Bilgilendirme Ikinci Erteleme Kapıda Mı Yoksa? Ön Görülen Tarih Ise 2023

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında YücelYüncü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Sizce 2. Erteleme Gerçekleşecek Mi ?

 1. Evet

  32,9%
 2. Hayır

  67,1%
 1. omersolak

  omersolak TÜİSAG Üyesi

 2. omersolak

  omersolak TÜİSAG Üyesi

  283978 İZMİR MV. AHMET KENAN TANRIKULU VE İZMİR MV. GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL'IN 6111 SAYILI BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU VE DİĞER BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ 12.02.2014 tarihinde verildi.

   
 3. knrs74

  knrs74 TÜİSAG Üyesi

  2023 mümkün mü ?

     

   
 4. fatma demircan

  fatma demircan TÜİSAG Üyesi

  Kanun metnini okudum arkadaslar. Ya kanun yazma konusunda bilgisizler ya da insanlari aptal yerine koymaya calisiyorlar. Gerekce olarak kasap, berber gibi kucuk esnafa buyuk yuk demisler. Kimse bu tip kucuk esnaftan insaattan isteyecegi kadar para istemez de hadi oyle olsun deyip kabul ettik diyelim. Kanun metninin 3. Sayfasinda hic kucuk buyuk ayirt etmeden 1-50 calisani olan tum tehlikeli ve cok tehlikelileri de katmis teklife. Dedim ya ya daha 3 sayfa icibde butunluk saglamayi bilmiyorlar gecmis erteleme teklifini copy paste etmisler ya da aptal yerine koyuyorlar.
  Isin trajikomik tarafi yarin bir maden cokse insaattan biri dusup olse bunlar ilk parmak sallayip elestiren olacak.
  Ak parti hukumetinin bu kanun teklifini reddedecegini dusunuyorum. Yoksa adamlar acigi kapatmak icin niye bu kadar sınav yapsin, mesai hakki versin, gecici uygulamalar getirsin. Bu kanun AB uyum yasalari cercevesinde gundeme gelen birsey. 2023 nedir ya? 10 yil var. Bu yasanin arkasinda duracaklarina 3 oy icin can ile pzzarlik yapiyorlar.yarin vicdan azabi cekecekler mi acaba?

  Pek cok insan ticari yatirim yapti, yapiyor, isinden ayrilip is kuruyor. Bu kadar kolay olmamali. yapilacak birsey varsa yapalim arkadaslar.

  Iyi aksamlar

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 5. ozen_arif

  ozen_arif TÜİSAG Üyesi

  Ekte bir dosya paylaşıyorum herkes inceleyebilirse sevinirim.

     

   

  Ekli Dosyalar:

 6. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

 7. fatma demircan

  fatma demircan TÜİSAG Üyesi

  Teklifin basinda kasaptan berberden dert yanmislar sonunda 1-50 calisani olan tehlikeli ve cok tehlikeli isyerlerinin tumunu teklife sokmuslar. 49 calisani olan kasap, berber gormusler mi acaba? Abi bir de az tehlikeli ile tehlikeli ve cok tehlikeli isyerleri arasina koyulan 6 aylik fark nedir ya? 10 sene beklemissin zaten mubarek o zamana kadar sistemini oturt hepsini ayni zamanda baslat bari. Konuya hakim olmayan kisiler olduklari belli. Tamamen oy kaygisi. Yarin bir isci olumu olsa ilk elestirenlerin bunlar olacak olmasi da ayrica trajikomiktir.
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 8. osman onur

  osman onur TÜİSAG Üyesi

  iş kazalarında ölen işçileri düşüneceklerine utanmadan elele vermişler patronların cebini düşünüyorlar. 1 çalışanı dahi olsa inşaat veya madende veya bir fabrikada çalışan işçi için bu kanun gereklidir ki tekliflerinde 50 nin altı gibi saçma sapan bir rakamdan bahsediliyor. yani 30-40 çalışanı olan bir haddehane veya inşaat veya maden ocağında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin takip ve denetimine ihtiyaç olmadığı gibi akıl dışı bir sonuca gidiyor. iyiki bu ülkeyi bu çaresizler yönetmiyorlar   
 9. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  Selam Arkadaşlar,
  Millet vekillerimizden sayın Oktay Vural (MHP) ve Ahmet Kenan Tanrıkulu (AKP) 01.01.2014 tarihinde devreye giren yasanın ertelenmesi için 12.02.2014 tarihinde kanun teklifi vermişler.

