Danıştay Kararı C'ler A'ya Bakamayacak

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında javay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi  Üstad senle aynı durumdayım. Askıya almışlar ve geçersiz olacak mış. bekleyelim zaten yakında bende bir dava açabilirim. hatta sanırım sende aynı şekilde dava açabilirsin az sabredelim ve irtibatta kalalım.


   
 2. TUNCAY01

  TUNCAY01 TÜİSAG Üyesi  Danistayin bu karari ile simdi C sinifi Is Guvenligi Uzmani 'tehlikeli sinifa' bakabiliyor mu ? Yoksa hem tehlikeliye hem de cok tehlikeliye bakma yetkisi mi elinden alindi?
  Danistayin bu karari ile simdi C sinifi Is Guvenligi Uzmani 'tehlikeli sinifa' bakabiliyor mu ? Yoksa hem tehlikeliye hem de cok tehlikeliye bakma yetkisi mi elinden alindi?

   
 3. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı yönetmeliğin geçici maddesi içindir. Sizin bahsettiğiniz B' nin A' ya 4 yıllığına ve C' nin B' ye 3 yıllığına bakması 6331 sayılı kanunun geçici maddesinde yer alıyor. Buna dava açılsa bile değiştirilmesi zor. Çünkü bizzat kanunda yer alıyor.
  Saygılar.

  Bu arada bakanlık askıya alacağız dedi ama benim sözleşmemde şu ana kadar bir değişiklik yok. Devam ediyor/Onaylandı statüsünde. Bende anlamadım.

   
 5. tunca amanvermez

  tunca amanvermez TÜİSAG Üyesi

  Bırde arkadaslar 14 hazırandakı teblıg nolcak

     

   
 6. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi  yanlış bilgilendirme yapmışım sanırım.
  6331 sayılı iş kanununda
  GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
  var. yani sadece c sınıflarının a yerine bakabilmesi ile alakalı yönetmeliğin yürütmesi durduruldu.

   
  İLKERTOPAL bu yazıya teşekkür etti.
 7. Feyzullah GENÇKAYA

  Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

  yalan oldu arkadaşım... o geçersiz oldu...
   
 8. en son yayınlanan tebliğ, değiştirilen yönetmeliğe göre çıktığı için; yönetmeliğin yürütmesi de Danıştay tarafından durdurulduğundan dolayı otomatik olarak yürürlükten kalkmıştır.
  Ancak şu anda, bu yönetmeliğin yürütmesi durdurulmasaydı bile başlamış olan bir çalışma vardı. O da, son torba yasa ile gelen (ancak henüz cumhurbaşkanı tarafından da onaylanmamış olan) değişiklik ile C sınıfı uzmanların üst sınıflara geçebilmelerine imkan taşıyacak şeklinde bir çalışmadır. Detayları henüz netlik kazanmamakla beraber; çok tehlikeli sınıfta yer alan 5 yıl (yaklaşık) tecrübesi olan C sınıfı uzmanlara B sınıfı uzman olabilmeleri için, 10 yıl (yaklaşık) tecrübesi olan C sınıfı uzmanlara da A sınıfı uzman olabilmeleri için 2 sınav hakkı (1 yıl süreyle sınırlı) verilebilecektir.
  Zaten buradan ortaya çıkan bana göre sonuç şudur ki; 3 yıl tecrübe çok tehlikeli sınıf için uygun görülmemiştir. Gerek bazı çevreler tarafından gerekse de son olarak Danıştay tarafından uygun görülmemiştir.
  6331 sayılı yasadaki verilen hak itibariyle zaten B sınıfı uzmanların tehlikeli sınıfa da 4 yıl süreyle (geçici) bakabileceğini düşünürsek; bana göre 3 yıl olan süre bu şekilde yaklaşık 5 yıla çekilmiş olacaktır. Buna da itiraz gelebilir, bu da danıştaya taşınabilir, çok tartışılabilir, bunu bilemiyorum. Ancak 5 yıl sürenin de makul bir süre olabileceği konusunda çok kişi uzlaşabilir sanırım.   
  Hüseyin Bozdoğan, bbulut78, brave_man ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. Davutt

  Davutt TÜİSAG Üyesi

  Buradaki 10 yıllık tecrübe dediğiniz iş guvenliği uzmani olarak çalışmış olan mı yoksa ssk gün sayısı 3600 gün ve üzerinde olan herhangi bir işte çalışmış C sınıfı belgesi olan uzmanlar mı?...

     

   
 10. Davut bey, öncelikle bunun bir tahmin ve varsayım olduğunu tekrar etmek isterim. 3600 gün değil, yaklaşık 2.500 günden bahsediyorum. Bu süre içerisinde de uzman olma şartı yok, sadece bu kadar süre zarfında çok tehlikeli sınıfta olan işletme veya işletmelerde primin yatmış olması yeterli olacaktır.   
 11. uzunnuray

  uzunnuray TÜİSAG Üyesi

  Bu ne yaaa calismaktan surmenaj olacagim.C sinifi A olamazmis basinda bunu dusunseydinizde bizde bukadar emek sarfetmeseydik.A siniflarina sesleniyorum merak etmeyin bu ise yeni baslayan daha dikkatli olur,lokmaniz kuculdu diye aglamayin buyurun meydan sizin ben cekiliyorum   
  Şükrü DEMİRCAN ve Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
 12. İlkemm21

  İlkemm21 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar şuanda C sınıfı Tehlikeli İşlere Uzman Olarak Atanabiliyor mu ?

   
 13. Fatma Zişan

  Fatma Zişan TÜİSAG Üyesi

  şu anda herşey çooorba oldu...büyük ihtimalle bu yasa 2015
   
 14. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  Bence A sınıfı olabilmek için en iyi tecrübe süresi 7 yıl. Yani normalde C sınıfından A sınıfına geçiş için gerekli süre. Tabiki yine kendi mesleğinde A sınıfı. Bu arada tebliğde yayınlanan meslek grupları da çok abartılı :)

   
 15. zaten düşünülen de yaklaşık 10 yıl   
  Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
 16. Şükrü DEMİRCAN

  Şükrü DEMİRCAN TÜİSAG Üyesi

  bence çekilme kursaklarında kalsın

   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica