Bireysel Atamalarda İzlenecek Yol

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında yeraltı İGU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aydinisg

  aydinisg TÜİSAG Üyesi  rica ederim başarılar diliyorum canı gönülden..


   
  buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 2. by_HaYLaZ

  by_HaYLaZ TÜİSAG Üyesi

  biraz daha detaylandırsak sözleşmeyi hangi maddeler eklenebilir?

   
 3. zgoksel

  zgoksel TÜİSAG Üyesi

  Bireysel danışmanlık tanımı içine şahıs şirketlerini ve danışmanlık şirketlerini katabiliyoruz zannedersem. Uzmanlık hizmeti olarak fatura kesilebiliniyordu önceki uygulamalarda.. Yeni taslağa göre bir yorum katamadım, taslak kesinlik de içermiyor açıkçası.

  "MADDE 14 – (1) İşyerinde çalışanlar arasından işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi durumunda bu kişilerle işveren arasında; OSGB’lerden hizmet alınması durumunda OSGB ile işveren arasında sözleşme imzalanır."

  Diğer sağlık personeli hakkında bir açıklama da yok, işverenle birebir sözleşme yapabiliyorlar mı? Yapamıyorlarsa OSGB'ler tek seçenek zaten.. Bazı çelişkiler var halen

     

   
 4. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  50' den fazla çalışanı olan çok tehlikeli bir şirketle sözleşme yapan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi sözleşmeyi bakanlığa 5 gün içinde göndermez ise sorumlu kimdir işveren mi yoksa iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi mi?

   
 5. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Görevlendirme belgesi ve sözleşme
  MADDE 26 – (1) İşveren, işyeri sağlık ve güvenlik biriminde görev alacak ve bu Yönetmelikte belirtilen niteliklere sahip işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer personelin görevlerini yerine getirmeleri hususunda bir görevlendirme belgesi düzenler. Bu hizmetlerin tamamının veya bir kısmının ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden alınması durumunda taraflarca sözleşme yapılır. Görevlendirme belgesi veya sözleşme üç nüsha düzenlenir. Düzenlenen nüshalardan biri işverende, biri işyeri sağlık ve güvenlik birimi veya ortak sağlık ve güvenlik biriminde kalır, diğer nüsha ise Genel Müdürlüğe gönderilir. Sözleşmeler, Ek-4, Ek-5 ve Ek-6’daki örneklerine uygun olarak düzenlenir.
  (2) İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili görevini yerine getirdiği süre içerisinde iş güvenliği uzmanına başka görev verilemez.
  (3) Ek-4, Ek-5 ve Ek-6’ daki sözleşmelerin feshi halinde, bu durum taraflarca üç iş günü içinde Genel Müdürlüğe bildirilir.
  (4) Ortak sağlık ve güvenlik birimlerindeki personel değişiklikleri üç iş günü içinde Ek-8’ deki form doldurularak Genel Müdürlüğe bildirilir.

     

   
  ma_den_ci bu yazıya teşekkür etti.
 6. omeruni

  omeruni TÜİSAG Üyesi

  Akadaşlar hiç bakanlığa sözleşmeyi gönderipte cevap gelen var mı? Nasıl bir yazı geliyor, örnek olan var mı?

   
 7. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  Bu sözleşmeleri işveren mi isg uzmanı mı Genel Müdürlüğe gönderecek.Diyelim ki ikisi de göndermedi ve isg uzmanı 3 aydır bu şekilde çalışıyor geriye dönük Genel Müdürlüğe sözleşme göndermenin cezası nedir.
   
 8. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Kim gönderirse fark etmez önemli olan genel md. gitmesi eğer gitmediyse ve ÇSGB dan müfetişler denetlemeye geldiği zaman vede yapılan iş çok tehlikeli yada tehlikeli yada 50 kişi den fazla çalışanı varsa. İşverene ya uyarıda bulunurlar yada ceza keserler işverende size onu uyarmadığınız içi cezayı rücüv edebilir. Çünki sizin görevleiniz arasında buda var iş verene karşı.   
 9. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Ya kusura bakmayın da arkadaşlar İSG Uzmanlığı gibi bir görevi yürütecek arkadaşların yapacağı bir muhabbet değil bu.
  Bi kere o görevlendirme veya sözleşme örneği bakanlıktan onay alıp da elinize ulaşmadığı sürece siz zaten İG Uzmanı değilsiniz.Ne onaylı deftere bişey yazma,ne İSG Kurul toplantısına İG Uzmanı olarak girme,ne de diğer yükümlülüklerle ilgili ne yetkiniz ne de yükümlülüğünüz var.Ali Köksal Bey İşveren kimseye bişe rücu edemez,bakanlıktan onay almamış birini İG Uzmanı olarak çalıştıramaz zaten,İG Uzmanı olarak bakanlıkça yetkilendirilmemiş birisi işvereni nasıl uyaracakmış merak ettim.
  Ayrıca bir arkadaşın sorusuna cevabım da şu;sözleşmeleri detaylandırmaya falan gerek yok,İG Uzmanının görev,yetki ve sorumlulukları zaten yönetmelikte açıkça belirtiliyor,sözleşme örneği de bakanlıkça yayınlanmış,ilave yazacağınız her detay ilerde Allah korusun bir kaza sonrası mahkemede ilave dertler açabilir.
  Bir başka arkadaşın sorusuna cevabım;Sözleşmeyi tabi ki İşveren gönderecek Bakanlığa,çünkü İşveren bir İG Uzmanını veya İSG Danışmanlık firmasını ücret karşılığı çalıştıracak,İşverenin İG Uzmanı tutma zorunluluğu var ,İG Uzmanının İşveren tutma zorunluluğu yok.

     

   
 10. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Tabiki sözleşme yapmadan kimse kiseye bir şey rücüv ettiremez. fakat İsg uzömının görevi bunu takip etmek ben bunu kastederek yazdım   
 11. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  peki firma genel müdürlüğe bugün gecikmeli olarak 3 ay önce imzalanan sözleşmeyi gönderirse; yönetmelikte 5 gün içinde diyor. geriye dönük 85 günlük gecikme işverene ve iş güvenliği uzmanına nasıl yansır ceza yaptırımı bakımından. İşveren iş güvenliği uzmanının sigortasını çalışan sayısına göre kanunda belirtildiği gün kadar yatırıyor.   
 12. akpinar

  akpinar TÜİSAG Üyesi

  şu anda sözleşme değiştimi mı yoksa eskisi gibi ek 4 ü doldurup mu yolluyoruz

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica