Soru : Haziran 2015'den Sonra C Sınıfı Uzmanlar

A

arda66

Guest
Daha yeni c sınıfı olmuş birisi seneye hazirandan sonra 1.5 yıl daha çalışacak ki B sınıfına geçiş için hak kazansın. Az tehlikeli işyerleri yürürlükte olmadan nasıl ve nerde çalışacak da B sınıfı uzman olacak.
50 nin üzerinde çalışan firmalarda kendini geliştirebilirsin

ww22

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
50 nin üzerinde çalışan firmalarda kendini geliştirebilirsin

öyle diyorsun da kaç tane 50nin üzerinde az tehlikeli işyeri var. c sınıfı uzman sayısından bile azdır diye tahmin ediyorum. her C sınıfı uzmanına 1 tane bile düşmez

emine aslihan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Şuan tehlikeli sınıfta çalışıpta C sınıfı olan ve haziran 2015 e kadar B sınavına yetişemeyecek bir çok uzman var piyasada bunlar ne olacak. 10000 civarı deniyor tam zamanlı çalışan İşveren çalışanını çıkartacak mı işten? Sonuçta Tehlikeli sınıfta çalışan C'lerin hepsi haziran 2015 te sistemden düşecek işveren onu işten çıkartıp B sınıfı mı uzman alacak peki İş kanunun hangi maddesine göre işten çıkartacak. Yada çıkartmasa bile sonuçta uzman yokmuş gibi olacak işletmede.

nur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu konu ile ilgili bir gelişme var mı?
Şu an B sınıfı bir iş yerinde tam zamanlı olarak çalışıyorum. 2015 temmuz'a kadar 2 yılım dolacak neredeyse.Peki ya ondan sonrası 3 yılımın dolmasına az bir süre kadar kala işten mi çıkacağım. Bilgisi olan var mı?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mevcut durumun sürmesi halinde Temmuz 2015 sonrası için C sınıfı uzmanlar Tehlikeli Sınıfta yer alan işletmelere bakamayacaklar.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda her ne kadar yorum yapan tüm arkadaşlar (ben de dahil) kendine yontmaya çalışsa da son sözü bakanlık söyleyecek. Ben kendi sözleşmem ve bitiş süresi için bakanlığı aradım ve teyit istedim bana 2015 Aralık ayına kadar görevinize devam edebilirsiniz dediler fakat kanunun ilgili maddesi Temmuz ayı itibari ile yürürlükten kalkıyor. Tabii ki benim görevimin erken bitmesi ile yerime gelecek kuvvetli ihtimal yeni yetme B veya A sınıfı uzmanın bu işi yapıp yapamayacağı ve işverenin memnuniyeti konusunda Bakanlığında çekinceleri var. Benim kanaatim telefonla da olsa teyit aldığım gibi üst sınıfa bakabilme durumunun 2015 sonuna kadar süreceği yönünde , en azından ben bunu umuyorum. Bekleyip göreceğiz.

silifke

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İnsanoğlu ne kadar bencil arkadaşlar görüyor musnuz. Adam b sınıfı olmuş. C ler yükselmesin artık diyor :) gün gelir yeni bi düzenleme gelir açıkta kalmanı şahsen istemem ben.ama bencillik gözünüzü bürümüş. Sizin gibiler yüzünden bu uzmanlık biyere gelemiyor asıl.
kardeşim adamın yazdıklarını iyi okursan daha iyi anlarsın. Yeteri kadar B ve A oldu zaten c lerde yeteri kadar var. sırf bir sürü ünüversite mezunu yeni bir sertifika alsın diye eğitim kurumuna gidip para verilmeye değermi ? alsan ne olacak. zaten normal bir birey mühendis veya teknik adam olarak çalışsan aynı parayı alabilceğin okadar iş varki. bence iş baştan yanlış yapıldı. Hakeden ile HAketmeyen ayrılmalı idi. sınav zor olmalı idi. pirim ise zaten bir muaamma .İŞ güvenli uzmanı mühendislik sınıfı ile ayrılmış olmalı yada bugüne kadar çalıştığı sektöre göre ayrılmalı idi. sırf eğitim kurumu (Bunlar genelde eski emekli bakanlık çalışanları vs vs) para kazansın diye alınmazki bu sertifika.***KESİLDİ*** bizlerde saçıyoruz paraları. üzülüyorum.

Öznur Buldu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Nur Hanım'ın gibi Benim durumda aynı.Ben 2013 mart ayında belgemi işletmeye başladım ve bir ay da ara verdim .Yani o zaman 2016 mayıs ayında dolacak sürem 2015'in sonuna kadarsa o zaman bende mi işten çıkmak zorunda kalacağım.Bunu hiç düşünmemiştim...
Beni bu konu hakkında bilgilendirir misiniz?

Öznur Buldu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Belgeyi Aldığım tarihten itibaren sayılırsa o zaman B sınavına girebilir miyim? Belgemi 2012 Ekim'de aldım.

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Belgeyi Aldığım tarihten itibaren sayılırsa o zaman B sınavına girebilir miyim? Belgemi 2012 Ekim'de aldım.
Belgeyi işletme zamanından yani İş sağlığı ve uzmanı olarak çalıştığınız zamanın başlangıcı esas alınmaktadır. Bu süre üzerinden 3 yılı doldurmanız gerekmektedir.

simurgg

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben bir üst sınıfa belge kazanım süresi dolana kadar mevcutta C sınıfı olup tehlikeli sınıfta uzmanlık yapan kişilere süre tanınacağı düşüncesindeyim. En azından öyle umut ediyorum. Çünkü bende aynı durumdayım. 2015 Eylül gibi 3 yılımı doldurmuş oluyorum bende 2012 Ocak ayında C sınıfı uzman oldum ve Mayısta uzman olarak çalışmaya başlamıştım. Arada birkaç ay kaybım var.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben de açıkçası sistemin tehlikeli sınıfta uzmanlık yapan kişileri sistemden atacağına inanmıyorum. Bu durumda olan uzmanlar şayet giriş çıkış yapmazlarsa veya başka bir tehlikeli sınıftaki işyerine giriş yapmazlarsa sistemden atmayacaktır diye düşünüyorum. Ama şöyle bir durum söz konusu olabilir; 01.07.2015 tarihi itibariyle tehlikeli bir sınıfa giriş yaparsanız C Sınıfı uzman olarak onaylanmaz, uyarı verir B Sınıfı uzman ile çalışılması gerekir diye. Yoksa bir sürü bu durumda uzman var, bizi sistemden atsalar bu kadar uzman ne yapacak,işveren ne yapacak. Ben bir çok işverenin bu durumu takip edipte bizim gibi gün gün bildiğini bile zannetmiyorum. Patron gelipte; sizin uzmanlık bitti şu tarihten itibaren biz başka uzmanla çalışıcaz, sana güle güle de derse tazminatımı alır çıkarım yani, kendileri bilir. Ayrıca 1 sene var daha bunun endişesine şimdiden kapılmayalım bence; burası Türkiye, yarın kadar yakın bir tarihte bile herşeyi değiştirebilirler.

jeoloji123

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhabalar geçen yıl aldım (c sınıfı) belgemi. yeni işbuldum .firma benimle 2 yıl sözleşme yapmak istiyor ve firma tehlikeli sınıfına giriyor.bu yasa çıktığında beni işten çıkaracaklar mı nasıl bir yol izlenecek bana bu konuda yardımcı olabilecek biri varmı açıkcası 2 yıl sözleşmede yapmak ta istemiyorum .

mehmet fatih çelikci

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Şu an çalıştığımız santiyede alci boya yapıyoruz , bu kadar ince ve milimetrelik işin içinde basimizdan bareti dusurmuyorlar , sizden istirhamim beni bu konuda aydınlatin , Bina içerisinde baret takilirmi ???

Saynur Örün

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İş Veren
Düzeltme ;
Az tehlikeli işlerde 50 kişinin ÜZERİNDEKİ işletmelerde İş güvenliği uzmanı yükümlülüğü var ki.
Dolayısı ile 2016 yılına kadar 50 kişi üzeri az tehlikeli işletmelere bakabileceksiniz.
Fatih bey , az tehlikeli ve 50 kişiden az çalışanı olan işyerleri için sağlık raporları sağlık ocaklarından alınabiliyor diye biliyorum sizce ceza yermiyiz böyle yaparsak.Bildiğiniz gibi 2016 temmuz bizim için mecburiyet kanun şöyle diyor:
Ocak 2014 tarihinde, kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ise 1 Temmuz 2016 tarihinde başlayacaktır.

Yukarıda belirtilen hükümler birlikte değerlendirildiğinde, özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve periyodik sağlık muayene raporları 50 ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işyerlerinde işyeri hekimi tarafından düzenlenecek, 50’den az çalışanı olan işyerlerinde ise işyeri hekimi çalıştırma / görevlendirme yükümlülüğü başlayana kadar eskiden olduğu gibi işe giriş ve periyodik sağlık muayene raporları kamu sağlık hizmeti sunucularından alınacak. Dolayısıyla özel hastanelerden işe giriş ve periyodik sağlık muayene raporu alma imkanı bulunmamaktadır.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sayın SMNKYNC
Her şey kanunlara göre uygulanır ve yorumlanır.
Siz aralık 2015 demeye devam edin ama
6331 sayılı kanunda Bu hüküm
GEÇİCİ MADDE 4 : Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile bakabilir şeklindedir.
Kanun 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdiği içinde bu süre 30.06.2015 olacaktır.
31.12.2015 tarihi değil. 01.07.2015 tarihinde c sınıfı olarak B sınıfına bakmaya çalışırsanız o zaman bunu daha iyi anlarsınız.
Yorumlarınız Kanun , yönetmelik ve tebliğler ile çelişmemeli

Saygılarımla

Bir üst sınıfa bakabilme süreleri ile ilgili bir arkadaşımızın paylaştığı resmi yazı...

Ekli dosyalar

• Bel1.pdf
    157.3 KB · Görüntüleme: 147

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere bakanlık tarihi ; kanun yürürlüğü olarak değil , görevlendirme yükümlülüğü başlangıcı olarak alıyor. Bu nedenle de C 'lerin B yerine 3 yıl , B 'lerin A yerine 4 yıl bakabilme tarihleri 31.12.2012 başlangıç olacağı için sırası ile 31.12.2015 (B yerine C) , 31.12.2016 (A yerine B) görevlendirme bitiş tarihleridir.

Öznur Buldu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Belgemin işleme tarihi 2013 Mart ayıdır. 31.12.2015' te bitecekse 2015 yılının Aralık ayındaki B Sınıfı sınavına girebilecek miyim? Bilen birisi varsa cevap yazabilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Belgemin işleme tarihi 2013 Mart ayıdır. 31.12.2015' te bitecekse 2015 yılının Aralık ayındaki B Sınıfı sınavına girebilecek miyim? Bilen birisi varsa cevap yazabilir mi?
C sınıfı olarak 3 yıl çalışmanız gerekmektedir. Dolayısı ile süre dolmayacağı için B sınıfı için 2015 Aralık da sınıf yükseltmeye giremeyeceksiniz.

Öznur Buldu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Ben devamlı olarak bir iş yerinde iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.O zaman benim 2015 aralıkta iş yerinden ayrılmam mı gerekiyor?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.