diyor sayın OSGB nin sahibi bağrından kıllar fışkıran adam.o zaman bu işin hakkı 2000 olur diyor.Ba ba ba ba.....Bir başka OSGB de ise ne kadar ücret talep ediyorsunuz sorusuna siz ne kadar uygun görüsyorsunuz dedim ve cevap şu:Buraya 5000 TL maaş isteyen de geliyor da o yüzden soruyoruz diyorlar.OSGB nin sahibi İşyeri Hekimi..Perhiz ve Lahana Sarması hesabı..Arkadaşlar bir Oda,Bir kuruluş,Ne bileyim bir sivil toplum kuruluşu şart.Piyasayı yerden yere vuruyor bazı sorumsuzlar.Düşünsenize 1500 TL e çalışan varmış burdan görüyoruz küçümsemek için söylemiyorum ama zaten Türkiyede bir çok işte o parayı risksiz kazanmak mümkün..Yani başlığa uygun olsun diye yazayım..C sınıfı uzmanın OSGB lerde Manisa ve İzmir deki piyasası maksimum 2000 TL dir.


   
  aydan tokalıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 2. GOKBİLGE ATA

  GOKBİLGE ATA TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İsg uygulamalarında amaç iş sağlığı değil ulus ötesi şirketlere ve yerli şirketlere yine o ülkenin mühendisini bir günah keçisi olarak atamaktır.Dolayısıyla siz bir uzman olarak sadece hizmet vermeyecek çalıştığnız iş verenin cezai sorumluluklarınıda almış olacaksınız.Hatta kanun rücu hakkı verdiğinden büyük ihtimalle maddi sorumlulukta sizin üstünüze yıkılacaktır. İGU luk olasılığı ve şiddeti en yüksek bir risktir.Bu riskin öyle parayla marayla üstlenilmesi akıl karı değil.Üstlenilse bile öyle 2000- 3000 gibi ücretlerle olacak birşey değildir.Çünkü en ufak bir hatanızda hapis ve yüz binlerce liralık cezalar alabilirsiniz.Bunun çaresi tek bir çatı altında örgütlenmektir.Bu odamı olur dernek mi olur bilemem.Ama bu kurum çok etkin çalışmalı üyeleri için bir ücretsiz avukatlık birimi sigorta fonu oluşturmalı ve ücretler en az avrupadaki meslektaşların seviyesinde yani 4000-5000 euro cıvarlarında olmalı.

   
  arif_08 bu yazıya teşekkür etti.
 3. mechnegg

  mechnegg TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  Yaklaşık 9 yıldır özel sektörde mak müh olarak görev yapıyorum. İş güvenliği uzmanı belgesi alarak, tehlikeli kategorisine giren işyerlerinde görev alabiliyor muyuz. Sanırım belge C sınıfından başlıyor, bu kategorideki işyerleri için B sınıfı belge gerekiyor. Aynı sektörde uzun süre görev yapmış olmam nedeniyle C sertifikasıyla, A ve B gereken yerlerde görev alabilir miyim? Tehlikeli sınıfında olan firmayla bu şekilde görev aldığımı düşünürsek, maaş yaklaşık ne olmalıdır? Son olarak sadece bir firmayla mı anlaşabiliyorum?

  Şu an çalıştığım firma kağıt ambalaj sektöründe ve B sınıfı tehlike kategorisinde. Hali hazırda burada üretim mühendisi olarak görev yapıyorum. Bu belgeyi alıp, firmanın aynı zmanda iş güvenliği uzmanı olarak görev almam mantıklı mı sizce? Ayrıca maaş konusunda ne kadar fark talep edilmelidir?

     

   
 4. alkınasutay

  alkınasutay TÜİSAG Üyesi

  Ben yazılanlara katılıyorum iş görüşmesine gidiyorum OSGB veya işveren meşur ön giriş sorularını soruyor cevaplıyorum sonra ücrete geliyor bana soruyor ne düşünürsünüz diye bende asgari 2000 tl ve diğer masraflar diyorum OSGB veya işveren hemen suratını asıyor ben bu rakamdan aşağı mesleğin onuru açısından çalışmam diyorum fazla değil 2 saat sonra beni arıyorlar sonuç için bir uzman arkadaşın OSGB veya işverenin teklif ettiği ücreti kabul ettiğini öğreniyorum bende hayırlı olsun diyorum ucuz etin yahnisi yavan olmasın kazasız günler dilerim diyerek telefonu kapatıyorum malesef durum 7 aydır böyle sürüp gidiyor

   
  volkancoskun bu yazıya teşekkür etti.
 5. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  yahu arkadaşlar abartmayın..! yok en ufak hatanızda hapse giriyorsunuz , yüzbinceler lira para cezasına çarptırılıyorsunuz. lütfen kişisel almayın... kardeşim o zaman işinizi düzgün yapın.kaç defa yazım belirttim.arkadaşım eğer aldığın paraya karşılık üstlendiğin riski beğenmiyorsan o zaman c sınıfı uzman olarak git az tehlikeli de çalış.seni tutan mı var.önce bi kendimize bakalım.hem fazla para olsun diyoruz hemde riski az olsun diyoruz.bazıları diyor; iett şöförleri 3000 alıyor biz bu kadar parya çalışmayalım.git iett şöförü ol.bi kaza yap bakalım kaç kişi ölüyor senin yüzünden, veya yaralanıyor.maddi boyutunu açmıyorum bile.birincisi işini iyi yapan biri kalkıpta hapse felan girmez.işverene gerekli uyarıyı yapan ve gerekirse bakanlığa bildiren biri ceza felan almaz.ama sen kalk kursa doğru düzgün gitme.sonra gel forumda saçma sapan risk analizi talebinde bulun.sonra bunu al kopyala yapıştır.eee sonra kaza oldu isg uzmanı hapiste.olmaz öyle şey.kabul etmiyorum ben.kimse kimseyi zorlamadı bu iş için.çok ağır geliyorsa o zaman bırakın gidin kendi öz mesleğinizi yapın.bakalım kaç para alıyorsunuz.
  bu arada OSGB sahibi veya OSGB den nemalanan biri değilim.aksine OSGB düşmanıyım.o nedelnle hakaret etmeyin. yazım sadece sana değil arkadaşım. genele yazılmış bir yazı.

   
  ediko bu yazıya teşekkür etti.
 6. chemistanbul45

  chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

  İETT iyi bi çözüm olur senin için bence :)))

     

   
 7. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  ?

   
 8. precious

  precious TÜİSAG Üyesi

  alakasız olacak ama, işsiz yeni mezunlara uzman olmalarını tavsiye ediyor musunuz? sektöre ve istihdam durumuna hakim olan arkadaşlar cevaplarsa çok memnun olurum. sonuçta şuan çalışmıyorum kasım sınavı için kursa gidersem bunu da ailem karşılayacak. hem para verip hem de yine işsiz kalmak istemiyorum. işin riskleri açısından da herkes kadar çekincelerim var. para pul peşinde değilim sadece çalışmak istiyorum, işsizliğin psikolojik etkileri şuan daha ağır oluyor benim için. tersanede ve akaryakıt istasyonu müdürlüğünde çalışan yakınlarım var belgeyi alırsam hemen iş bulacağımı söylüyorlar bu sektörlerde. sizce de sektörde bu kadar açık var mı? maaş olarak da 2500tl alırsın diyorlar.. cevaplayanlara teşekkür ederim şimdiden.
   
 9. civiluzman

  civiluzman Guest

  Ben tavsiye etmiyorum kesinlikle ilk başlayan bir uzman olarak 1200 liradan yukarı bir OSGB vermez. Herhangi bir kurumsal firma da tecrübesiz olduğun için tercih etmeyebilir sizi. Artık bu iş bitti   
  precious ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 10. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  maalsef arkadaşım dediği doğru.1200 olmasa bile forumda birçok arkadaşın dediği gibi 2000-3000 tl gibi maaşlar git gide azalacak.alan varmı bu paraları.var..ama git gide azalacak.şimdi biyologlar da uzman olacak.buda türkiyenin yarısının uzman olacak olması demek. :) buda haliyle fiyatarı düşürecektir.bu saatten sonra da yükselmez.çünkü her zaman düşük ücretlere çalışan kişiler söz konusu oldukça işverenler onları örnek gösterip kalifiye çalışanları daha ucuza çalıtıtrmak isteyecektir.

     

   
  aydan tokalıoğlu ve precious bu yazıya teşekkür etti.
 11. Ersgur

  Ersgur TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık olayı 2 seneye kalmaz asgari ücrete düşecektir.sadece cv lerde ofis proğramlarını iyi kullanıyorun altında yerini alacaktır.bu yüzden 2000-3000 lirasını çöpe atmak isteyen varsa buyursun bu vakitten sonra atsın::-((   
 12. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bence de uzmanlık düşecek gitgide bu kadar hızlı çoğalırsa ama işini iyi ve düzgün yapanlar her zaman iş bulacaktır ve kötü paralar da kazanmayacaktır. İnşaat sektöründen örnek verirsek eskiden kendi şantiyelerimizde yalnızca ana firma İSG ekibi vardı ve tüm şantiyenin İSG işlerini bu ekip yürütmeye çalışırdı ancak kanundan sonra ve bizim de bastırmalarımızla şuan 50 kişiden fazla çalışanı olan tüm taşeronların tam zamanlı C sınıfı uzman çalıştırma zorunluluğu var böylece artık bir projemizde eskiden 3 kişilik İSG ekibi varken şimdi en az 10 kişilik uzman İSG ekibi oluyor. Kısaca İSG uzmanı istihdamını da arttırdık, İSG performansını da. EMinim ki diğer büyük firmalarda bu şekilde yapmaya başlamıştır.   
 13. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Bu durumun 3 yıl önce teknik nezaretçilik sorumlu müdür olayına dönüsecegini artık önemini yitirecegini ifade ettiğimde öyle olmayacagına dair tepkıler gelmişti. İşin dogası geregı boyledır. Enflasyon yani uzman enflasyonu. Herkesin uzman olabildiği, her mesleği eşit tutarak uzman sıfatını veren eksik, sahadan uzak yamalı bohcalara dönen mevzuatlar nedeniyle bu noktaya gelinmesi öngörülmesi uzak olmayan gelısmelerdır. İşin ilginç tarafı riski diğer mesleklere göre cok yuksek ve hatta neredeyse ilk sıralarda gelmesıne ragmen büyük taleplerin olması.

   
  civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
 14. civiluzman

  civiluzman Guest

  Uzmanlar karın tokluğuna çalışacak.ben bir ekmek fırının risk değerlendirmesi için 300 tl istedim.
  UZmanın biri 50 tlye yapacakmış .Keşke hizmet karşılığı 200 ekmek isteseydim.
   
  Serdarsan ve aydan tokalıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 15. civiluzman

  civiluzman Guest

  Az önce karakola iş kazası için ifade vermeye gittim.
  Polis memuru diyor ki bende uzmanlık belgesi almak istorum.
  Al dedim al bir siz eksiktiniz sizde alın dedim.
  Ben baştan herkesi olmaması için ama artık herkes uzman olsun istiyorum.
  Ben nasıl olsa işimi bulmuşum. İyice ortalık uzman dolsun da sonra bu kendi mesleğinden vazgeçip bu yola girenler anlasınlar neyin ne olduğunu Herkes bir gün iş güvenliği uzmanı olacak.

   
  myxoma ve Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 16. precious

  precious TÜİSAG Üyesi  benim önceliğim şuan için para değil dediğim gibi çalışmak. hee biliyorum ki 1500tl ye işe başlasam 1sene sonra bende herkes gibi beğenmeyeceğim ve önceliğim para olacak. bu sonraki durum, benim tecrübeye çalışmaya çok ihtiyacım var. bu sertifikaya para verip sonrasında yine işsiz kalmak istemiyorum. çalışıyor ve kendi paramı kazanıyor olsam düşünmeden alırdım cv zenginliği olurdu bana en kötü ihtimalle.   
 17. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  işssiz kalmazsınız ama dediğiniz gibi 1 yıl sonra sıkılıp beğenmemezlik yapmazsınız.bu en fazla 3 ay sürer.maalesef buda saman alevi gibi parladı ve söndü.daha doğrusu sönecek.evet iyi kalifiye uzmanlar her zaman iş yapacak ama çok değil sadece 1-2 yıl sonra bizden de geçmiş gibi bahsedecekler.

   
 18. Arkadaşlar;

  Durum kötü olmasının yanında artık sektörleşmiş duruma da gelmiştir. Örneğin bir şantiye artık sadece inşaat mühendisi olan uzman yada yer bilimi okumuş(maden müh. gibi)uzmanlar aramaktadır. Emin olun ki bir çok OSGB yi tanıyorum çalışan çok arkadaşım var hepsi mühendis meslek kendi içinde seçici olmaya başladı ayrıca artık çevrede iyi bilen tecrübeli eleman sayısı da fazla ,Uzmanlık işi özellikle C Sınıfı uzmanların işin oldukça zor. İstanbul da yine iş bulma olanakları var ama Anadolu da hiç yok. Bu işten ekmek yemek isteyen arkadaş ya B Sınıfı uzman olacaklar onun da ömrü max. 5 gibi yada işsiz kalmayı her zaman göze alacaklardır.

   
 19. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ;
  uzmanlık artık bir süre sonra sahiden de basit bir hal alacak, ücretler zaten düşükken daha da düşecek diye tahmin ediyorum.
  Ben çevre müh-çevre görevlisi ve isg uzmanı olarak kurumsal çok iyi bilinen bir gıda fabrikasında işe başladım 2. yılımı doldurdum, maaşım daha yeni 2200TL filan oldu. O yüzden yeni mezunlar, tecrübesiz uzmanların isteyeceği (ki hakkedilen ücrettir) paraları hiç bir işveren kabul etmez, daha az ücret isteyeni tercih edecektir.

   
  aydan tokalıoğlu ve civiluzman bu yazıya teşekkür etti.
 20. Kesinlikle katılıyorum çok doğru ve içten yazmışsınız 2200 gibi bir ramak almak tecrübesiz bir C Sınıfı Uzman için imkansız.
  İsim vermek istemiyorum ama İstanbul Avrupa yakasında İstanbulun en büyük OSGB lerinden biri De... 1200 lira işe başlatıyor. Gerisini siz hesap edin.

   
 21. precious

  precious TÜİSAG Üyesi

  zaten kararsızdım alıp almamakta iyice içimi kararttınız. peki ne yapabilirim, gidip öleyim ben bari. tam 16 aydır işsizim. tecrübesizim. kimyagerim. çalışanların benden ne farkı var. bu değilse de ıso vs sertifikam var ingilizcem var en öenmlisi çalışmayı seven planlı düzenli sorumluluk sahibi bi insanım. niye tercih edilmiyorum. neyi yapamıyorum. benden sonra mezun olan arkadaşlarım çalışmaya başladı. aynı sınıfta mezun olduğum arkadaşlarım kurumsal şirketlerde çalışıyorlar, hani eğitimim kötü diyicem o zaman onları da almazlardı. okulun yolunu bilmeyen sınavlara sallamaya girenler iş sahibi oldu. bana yol göstermek, fikir vermek isteyen var mı?? eleştiriye açık biriyim, benim görmediğim eksikliklerimi herkes belirtebilir. sıkıldım bu işsizlikten..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica