Soru : Demir Balyaların Taşınması

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kaan Bey, benim size bir sorum olacak naçizane.Benim bir şantiyemde inşaat taşeronlarımız var ve bunlar demir balyalar içinden demirleri alıp demir kesme makinasına götürme işi yaparken demir balyalardan bir tanesi ( 66 adet demir ve yaklaşık 2 ton ağırlığında ) ayağının üzerine düşüyor ama kazazede de hiçbirşey çıkmadı ne kırık ne çıkık.Gün Kaybımız da yok. Sormak istediğim şu ki bu işleri yaparken kullanbilecekleri bir alet var mı ?
ya da bu işleri nasıl güvenli bir şekilde yapabilirler ? Forkliftle alındığı zaman demirlerin uçları kıvrıldığından başarılı olunamıyor.

Kaan SAKA

TÜİSAG Kurucusu
Admin
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Nilgan hanım merhaba,
Öncelikle şantiyenizi görmeden bu konuda birşeyler söylemek zor.
Fakat anlattığınız işlem sırasında devamlı ucuz atlatmalar yaşıyorsunuz. (hatta bunlar iş kazası ama yaralanmasız oldukları için ucuz atlama diyorum) Bu yaşadığınız ucuz atlatmaların bir sonraki seferde personele zarar vermeden atlatılacağının maalesef hiç bir garantisi yok. Bundan kazaya sebebiyet verecek en küçük ucuz atlatma bile kayıt altına alınmalı ve analiz edilerek kök sebebi bulunmalıdır.
Şantiye ortamından bir kaç fotoğraf paylaşabilirseniz size yardımcı olmaya çalışalım.
İyi çalışmalar,

ceyhun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Nilgan Hanım Merhaba;
Benim düşüncem tırlarla gelen demir topları aralarına takoz konulmadan şantiye içine boşaltılıp gidiliyor sanırım böyle durumda ilk nakliye sırasında her demir topu arasına takoz konularak buradaki amaç ise vinç ile bağlama noktalarının oluşması (boğdurma diye tabir edilen bağlama) çünkü büyük ihtimal demir toplarını birbirine bağlıyan ince demirlerden sapanlanarak taşınıyordur her nekadar yüksekten taşınmasada kopma ihtimalleri çok yüksek bunun sonucundada ucuz atlamalar meydana gelebilir hatta daha kötüsü. Bunuda ortadan kaldırmak için bu yolu denemenizde fayda var diye düşünüyorum. Umarım anlatabilmişimdir :)

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ceyhun Bey ve Kaan Bey, sizin söylediklerinizi yapıp kök nedeni belirledik.Kök neden düzgün istif yapılmaması .Bugün bu konuda kendilerine eğitim vererek verdirerek bu konuda bilinçlendirme yapacağız. Tekrar düzgün istifleteceğiz.Ancak benim sorduğum şey sizin de söylediğiniz gibi
( demir balyaları bağlı ) içinden 1-2 demir çubuk alınarak kesme makinasına götürme esnasında üstteki balya kayıyor ve kişinin ayağının üzerine düşüyor.''Bu işi başka nasıl yapabilirler '' i soruyorum. Başka bir şekli mevcut mudur acaba ?

Ekli dosyalar

• Fotoğraf-0237.jpg
    Fotoğraf-0237.jpg
    164.7 KB · Görüntüleme: 62
  • Fotoğraf-0236.jpg
    Fotoğraf-0236.jpg
    156.8 KB · Görüntüleme: 58

ceyhun

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Demir toplarının düzgün istiflenmesi için oval beton kalıp yada u şeklinde profiller yapıp içine istiflemeniz yeterli olacaktır kanısındayım.

nilgan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim Ceyhun Bey, verdiğiniz bilgiyi kullanacağım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.