Soru Demir Balyaların Taşınması

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında nilgan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nilgan

  nilgan TÜİSAG Üyesi  Kaan Bey, benim size bir sorum olacak naçizane.Benim bir şantiyemde inşaat taşeronlarımız var ve bunlar demir balyalar içinden demirleri alıp demir kesme makinasına götürme işi yaparken demir balyalardan bir tanesi ( 66 adet demir ve yaklaşık 2 ton ağırlığında ) ayağının üzerine düşüyor ama kazazede de hiçbirşey çıkmadı ne kırık ne çıkık.Gün Kaybımız da yok. Sormak istediğim şu ki bu işleri yaparken kullanbilecekleri bir alet var mı ?
  ya da bu işleri nasıl güvenli bir şekilde yapabilirler ? Forkliftle alındığı zaman demirlerin uçları kıvrıldığından başarılı olunamıyor.


   
 2. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin

  Nilgan hanım merhaba,
  Öncelikle şantiyenizi görmeden bu konuda birşeyler söylemek zor.
  Fakat anlattığınız işlem sırasında devamlı ucuz atlatmalar yaşıyorsunuz. (hatta bunlar iş kazası ama yaralanmasız oldukları için ucuz atlama diyorum) Bu yaşadığınız ucuz atlatmaların bir sonraki seferde personele zarar vermeden atlatılacağının maalesef hiç bir garantisi yok. Bundan kazaya sebebiyet verecek en küçük ucuz atlatma bile kayıt altına alınmalı ve analiz edilerek kök sebebi bulunmalıdır.
  Şantiye ortamından bir kaç fotoğraf paylaşabilirseniz size yardımcı olmaya çalışalım.
  İyi çalışmalar,

   
 3. ceyhun

  ceyhun TÜİSAG Üyesi

  Nilgan Hanım Merhaba;
  Benim düşüncem tırlarla gelen demir topları aralarına takoz konulmadan şantiye içine boşaltılıp gidiliyor sanırım böyle durumda ilk nakliye sırasında her demir topu arasına takoz konularak buradaki amaç ise vinç ile bağlama noktalarının oluşması (boğdurma diye tabir edilen bağlama) çünkü büyük ihtimal demir toplarını birbirine bağlıyan ince demirlerden sapanlanarak taşınıyordur her nekadar yüksekten taşınmasada kopma ihtimalleri çok yüksek bunun sonucundada ucuz atlamalar meydana gelebilir hatta daha kötüsü. Bunuda ortadan kaldırmak için bu yolu denemenizde fayda var diye düşünüyorum. Umarım anlatabilmişimdir :)

     

   
 4. nilgan

  nilgan TÜİSAG Üyesi

  Ceyhun Bey ve Kaan Bey, sizin söylediklerinizi yapıp kök nedeni belirledik.Kök neden düzgün istif yapılmaması .Bugün bu konuda kendilerine eğitim vererek verdirerek bu konuda bilinçlendirme yapacağız. Tekrar düzgün istifleteceğiz.Ancak benim sorduğum şey sizin de söylediğiniz gibi
  ( demir balyaları bağlı ) içinden 1-2 demir çubuk alınarak kesme makinasına götürme esnasında üstteki balya kayıyor ve kişinin ayağının üzerine düşüyor.''Bu işi başka nasıl yapabilirler '' i soruyorum. Başka bir şekli mevcut mudur acaba ?

   

  Ekli Dosyalar:

 5. ceyhun

  ceyhun TÜİSAG Üyesi

  Demir toplarının düzgün istiflenmesi için oval beton kalıp yada u şeklinde profiller yapıp içine istiflemeniz yeterli olacaktır kanısındayım.

     

   
 6. nilgan

  nilgan TÜİSAG Üyesi

  Teşekkür ederim Ceyhun Bey, verdiğiniz bilgiyi kullanacağım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica