C Sınıfı Uzmanlar Çok Tehlikeli Yerler

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  Ben danışmanlık firmasında çalışıyorum.Akaryakıt istasyonu sahibi sadece risk analizi istemiş.Bizim firma da bu yönde sözleşme yapmış.Bir kaza olması durumunda ben orada çalışmadığım sadece risk analizi yaptığımdan sorumluluğu paylaşır mıyım yoksa dediğiniz gibi zaten risk analizi geçersiz sayılacağı için müfettiş sorumluluğu hepten işverene mi yükler.Bir de bakanlık kesin olarak C sınıfları tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerin risk analizlerinin yapamaz şeklinde bir yönetmelik veya genelge çıkarttı mı yada çıkartacak mı yoksa varolan yönetmelik yorumlanarak mı karara varılacak.Zira ÇSGB'yi (Alo 170) arıyorum.C sınıfı uzmanlar çok tehlikeli yerlerin risk analizini yapamaz diyor.Etrafımdaki B sınıfı uzman arkadaşlara sordum.Yönetmelikte aksi yönde madde olmadığından yapabilirsin dediler.Ben C sınıfı iken yapmıştım dediler.Şu işi kesin dille açıklayan bir yönetmelik çıksa da iş yorumlamaya kalmasa.


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hocam Allah rızası için 170' i aramayınz:) Oradaki arkadaşlar kuvvetle muhtemeldir bizim yarımız kadar mevzuat okumadılar. Son zamanlarda ise iyice abarttılar, bir tanesinin yok dediğine biraz sonra bir başkası var diyor.
  Ceza alıp/almamanız risk analizinde riskleri belirleyip belirleyememenizle ve kazanın oluş tarihiyle alakalı olacaktır. Siz orada sürekli çalışmadığınız içinde kalkıp size neden takip etmedin aksiyonları diyemezler diye düşünüyorum. (Gerçi savcılarımızdaki günah keçisi olarak isg uzmanını görme eğilimini göz ardı etmemek lazım) Tereddütünüz varsa risk analizini yapın, işverene imzalatın, sizde kendi adınızın altına C sınıfı İSG danışmanı dersiniz öyle imzalarsınız. Ters bir durumda bana işveren danıştı ben de ona risk analizinin yapılışı noktasında danışmanlık hizmeti verdim hepsi bu dersiniz. Belki hafifletici neden olur:düşünceli:

   
 3. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Bence de böyle yapmak en doğrusu.Cevaplarınız için teşekkürler.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica