Soru : Diğer Sağlık Personeli

Neb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
İyi Günler Arkadaşlar,
İki sorun var.
1. İşveren tam zamanlı işyeri hekimi görevlendirmek zorunda olmadığı durumlarda diğer sağlık personeli görevlendirmek zorunda mı? yoksa diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu hiç mi yok?
2. Tam zamanlı işyeri hekimliği 180 saat mi yoksa 180 + 37 217 saat mi?
TEŞEKKÜRLER

selimmuratilgaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
1- tam zamanlı işyeri hekimi çalıştıran işveren, diğer sağlık personeli istihdam etmek zorunda değildir
2- 180 saatlik sözleşme yapın. eğer ek mesai de yapacaksa işyeri hekimi 180+37 yapabilirsiniz

Neb

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
1- tam zamanlı işyeri hekimi çalıştıran işveren, diğer sağlık personeli istihdam etmek zorunda değildir
2- 180 saatlik sözleşme yapın. eğer ek mesai de yapacaksa işyeri hekimi 180+37 yapabilirsiniz
Cevabınız için teşekkür ederim. İlk soruyla ilgili aslında merak ettiğim şu, örneğin part time bir işyeri hekimiyle çalışıyor, o zaman diğer sağlık personeli görevlendirmek zorunda mı. Eğer değilse hiçbir zaman diğer sağlık personeli çalıştırmayabilir gibi duruyor.
Tekrar teşekkürler

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Anahtar kelime "Tam Zamanlı İşyeri Hekimi" olsa gerek. "Tam zamanlı Hekim varsa yanında bir Yardımcıya gerek yok" denilerek işverenin eli güçlendirilmiş oluyor, ve değiştirilmesi gerek bir madde gibi geliyor bana.

özgür33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
3 vardiya çalışan işyerleri tam zamanlı hekimde görevlendirse dsp her vardiyada bir nevi bulundurmak zorunda kalıyor.işyerinde 24 saat hekim bulundurmadığı müddetçe.saygılar

Dniz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
İyi Günler Arkadaşlar,
İki sorun var.
1. İşveren tam zamanlı işyeri hekimi görevlendirmek zorunda olmadığı durumlarda diğer sağlık personeli görevlendirmek zorunda mı? yoksa diğer sağlık personeli görevlendirme zorunluluğu hiç mi yok?
2. Tam zamanlı işyeri hekimliği 180 saat mi yoksa 180 + 37 217 saat mi?
TEŞEKKÜRLER

1. Çok tehlikeli sınıfta bir işyeri ise ve 750 den az çalışanı varsa DSP görevlendirmek zorundadır. 750 ve üzeri çalışan sayısı var ve yine çok tehlikeli sınıfta ise işyeriniz tam zamanlı işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olup DSP mecbur degildir (işverene kalmıştır ister görevlendirir isterse görevlendirmez)
2. 180 Saat tam zamanlıdır. 37 saat fazla mesai olarak isterse İşyeri Hekimi tarafından aynı işyerinde veya başka bir işyerinde kullanılabilir.

Rica ederim.

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar merhaba, 2012den beri bu sektörün içinde olan birisi olarak bu sınavdan 68 ile kaldım maalesef saçpa sapan sorular yüzünden,fakat tahminen bu sınavı 2800 kişi geçti bunun 600ü devlet memuru olsa 2200 kişi türkiyeye nasıl yetecek? Cevabını bulamıyorum, sağlık personeli sınavında işe giriş raporundan ilk yardım eğitiminden soru sorulmaz cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir sorusu sorulursa bu sektör ileri gidemez, ben dsp hizmetinin erteleneceği düşüncesindeyim selam ve sayılarımla..

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba, 2012den beri bu sektörün içinde olan birisi olarak bu sınavdan 68 ile kaldım maalesef saçpa sapan sorular yüzünden,fakat tahminen bu sınavı 2800 kişi geçti bunun 600ü devlet memuru olsa 2200 kişi türkiyeye nasıl yetecek? Cevabını bulamıyorum, sağlık personeli sınavında işe giriş raporundan ilk yardım eğitiminden soru sorulmaz cumhurbaşkanı kaç yılda bir seçilir sorusu sorulursa bu sektör ileri gidemez, ben dsp hizmetinin erteleneceği düşüncesindeyim selam ve sayılarımla..

yıl 2005... 150 civarı sertifikalı idi sonra patronlar bastırdı yönetmelik iptal...
yıl 2012 ... 6331
yıl 2013 ... 7. ay, her tehlike sınıfına DSP şartı,
Patron yine bastırır..
yıl 2014... 12.ay ve patron kazanır sadece çok tehlikeli sınıf
yıl 2015 geçici yetki
yıl 2016 sertifalı DSP piyasada pek yok,
Merak etmeyin patron yine bastırır

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Bakın sadece işveren zihniyetini eleştirmek yerine devletin zihniyetini de eleştirmeliyiz, bu ülkede sigortasız çalışan binlerce kişi varken bu hizmetleri almayı diretmek ne kadar mantıklı? İsg hizmeti için osgbler paraları işverenden aldığı sürece bu hizmet aşama kaydedemez ve diretirler bazı şeyleri,fakat vergi gibi olsa isg hizmeti parası osgbler ise devletten alıp baksa bazı şeylere daha mantıklı, türkiyenin en iyi firmalarında dsp hizmeti verdim akkuyu,borusan vs vs devletin bana verdiği adam akıllı yetki yok,baksan tetenoz aşısını bile yapma yetkim yok,gerçekci olalım işverene ne faydam var benim yük olmaktan başka, sistem değişsin sınav soruları değişşin bilgili yetkili sağlık personelleri çıksın piyasaya hep beraber eleştirelim işverini.. Selamlar

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bakın sadece işveren zihniyetini eleştirmek yerine devletin zihniyetini de eleştirmeliyiz, bu ülkede sigortasız çalışan binlerce kişi varken bu hizmetleri almayı diretmek ne kadar mantıklı? İsg hizmeti için osgbler paraları işverenden aldığı sürece bu hizmet aşama kaydedemez ve diretirler bazı şeyleri,fakat vergi gibi olsa isg hizmeti parası osgbler ise devletten alıp baksa bazı şeylere daha mantıklı, türkiyenin en iyi firmalarında dsp hizmeti verdim akkuyu,borusan vs vs devletin bana verdiği adam akıllı yetki yok,baksan tetenoz aşısını bile yapma yetkim yok,gerçekci olalım işverene ne faydam var benim yük olmaktan başka, sistem değişsin sınav soruları değişşin bilgili yetkili sağlık personelleri çıksın piyasaya hep beraber eleştirelim işverini.. Selamlar

İşveren bastırır derken zaten dirayetli olmayan devlete idi lafım, aslına bakarsanız tam süreli işyeri hekimi olmayan yerlerde muhakkak sağlık personeli olması gerektiğini düşünüyorum, düşünün tehlikeli sınıf için devlet şu anda şart koşmuyor, metal sanayiinde bir çok tehlikeli sınıf sektör var, adam kaynak yapıyor taşlama yapıyor, gözündeki çapağı alamaz isen haydi hastaneye, en az 3-4 saat kayıp, birde istirahat kaç iş saati kaybınız var, bu minval üzerine işverene yük olmak düşüncenize katılmıyorum, iş yetkiye kalırsa hastanede bile yaptığınız her girişim ve işlemin dr gözetiminde olduğunu bağımsız yapabileceğiniz girişimleri ise Hemşirelik yönetmeliği ekinde görebilirsiniz

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Hem ayrıca işveren tercihini kendi yapıyor, kayıpları ve getirileri kendi kıyaslıyor, çalışanına değer veren, yasal olarak zorunlu olmadığı halde sağlık personeli hizmetine ihtiyaç duyan bir çok firma var, bardağın dolu tarafı ile ilgilenmek gerek

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Hastane de çoğu müdahle doktor gözetiminde evet, ama en azından hastanedeyiz, çözülebilen sorunlar fakat göze çapak kaçmasına müdahale edersin iki gün sonra gözünde başka bir sorun çıkar hastaneye gider kim müdahele etmişti sana sağlıkçı kimse arkanda değil, başıma geldiği için anlatıyorum bunları, varsayımdn ibaret değil maalesef yetkilerimiz birazdaha artsın bende aynı kanaatteyim olsun tabiki dsp işyerlerinde ama bu yetkiyle olmaz maalesef, az tehlikeli ve tehlikeli yerlerlerde hala eksiklikler var aynı kanaatteyiz,konu bence şuraya geliyor, yetkilerimiz artsın işyerlerinde olalım.. Selamlar

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
kusura bakmayın sizin kendi yönetmeliğinizden haberiniz yok evet gerçekçi olmak lazım sistemin değişip sadece sınav kazananın çalıştığı bir bölüm değil devamlı denetlenen bir bölüm olmalı ki içimizde daha yönetmeliğine görev yetki ve sorumluluğuna hakim olamayan kişilerin çalışmasına müsaade edilmemesi lazım, ve inşallah yeni yılda denetlemeler artar sadece işveren değil isg çalışanları da denetlenir. tıpkı sertifika gibi ısg katip sisteminde isg çalışanının denetleme puanı da görünür. işini hakkıyla yapmayanın sertifikası iptal olur.

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Yanlış bildiğimi iddia ettiğiniz konuyu açarmısınız

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Diğer Sağlık Personelinin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile

Çalışma Usûl ve Esasları

Diğer sağlık personelinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri

MADDE 14 – (1) İşverence diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli diğer sağlık personeli belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

(3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla kişiye verilemez.

(4) Vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

Diğer sağlık personeli belgesi

MADDE 15 – (1) Diğer sağlık personeli belgesi, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen unvana sahip kişilerden;

a) Diğer sağlık personeli eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak diğer sağlık personeli sınavında başarılı olanlara,

b) İş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği programlarında lisansüstü eğitimini tamamlayanlara,

c) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde 5 yıl fiilen çalışmış olanlara,

istekleri halinde EK-4’teki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Diğer sağlık personelinin görevleri

MADDE 16 – (1) Diğer sağlık personeli işyeri hekimi ile birlikte çalışır.

(2) Diğer sağlık personelinin görevleri aşağıda belirtilmiştir:

a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak.

b) Çalışanların sağlık ve çalışma öykülerini işe giriş/periyodik muayene formuna yazmak ve işyeri hekimi tarafından yapılan muayene sırasında hekime yardımcı olmak.

c) Özel politika gerektiren grupların takip edilmesi ve gerekli sağlık muayenelerinin yaptırılmasını sağlamak.

ç) İlk yardım hizmetlerinin organizasyonu ve yürütümünde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak.

d) Çalışanların sağlık eğitiminde görev almak.

e) İşyeri bina ve eklentilerinin genel hijyen şartlarının sürekli izlenip denetlemesinde işyeri hekimiyle birlikte çalışmak.

f) İşyeri hekimince verilecek iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili diğer görevleri yürütmek.

g) İşyerinde görevli çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.

Diğer sağlık personelinin yetkileri

MADDE 17 – (1) İşyerinde görevli diğer sağlık personelinin yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

b) Görevinin gerektirdiği konularda işveren ve işyeri hekiminin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

(2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen diğer sağlık personeli, çalıştığı işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle diğer sağlık personelinin ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

Diğer sağlık personelinin yükümlülükleri

MADDE 18 – (1) İşyerinde görevli diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları hakkındaki bilgiler ile çalışanın kişisel sağlık dosyasındaki bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

(2) İşyerinde görevli diğer sağlık personeli, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

(3) Diğer sağlık personeli, görevlendirildiği işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve tavsiyelerini işyeri hekimine iletmekle yükümlüdür.

Diğer sağlık personelinin çalışma süreleri

MADDE 19 – (1) Diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 10 ila 49 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 10 dakika.

b) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 50 ila 249 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 15 dakika.

c) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 250 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 20 dakika.

(2) Tam süreli işyeri hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz. Ancak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha etkin sunulması amacıyla bu işyerlerinde, işyeri hekiminin talebi ve işverenin uygun görmesi halinde diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.

(3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.

Diğer sağlık personelinin belgelendirilmesi

MADDE 20 – (Mülga:RG-18/12/2014-29209)

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Yanlış bildiğimi iddia ettiğiniz konuyu açarmısınız
DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Diğer Sağlık Personelinin Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile

Çalışma Usûl ve Esasları

Diğer sağlık personelinin nitelikleri ve görevlendirilmeleri

MADDE 14 – (1) İşverence diğer sağlık personeli olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli diğer sağlık personeli belgesine sahip olmak zorundadır.

(2) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

(3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla kişiye verilemez.

(4) Vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

Diğer sağlık personeli belgesi

MADDE 15 – (1) Diğer sağlık personeli belgesi, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen unvana sahip kişilerden;

a) Diğer sağlık personeli eğitim programını tamamlayan ve eğitim sonunda Bakanlıkça yapılacak veya yaptırılacak diğer sağlık personeli sınavında başarılı olanlara,

b) İş sağlığı veya iş sağlığı ve güvenliği programlarında lisansüstü eğitimini tamamlayanlara,

c) Genel Müdürlük ve bağlı birimlerinde 5 yıl fiilen çalışmış olanlara,

istekleri halinde EK-4’teki örneğine uygun olarak Genel Müdürlükçe verilir.

Diğer sağlık personelinin görevleri

MADDE 16 – (1) Diğer sağlık personeli işyeri hekimi ile birlikte çalışır.

(2) Diğer sağlık personelinin görevleri aşağıda belirtilmiştir:

a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak.

b) Çalışanların sağlık ve çalışma öykülerini işe giriş/periyodik muayene formuna yazmak ve işyeri hekimi tarafından yapılan muayene sırasında hekime yardımcı olmak.

c) Özel politika gerektiren grupların takip edilmesi ve gerekli sağlık muayenelerinin yaptırılmasını sağlamak.

ç) İlk yardım hizmetlerinin organizasyonu ve yürütümünde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak.

d) Çalışanların sağlık eğitiminde görev almak.

e) İşyeri bina ve eklentilerinin genel hijyen şartlarının sürekli izlenip denetlemesinde işyeri hekimiyle birlikte çalışmak.

f) İşyeri hekimince verilecek iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili diğer görevleri yürütmek.

g) İşyerinde görevli çalışan temsilcisi ve destek elemanlarının çalışmalarına destek sağlamak ve bu kişilerle işbirliği yapmak.

Diğer sağlık personelinin yetkileri

MADDE 17 – (1) İşyerinde görevli diğer sağlık personelinin yetkileri aşağıda belirtilmiştir:

a) Görevi gereği işyerinin bütün bölümlerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda inceleme ve araştırma yapmak, gerekli bilgi ve belgelere ulaşmak ve çalışanlarla görüşmek.

b) Görevinin gerektirdiği konularda işveren ve işyeri hekiminin bilgisi dâhilinde ilgili kurum ve kuruluşlarla işyerinin iç düzenlemelerine uygun olarak işbirliği yapmak.

(2) Tam süreli iş sözleşmesi ile görevlendirilen diğer sağlık personeli, çalıştığı işyeri ile ilgili mesleki gelişmelerini sağlamaya yönelik eğitim, seminer ve panel gibi organizasyonlara katılma hakkına sahiptir. Bu gibi organizasyonlarda geçen sürelerden bir yıl içerisinde toplam beş iş günü kadarı çalışma süresinden sayılır ve bu süreler sebebiyle diğer sağlık personelinin ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

Diğer sağlık personelinin yükümlülükleri

MADDE 18 – (1) İşyerinde görevli diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yaparken, işin normal akışını mümkün olduğu kadar aksatmamak ve verimli bir çalışma ortamının sağlanmasına katkıda bulunmak, işverenin ve işyerinin meslek sırları, ekonomik ve ticari durumları hakkındaki bilgiler ile çalışanın kişisel sağlık dosyasındaki bilgileri gizli tutmakla yükümlüdürler.

(2) İşyerinde görevli diğer sağlık personeli, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülmesindeki ihmallerinden dolayı, hizmet sundukları işverene karşı sorumludur.

(3) Diğer sağlık personeli, görevlendirildiği işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve tavsiyelerini işyeri hekimine iletmekle yükümlüdür.

Diğer sağlık personelinin çalışma süreleri

MADDE 19 – (1) Diğer sağlık personeli, bu Yönetmelikte belirtilen görevlerini yerine getirmek için aşağıda belirtilen sürelerde görev yaparlar:

a) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 10 ila 49 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 10 dakika.

b) (Değişik:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 50 ila 249 çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 15 dakika.

c) (Ek:RG-18/12/2014-29209) Çok tehlikeli sınıfta yer alan 250 ve üzeri çalışanı olan işyerlerinde çalışan başına ayda en az 20 dakika.

(2) Tam süreli işyeri hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi şartı aranmaz. Ancak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin daha etkin sunulması amacıyla bu işyerlerinde, işyeri hekiminin talebi ve işverenin uygun görmesi halinde diğer sağlık personeli görevlendirilebilir.

(3) Diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde sözleşmede belirtilen süre kadar işyerinde hizmet sunulur. Birden fazla işyeri ile kısmi süreli iş sözleşmesi yapıldığı takdirde bu işyerleri arasında yolda geçen süreler haftalık kanuni çalışma süresinden sayılmaz.

Diğer sağlık personelinin belgelendirilmesi

MADDE 20 – (Mülga:RG-18/12/2014-29209)

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Evet burda neyi yanlış söylemişim, bakın yönetmeliği bilmediğimi iddia ediyorsunuz, iletişim bilgilerim türkiyenin ilk ve en büyük şirketindeki ünvanım ve bilgilerim ektedir, kendimi kanıtlamaya ihtiyacım yok ama inanın bilmiyorsun cümlesine ciddi anlamda güldüm

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 107

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
  1. gerçekten kendinizi kanıtlamaya ihtiyacınız yokmuş( o yüzden ek dosya göndermişsiniz)
  2. evet gerçekten yönetmeliği biliyorsunuz
  3. bende şantiyede çalışıyorum ama hiç doktorculuk oynamaya macera aramaya çalışmıyorum. dikiş atmıyorum, işyeri hekiminin yazılı izni olmadan iğne yapmıyorum, ama çalışma ortamını denetliyorum, şantiye alanında çalışma alanlarında şartları kontrol ediyorum, tozlu alanda, gürültülü alanda veya hijyenik açıdan uygun olmayan alanda gerekli girişimlerimi yapıyorum yemekhaneyi denetliyorum, uygun olmayan koşulları üst yönetime direk olarak bildiriyorum gerek görürsem işyeri hekiminin bilgisi dahilinde işyeri hijyenik ölçümler yaptırıyorum, ilk yardım sertifikası olanlara periyodik eğitim veriyorum, sağlık raporsuz çalışanın içeri girişine engel olup igu yardımcı oluyorum, işyeri hekimi gelmeden tetkiklerinde sıkıntı olanlarla ilgili iletişime geçip uzman hekimlere görünmesi için yönlendirmelerini yapıyorum. aşısı olamayan kim olursa olsun sahaya sokulmaması gerektiğinin bilgisini veriyorum. ufak kazaları göze yabancı cisim kaçması, dikiş gerektirmeyen pansuman, gribal enfeksiyon gibi durumlarda çalışanlara doktor bilgisi dahilinde yardımcı oluyorum ama riskli durumları direk hastaneye götürüyorum tüm işlemlerinin bizzat kendim yaptırıp gerekli raporları alıp şantiyeye geri dönüyorum. ve bunları yaparken yönetime isg mevzuatı, kanun ve yönetmelikleri açıklayarak konu ile ilgili bilgilendirme yapıp unvanımı yazarak değil çalışarak kazanıyorum ve inanın fazla da vaktim kalmıyor.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
  1. gerçekten kendinizi kanıtlamaya ihtiyacınız yokmuş( o yüzden ek dosya göndermişsiniz)
  2. evet gerçekten yönetmeliği biliyorsunuz
  3. bende şantiyede çalışıyorum ama hiç doktorculuk oynamaya macera aramaya çalışmıyorum. dikiş atmıyorum, işyeri hekiminin yazılı izni olmadan iğne yapmıyorum, ama çalışma ortamını denetliyorum, şantiye alanında çalışma alanlarında şartları kontrol ediyorum, tozlu alanda, gürültülü alanda veya hijyenik açıdan uygun olmayan alanda gerekli girişimlerimi yapıyorum yemekhaneyi denetliyorum, uygun olmayan koşulları üst yönetime direk olarak bildiriyorum gerek görürsem işyeri hekiminin bilgisi dahilinde işyeri hijyenik ölçümler yaptırıyorum, ilk yardım sertifikası olanlara periyodik eğitim veriyorum, sağlık raporsuz çalışanın içeri girişine engel olup igu yardımcı oluyorum, işyeri hekimi gelmeden tetkiklerinde sıkıntı olanlarla ilgili iletişime geçip uzman hekimlere görünmesi için yönlendirmelerini yapıyorum. aşısı olamayan kim olursa olsun sahaya sokulmaması gerektiğinin bilgisini veriyorum. ufak kazaları göze yabancı cisim kaçması, dikiş gerektirmeyen pansuman, gribal enfeksiyon gibi durumlarda çalışanlara doktor bilgisi dahilinde yardımcı oluyorum ama riskli durumları direk hastaneye götürüyorum tüm işlemlerinin bizzat kendim yaptırıp gerekli raporları alıp şantiyeye geri dönüyorum. ve bunları yaparken yönetime isg mevzuatı, kanun ve yönetmelikleri açıklayarak konu ile ilgili bilgilendirme yapıp unvanımı yazarak değil çalışarak kazanıyorum ve inanın fazla da vaktim kalmıyor.

Arkadaşlar gerek mevzuattan gerek ülkemize ait gerçekler ve işleyişten kaynaklı sorunlar hep yaşanıyor ve bundan sonrada yaşanacak,
işyeri hekimi olmadığı bir anda enjeksiyon için gelen işçiyi geri mi çevireceksiniz, hekimin bilgisinin olması o anda gelişecek all. reaksiyonda hastayı kurtaracak mı ?
o anda siz ve hasta varsınız, acil durumlarda uygulanması gereken ilaçları hekim yok diye uygalamayacakmısız ?
Bilenler vardır sağlık memuru arkadaşlarımız sağlık kabini açıyorlar, sağlık bakanlığı bu kabinde bulundurmak üzere 17-18 kalem ilaç istiyor eee bunları kim uygulayacak...
Ya da işyeriniz de hekim yok iken meydana gelen ciddi bir kaza da adrenalin yapmanız gerekirken ambulansı mı bekleyeceksiniz ?
Gerekirse entübasyon bile yapacaksınız, önemli olan hayat kurtarmaksa.... varsın yönetmelikte olmasın... varsın karşılığı bilinmesin... varsın maddi karşılığı olmasın...

Şahsi düşüncelerim kimseyi bağlamaz ve eleştiri değildir

İhsan Akbel

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Konuyu yanlış anlarak kendinizi kanıtlamaya çalışan kişi burada siz oluyorsunuz şantiye den bahsediyorsak akkuyu ngs de sağlık ekip şefliği yaptım bunların hepsini bizzat uygulayıp uygulattım fakat gaflete düştüğünüz konu şu; heryer şantiye değil heryerde tam zamanlı sağlıkçılıkta olmuyor, o yüzden bunların hepsini sadece şantiyede yapabiliyorsunuz oda büyük şantiyelerde, çoğu şeyi belirttiğinz üzere iş yeri hekimi kontrolünde yaptığınızı belirtiyorsunuz tam zamanlı bir firmada çalıştığınızı varsayarsak iş yeri hekimini nerde bulup sorup yapıcaz, diğelim sorduk iş yeri hekimi sorumluluklarında iş yerinde ilaç uygulatmak müdahale yaptırmak tetenoz aşısı yaptırmak var mı ? İş yeri hekimide sağlık personelide danışmanlık yapar, dua edin müdahale yaptığınız insanlar iki gün sonra dava açmasın kimse kurtaramaz o onay aldığınız doktorda kurtaramaz, herşeyi bir kenara bıraktım maalesef heryer sizin çalıştığınız şantiye gibi değil, şantiye ile standart osgb hizmetlerini yada fabrikada çalışmayı öğrendiğiniz zaman yeniden tartışabiliriz.. Yanlış anlaşılan cümlelerimiz var ise affola.. Kazasız günler diliyorum kendinize iyi bakın

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.