Tartışma Bireysel İş Güvenliği Uzmanlığı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ibrahimayaz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi  Haklısın elbet. Ama kısa vadede sizin söylediğinizin olması kolay değil. Bu işin piyasasını C sınıfı uzmanlar belirlemiyor A sınıfları ve iş yeri hekimleri belirliyor ve yeterli sayıda olmadıkları için bu işin kısa vadede ucuza mal edilme gibi olasılığı yok (Min 7 yıl). Ayrıca ben profesyonel çalışmaya tercih ederim. Kurumsal firmalarında bu şekilde tercih etme olasılıkları yüksek. Her ne şekilde olursa olsun şu an sadece varsayımlar üzerine konuşuyoruz. Sistem kendi içerisinde dengeye oturacaktır bu kaçınılmaz.


   
  Özlen Bakanay bu yazıya teşekkür etti.
 2. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, uzmanlık yapan birisi bir firmada bahsettiğiniz rakamlara çalışıyorsa o onun problemidir. Lisans seviyesinde teknik bir personel olarak o paraya imzasını ve emeğini vermeye razı oluyorsa ona bi şey diyemezsiniz. Şunu unutmayın ki; fiyat aralığını yine biz uzmanlar belirliyoruz.

  1300 lira verdiğiniz bir uzmana, SGK primi ödemicek misiniz? O uzmanın ulaşım giderleri ne olacak? Yemek? Peki ofis masrafları? Sabit giderler? Vergiler?

  Yani söylemek istediğim şey şu. O kadar basit değil.

  Serbest çalışmaya gelince. Syn isg0017; serbest çalışabilir demiyor ama, illa tam zamanlı çalışacak da demiyor. Kendi personeli diyor. 4857 sayılı yasayı açın ve bakın. Kendi personeli ne demek. Sonra buraya yazın lütfen. Bilerek veya bilmeyerek orası size kalmış ama yanlış bilgilendirdiğiniz kanısındayım.

  Bir OSGB'de çalışıyorum. OSGB'de SGK'lı görünüyorum. OSGB üzerinden bakanlık portalında sözleşmelerimiz onaylanır ve bu yolla çalışırız. OSGB ile çalışan firmalar SGK primi veya başka ücretler ödemez. Sadece OSGB'nin kestiği faturayı bilirler.

   
 3. OzlenB.

  OzlenB. TÜİSAG Üyesi

  Teşekkürler Fatih Bey,kafamdaki en en büyük soru OSGB ye bağlı çalışan isg uzmanlarının SGK sını kimin ödediğiydii.....ayrıca bir de firma ödüyor sanıyordum...siz diyorsunuz ki firma sadece faturayı öder....çok aydınlatıcı bir açıklama olmuş..teşekkür ederim..

     

   
 4. erdemacar

  erdemacar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Selam,

  Ben firmamda makine mühendisi olarak satış-pazarlama departmanında çalışıyorum.
  İş güvenliği uzmanlığını firmamda ekstra iş olarak yürüteceğim. Bunun yanında başka firmalara da kısmi süreli olarak çalışmayı düşünüyorum haftasonlarında. Bununla ilgili şu anda makine mühendisi olarak firmamda ssk 30 gün yatıyor. Bu düzenleme devam ederse sanki firma bünyesinde olacağım ve firmamın bünyesinde tam zamanlı çalışıyor gibi gözükeceğim.Bunu da diğer firmalarda çalışmak için istemiyorum. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Her firmada 5’er 10 ‘ar gün yatması ya da örneğin 5 firmada 15’er gün yatması doğru olur mu? Benim bildiğim kadarıyla farklı firmalar benim adıma 30 günü aşsa da ssk yatırabilir.
  2. olarak Sahibi aynı olan otelin farklı isimlerde 2-3 adet oteli varsa onların ayrı SGK sicil no olduğu için ve tehlike sınıfları farklı olabileceği için ayrı ayrı sözleşme yapmak gereklidir değil mi?
  Son olarak da mevsimsel olarak işçi sayısı artan firmalarda kaç işçi üzerinden çalışma saatlerini belirlemek gerekiyor?
  Saygılarımızla,
  Erdem ACAR


   
 5. mert aslan

  mert aslan Guest

  ben bakanlıktan yetkili birisiyle görüştüm bireysel çalışmayı kaldıracaklarını söyledi.ilerde bunu görebiliriz.

     

   
  Fatih İnağ bu yazıya teşekkür etti.
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışmadan kasıt fatura ve serbest meslek makbuzu kesen uzmanlar. Kısmi süreli olup şirket bünyesinde sigortalı olması bakanlığa göre bireysellik değil! Nasılsa?

   
  Ercan Dazkırlı bu yazıya teşekkür etti.
 7. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Var. Her hekim hem de uzman cukkacukka
   
  Ercan Dazkırlı ve stoneage bu yazıya teşekkür etti.
 8. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Haklısınız devlet işi baştan sıkı tutuyor. Aksi halde geriye dönük fatura ve makbuzları da kontrol etse çözülür. Ancak sorunu baştan çözerek bir daha uğraşmak istemiyor anlaşılan.
  Bir yerde sigortanız ödeniyorken serbest meslek girişi yaparsanız bağkura geçmenize gerek kalmıyor. Ancak herhangi bir yerde sosyal güvenceniz yok da bu işe girerseniz o zaman bağkurdan başlıyorsunuz.   
 9. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  Erdem bey, Hangi firmada ne kadar hizmet verecekseniz o kadar saat sigortanızı yatırtmalısınız. Çünkü; vermediğiniz hizmetin süresi için prim ödetirseniz sahtecilik yapmış olursunuz ve bunu cezası iki taraf için ağırdır. 30 saat hizmet verdiğiniz bir firma 50 saat sigortanızı yatırırsa arada 20 saat için sahtecilik yaptığınız görüşüyle soruşturma açabilirler. Belki başka hizmet de verebilirsiniz, bunu beyan etmeniz lazım. Bir kişi ayda 180 saat çalışabilir. mesai ile birlikte sanırım 217 saat civarı. Eğer bunu aşarsanız, sorun yaşamanız mümkün.

  Bizim çalıştığımız bazı firmalarda 2 veya 3 SGK numarası var. Bakanlık bunların her birine ayrı sözleşme istiyor. Aynı adreste olsalar bile. Bu da problem yaratıyor tabi.

  Çalışma saatiniz sözleşmenin onaylandığı günki işçi sayınıza göre 1 yıl süreyle onaylanır. Daha sonraki işçi sayısı değişimleri sözleşmedeki çalışma saatlerinizi etkilemez. Ama bence yeni yönetmelikte 3 ayda bir güncelleme talep etmeliler.

     

   
  erdemacar bu yazıya teşekkür etti.
 10. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  yatırılmayan günlerin kişinin kendisi tarafından ödenmesi ise çok karışıkmış ve mali müşavirler bu durumu önermiyorlar. Çalıştığınız yerlere ödettiğiniz priminizi 30 güne tamamlattırın diyorlar

  ben başka birşey sormak istiyorum.
  Sözleşme yaptığımız yerler ssk'mızı ödemese de biz kendimiz ödesek tam zamanlı ve en yüksekten mesela, böyle bir durum olabiliryor mu?


  sn. ayfer cevap alamadım... sizi tam zamanlı olarak çalışıyor gösterebilirler...

  ikinci paragrafta bulunan sorunuza gelince şirket sizi sigortasız çalıştıramaz.
   
 11. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  açıkçası ileride sistemin buna döneceğini bende düşünüyorum. İnşaatlardaki yapı denetim sistemi benzeri bir hal alacak gibi görünüyor.Denetçi belgesi sahibi olmanız inşaatlarda bireysel sözleşme yapmanıza yeterli olmuyor hizmeti yapı denetim içinde vermeniz gerekiyor. Ayrıca ben OSGB lere ileride şehir bazında kota getirileceğinide düşünüyorum. Bireysel olarak esasında bu işten öyle büyük ekmekler yiyeceğini düşünmek hayaldir.   
 12. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca şunlarada dikkat etmek gerekiyor.

  a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanlarıarasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olmasıhâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

  (3) Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir

  yanlış anlamadıysam osgbden hizmet almayıp bireysel olarak hem uzmandan hem işyeri hekiminden hemde sağlık personelinden hizmet alma durumu ortaya cıkıyor yani işveren 3 kişi kısmi olarak istihdam etme zorunluluğuna sahip sonuç olark üçünü ayrı ayrı bulacak üçüyle sözleşme yapacak sigortalarını yatıracak ki iş güvenliği uzmanı dışındakini hemen bulmak o kadar kolay değil. İşveren olarak düşündüğümde profesyonel olarak bir kurumdan hizmet almak daha akıllıca geliyor. Sistemin Osgbyi destekleyen tarafından biride bu bence olaya sadece iş güvenliği uzmanı istihdam etme açısından bakmamakta fayda var.

  Bu iş bence paket hizmet alımı şeklinde olacak olmasıda gerekiyor.Açıkcası şunuda belirteyim bu belgeyi almayı tavsiye ederken arkadaşlar bu işten iyi paralar kazanılacağını ayda 5-6 bin civarı bahsediyorlardı(bireysel olarak) İşin içine girince üzülerek belirteyim ki bu iş bireysel yapılacak bir iş değil ya sistemin içine dahil olur osgbye girersiniz yada belgeyi duvara asarsınız(tabi bu benim düşüncem) ya da sistemi yönlendirenlerden(OSGB sahiplerinden) olursunuz.


   
 13. stoneage

  stoneage TÜİSAG Üyesi

  İşyeri sahibi bağımsız çalışanın sigortasını ödediğinde, uzman oranın çalışanı olmuyor mu?
   
  korkmazyasin bu yazıya teşekkür etti.
 14. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  elbette oluyor.

   
 15. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Prim gün sayısının aşması SGK için problem teşkil etmez. Siz veya firmanız fazla ücret yatırmayı göze aldıktan sonra SGK bundan memnuniyet duyar. 30 günden sonrası işleme alınmaz o kadar.   
  erdemacar bu yazıya teşekkür etti.
 16. yusuf kalkan

  yusuf kalkan TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba.teknik öğretmenim c sertfikam var. fakat isg uzmanı olarak iş bulamadığımdan tekniker olarak özel de çalışıyorum. sormak istediğim şey; işverenle görüştüm çalıştığım şirketle kısmi süreli sözleşme yaparak başlayacağım inşallah. fakat bakanlık kabul etse bile sadece ben c olarak çalışabilecekmiyim. yani isgb kurulu oluşturup iş yeri hekimi bulmamız ve gerekli noter o defter tutmamız gerekecek mi? yoksa sadece ben uzman olarak çalışabilirmiyim.
  ancak şirketin diğer illerde şubelerinde A ve diğer uzmanları var. yardımlarınızı bekliyorum saygılar.

   
 17. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliğine bakmanızda fayda olabilir.

   
 18. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığınız iş yerinin tehlike sınıfına göre çalışmanız uygunsa burada C sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak çalışmanızda sakınca yok ( Diğer şubeler dediğiniz iş yerlerinin sicil numaraları aynı ise A sınıfı uzman diğer şubelerde bulunduğu için zaten sorun olmaz ).

  Diğer sorunuza gelince, iş verenler yasaların verdiği bütün yükümlülükleri yerine getirmek zorunda. İş güvenliği uzmanı haricinde iş yeri hekimi ile diğer sağlık personelinden de hizmet alması gerekiyor ( iş yerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre kanun ve yönetmeliklerin belirlediği şekillerde ). Durumunuza göre iş güvenliği kurulunu oluşturmak için iş veren ile görüşebilirsiniz, mevcut yönetmelikte kurulun kimlerden oluşacağı belli ve bu kurul üyeleri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra çıkacak olan yeni yönetmeliğe göre gerekli revizyonları yapabilirsiniz...

   
 19. ıtır98

  ıtır98 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar 50 nin altında çalışanı olan firmaların risk değerlendirmeleri ve eğitimlerinin yapılması zorunluluğu ocak 1 de yürürlüğe girdiği bildiğiniz gibi. 4-5 çalışanı olan bir kaç firma var benden bu hizmeti isteyen.tek seferlik risk değerlendirmesi yapacağım ve eğitim vereceğim. buna göre;
  1) işi almadan önce bir sözleşme yapmaya gerek var mıdır-yok mudur? ve nasıl bir sözleşme olmalı ( Ek-4 olamayacağı kesin).

  2)iş bitiminde serbest meslek makbuzu kesmek zorunlu mudur?zorunluysa bunu nereden temin edeceğim?

  3) eğitim verdikten sonra çalışanlara vereceğim sertifikaya eğitim konusu, eğitimi alan kişi bilgisi, eğitimi veren bilgileri ve uzmanlık belge no dışında resmi olarak bildirim yapılması gereken bir husus var mı?OSGB lerde çalışan arkadaşlarımın verdiği sertifikalara baktım sertifikanın başında OSGB nin ismi vs yazıyor, bireysel çalışanların eğitim sertifikaları bu anlamda nasıl bastırılmalıdır?internette hazır sertifika örneklerine gerekli bilgiler girildikten sonra da yasal sorumluluk yerine getirilmiş olur mu?

   
 20. Satife

  Satife TÜİSAG Üyesi   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica