C Sınıfı Uzmanlar Çok Tehlikeli Yerler

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında Engin Halıcıoğlu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi  C sınıfı uzmanlar çok tehlikeli yerlerin risk analizlerini yapabilirler mi?.İmza yetkileri bulunmakta mıdır?


   
 2. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Yani C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak bir inşaata gidip risk analizini yapabilir miyim.Ocak 2014 'den sonra bu işyeri bir adet iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorunda olacağından Ocak ayından itibaren buranın risk analizini A veya B sınıfları mı yapabilecek.

   
 3. inangokhan

  inangokhan TÜİSAG Üyesi

  risk analizi yapma zorunluluğu Ocak 2013 itibarı ile tüm işletmeler için başladı,

  iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu başlayan 50 den fazla çalışanı bulunan işletmelerde risk analizini ancak iş yeri ile sözleşmeli iş güvenliği uzmanı ya da OSGB yapabilir doğal olarak bu uzmanlar da ancak uygun sınıf uzmanlar olmak zorunda,

  fakat iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu henüz başlamamış olan 50 den az çalışanı bulunan işletmelerde risk analizini işverenin kendisi dahil herkes yapabilir, dışarıdan sizin vereceğiniz hizmete dair tek sorun elde edeceğiniz kazancın vergilendirilmesi, bu durumda ya siz bu iş karşılığında fatura kesebilecek durumda olmalısınız ya da kayıt dışı olarak işlemi yapmalı ve isminizi risk analizine yazmamalısınız

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 i aradım. C sınıfı uzmanlar çok tehlikeli yerlerin risk analizlerini yapamaz dedi.Fakat herhangi bir yönetmeliğin maddesi değildir dedi . Bakanlığın bize göndermiş olduğu bilgileri size aktarıyorum dedi.Yani yönetmelikte C sınıfı uzmanlar az tehlikeli yerlerde çalışabilirler diyor fakat çok tehlikeli yerlerin risk analizi yapamazlar demiyor.Eğer yaparsanız ceza yersiniz dediler.İkilemde kaldım.Ben danışmanlık şirketinde çalışıyorum.Patron yok öyle bişey yapabilirsin yönetmelikte öyle birşey yok diyor.Adam haklı ama alo 170 ceza yersiniz diyor anlamadım gitti.

   
 5. uzmancan

  uzmancan TÜİSAG Üyesi

  ÖNERİ-CEVAP:
  Engin bey konu ile ilgili tereddütlerinize yönelik hatırlatmaları ilgili mevzuattaki müeyyideleri ile birlikte derleyerek paylaşmak istedim.Hukuki sürecin hala devam ettiği maddeler bile var.Sırf,yönetmelikte yazmadığına isnat edilerek yapılan işlemler,bir yerde mutlaka tıkanır diye düşünüyorum.Bence çalışmaya yetkili olunmayan bir iş yerinin, Risk Analizlerinin de yapılamaması gerekir.(Bu ,sadece hukuki sorumluluk bazlı bir ifadedir,elbetteki bilginiz ile böyle bir çalışmayı mutlaka yapabilirsiniz.Özellikle;risk değerlendirme Ekibinin Koordinasyonunu da siz yaparsanız çok iyi olur).Dokümanın kimler tarafından imzalanacağı yönetmelikte zaten belirtilmiş.
  Dikkatinize sunduğum ,tereddütlerinizin kapsamındaki hususları belli ölçüde içeren tüm bu mevzuat derlemesi, umarım size ve aynı durumdaki arkadaşlarımıza faydalı olur.
  İyi çalışmalar dilerim.

  "

     

   

  Ekli Dosyalar:

 6. evrim aker

  evrim aker TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli sınıf işyerlerine C sertifikası ile risk analizi+acil eylem planı yapabilirsin.Ancak yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak hizmet veremezsin.Yaptığın risk analizinide faturalandırarak işyerine teslim ettiğinde bir problem olmaz.

   
 7. BILGE_ISG

  BILGE_ISG TÜİSAG Üyesi

  14 haziran 2013 tarih, 28677 sayılı resmi gazetede yayınlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilecek © Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlar Hakkında Tebliğ e bakarak nerelerde çalışabileceğinizi kontrol edebilirsiniz.
   
 8. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Merhaba,
  Bu tebliğ hala kaldırılmamış olsa bile bunun yayınlanmasına vesile olan yönetmelik maddesini danıştay durdurdu. Dolayısıyla ölü bir tebliğdir. Dikkate almayın.   
 9. BILGE_ISG

  BILGE_ISG TÜİSAG Üyesi

  Aldığım eğitimler sırasında, görüştüğüm hocalar, C sınıfı uzmanların, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak çalışabileceklerini söylemişlerdi. Yukarıdaki tebliği verenler onlar değil, ben denk geldi de buldum… Bunu da mı gözardı etmeliyim…?

     

   
 10. BILGE_ISG

  BILGE_ISG TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda herşey o kadar karıştı ki artık… Neyi dikkate alıp neyi almayacağımızı şaşırdık resmen...   
 11. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Ben o tebliğ ile Çok tehlikeli sınıfta bir dökümhaneye atanmıştım. Temmuzun sonlarında Danıştay bununla ilgili durdurma kararı verdi. Bakanlık bizim sözleşmeleri kendisi ayrıldı statüsüne getirdi. Akabinde bakanlık kanuna prim güne göre üst guruba yükselme sınavı hakkını koydu. (2 Ağustos). Bu tebliği çok iyi biliyorum ve şuanda bir geçerliliği yok   
 12. BILGE_ISG

  BILGE_ISG TÜİSAG Üyesi

  Anladım… Katip üzerinden de kim nerede çalışıyor takip edebiliyorlar tabii. Bilgi için çok teşekkür ederim. Umarım yükseltme sınavına girebiliyorsunuzdur..

   
 13. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Girebiliyorum, teşekkürler.
   
 14. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  O zaman alo 170 neden bana risk analizi yapamazsın dedi.

   
 15. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Bir de risk yaptığım risk analizinde bir yanlışlık yaptığımı teslim ettikten sonra fark edersem nasıl düzeltmem gerekir.Yanlışlıkla yazılmış bir risk varsa mesela.   
 16. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  1.1.2014 itibari ile hiçbir tehlikeli ve çok tehlikeli işyerine yapamazsın. Arada kalan süre zaten konuşmaya değmez, 23 gün:)

   
 17. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Şunu mu anlamalıyız.Zaten 50 den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli yerlerin Ocak 2014 den itibaren A veya B sınıfı uzmanlarla İSG katip üzerinden sözleşmeli olarak çalışma zorunluluğu bulunduğundan C sınıfları tarafından çok tehlikeli yerlere yapılan risk analizleri geçerliliğini yitirecek.Çünkü adamın kendi iş güvenlik uzmanı olmak zorunda.O da risk analizini kendi yapacak.

   
 18. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Çok doğru. Bir ilave, yapacak değil, yapmak ve/veya ekipte bulunmak zorunda. (İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ madde 6)

   
  Engin Halıcıoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 19. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  Peki iş müfettişleri bunu göz önünde bulunduracak mı?Yani "kardeşim senin A sınıfı uzmanın var yada olmak zorunda ama risk analizi C sınıfı tarafından yapılmış"diyip analizi geçersiz sayıp faturayı bize keser mi?Bu yüzden ceza alır mıyız.

   
 20. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Bu çok gerçekçi durmuyor.Muhtemelen daha büyük problemler bulacağı için buna takılacağını düşünmüyorum. Ancak risk analizi yaptım bitti birşey değil. Onun yaşayan bir doküman olması lazım. Birincisi firmanın risklerini yeterince yansıtması lazım, riskler için yazılan aksiyonların takip ediliyor olması lazım. Muhtemelen bunun ispatını ister ve o denetleme anında oradaki A veya B sınıfı uzmanın "kardeşim bu risk analizini ben yapmadım" demiyor olması lazım. Böyle bir yaklaşım hem firmayı hem de bizzat bunu söyleyen iş güvenlik uzmanını zor durumda bırakır. Bu sözden müfettişin anlayacağı "bizde bir isg takip, denetim, çözüm sistemi yok" olacaktır. Anladığım kadarıyla OSGB değilsiniz, bu nedenle ÇSGB size bir şey yapamaz. Ancak sizin yaptığınız da etik olmaz. Çünkü ÇSGB o risk analizini geçersiz sayacak çıkarttığı yönetmeliğe göre. Fakat o firmada bir uzman var ve onunla birlikte yapıyorsanız sıkıntı yok.
  Özetle;
  Cezayı size müfettiş kesemez, anlaşma yaptığınız firma rücu davası ile kesebilir. Ancak bunun için de sözleşmeyi iyice incelemek lazım. Ama böyle bir durumla karşılaşan firmanın bir daha sizlen iş yapmayacağı garanti.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica