Soru Haziran 2015'den Sonra C Sınıfı Uzmanlar

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında ww22 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ww22

  ww22 TÜİSAG Üyesi  Merhaba arkadaşlar . 2015 hazirandan sonra C sınıfı uzmanlar tehlikeli işyerlerine bakamayacak. Az tehlikeliler 2016da yürürlüğe girecek. Peki ne işe yarıcaz hazirandan sonra? Bu kadar C sınıfı uzmanını devlet ne yapacak?Nasıl B sınıfı olabileceğiz çalışmadan? Nasıl bir saçmalıktır bu?


   
 2. ww22

  ww22 TÜİSAG Üyesi

  Daha yeni c sınıfı olmuş birisi seneye hazirandan sonra 1.5 yıl daha çalışacak ki B sınıfına geçiş için hak kazansın. Az tehlikeli işyerleri yürürlükte olmadan nasıl ve nerde çalışacak da B sınıfı uzman olacak.

   
 3. uurgler

  uurgler TÜİSAG Üyesi

  SAbreden derviş muradına ermişmi acaba..?

     

   
  nursari bu yazıya teşekkür etti.
 4. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Düzeltme ;
  Az tehlikeli işlerde 50 kişinin ÜZERİNDEKİ işletmelerde İş güvenliği uzmanı yükümlülüğü var ki.
  Dolayısı ile 2016 yılına kadar 50 kişi üzeri az tehlikeli işletmelere bakabileceksiniz.

   
 5. ÖZLEM DEMİRÖZ

  ÖZLEM DEMİRÖZ TÜİSAG Üyesi

  Madden ve manen verdiğimiz o kadar emek boşa gitmez inşallah. .

     

   
  Emine G. bu yazıya teşekkür etti.
 6. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Maalesef gidiyor Özlem Hanım.
  İnsanlara hayal dolu bir dünya pompaladılar.Sonra insanlar hayalleri ile baş başa kaldılar.
  Hata yine bizde.
  C sınıfı , B sınıfı Hatta A sınıfı uzman olup ta en temel İsg kavramlarını yönetmeliklerini bilmeyen uzmanlarımız sayesinde sektörde Ücretler oldukça düştü. El birliği ile bitiriyoruz bu sektörü de

   
  zeyno06 ve ÖZLEM DEMİRÖZ bu yazıya teşekkür etti.
 7. İsmail SALMAN

  İsmail SALMAN TÜİSAG Üyesi

  Yaklaşık 2 aydır belirgin bir şekilde sitede karamsar bir hava hakim. tahminimce herkes de bir başladığımız noktaya geri dönülmüş olma duygusu var ve harcanan paradan çok harcanan emeklere acınıyor. Kanun yapıcılar, büyük resmi görmeden anlık menfaatleri dikkate alarak bu kanunları çıkardılar. onlarda biliyor ki ülkemizde bir nevi doğal seleksiyon var iyiler kalacak ve mesleğinde samimi olmayanlar elenecek. bu süreçte maliye olarak hazineye ne kazandırırız, bunu öncelikli tuttular. özetle; kervan yolda dizilir. Biraz daha sabır.
   
 8. jeolog-ipek-83

  jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

  İsmail bey, bir haksızlık var araştırma yapmadan alt yapı oluşturulmadan sınavlar hazırlanmış. Bir sınav kolay bir sınav zor sorulmuş. ilk defa girenler ile 2. defa girenler aynı derecede değerlendirlmemeli bence. Sınavlar o kadar adaletsiz ki... şimdi Ösym soru soracak. biz soru sitillerini bilmediğimiz bir sınava hazırlanacağız? sorular nasıl gelecek ne sorulacak bilmiyoruz. kafalarına ne eserse soran bir sistemle başbaşayız. sistem bizim geçmemizi isterse geçeceğiz. kalmamız kasa ya para demek. para tatlı gelecek prim hakkı 2. defa girenlere birer hak defa verecekler göreceksiniz. sınav hakkı sınırsız olacak 2 sene göreceksiniz. o kadar sinirlendim ki 120 tl sınav ücretini görünce...

  bari kendi illerimizide sınava girelim. en büyük hizmetleri bu olur. o zaman 120tl acımam. o zaman kafam dinç olur. sınavda hakkettim notu alırım.   
  DURMUŞ MERT bu yazıya teşekkür etti.
 9. Ahmet BEŞYAPRAK

  Ahmet BEŞYAPRAK TÜİSAG Üyesi

  Siz C den bahsediyosunuz ben A sınıfı uzmanım şu an iş bulamıyorum OSGB ler ihtiyaç yok diye almıyor, kursa verdiğim parayamı yanayım gece gündüz çalıştığıma mı?

     

   
 10. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  2015 yılı Temmuz ayı bence değişiklik olmazsa düzene sokacak sektörü   
 11. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Düzeltme !!!
  Haziran 2015 değil 31.12.2015   
 12. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  31.12.2015 Olduğuna dair yazıyı paylaşırmısınız.
  6331 sayılı kanunda Bu hüküm GEÇİCİ MADDE 4 : Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile bakabilir şeklindeydi.
  Kanun 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdi !!!!

   
 13. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Yazı yok ... İSGGM Yetkilendirme dairesini aradığınız zaman sözleşmenizin geçerlilik tarihini söylüyorlar ama bu genel midir ? yok sa belli tarihe kadar sözleşme yapmış olup devam eden sözleşmelere ait midir? Bilemiyorum. En azından ben şahsi olarak sordum ve bu cevabı aldım. ''Sözleşmeniz 31.12.2015 tarihi itibari ile geçersiz olacaktır'' dediler....

  Bu arada sözleşme başlangıç tarihim 2012 Aralık ayı....
   
 14. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Kişiye özel sözleşme tarihi olmuyor.Olamazda.
  6331 sayılı kanunda Geçici Maddeyi okursanız ilgili ibareyi daha net göreceksiniz. Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile 3 yıl süre ile c sınıfı uzmanlar b sınıfı yerine bakabilir. İsterlerse ilk sözleşmelerini 2015 yılında yapsınlar.Bu birşeyi değiştirmez. Kanun nettir.

   
 15. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Zaten söyledikleride bunu açıklıyor. 2015 Aralık sonunda geçici maddeyi kaldıracaklar ve iş güvenliği uzmanlarının görev , yetki , sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik hükümleri gereği görev yapılacak tehlike sınıfları geçerli olacak. Geçici madde yeterli A ve B sınıfı uzman olmaması sebebi ile geçiş sürecini atlatmak için koyulmuştu şu anda bu durum ortadan kalktı yeterli hatta fazlasıyla uzman var....Söylediğiniz gibi kişiye özel değil 2015 Aralık genel tarihtir mutlaka...   
 16. MEHMET AKSAN

  MEHMET AKSAN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bu işin tek yolu devletin c sınavına ara verip diger arkadaşlar için yük.sınavı yapmak. Gerçekten piyasada çok c var. Ben b sınıfı uzman olarak. Nere gitsem c sertifirması var. 89.000 c uzman var yeter artık şuanki c sınıfı uzman lar için ne yaparım ona bakın. Eğitim kurumları para kazanacak diye bu kadar insanlar sömürülmez.

   
  nursari bu yazıya teşekkür etti.
 17. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Sayın SMNKYNC
  Her şey kanunlara göre uygulanır ve yorumlanır.
  Siz aralık 2015 demeye devam edin ama
  6331 sayılı kanunda Bu hüküm
  GEÇİCİ MADDE 4 : Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile bakabilir şeklindedir.
  Kanun 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe girdiği içinde bu süre 30.06.2015 olacaktır.
  31.12.2015 tarihi değil. 01.07.2015 tarihinde c sınıfı olarak B sınıfına bakmaya çalışırsanız o zaman bunu daha iyi anlarsınız.
  Yorumlarınız Kanun , yönetmelik ve tebliğler ile çelişmemeli

  Saygılarımla

   
 18. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Piyasada çok fazla c var ve o yüzden sektörde fiyatlar oldukça düştü.
  Yükseltme sınavı yaparak da diğer Sınıflar içinde bu düşünün olmasını mı istiyorsunuz?
  Zaten c sınıflarının çoğu ya yeni mezun yada memur kademesinde olan çalışanlar.
  Sınıf yükseltmesi bence yeterli ve daha fazla yapılması emin olun sektörü mafeder

   
 19. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım anlatamadım galiba , bunu ben söylemiyorum Genel Müdürlük dolayısı ile Bakanlık söylüyor.... Bu yazdığım içerisinde benim kendi yorumum yok...

  Piyasa da fazla C sınıfı olduğu kadar fazlaca A ve B sınıfları da var fakat çoğu tecrübesiz... İçlerinde C sınıfı sertifikayı alayım diye bu işe girip 3 ayda B ve A sınıfı olanlar da var... Bakanlık ve İSGGM hem sayıları hayli fazla olan mevcut C sınıflarını işsiz bırakmamak (2016 Temmuz 'a kadar çoğu işsiz kalır çünkü 50 kişi üzeri çalışanı olan Az Tehlikeli sınıfta işyeri sayısı mevcut istihdamı karşılamaz) hem de hali hazırda İSG çalışanı olan Tehlikeli sınıfta ki işyerlerini ne yapacağını bile bilmeyen yeni uzmanlara teslim etmeme konusunda gerekli tedbiri alacaktır. En azından bu sıkıntılı süreyi min. seviyeye indirecektir. İşte bu benim yorumum... Bu görüşümü Bakan ve İSGGM ile mail yoluyla da paylaştım ve 1 hafta önce bakanlıktan arayarak bu konuda çalışma yaptıklarını bildirdiler. Bu da dip not....

  Şunu da unutmayın 6331 sayılı kanun yürürlüğe girdiği tarih itibari ile 2014 haziranında tüm işyerleri kanun kapsamında olacaktı yani kanun tasarlanırken bu tip geçiş zamanları hesaplanmış ve 3 yıl bir üst sınıfa vekalet konusu geçici madde ile geçiş sürelerinde yaşanacaklar değerlendirilerek belirlenmiştir. Sonrasında ötelemeler yapılarak tehlike sınıfları ve çalışan sayısına göre işyerlerinin kanun kapsamında geçiş tarihleri değiştirildi fakat bu geçici madde ile ilgili herhangi bir düzenleme yapılmadı.

  Netice de ne olur hiçbirimiz bilemeyiz dediğiniz gibi 01.07.2015 'te göreceğiz.

   
  MEHMET AKSAN bu yazıya teşekkür etti.
 20. ww22

  ww22 TÜİSAG Üyesi

  İnsanoğlu ne kadar bencil arkadaşlar görüyor musnuz. Adam b sınıfı olmuş. C ler yükselmesin artık diyor :) gün gelir yeni bi düzenleme gelir açıkta kalmanı şahsen istemem ben.ama bencillik gözünüzü bürümüş. Sizin gibiler yüzünden bu uzmanlık biyere gelemiyor asıl.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica