Bilgilendirme Çalışma Bakanlığı Isaf Seminerinden Notlar

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri ve Sempozyumları' kısmında Abdurrahman KAYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi  Açıkcası kanundan kastını ben de torba kanunun yayımlandığı 2 ağustos 2013 olarak algılıyorum. Yeni çıkacak olan kanun değil, yönetmelik yada tebliğ olur. Kanunu meclis çıkartır ki zaten meclis kapanmadan önce çıkarttı kanunu. Bu sadece benim yorumum, doğrusunu bekleyip göreceğiz hep birlikte.


   
 2. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi

  Abdurrahman bey elinize sağlık güzel notlar olmuş.
  ancak bakanlığın bu yaklaşımı iş güvenliği kültür ve anlayışı ile maalesef hiç ama hiç örtüşmemektedir.
  kısacası bu argümandan anladığım,
  1. iş güvenliği diye bişey yoktur.
  2. iş güvenliği uzmanı gereksizdir.
  3. biz bu işin içinden çıkamadık ve tamamen çorba olduk.

  böyle bir tanım olur mu , hiç tecrübe sahibi olmadan B ve A olmak.. henüz C yi yeni alan kişiler bu forumlarda bilgi isterken, sahalarda acemiliğini dahi atamamışken sen gel bakalım A ol B ol demek.

  bu mesleği ne kadar aşağılamışlar böyle!


   
  altunkaya.c, Abdurrahman KAYA, ISGurusu ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 3. Figen124

  Figen124 TÜİSAG Üyesi

  Amaç kimseyi mağdur etmemek ise neden 18 ağustos ta hatta kasım ayında uzman olanlar, bu sınava giremez deniyor.
  bu sınavı kazananların da ,bu haktan yararlanması sağlanamaz mıydı?

     

   
 4. Bora Çağlayansu

  Bora Çağlayansu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar
  Kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren kısmına fazla takılmayın bence.Kanun yeni yürürlüğe girdi,yürürlüğe girdikten sonra 1500 3000 prim günü nasıl dolacak?Bence SGK ta ki toplam prim gün sayısına bakılacak.

   
 5. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  figen hanım; torba kanununda diyorki ilgili fıkra yürürlülüğe girdiğinden (2 ağustos 2013) itibaren iki sınav hakkı. Buradan 2 ağustos 2013 tarihi itşbari ile uzman olması gerekliliği sonucunu da çıkartabilirsiniz, çıkarmayabilirsiniz de. Oraya soru işareti koabilirsiniz ama belliki bakanlık artık davalarla uğraşmak istemediği için kendini kanunlara göre sağlama alıyor. Bakanlık deseki 18 ağustostakiler de yararlansın sonra biri çıkıp dava açar ve 'yok arkadaş kanunda böyle demiyor ve itirazım var' derse (ki emin olun mutlaka bir A sınıfı uzman çıkacaktır dava açan) bakanlık aynı sorun ile yine karşı karşıya kalır. Bakanlık kanuna soru işareti bırakmayacak şekilde uymak zorunda bu durumda. Yani anlayacağınız bakanlığın amacı bence pislik yapmak değil zorunluluktan böyle yapılıyor.

     

   
  Figen124 ve Ersin bu yazıya teşekkür etti.
 6. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Kanun yürürlülüğe girdiğinden itibaren diye bişey yok zaten. Fıkra yürürlülüğe gşrdiğinden itibaren diye biley var ki fıkra 2 ağustosta yürürlüğe girdi. 1500-3000 olayını fıkrakın yürürlüğe girme tarihine mi yoksa yönetmeliğin yürürlüğe girme tarihine mi bakarlar açıkcası bilemiyorum.

   
 7. Ali TUFAN

  Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

  KANUN
  BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE
  DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN
  Kanun No. 6495 Kabul Tarihi: 12/7/2013

  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten (2 ağustos 2013) itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”


  * Şimdi arkadaşlar buradan 18 ağustos 2013 sınavını kazanıp, C sınıfı uzman olanların bu haktan yararlanamayacağı anlamı çıkmaz..
   
 8. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bence de çıkmaz ama yoruma açık.   
 9. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Bence çıkabilir, şöyle ki;
  MADDE 55 – 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  Ne eklenmiştir?
  Fıkra.
  Nereye eklenmiştir?
  Kanuna.
  Fıkra nerededir?
  Aşağıda.
  Fıkrada ne yazıyor?
  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” Yazıyor.

  Fıkra ne zaman yürürlüğe giriyor?
  Resmi gazetede yayınlandıktan sonra.
  Resmi gazetede ne zaman yayınlandı?
  2 Ağustos 2013.
  Fıkra kime hak tanıyor?
  İş güvenliği belgesi sahibi olanlara.
  Yapılacak olan ne?
  Düzenleme.
  Düzenlemenin, fıkra olarak tanımlanacağı husus net mi?
  Değil.

  Dolayısıyla düzenleme bir sene içinde yapılmaz ise, fıkranın da bir hükmü kalmıyor bence.

     

   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 10. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  'İş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara' demiş. Ne zaman demiş? 2 ağustos 2013 de demiş. O an itibari ile uzman olman gerektiği şeklinde yorumlanabilir. Bence bakanlık bu şekilde uygulayacak.   
 11. muhtesem yolac

  muhtesem yolac TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar fıkra yürürlüğe girdiği tarihte belgeye sahip olanlara demiyor sadece fıkra yürürlüğe girdikten sonra 2 sınav hakkından bahsediyor   
 12. süperman

  süperman TÜİSAG Üyesi

  Bir meslek bu kadar aşağılanmaz gerçekten. Sadece prim günü sayısıyla A - B uzmanlıkmı dağıtılır. Bu ülke bitik gerçekten.

   
  uzmannn ve altunkaya.c bu yazıya teşekkür etti.
 13. Başar KOYUNCU

  Başar KOYUNCU TÜİSAG Üyesi

  birkaç sorum olacak size bir işyeri ile 1 günlük sözleşme yaptım ertesi gün isgkatipten çıkış yaptım sistemde ayrıldı gözüküyorum fakat aylık toplam sürede sanki oişyerinin saatleri iptal olunca toplam süreden düşmüş gibi gözüküyor acaba hatalı birşeymi yaptım
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica