Eğitim Saati | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Eğitim Saati

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sunumları' kısmında Quintana tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar iş yerlerinde verilen eğitimin saati konusunda birçok arkadaş 4 saat ve katları şeklinde gösteriyor, her ne kadar eğitim o kadar sürmese de.Şimdi yönetmeliğin maddesini tartışsak yine herkes farklı yorum yapacak normal olarak.Anayasanın maddelerinin bile farklı yorumlandığı bir ülkede yönetmelikten herkes aynı yorumu çıkarmasını beklemiyorum zaten :D benim sorum; aranızda eğitim saatini 4 saatten az gösterip de sorun yaşayan var mı? ben eğitim konularını iş yerinin faaliyetlerine göre böldüm. genelde 2 saatten ek 1 deki konuları tamamlıyorum. 2 saatte bir konu yada 2 konu yada daha fazla konuyu anlatıyorum.Aranızda bu şekilde yaptığı için sorun yaşayan oldu mu?


   
 2. mehmet oğuz

  mehmet oğuz TÜİSAG Üyesi

  eğitim 4 saat ve katları şekilde verilir diyor.yönetmelikte.
  ancak malum ülkemiz şartlarında bu konuyu düzenleyen mevzuat kağğıt üzerinde hazırlanan bir düzenleme. yani bunun yapılmayacağını düzenleyenlerde biliyor aslında.
  gelelim gerçeklere.
  4 saatten az gösterirsenizde birşey olmaz.çünkü eğitim 4 saat olacak demiyor.4 saat yapılması daha uygundur deniliyor.
  4 saatten az yapıp 4 saat göstereceksiniz. tabi çalıştığınız yerle alakalı bu durum.
  örneğin açık ofiste çalışan az tehlikeli bir işyerinde 4 saat siz 4 saat doktor konu anlatacak.toplamda yayarak uzatarak film izleterek doktor+uzman 4 saat eğitim verebiliyor.daha doğrusu verebiliyoruz çalıştığımız doktor arkadaşla.
  bu noktada kağıt üzerinde 4 saat gösteriliyor maalesef. tabi bunu sakın çalışanlara bildirmeyin.içinde art niyetli olanlar olabilir.

  ancak işyeriniz gürültü, titreşim, ses, kimyasal, sıcakta-yüksekte gibi olumsuz bir çok etkenin bulunduğu bir işyeri ise o zaman dolu dolu 4-8-12....... saatlerde eğitim verebilirsiniz.ben şahsen çalıştığım büyük fabrikalarda bu şekilde eğitim verebiliyordum.ancak şuan az tehlikelideyim ve anlatacak konu olmadğından biraz kağıt üzerinde kalıyoor maalesef.

   
  Quintana bu yazıya teşekkür etti.
 3. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  "Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir."

  burada açık kapı var gibi ama ben "ben böyle yapıyorum denetimlerde hiç sorunla karşılaşmadım" diyecek kişiyi bekliyorum :D

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ekli dosyada olduğu gibi yıllık plan yapabilirsiniz. Bu plan çalışan sayısının çok olduğu ve işin durdurulmasının zor olduğu yerlerde mecburen kullanılıyor. Örneğin vardiya bitiş saati 16:00 da başlayıp 18:00 da beyaz yaka servisine yetişiyorlar...

   

  Ekli Dosyalar:

  Cem Caner Güven, idilyilmaz, nahit ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  yorumlarınız için teşekkürler.bazı arkadaşlar 4 saatten az eğitim verilemez kanunen geçersiz olur demişti. Bu konu kafamı kurcalıyordu.Şimdi içim ferahladı :) benim planımda hemen hemen sizin gibi.Bence eğitimin verimliliği açısından bu şekilde daha uygun hem de yaklaşık 2 ayda bir eğitim verince çalışanlarla sık sık bir araya gelip sorunlarını dinlemiş oluyoruz tabi ki buda onları olumlu yönde etkiliyor.

     

   
 6. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Yönetmelik işin kesin sınrlarını çizerek işi zora koşmamış, kolaylık sağlamış ve idealinin ne olabileceğini vermiş.

  15 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA


  Resmî Gazete


  Sayı : 28648

  YÖNETMELİK

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Eğitim süreleri ve konuları

  MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenenperiyotlar içinde;

  a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

  b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

  c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

  olarak her çalışan için düzenlenir.

  (2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

  (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

   
  zhr1972 ve Quintana bu yazıya teşekkür etti.
 7. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.
  bu kısmı bende sizin gibi yorumluyorum ama dediğim gibi bazı arkadaşlar çok kesin konuşunca insan şüpheleniyor.Acaba bu konuda sıkıntı yaşayan oldu mu diye merak etmiştim.
   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Yanlış yorumluyorsunuz.....

  (3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katları şeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

  Yönetmelikte ; Bütün olarak bir seferde yapılmasının esas olduğu fakat iş programları ve vardiyalar dikkate alındığında 4 saat ve katları şeklinde farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebileceği belirtiliyor.

  Örnek ; Tehlikeli sınıfta ki bir iş yeri için eğitim programını,
  • Bir seferde 12 saat olarak yapabilirsiniz
  YA DA
  • Vardiyalı çalışan bir iş yeri olması ve yapılan işin aksamaması dikkate alınarak 4 saat ve katları olarak farklı zamanlarda (farklı gün , ay , vardiya v.b. ) yapabilirsiniz.
  demektedir.

  Ben Yıllık eğitim planını , genellikle yıl içerisine toplam 12 saat olacak şekilde (4 saat katlarını pek dikkate almadım şimdiye kadar) eğitim konularını dağıtarak hazırlıyorum ve şimdiye kadar bu konuda müfettişlerle sorun yaşamadım. Fakat her dönem müfettişler farklı algı ve yorumlarla denetlemelere geliyorlar bu nedenle ileride problem yaşanmaz anlamı çıkarılmamalı. Yıllık planı bir şekilde yönetmeliğe uygun şekilde hazırlamalıyız. En azından bu konuda sorun yaşamamak için ben 2015 planını bu şekilde hazırlarım. (Bu konuda sorun yaşamamak için diyorum çünkü mutlaka bulunduğum bölge de heyecanlı bir uzman arkadaşım çıkar ve denetlemede müfettişe -bak planı da yönetmeliğe uygun hazırladım der. Müfettişte bir sonraki gittiği yerde kıllık olsun diye bu konuyu kurcalar.... Yaşanmış tecrübeler....)

  İyi çalışmalar ,   
  ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
 9. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Örneğin 300 çalışanı olan bir işyerinde bir seferde 300 kişiyi en az 4 saat biryerde tutarak eğitim veremeyeceğinize göre çalışanları sınıflara bölmeniz gerekecek.

  Ayrıca 30 kişilik sınflarda 10 ayrı sınıfa 4 saat eğitim vermek demek bu 30 kişinin yaptığı işi yapacak adamlarıda bulmak demektir ve işveren bunu kabuletmez.

     

   
 10. Naci Ünsal

  Naci Ünsal TÜİSAG Üyesi

  Eğitimleri 4 saat ve katları şeklinde vermek işçi açısından ne kadar faydalı olabilir ki amaç burda göstermelik eğitim vermekse ki bu yönetmelikle açıkça bu isteniyor gibi.Çalışılan işyerlerindeki tehlike risklere göre eğitim planı uluşturulıp saat olayına takılmadan eğitim verilmesi bence daha yararlı   
 11. ay_iz

  ay_iz TÜİSAG Üyesi

  Eğitimleri mesai saati içinde yapmak esas deniyor hangi işveren personelini 4 saat işi bırakmasını ister ki bu zaten yeterince sorun yaratıyor. Onu geçtim çalışanlar zaten işten çıkmış yorgun argın 4 saat eğitimden ne anlayacak....ben daha çok çalışanların katılımını sağlayacak şekilde eğitim vermeye çalışıyorum sorular sorup ilgilerini ayakta tutmak gerekiyor. 2 saatlik eğitimler bu yüzden makul, açıkçası eğitimin verildiği sürece gelen müfettişlerinde saate takılacağını düşünmüyorum, onlar sanki bu eğitimlerin 4 saat yapılmadığını bilmiyor mu? Bu arada denetleme geçiren bazı arkadaşlarımdan aldığım bilgilere göre müfettişler eğitim planında planlanan tarihi ve gerçekleşme tarihini istiyormuş.   
 12. Mehmet Fatih Doğanay

  Mehmet Fatih Doğanay TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, Temel İş Sağlığı Eğitimi dışında diğerleri için değerlendirme sınavı yapıyor musunuz?

   
 13. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  10 sorulur test sınavı yapıyorum.sınavı zorluğunu göre 5 yada 7 ve üzeri not alanlar geçiyor.kalanlar bir daha :) +foto+değerlendirme yazısı+imza + slayt çıktıları hepsini arşivliyorum
   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 14. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimini, çalışan işe başlamadan önce yapacağı işin özelliğine göre gereken süre kadar vermeli ve eğitim öncesi test ile eğitim sonrası test yaparak çalışanın durumunu değerlendirmelisiniz.

  Yönetmelik gereği Ek-1 deki konuları ise yıllık eğitim planınını yaparak ( Tehlike sınıfına göre verilmesi gereken eğitim süreleriyle 8 / 12 / 16 saat ) proğrama göre verilen eğitimlerin öncesi ve sonrasında değerlendirme yaparak çalışanların durumu değerlendirmelisiniz.


  15 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA


  Resmî Gazete


  Sayı : 28648

  YÖNETMELİK  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN

  USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Eğitimin temel prensipleri

  MADDE 12 –

  (4) İşverenin kendi belirleyeceği bir yöntem ile bireysel seviye tespiti yapılarak çalışanların eğitim öncesi seviyesi ve Ek-1’de yer alan konular dışında almaları gereken eğitimler belirlenir.

  (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.

   
 15. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Ben , İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi dışında verdiğim eğitimlerde (ayrı olarak bakım-onarımda isg , kkd kullanımının önemi konularında eğitim programlarımız var) değerlendirme sınavı yapmıyorum.   
 16. Egemen_01

  Egemen_01 TÜİSAG Üyesi

  Görüyorumki hiçkimse, yönetmelikte acaba neden eğitimler bütün olarak değerlendirilir veya 4 saat ve katları şeklinde yapılır. denilmiş bu yönetmeliği hazırlayanlar neyi nasıl düşünerek bu şekilde yazmış olabilir diye düşünmüyor. Ben size söyleyeyim neden böyle yazıldığını. Aşağıdaki yönetmelik maddesine birlikte bakalım acaba nediyor?
  MADDE 12 –(1) Eğitimin verimli olması için, eğitime katılacakların ihtiyacı olan konuların seçilmesine özen gösterilir. Eğitim, çalışanların kolayca anlayabileceği şekilde teorik ve uygulamalı olarak düzenlenir.
  Bakın teorik ve uygulamalı diyor. Teorik veya uygulamalı demiyor. :) şimdi anlaşıldımı acaba neden bütün olarak değerlendirilmesi gerekliliği?
  Ben cevaplayayım; çünkü eğitimlerde uygulama kısmı tahmin edeceğiniz üzere hatırı sayılır şekilde uzun sürecektir.
  Örnek: KKD konusunu anlatıyorsunuz diyelim, en azından eğitime katılan herkese emniyet kemeri taktırıp çıkartmanız gerekecek veya toz maskesini taktırıp çıkartmanız gerekecek vs. Yanlışmıyım?
  Şimdi gelelim en can alıcı soruya;
  Acaba hangimiz eğitimlerimizi hem teorik hemde uygulamalı veriyoruz? :)
  Cevap: Hiçbirimiz :)
  Sonuç: Verdiğimiz eğitimlerin tümü geçersizdir. :)
  Aman bu yazdıklarım aramızda kalsın şimdilik ;) müfettişleri uyandırmayalım :)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica