Çok Tehlikeli Işyerinde A Sınıfı Uzman Yanında Yardımcı C Sınıfı Uzman Çalıştırmak

Şafak Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Firmanın tehlike sınıfı : Çok Tehlikeli
Çalışan Sayısı : 4
A sınıfı İş Güv Uzmanı Görv. Sür : 48dk yazıyor katipte

Bilgiler yukarıda yazdığım gibi, ve kendimi ekleyemiyorum katipten?

Sinem Merve Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
daha net konuşmak için firmanızın tehlike sınıfını, çalışan sayısını ve a sınıfı iş güvenliği uzmanının görevlendirme süresini söylermisiniz. Atanamamanızın mantıklı bir açıklaması yok. Benim atamamdan sonra atadığım c sınıfları var bizde
Şafak Bey ,
Ben Çok tehlikeli işyerinde A sınıfı uzman atamasının ardından C sınıfı olarak isg-katip'te Mayıs ayında atandım. Ağustos ayı içerisinde işe başlayan C sınıfı arkadaşın ise isg-katip'te atamasını gerçekleştiremedik.
170'i aradığımızda ise sistemde böyle bir sıkıntı olduğunu, SGK İşe Giriş Bildirge'nizde isg uzmanı yazmasının da yeterli olabileceğini ama şu an için durumun netlik kazanmadığını söylemişti.

Hatta biraz önce yeniden denedim, A ve B sınıfı uzman ataması yapılabiliyor ama sistem otomatik olarak C sınıfını göstermiyor, o yüzden atama yapadık.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Firmanın tehlike sınıfı : Çok Tehlikeli
Çalışan Sayısı : 4
A sınıfı İş Güv Uzmanı Görv. Sür : 48dk yazıyor katipte

Bilgiler yukarıda yazdığım gibi, ve kendimi ekleyemiyorum katipten?
Şu anda bu sayılara göre güncelleme yapmanız gerekiyor öncelikle. Muhtemelen işveren ekranında isg profesyonellerinin başında uyarı işareti vardır (Sarı ünlem, kırmızı ünlem). Öncelikle A sınıfı arkadaşın sözleşmesini iptal edeceksiniz. Ardından tekrar 4*40=160 dakika olarak tanımlayacaksınız. Daha sonra o arkadaş da kendi ekranından sözleşmeyi onaylayacak. Akabinde ancak sizin sözleşmenizin yapılıp yapılamayacağına geçebilirsiniz.

Şafak Erdem

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Şafak Bey ,
Ben Çok tehlikeli işyerinde A sınıfı uzman atamasının ardından C sınıfı olarak isg-katip'te Mayıs ayında atandım. Ağustos ayı içerisinde işe başlayan C sınıfı arkadaşın ise isg-katip'te atamasını gerçekleştiremedik.
170'i aradığımızda ise sistemde böyle bir sıkıntı olduğunu, SGK İşe Giriş Bildirge'nizde isg uzmanı yazmasının da yeterli olabileceğini ama şu an için durumun netlik kazanmadığını söylemişti.

Hatta biraz önce yeniden denedim, A ve B sınıfı uzman ataması yapılabiliyor ama sistem otomatik olarak C sınıfını göstermiyor, o yüzden atama yapadık.

Bende 170 le görüştüğümde artık böyle bir durumun (C sınıfını çok tehlikeli de gösterme ) olmadığını söyledi.Klasik belirsizlikler işte.Ben uzun süredir mühendis olarak çalışıyorum yeniden mi işe giriş belgesi düzenleyeceğim iş güv uz olarak? Ayrıca ben o şekilde senelik hizmet süresinin işleyeceğini hiç düşünmüyorum,isg katipten olmadığı sürece kabul etmezler bana.Eğer sizn edecekleri yönünde bir bilginiz varsa bende hemen muhasebe ile görüşüp işe giriş bildirgesine yazdırayım kendimi iş güv uz olarak.İlginize teşekkürler,

Şu anda bu sayılara göre güncelleme yapmanız gerekiyor öncelikle. Muhtemelen işveren ekranında isg profesyonellerinin başında uyarı işareti vardır (Sarı ünlem, kırmızı ünlem). Öncelikle A sınıfı arkadaşın sözleşmesini iptal edeceksiniz. Ardından tekrar 4*40=160 dakika olarak tanımlayacaksınız. Daha sonra o arkadaş da kendi ekranından sözleşmeyi onaylayacak. Akabinde ancak sizin sözleşmenizin yapılıp yapılamayacağına geçebilirsiniz.

Söylediklerinizi bende şimdi farkettim.İsg katipten kontrol ettiğimde 5 çalışan olduğu ve 200 dk olması gerektiği yazıyor, fakat bunu düzeltsek bile atama yapmayacak sanıyorum.Son dönemlerde bu atamayı yapabilen arkadaşlar bilgi verirlerse memnun olurum.Neredeyse 1 senem boşa gitti,maalesef.İlginize teşekkürler,

Sinem Merve Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bende 170 le görüştüğümde artık böyle bir durumun (C sınıfını çok tehlikeli de gösterme ) olmadığını söyledi.Klasik belirsizlikler işte.Ben uzun süredir mühendis olarak çalışıyorum yeniden mi işe giriş belgesi düzenleyeceğim iş güv uz olarak? Ayrıca ben o şekilde senelik hizmet süresinin işleyeceğini hiç düşünmüyorum,isg katipten olmadığı sürece kabul etmezler bana.Eğer sizn edecekleri yönünde bir bilginiz varsa bende hemen muhasebe ile görüşüp işe giriş bildirgesine yazdırayım kendimi iş güv uz olarak.İlginize teşekkürler,

SGK İşe Giriş Bildirgenizi yeniden düzenlemekten ziyade muhasebe ile görüşüp sadece Meslek Kodu'nu değiştirebilirsiniz Şafak Bey, böylelikle işe giriş tarihinde de değişiklik olmayacaktır. Biz ağustos ayı içerisinde 170i aradığımızda bu şekilde mağduriyetin önüne geçilebileceğini ama henüz konunun netlik kazanmadığını söylemişlerdi.

İyi çalışmalar.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Söylediklerinizi bende şimdi farkettim.İsg katipten kontrol ettiğimde 5 çalışan olduğu ve 200 dk olması gerektiği yazıyor, fakat bunu düzeltsek bile atama yapmayacak sanıyorum.Son dönemlerde bu atamayı yapabilen arkadaşlar bilgi verirlerse memnun olurum.Neredeyse 1 senem boşa gitti,maalesef.İlginize teşekkürler,
Evet, bende biraz önce deneme yaptım C sınıfını seçtirmiyor. Saçma ama alıştık Türkiye. Mevzuata göre olmaması gereken bir durum. Çünkü tüm ÇSGB şu görüşte; efendim mevzuat asgariyi belirler siz isteğiniz sürede ve istediğiniz kadar uzman atayabilirsiniz. Diğer taraftan da zorunlu süreyi ilgili sınıftaki uzmana atamanız gereklidir derler. Bundan çıkan sonuç zorunlu süreyi bir A veya B sınıfı doldurmuşsa bunun altına sınırsız C atayabilmemiz gerekir ama sistem müsade etmiyor. Bu durum tabi kısmi süreli atamalarda denendi. Tam zamanlı atamada da bu şekilde yapıyorsa sistem komple çöp.
Siz her ihtimale karşı Bimer üzerinden dilekçe ile durumu bildirin ve kayıt saklayın ki ileride "yok efendim senin sigortan tamam iş güvenliği uzmanı da İSG Katip atamanı yapmamışsın" demesinler. Derler mi? Emin olun derler.:(

m_ocak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Evet, bende biraz önce deneme yaptım C sınıfını seçtirmiyor. Saçma ama alıştık Türkiye. Mevzuata göre olmaması gereken bir durum. Çünkü tüm ÇSGB şu görüşte; efendim mevzuat asgariyi belirler siz isteğiniz sürede ve istediğiniz kadar uzman atayabilirsiniz. Diğer taraftan da zorunlu süreyi ilgili sınıftaki uzmana atamanız gereklidir derler. Bundan çıkan sonuç zorunlu süreyi bir A veya B sınıfı doldurmuşsa bunun altına sınırsız C atayabilmemiz gerekir ama sistem müsade etmiyor. Bu durum tabi kısmi süreli atamalarda denendi. Tam zamanlı atamada da bu şekilde yapıyorsa sistem komple çöp.
Siz her ihtimale karşı Bimer üzerinden dilekçe ile durumu bildirin ve kayıt saklayın ki ileride "yok efendim senin sigortan tamam iş güvenliği uzmanı da İSG Katip atamanı yapmamışsın" demesinler. Derler mi? Emin olun derler.:(
Ben öncelikle bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. C sınıfı İGU olarak bu konuyu ben de yakından takip ediyorum. A sınıfı işyerinde çalışmaktayım ve A sınıfı İGU atanmış durumdadır. "ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ" yürürlükten kaldırıldıktan sonra biz de sözleşme yapılabiliyor mu diye SİG Katip'ten sözleşme yapmayı hiç denmedik. Şimdi sizin mesajlarınızı okuduktan sonra sözleşme yapmayı denemeyi düşünüyorum. Eğer atama yapılamamasının sebebi yazılımsal ise bu sorun çözülür illaki ama Bakanlık mevzuat gereği kasıtlı olarak kısıtlamış ise işimiz çok zor.

Bundan dolayı gelişmeleri buradan yakın takip edeceğim.
İyi çalışmalar.

Onn ALTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben öncelikle bilgilerini ve tecrübelerini bizimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim. C sınıfı İGU olarak bu konuyu ben de yakından takip ediyorum. A sınıfı işyerinde çalışmaktayım ve A sınıfı İGU atanmış durumdadır. "ÇOK TEHLİKELİİŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ" yürürlükten kaldırıldıktan sonra biz de sözleşme yapılabiliyor mu diye SİG Katip'ten sözleşme yapmayı hiç denmedik. Şimdi sizin mesajlarınızı okuduktan sonra sözleşme yapmayı denemeyi düşünüyorum. Eğer atama yapılamamasının sebebi yazılımsal ise bu sorun çözülür illaki ama Bakanlık mevzuat gereği kasıtlı olarak kısıtlamış ise işimiz çok zor.

Bundan dolayı gelişmeleri buradan yakın takip edeceğim.
İyi çalışmalar.
5 Aralık sınavında C sınıfı İGU olmaya hak kazandım ve malesef bulabildiğim tek iş A sınıfı bir uzmanın yanında bir inşaatta C sınıfı uzman olmak, önümüzdeki hafta görüşmeye gideceğim. Burada arkadaşlarımız isg katip üzerinden atama yapılamadığını belirtmiş siz kendiniz için denediğinizde mutlaka buradan sonucu bildirebilir misiniz? İsg katip üzerinden atama yapamıyorsak orada çalıştığım günler B sınıfı sınavına hak kazanmam için gereken 3 senelik süreçten sayılmayacak, aynı şekilde sizin için de öyle olacak sanırım.
Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Mustafa ALTUNOLUK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
5 Aralık sınavında C sınıfı İGU olmaya hak kazandım ve malesef bulabildiğim tek iş A sınıfı bir uzmanın yanında bir inşaatta C sınıfı uzman olmak, önümüzdeki hafta görüşmeye gideceğim. Burada arkadaşlarımız isg katip üzerinden atama yapılamadığını belirtmiş siz kendiniz için denediğinizde mutlaka buradan sonucu bildirebilir misiniz? İsg katip üzerinden atama yapamıyorsak orada çalıştığım günler B sınıfı sınavına hak kazanmam için gereken 3 senelik süreçten sayılmayacak, aynı şekilde sizin için de öyle olacak sanırım.
Teşekkürler, iyi çalışmalar.
ben de aynı durumdayım ve merakla bekliyorum, bu arada 413 tl yatırdıktan sonra katip sisteminde ne zaman aktif oluruz bi fikriniz var mı?

Onn ALTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ben de aynı durumdayım ve merakla bekliyorum, bu arada 413 tl yatırdıktan sonra katip sisteminde ne zaman aktif oluruz bi fikriniz var mı?
İnanın bilmiyorum ama henüz parayı yatırma fırsatım olmadı yarın yatıracağım. Sadece bu forumda farklı arkadaşlardan okuduğum yorumlara göre 3-10 gün arasında aktif oluyormuş, ama dediğim gibi bu bilgiyi bu forumdaki farklı konularda farklı arkadaşların mesajlarında okudum şahsi bir bilgim yok.

m_ocak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
İSG Katip'te yetkinizin aktif olması ile ilgili benim yaşadığım şöyle; parayı yatırdıktan kısa bir sonra elektronik ortamda (İsg Katip) belgeniz aktif oluyor. Ben 17 Aralık 2013'te İGU sınavını kazandım. 14.01.2014'te sistemde belgem aktif oldu. 03.12.2015'te basılı belgem geldi.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. Bende şu an çok tehlikeli bir inşaat alanında bir şirkete bağlı olarak çalışıyorum. C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak A sınıfı uzman altında içe görevlendirmem isg katip den yapıldı. Bu süreçte bir sorun çıkmadı. 23 şubattan bu yana çalışıyorum.

3 yıllık sürem işlemez mi anlayamadım ?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Atama yapılabilmişseniz bir sorun çıkmaz. Muhtemelen A sınıfı tam zamanlıdır veya sistemi düzelttiler. Sigortanızın da C sınıfı iş güvenliği kodundan yatırıldığını doğrulamanız lehinize olacaktır.

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Atama yapılabilmişseniz bir sorun çıkmaz. Muhtemelen A sınıfı tam zamanlıdır veya sistemi düzelttiler. Sigortanızın da C sınıfı iş güvenliği kodundan yatırıldığını doğrulamanız lehinize olacaktır.

Sigortamın c sınıfı kodundan yatırıldığını nasıl anlarım ?

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sigortamın c sınıfı kodundan yatırıldığını nasıl anlarım ?
Muhasebecinize veya insan kaynaklarına (kim ilgileniyorsa) sorarak ve hatta özlük dosyanızda sigorta girişinizin yapıldığına dair bir doküman vardır. O dokümanda sigorta kodu yazar.

2263.02

İş Güvenliği Uzmanı (Çok Tehlikeli Sınıf-A)

2263.03

İş Güvenliği Uzmanı (Tehlikeli Sınıf-B)

2263.04

İş Güvenliği Uzmanı (Az Tehlikeli Sınıf-C)

AltınOran

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Muhasebecinize veya insan kaynaklarına (kim ilgileniyorsa) sorarak ve hatta özlük dosyanızda sigorta girişinizin yapıldığına dair bir doküman vardır. O dokümanda sigorta kodu yazar.

2263.02

İş Güvenliği Uzmanı (Çok Tehlikeli Sınıf-A)

2263.03

İş Güvenliği Uzmanı (Tehlikeli Sınıf-B)

2263.04

İş Güvenliği Uzmanı (Az Tehlikeli Sınıf-C)

Teşekkür ederim mutlaka soracağım. Yazıyorsa sıkıntı yok demektir o zaman

Mustafa MENGİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar son günlerde deneyen var mı isg katip üzerinden yardımcı eleman olarak c sınıfı isg uzmanı görevlendirmesi yapılabiliyor mu?

Sinem Merve Yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar son günlerde deneyen var mı isg katip üzerinden yardımcı eleman olarak c sınıfı isg uzmanı görevlendirmesi yapılabiliyor mu?
Çalıştığın birimde A veya B sınıfı tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulunuyorsa ataman gerçekleşiyor, fakat kısmi zamanlı uzman varsa ataman sistemde yapılamıyor.

Mustafa MENGİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
kurumumuz hizmet alımıyla isg uzmanı görevlendirmesi yapmış 10500 saat olmasına rağmen isg katipte kısmi zamanlı görünüyor bu yüzden benimle sözleşme yapamıyorlar.

BAHADIR KORKMAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
çok tehlikeli işyerinde A VE B uzman var süre eksik ama c sınıfı iş güvenliği atamasına izin vermiyor bu konuyu çözen oldumu
olduysa yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.