  Dilekçede esnafımız mağdur olmuştur, 2023 senesine kadar erteleyelim demişler.

  Acilen Bimer e itiraz yazısı yollamamız gerekir düşüncesindeyim.
  Eğer bu yasa ertelenirse bunca çaba boşa gidecek.
  Acilen Bimer e erteleme iptali için başvurmamız gerekir diye düşünüyorum.
  Saygılarımla..

     

   

  Ekli Dosyalar:

 10. fehmi

  fehmi TÜİSAG Üyesi

  uçmuşlar valla ne diyelimm   
 11. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  15 günde ( Hiç gitmeyenlerde en az %50 ) uzman olunmaz diyen olmadı sistem kötü diyen olmadı sadece para, para , para diyorsunuz .Bu işi nasıl yapacağız diyen olmadı ki kurslar bile düzgün eğitim veremiyor diyen olmadı . fizik , kimya , biyoloji bölüm mezunlarını uzman yaptılar kimse birşey söylemedi . Ardından 1500 gün primli bakkal olan B sınıfı uzman , 3000 gün market işleten A sınıfı uzman oldu kimse birşey demedi . yönetmeliklerde uzmanların doktorların süresi düştü konuşan olmadı . Böyle sallama iş olmaz diyen olmadı . Doktorları zengin ediyorsunuz sistemi değiştirin diyende olmadı.

  ardından buraya gelip biri bana ne esnaftan der biri de çalışanların hayatlarına önem veriyormuş gibi yapar ... Bırak bu ülkede iş güvenliği uzmanı olmayı daha üniversitelerde ne eğitim verildiği tartışılır . . .

  özellikle " bizim giden paralar ve emeklerimiz ne olacak? bize ne esnaftan. " denilmesi durumu ortaya açıkça koyuyor bence . . .   
 12. First Safety

  First Safety TÜİSAG Üyesi

  aynen katılıyorum. Sadece yasaya uymak için 1 kişi çalıştıran bir esnaf aylık 100-150 TL gözden çıkarmak zorunda, devlet bu maliyetin çok altında destek veriyor. Ödenen paraya karşılık alınan hizmetin kalitesi ise çok düşük, İSG anlamında bu sistemin hiç bir katkısı yok.
  Devlet gerçekten katkı sağlayacak ise düzenleme başka türlü olmalı;
  Örnek; 10 kişinin altında çalışanı olan tehlikeli ve 50'den az çalışan olan az tehlikeli iş yerleri için toplum sağlığı merkezleri vb. ile iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli için hizmet verilebilirdi.

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Yukarıda saydığınız herşeye birileri ses çıkardı ancak Türkiye' de ekseriyatla (Ben 34 yaşındayım bu ülkedeyim bu hep böyle) hükümetin ve çoğunlukla da Hükümetin başındaki kişinin görüş ve önerileri kabul gördüğü için ne bu sesleri ne de bu konuda bilimsel çalışma yapan kişileri dinleyen olmuyor maalesef.
  Serzenişleriniz güzel de bu yasa maddesi değil 2023, 2123 yılına dahi ertelense Sizin serzenişlerinizdeki konular düzeltilmeyecek maalesef. Bu tarz ertelemelerin herhalde "ya biz yanlış yaptık gelin şu işi enine boyuna düşünelim, aklı selim ile ortak, güzel bir çalışma yapalım" diye ertelendiğini düşünmüyorsunuzdur. Bu güne kadar bu kanun ve diğer mevzuatlarında yapılan tüm değişiklikler İSG' nin lehine, işçinin lehine olmamıştır. Aksine mevzuatın içi boşaltılmıştır.
  Saygılar
   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 14. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Ben böyle bir ertelemenin gelme ihtimalini %1 den az görüyorum.

   
 15. sevila

  sevila TÜİSAG Üyesi

  uzmanların emekleri ne olacak onca yıl okumuş meslek sahibi olmuş yetmemiş kurslara paralar ödemiş yetmemiş 413 tl belge parası ödemiş ve uzman olmuş . esnafı düşünüyorlarsa devlet desteğini artırsınlar bu yönde teklif versinler .   
 16. fatihergin

  fatihergin TÜİSAG Üyesi

 17. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Sistemin hatası var diye (ki evet çokça var) eleştiri yapıyorsunuız fakat eleştiri yapmanın da mantık çerçevesi var. Fizik , Kimya, Biyoloji diye küçümsemeye yeltendiğiniz branşlar sektörüne göre çok da başarılı işler yapabiliyorlar.

  Ayrıca benim de sizinle ilgili yorumum var, "buraya gelip biri bana ne esnaftan der, biri de çalışanların hayatlarına önem veriyormuş gibi yapar" demişsiniz, ben de diyorum ki kişi kendinden bilir işi! , kaç çalışanın duasını aldınız ?

  Herkesin içi rahat olabilir, sektörde bunca kaza ve üstü kapatılan va'ka varken, bu meslek kendi haklarından bi haber olan birçok çalışanın yolunu aydınlatıcaktır.

  Ayrıca insan canını cebine girecek paranın arkasına atan, üç kuruşa can satan işverenlerin de maddi manevi cezaya tabii tutulması haktır! Yakınmalar ya da bezdirmeler olacaktır. Bunu bilmeyen uzman bu yola girmesin.

   
 18. Halka Sigorta

  Halka Sigorta TÜİSAG Üyesi

  Değişiklik gelmiş teklifi geri çekip düzeltip tekrar vermişler biraz daha makul olmuş
  Kanun Teklifi Bilgileri
  Kanun Teklifinin Metni
  Dönemi ve Yasama Yılı24/4
  Esas Numarası2/2068
  Başkanlığa Geliş Tarihi27/02/2014
  Teklifin Başlığı6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi
  Teklifin ÖzetiTeklif ile 6331 sayılı Kanunun 6'ncı ve 7'nci maddesindeki, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri ile iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesine dair hükümlerin yürürlüğünün, 1 ve 5 arasında çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için, 1/7/2016 tarihine ertelenmesi öngörülmektedir.
  Teklifin Son Durumu
  Kanun Teklifi Komisyon Bilgileri
  Komisyon TipiAdıGiriş TarihiÇıkış TarihiYapılan İşlemKarar Tarihi
  Esas KomisyonSağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu07/03/2014Komisyonda

  Kanun Teklifi İmza Sahipleri
  Adı ve SoyadıPartisiSeçim Çevresi
  Ahmet Kenan TANRIKULUMilliyetçi Hareket Partisiİzmirİlk İmza Sahibi

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 19. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bugün 2016 diyen yarın 2023 der, ne fark eder. Zihniyet sakat sonuçta.

   
 20. duncan34

  duncan34 TÜİSAG Üyesi

  bu teklifi hazırlayan vekiller iş kazası sonucu ölüm oranlarımızın dünya ve avrupa sıralamalarında üst sıralarda olduğunu bilmiyorlar sanırım.bırakın milletin vekilini vicdan sahibi olan bir bireyin bu işi ertelemek yerine nasıl çözeriz bu sorunu diye kafa yorması gerekirken malesef ülkede rant ve makam uğruna yapılmayan şey kalmadı.

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica