Soru - Diğer Sağlık Personeli Görevlendirmesi Hakkında | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Diğer Sağlık Personeli Görevlendirmesi Hakkında

Konu, 'DSP Hakkında Sorularınız' kısmında Mert Fatih Kesgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,

  Biliyorsunuz ki; İSG hakkında uzman ve hekim istihdamı haricinde bir de diğer sağlık personeli istihdamı var. Bu konu hakkında bildikleriniz nelerdir? Hangi durumlarda diğer sağlık personeli istihdamı zorunludur? Bir OSGB ile çalışıyorsa firma Diğer Sağlık Personel istihdamı nasıl olacak? Tam zamanlı bir hekim mevcutsa diğer sağlık personeline gerek var mı? Bu ve benzeri sorular hakkında, konunun geneli hakkında bilgi paylaşımı rica ediyorum. Herkese şimdiden teşekkür ederim.


   
 2. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hemşiresi: 25/2/1954 tarihli ve 6283 sayılı Hemşirelik Kanununa göre hemşirelik mesleğini icra etmeye yetkili, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş işyeri hemşireliği belgesine sahip hemşire/sağlık memurunu...

  Yasanın yaptığı tanım bu...

   
 3. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bu konu sanırım yönetmelikle belirlenecek. Ama tam gün hekimi çalıştırıyorsa bir firma örneğin 500-1000 kişi arasında çalışıyorsa bir de hemşire çalıştırması normal olacaktır diye düşünüyorum.

     

   
 4. leyla

  leyla TÜİSAG Üyesi

  12.Diğer Sağlık Personelinin Görevleri:
  12.1-İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin planlanması, değerlendirilmesi, izlenmesi ve yönlendirilmesinde işyeri hekiminin talimatları doğrultusunda çalışmak, veri toplamak ve gerekli kayıtları tutmak,
  12.2-İşçilerin sağlık ve çalışma öykülerini işe giriş/periyodik muayene formuna yazmak ve işyeri hekimi tarafından yapılan fizik muayene sırasında hekime yardımcı olmak,
  12.3-İlk yardım hizmetlerinin organizasyonu ve yürütümünde işyeri hekimi ile birlikte çalışmak,
  12.4-İşçilerin sağlık eğitiminde görev almak


   
 5. şçağrı

  şçağrı TÜİSAG Üyesi

  İġ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
  İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
  MADDE 6
  (3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

     

   
  Mert Fatih Kesgin bu yazıya teşekkür etti.
 6. İsglaborant

  İsglaborant TÜİSAG Üyesi

  bu görevlendirilecek saglık personeli arasında anestezi veya laboratuar mezunu olan kişilerde çalıştırılabilir mi acaba?çünkü bazı işyerleri ve osgblerin iş ilanlarında acil ilkyardım yapabilecek saglık bölümü mezunu aranıyor diye yazıyor.biriyle görüşmem oldu,kişinin bana dedigi şey önemli olan acil ilkyardım,tıbbi müdahale yapabilmesidir diyor.yani hangi bölüm olması önemli dagil diyor.var mı böyle bir durum.bölüm sınırlaması yok mu ki?bilen arkadaşlar lütfen cevap verebilir mi?

   
 7. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  işyeri sağlık güvenlik birimi İSGB kurulma şartları oluştuğunda,diğer sağlık personeli görevlendirilmesi de gerekir...işçi sayısı 1000-750-500 olayı var biliyorsunuz..tam zamanlı uzman-hekim ve sağlık personeli...
   
 8. Hasan.Akbas

  Hasan.Akbas TÜİSAG Üyesi

  Calistigim firmada da saglik gorevlisi var. Bu saglik gorevlileri icin, calisma ve sosyal guvenlik bakanligindan bize verilen belge gibi egitim ve belge alinmasi gerekiyor mu?   
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Bu ikisi tezat oluşturmadı mı?

     

   
 10. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  Bahsedilen 6. madde hemen yürürlüğe girmiyor fatih hocam...en az 6 ay sonra yürürlüğe girecek..o zamana kadar yeni yönetmelikler çıkarsa,durum değişir..şu anki uygulama benim dediğim gibi...   
 11. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Başlığı görünce merak edip açıp okudum sonra da yönetmelikleri karıştırdım.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği

  MADDE 5 – (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; İSGB oluşturmakla, bu birimde bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle ve sanayiden sayılan işlerin yapıldığı işyerlerinde tehlike sınıfına uygun bir veya birden fazla iş güvenliği uzmanı görevlendirmekle yükümlüdür.

  "gereğinde" derken gerekli görülürse demek istenmiş sanırım. Ancak gerekli olduğuna kim karar verecek acaba? İşveren mi? bakanlık mı? yoksa işyeri hekimi veya iş güvenliği uzmanı mı? Bununla ilgili bilgisi olan veya bu gereklilik konusunun hangi yönetmelikte geçtiğini bilen bir arkadaş var mı?   
 12. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Ama kanun öle demiyo sayın ekinkıran. madde 6 çok açık.

  MADDE 6- (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

   
 13. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Doğrudur. Fakat nasıl bir uygulama olacak. benim amacım bunu öğrenmek. Yasada hemşire atamazsan 2500 tl ceza alırsın diyor. İSGB kurma şartı tam zamanlı hekim ve hemşire istiyor.

  Sanırım tam zamanlı hekim olmadığı durumlarda, işletmedeki sağlık gözetimi işini hekim olmadığında hemşirelere gördürecekler.
   
 14. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  Mert Bey haklısınız yeni kanundaki madde aynen bu şekilde. Ancak bahsettiğiniz madde şu an yürürlükte değil. Ben şu anki durum için sormuştum.

   
 15. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sanırım yönetmeliklerle veya tebliğlerle bu işi çözecekler...   
 16. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  sayın isglaborant,sağlık personeli kavramı 6331 sayılı yeni yasaya göre işyeri hemşiresi veya sağlık memurudur...OSGB ler aynı zamanda akciğer filmi,kulak odyogramı,solunum testleri gibi hizmetleri de yürüttükleri için,veya işçi sağlığı merkezi hizmetleri de olduğu için,dediğiniz vasıflarda eleman arayabilirler...

   
 17. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  benim anlamadığım tam zamanlı işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olmayan bir kurum, tam zamanlı sağlık personeli çalıştırmak zorunda mı?

  H. Ece ALTINTAŞ
  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

   
  tugceguler89 bu yazıya teşekkür etti.
 18. Tuğçe GÜLER

  Tuğçe GÜLER TÜİSAG Üyesi

  aynı durum benim firmam için de geçerli. İş yeri hekimimiz tam zamanlı çalışmıyor, bu durumda diğer sağlık personeli bulundurma zorunluluğumuz var mıdır?

   
 19. melihd

  melihd TÜİSAG Üyesi

  bu konu bizim içinde geçerli.bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

   
 20. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Tam süreli işyeri hekimi varsa diğer sağlık personeli zorunlu değildir.Bu durumda eğer işyeri hekimi kısmi süreli ise kural bozulacağı için diğer sağlık personeli zorunludur.Ancak bu durumda da diğer sağlık personeli tam süreli olmak zorunda değil.İşyeri hekiminin işyerinde olmadığı zamanda sağlık personelinin işyerinde bulunabileceği düşünülmüş olabilir.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica