Soru : İş Güvenliği Uzmanı Maaşları

mislihane

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
İş güvenliği Maaşları ne olmalı asıl soru şu iş güvenliği uzmanlarının bir odası olması lazımve bu oda çerçevesinde haklarımızı aramamız gerekmektedir. aslında buyuk yıgın oluşturan bır mesleğiz kısazaman içinde sayılarımız artdı ama malesef bır örgütlenme oluşamadı . Şimdi sorun maaş ne olmalı ve sgk ne olmalı adam 4 bın maaş alsa ne olur sgk asgariden yatdığı zaman bunlara bir düzenleme gelmesi için bir oda olması kaçınılmazdır ikinci durum ise diplama kiralamacılığı böyle bir derdimizde var adam kendi işi veya başka işte çalışıyor sgk veya bakurlu farketmez veya hiç bir iş yapmasada diploma kiracılığı ile sektöre bir baltada vurmuş oluyor . birde bana göre şoyle bir sıkıntı var herkez uzman olabiliyor ya okulunu okuyacaksın yada muhendislik bölümü mezunu olman yeterli çsgb sınavına gir 70 al ve başar ama gıda muh inş deneyimi yok inş bakabiliyor deneyım olmadığı içinde maaş fıyatını düşürebiliyor diğer meslek gurupları içinde bu burda bence kişinin mezun olduğu duruma göre de atama yapması sınırlandırılması gerekmelidir. sadece A ,B veya C sınıfı tehlike sınıfına gore degilde mezun olduğu bölüme görede atama sınınırlandırılmalıdır. tabı bunlarındışında bır de ekonomik sebepler var krizler var pandemik koşular var rüzgar var kış var v.s :) bunlarda malesef etkılemekte şuan benim gördüğüm yeni mezun olan veya tekniker olan asgarı ücret ile işe başlıyor tabi bazı yerler +yol vererek 3000bintl alabiliyorlar . deneyım olan arkadaşlar ise 3500 ile 3700 arasında çalışma koşularına bağlı ücret alabiliyor tabi atandığı yer lokasyon veya lokasyonlar çalışan şirket sayıları bu rakamları etkılıyor . B sınıflar ise ikiye ayrılıyor yuksek lisans yapıp deneyım olmayan veya c den b ye geçen arkadaşlar bunlar ise 3800ile 5000bın arasında maaş alabiliyorlar tabı lokasyon olayı ( bırden fazla veya tek lokasyon ) bu rakamları değiştirebilir. A sınıfları için bence bu arkadaşlar 2023 den sonra istedikleri maaşları alacaklardır tabı ozamana kadar emekliolup işten ayrılmaz veya uzmanlığı bırakmamış olmazlar ise şuan ise 6bın ve 10 bın arası alabiliyorlar bu rakamlar osgb mantığındadır şirket bazlı çalışanlar daha yuksek alabilirler çunku bhurda osgblerde üzerlerine hizmet bedeli koyuyor ama asıl soru şu olsa hizmet bedellerini sogb veya sektor degil devlet belirlese ve bu maaşlar hızmet bedelleri devletden alınsa denetimlerde de işverenin degilde devletın personelleri olarak olması gerektiği şekilde devam etsek güzel olmazmıydı.?

www.eksiogluosgb.com
cok iyi anlatmissiniz, elinize saglik.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bu günün Türkiye'sinde odalar ne yazık ki somut manada hiçbir şey yapmıyor.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İŞ güvenliği uzmanlarının maaşları konusu kısır döngü şeklinde yaklaşık 10-12 yıldır konuşuluyor. 2011-2012 yıllarında belgeyi ilk alanlar ne iş yaptıklarına bakılmaksızın ciddi paralar kazandı. Örneğin eski çalıştığım şirkette (4.000 kişi / Tehlikeli sınıfta bir gıda firması) A sınıfı bir uzman aylık 25.000 TL kazanıyordu. Yanındaki C sınıfı uzmanlar da üretimde veya başka konularda çalışan biz mühendislere göre 3-4 katımız maaş alıyordu.

Sonra bu ücretleri duyanlar kurslara giderek sınava girmeye başladı ve piyasada bir uzman patlaması oldu. Hatta ve hatta 2013 veya 2014 yılında uzman yetmiyor diye bir gün bile fabrikaya/tesise gitmemiş insanlara sırf SGK prim gününe bakılarak uzmanlık sınavına girme hakkı verildi ve bir çok kişi sınava girdi ve uzman oldu. (Zirai İlaç satılan bir dükkanda sorumlu müdür olarak çalışan ve bir gün dükkana gitmemiş Ziraat Müh. bir ev hanımı sırf SGK prim günden sınava girdi ve A sınıfı uzman oldu bunu gördüm).

Bugün hala daha her sınıftaki uzmana doymuş olan piyasaya yılda 2 kez sınav açılarak uzman pompalanıyor. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler açıldı o yetmedi açık öğretim fakültesi açıldı, mühendislik mezunları, fen edebiyat mezunları yani isteyen herkes gerekli şartları tamamlayıp sınava girebiliyor ve kazanırsa uzman olabiliyor. İşte piyasa böyle bollaşınca da çok şikayet edilen maaşlar da İGU istihdam eden işverenlerin ve OSGB sahiplerinin insaflarına kalıyor.

İşyeri tehlike sınıfına ve uzman sınıfına göre Taban ücret, tavan ücret vb. gibi öneriler daha önce çok yapıldı, odalar kuruldu, sendika var mı bilmiyorum(takip de etmiyorum) maalesef hiç bir sonuç vermedi ve vermeyecek.

Devlet konuya kulağını tıkadığı sürece, sayımız kontrolsüz bir şekilde arttığı sürece, piyasada elini sallasan uzmana çarptığı için, herkes için de iş güvenliği yasal sorumluluk ve zorunda olduğu için yapılan bir konu olduğundan kimse hayalindeki tatmin edici ücretler almayı beklemesin (istisnaları ve maaşından memnun olanları tenzih ederim).

berkay dura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
2022 uzman maaşları sizce nasıl olmadılıdır? Uzmanların beklentileri ne olmalıdır, işverenler beklentileri karşılayabilir mi?

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
2022 uzman maaşları sizce nasıl olmadılıdır? Uzmanların beklentileri ne olmalıdır, işverenler beklentileri karşılayabilir mi?
2022 uzman maaşları gönlümden geçenin ve mümkün olabilecek rakamların en az C sınıfı 6 B sınıfı 7 A sınıfı 8 olması gerektiğini düşünüyorum. Bu rakamlar üzerine çıkılabilirse ne mutlu bizlere

Ersgur

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
İdari para cezalarının yarısını maaş olarak verseler iyi olurdu.:)

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İdari para cezalarının yarısını maaş olarak verseler iyi olurdu.:)
Gaziantepte C sınıfı uzmanlara asgari ücretin altında maaş veriyorlar ve işin garibi bazı uzmanlarda bu maaşları kabul ediyorlar.Sektör rezil durumda haliyle yapılan iştede hiçbir kalite kalmadı.

berkay dura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şuan osgb de ve özel sektörde çalışan c uzman maaşları nedir ?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
Bu kadar vizyonsuz uzmanın olduğu piyasada bazı kişiler asgari ücret bile fazla arkadaşlar. Şimdi bana demeyin senin tuzun kuru diye ama gerçekten böyle. Asgari ücretten düşük maaşa o kadar risk alıyorsa gidip herhangi bir markette veya fabrikada işçi olarak çalışmak daha mantıklı en azından kafan rahat olur. Sıfır risk. 30.11.2021 'de yazdığım yazıyı tekrar paylaşıyorum.

İŞ güvenliği uzmanlarının maaşları konusu kısır döngü şeklinde yaklaşık 10-12 yıldır konuşuluyor. 2011-2012 yıllarında belgeyi ilk alanlar ne iş yaptıklarına bakılmaksızın ciddi paralar kazandı. Örneğin eski çalıştığım şirkette (4.000 kişi / Tehlikeli sınıfta bir gıda firması) A sınıfı bir uzman aylık 25.000 TL kazanıyordu. Yanındaki C sınıfı uzmanlar da üretimde veya başka konularda çalışan biz mühendislere göre 3-4 katımız maaş alıyordu.

Sonra bu ücretleri duyanlar kurslara giderek sınava girmeye başladı ve piyasada bir uzman patlaması oldu. Hatta ve hatta 2013 veya 2014 yılında uzman yetmiyor diye bir gün bile fabrikaya/tesise gitmemiş insanlara sırf SGK prim gününe bakılarak uzmanlık sınavına girme hakkı verildi ve bir çok kişi sınava girdi ve uzman oldu. (Zirai İlaç satılan bir dükkanda sorumlu müdür olarak çalışan ve bir gün dükkana gitmemiş Ziraat Müh. bir ev hanımı sırf SGK prim günden sınava girdi ve A sınıfı uzman oldu bunu gördüm).

Bugün hala daha her sınıftaki uzmana doymuş olan piyasaya yılda 2 kez sınav açılarak uzman pompalanıyor. 2 yıllık ve 4 yıllık bölümler açıldı o yetmedi açık öğretim fakültesi açıldı, mühendislik mezunları, fen edebiyat mezunları yani isteyen herkes gerekli şartları tamamlayıp sınava girebiliyor ve kazanırsa uzman olabiliyor. İşte piyasa böyle bollaşınca da çok şikayet edilen maaşlar da İGU istihdam eden işverenlerin ve OSGB sahiplerinin insaflarına kalıyor.

İşyeri tehlike sınıfına ve uzman sınıfına göre Taban ücret, tavan ücret vb. gibi öneriler daha önce çok yapıldı, odalar kuruldu, sendika var mı bilmiyorum(takip de etmiyorum) maalesef hiç bir sonuç vermedi ve vermeyecek.

Devlet konuya kulağını tıkadığı sürece, sayımız kontrolsüz bir şekilde arttığı sürece, piyasada elini sallasan uzmana çarptığı için, herkes için de iş güvenliği yasal sorumluluk ve zorunda olduğu için yapılan bir konu olduğundan kimse hayalindeki tatmin edici ücretler almayı beklemesin (istisnaları ve maaşından memnun olanları tenzih ederim).

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Şuan osgb de ve özel sektörde çalışan c uzman maaşları nedir ?
Eğer İGU özel sektörde bordrolu olarak kendi personeli gibi çalışıyorsa en az asgari ücret vermek zorunda. OSGB'ler için de aynı şey geçerli fakat maaş asgari ücret olarak yatıyor, İGU maaşını çekip işverene elden para veriyor. Bu uygulama maalesef çok.

berkay dura

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eğer İGU özel sektörde bordrolu olarak kendi personeli gibi çalışıyorsa en az asgari ücret vermek zorunda. OSGB'ler için de aynı şey geçerli fakat maaş asgari ücret olarak yatıyor, İGU maaşını çekip işverene elden para veriyor. Bu uygulama maalesef çok.
Merhaba,
Bu kadar vizyonsuz uzmanın olduğu piyasada bazı kişiler asgari ücret bile fazla arkadaşlar. Şimdi bana demeyin senin tuzun kuru diye ama gerçekten böyle. Asgari ücretten düşük maaşa o kadar risk alıyorsa gidip herhangi bir markette veya fabrikada işçi olarak çalışmak daha mantıklı en azından kafan rahat olur. Sıfır risk. 30.11.2021 'de yazdığım yazıyı tekrar paylaşıyorum.

Bilgileriniz için teşekkür ederim söylediklerinize tamamen katılıyorum fakat ben piyasadaki uzman maaşlarını öğrenmek amaçlı sordum

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bakanlığın İSG Hizmetlerinde taban maaşı belirlemesi şart, İSGU Hİzmeti şu, Hekim hizmeti şu, Sağlık Taraması şu diyerek belirlemesi lazım, yoksa böyle iş bilmez osgb sahipleri rant uğruna bizlerin maaşlarını düşürüyor.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bakanlığın İSG Hizmetlerinde taban maaşı belirlemesi şart, İSGU Hİzmeti şu, Hekim hizmeti şu, Sağlık Taraması şu diyerek belirlemesi lazım, yoksa böyle iş bilmez osgb sahipleri rant uğruna bizlerin maaşlarını düşürüyor.
Taban maaş belirlense bile (ki bu imkansız) bu defa da sektör ağırlığı devreye girecek. Yani Madende çalışan bir İGU ile inşaatta çalışan bir İGU arasında (Sertifika Sınıfları Aynı) ayrım yapılması istenecek. Madende çalışan diyecek ki ben daha çok risk alıyorum... vb. Bakanlık bu yükün altına girmez.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bilgileriniz için teşekkür ederim söylediklerinize tamamen katılıyorum fakat ben piyasadaki uzman maaşlarını öğrenmek amaçlı sordum
Bir kaç yere OSGB/işyeri/çalışan İGU'lara sordum C sınıfı uzman maaşları 2.800 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. B Sınıfı uzmanlar maaşlar 4.500-8.000 arasında. A sınıfı uzmanlar için de 7.500 TL-XXXXXX bilinmeyen yüksek maaşlar piyasada hakim. tabi ki istisnalar vardır.

Son düzenleme:

Samet Crpan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
8 Yıldır bu mesleği icra ediyorum.Hiçbir zaman asgari ücrete de çalışmadım çalışan arkadaşları da anlamakta güçlük çekiyorum.Asgari ücrete yapılacak bir iş değil bu neden anlamak istemiyorlar. Osgblerden gelen böyle saçma teklifleri kabul etmeyin artık.Çalıştıracak kimse bulamasınlar.Tamamen emek sömürüsü üzerine kurulu düzenleri var.Çalışmak zorunda olan arkadaşlar gidin başka işlerle uğraşın.Yazık günah artık hep bu şekilde maaş skalalarını görmek gerçekten üzücü.

Can Yıldızlar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
B Sınıfı için güncel maaşlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar vars mı ? 10.000 TL üzerine çıktı mı yoksa 10.000 TL altında mı ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.