Bilgilendirme Çalışma Bakanlığı Isaf Seminerinden Notlar

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Semineri ve Sempozyumları' kısmında Abdurrahman KAYA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi  İyi Çalışmalar Değerli Meslektaşlarım;

  17. Uluslararası İSAF Fuarı 19 - 22 Eylül 2013 Tarihinde İstanbul CNR Expo 9-10-11 Hall'de gerçekleşmiştir.

  21 Eylül 2013 Cumartesi Günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın düzenlemiş olduğu Seminerden aldığım notları sizler için derledim ve aşağıdaki şekilde istifadenize sunuyorum.
  Konuşmacılar : İSG Uzmanı - Ahmet ERSOY
  İSG Uzman Yrd. - Ferdi KARAKAYA
  • Seminerde ilk kez aktarılan ve resmi gazete'de yayımlanmamış 20 Eylül 2013 tarihinde Başbakanlığa gönderilen Taslak Yönetmeliğin 4. Maddesine göre; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1500 pirim günü dolduran kişiler B sınıfı Sertifika sınavına girmeye hak kazanırlar. 3000 gün pirimi dolduranlar ise A sınıfı sertifika yükselmesine hak kazanırlar şeklindedir. Ferdi Karakaya Bey'in verdiği örneğe göre "Mühendis Birisi 1500 gün boyunca Simitçi olarak çalışsa bile B sınıfı sınavına girmeye hak kazanır." Burada Mesleki alanda veya İSG alanında çalışma şartı getirilmemiştir.
  • Yükseltme sınavına ilişkin ise yılda 3 kez yapılan sınavların dışında ayrıca "Şubat 2014" tarihinde MEB tarafından yeni bir sınav yapılması söz konusudur.
  • Bakanlıkta İSG-Katip Sorumlusu Ferdi Bey tarafından sisteme kayıt esnasında yaşanan sorunlar ve bireysel İSG uzmanlığı ile ilgili sorular cevaplandı.
  • Bireysel İSG Uzmanlığı demek o işyerinde çalışan ve sigortalı olmak demektir. İSG-Katip sistemine 2 saatlik işlemler için bile 1 günlük Sigortanın yapılıp sisteme E-bildirge yetkilisi tarafından o işyerinde görevlendirildiğine dair ataması yapılması gerekir. (İSG Hizmetleri yükümlülükleri için)
  • Risk analizleri için yükümlülüğü başlamamış işyerleri için Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre bu analizleri işverenler kendileri yapabileceği gibi dışardan kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir ibaresine dayanılarak(kişi ve OSGB dememiştir.) İSG uzmanlarından, OSGB lerden ve Danışmanlık firmalarından hizmet alarak yapabileceğini beyan ettiler. Ancak bu yapılabilirlik sadece Risk Analizleri için geçerlidir.
  • İSG Profesyonellerinden hizmet alma yükümlülüğü bulunan işyerleri için kesinlikle İSG-Katip Sistemine kayıtlı OSGB ve/veya Bireysel olarak hizmet alınmalıdır. Fatura karşılığı bu işlemlerin bireysel olarak alınması kesinlikle olmayacağı beyan edilmiştir. Bireysel olarak hizmet almak bünyesinde SGK kayıtlı ve katip üzerinden onaylı olmalıdır.
  • Nace Kodları ile ilgili problemi olan ve sisteme kayıtta sıkıntı yaşayanlar ise bağlı bulundukları SGK İl Müdürlükleri "İşveren Tescil Servisine" söz konusu değişiklik ve düzeltme için başvurarak işlemlerini en doğru şekilde halledeceklerini beyan ettiler.
  Yukarıda bahsedilen konular açıklayıcı ve bilgilendirme şeklindedir.

  Abdurrahman KAYA
  İş Güvenliği Uzmanı / Çevre Mühendisi


   
  Last edited by a moderator: 23 Eylül 2013
  h.aydogdu, EkinKuşhan, BBB1 ve 27 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  1500 gün ve 3000 gün olayı bağkur lu iş güvenliği uzmanları içinde geçerli sanırım

   
 3. Yasin Güngör

  Yasin Güngör TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Abdurrahman Bey güzel paylaşımınız için teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

     

   
 4. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Katılamıyanlar için güzel notlar. Teşekkürler... Şubat 2014 sınav olabilir yazmışsınız. Kanun haziran 2012 yayınlandı. Ben ise eski kanuna göre 2011 yılında belge aldım. 2012 göre 1500 gün prin sayarsak bu sınava katılamayız görülüyor. Burada tam net olamadım. Bu konuda detay bilginiz var ise paylaşırmızınız

   
 5. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  kanun derken torba yasa dan bahsediliyor (ağustos 2013 de çıkan)

     

   
 6. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  Ferdi Karakaya Bey tarafından Eğitim konusunda soru üzerine "Çalı
  Serdar Bey Merhaba;
  Kanundan kastı yeni yayımlanacak değişikliğin yürürlülük tarihi yani muhtemelen Ekim 2013 tarihi itibari ile geçerli olacak şekilde. Bu tarihe kadar tamamlayanlar diye ibare geçiyor. Zaten konu ile ilgili ayrıntılı Duyurular Ferdi Bey'in kontrolünde olan isg-katip sisteminde yayınlanacaktır.
  Bilgilerinize & Kolay Gelsin

   
  Ersin bu yazıya teşekkür etti.
 7. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  Ersin Bey Merhaba;
  SGK veya bağkurlu olması durumunda hepsi SGK sistemine aktarıldığından toplam pirim günü esas alınacağını beyan etti Ferdi Bey
  Bilgilerinize
   
  Ersin bu yazıya teşekkür etti.
 8. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Abdurahman Bey,
  Bilgi için teşekkürler.. ozaman herşekilde bu sınava girebileceğiz..20 yıllık prim oldu işyerinde:)   
 9. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  Ekim ayı içerisinde bir Torba Yasa daha çıkacaktır. Bahsedilen konular bu Torba yasa da revizyona uğrayacaktır.
  Bilgilerinize

     

   
 10. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  yüksek lisans yaptım kasımda B sınavına girecektim, kasımda B yi kazanırsam şubattaki A ya geçiş sınavına katılamıyorum sanırım ( 3000 gün ile C den A ya geçiş hakkı sınavı ) kanun maddesi çıkmadan önde B olmam gerekiyormuş sanırım A sınavına girmek için   
 11. Figen124

  Figen124 TÜİSAG Üyesi

  18 ağustos sınavını kazananlar B sınavına girebilecek mi?   
 12. POLAT KAAN

  POLAT KAAN TÜİSAG Üyesi

  Sn. Abdurrahman Bey,

  Buradaki prim gün sayısı diploma alım tarihinden itibaren mi geçerli.
  Yoksa kişinin toplam gün sayısı mı geçerli. (diploma tarihine bakılmaksızın)

   
 13. Abdurrahman KAYA

  Abdurrahman KAYA TÜİSAG Üyesi

  Ferdi Bey'in verdiği bilgiler ışığında daha önce sertifikaya sahip olmayan birisi kanun yayımlandığındaki tarihten itibaren 1500 günü dolduran
  Ferdi Bey'in verdiği beyanda Toplam Pirim Gün Sayısına bakıldığıdır. Kesin olarak ta böyle uygulanacağını amacın kimsenin mağdur edilmemesi olduğunu belirtti
   
 14. karbon

  karbon TÜİSAG Üyesi

  Kanun 2 agustosta yürürlüğe girdi.Bu durumda Ağustos'ta uzman olanlar bu sınava dahil olacak mı ,bilginiz var mı?

   
 15. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  Kendi mesleğindeki prim günü olmasını tercih ederdim. Eğer A sınıfı olacaksam kendi mesleğimde olmalıyım. Ne işim var benim kimya fabrikasında, balık çiftliğinde, hastanede ................ Benim işim şantiyede   
 16. ISGurusu

  ISGurusu TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca tıpta olduğu gibi inşaat mühendisliğinde de uzmanlaşma olması gerektiği ni savunanlardanım. ''İnşaat mühendisiyim meslekle ilgili her işi yaparım abi'' bence yanlış. Çok fazla çalışma alanımız var hepsinden iyi anlamamız çok zor. İSGU da aynı, İSGU ların ortak noktası mevzuat, diğere kalan uzmanlık yaptığın yerle ilgili mesleki tecrübedir. Kalıbın, demirin, iskelenin,altyapı brularının,kazının inceliklerini bilmeyenin şantiyede hem işi yok hemde riskleri göre bilmede şansı yok. Saygılar

   
  sunwer bu yazıya teşekkür etti.
 17. Büyükanne

  Büyükanne TÜİSAG Üyesi

  C den B ye geciste ssk prim gun sayisina bakiliyorsa emeklilerin durumu nasildir acaba.Ornegin ben 5002 gunle emekliyim dogrudan B sinavina girebiliyor muyum yoksa c olarak prim gun sayimi doldurmama mi gerekiyor.Biraz kavram kargasasi var gibi.

   
 18. ibrahimgül

  ibrahimgül TÜİSAG Üyesi

  bu işi eğer Simitci olarak bir mühendis1500 gün primi var gelip benle birlikte aynı işi yaparsa bunu ilk iptal davası açan ben olurum

   
  İpek_szksn, ISGurusu ve Brolin bu yazıya teşekkür etti.
 19. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Mrb arkadaşlar bahsi geçen yönetmelik gene yayimlanmadi. Acaba 1500 günden az primi olan İGU lar içinde bir olasilik var midir. En yakın ne zaman yayımlanır duyumu olan var mi. İyi geceler.

   
 20. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Bahsedilen konuların zaten kanuni dayanağı var. Meclis kapanmadan önce çıkartılan torba kanununda bu konuda düzenleme yapma yetkisini bakanlığa zaten verdi. Tekrar yeni bir torba yasasına dayandırılma sebebini anlayamadım, tam olarak açıklar mısınız?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica