Bir firma yetkilisiyken; başka bir yerde C sınıfı uzmanlık da yapılabilir mi?

fatmasena

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
İyi günler ,
Bir firmada yetkili olarak çalışıyorum.Firmayı kurmadan önce başka bir kuruluş beni İSG Kursuna eğitim almam için gönderdi, eğitim sürecinde ise çevre danışmanlığı üzerine firma kurdum. Sertifikamı aldıktan sonra , beni eğitime gönderen kuruluşa hizmet vermek ne şekilde olur? Benim bildiğim kadarıyla firma yetkilisi olduğum için; ssk 'da uyumsuzluk olacağından bu hizmeti ya kendi firmam üzerinden göstereceğim ya da firmadan ayrılmam gerekecek. Beni bu konuda bilgilendirir misin ?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

serkancaner

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Firmanızı kurdunuz.geliriniz tatmin ediyorsa bence boşverin başka işi.o işte başka iş güvenliği uzmanı çalışsın.yok illa çalışacağım diyiyorsanız.
siz part time iş sözleşmesi yapın.eğer sizinse işyeri bağkurlusunuz yani.araştırmak lazım.ama sonuçta mantık olarak part time çalışıp 2 gün orada gözükürsünüz.tabi bunu uzmana sormak lazım.ama kendi işiniz ise bence kendi işiniz yapın.diğer yerde başka arkadaşımız çalışsın

GÜL DENİZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Hatırladığım kadarı ile İSG Uzmanı başka bir işte yasal olarak çalışamıyor.Hatta bunun bir cezası da var.Belgenizin iptali söz konusu olabilir.

ilknur_gucluturk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Hatırladığım kadarı ile İSG Uzmanı başka bir işte yasal olarak çalışamıyor.Hatta bunun bir cezası da var.Belgenizin iptali söz konusu olabilir.
Ceza kısmı nerde geçiyor acaba ?

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ceza kısmı nerde geçiyor acaba ?

Kendi işyeriniz varsa, başka bir işyerinde de isg uzmanlığı yapabiliyorsunuz. Bunun cezası yok. Nereden biliyorum derseniz, kendim yapıyorum. Kendime ait şirketim var, bağkurluyum, aynı zamanda da başka firmanın isg uzmanlığını yapıyorum yarı zamanlı olarak.

Meltem Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Başka firmanın isg uzmanlığını nasıl yapıyorsunuz ? Serbest meslek makbuzu kesiyorsanız eğer bu yasal değil böyle danışman gibi çalışamazsınız. Bursa'da yapılan isg tanıtım toplantısında bu konu da görüşüldü. Ya OSGB ile çalışılacak yada o firmanın sigortalı elemanı olacaksınız. Eğer firma sizi atıyorum aylık 40 saatlik sigortanızı yatırsa bu SGK için sorun değil ne kadar çok prim yatarsa onlar için o kadar iyi. Ama işin birde vergi kısmı var onu nasıl çözeceğiz. Bende aynı durumdayım tek çare bir OSGB ile anlaşıp OSGB'ye fatura kesmek gibi geliyor bana.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Zaten o firmanın ssklı elemanıyım. Çalıştığım gün kadar ssk yatırılıyor.

ERDEM BASKIN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
lpg sorumlu müdürlük yapıyorum aynı anda da bir osgb de görev yapacağım fakat osgb de tam zamanlı görev yapabilir miyim lpg yönetmelikleri herhangi bir firmada tam zamanlı çalışılıyor ise 1 adet lpg satış istasyonunda sorumlu müdürlük yapılabilir diyor. herhangi bir firma kapsamına osgb giger mi yada lpg den geriye kalan günleri hesaplayarak kısmi süreli mi osgb de çalışabilirim.

ilknur_gucluturk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Başka firmanın isg uzmanlığını nasıl yapıyorsunuz ? Serbest meslek makbuzu kesiyorsanız eğer bu yasal değil böyle danışman gibi çalışamazsınız. Bursa'da yapılan isg tanıtım toplantısında bu konu da görüşüldü. Ya OSGB ile çalışılacak yada o firmanın sigortalı elemanı olacaksınız. Eğer firma sizi atıyorum aylık 40 saatlik sigortanızı yatırsa bu SGK için sorun değil ne kadar çok prim yatarsa onlar için o kadar iyi. Ama işin birde vergi kısmı var onu nasıl çözeceğiz. Bende aynı durumdayım tek çare bir OSGB ile anlaşıp OSGB'ye fatura kesmek gibi geliyor bana.
Tam zamanlı olarak başka bir görev üzerinden 30 günlük sigorta yatırıp yanında bakanlık sözleşmesi ile 3 yere kısmi süreli iş güvenliği uzmanı olarak baktırsa olur mu peki ? Alo 170 te bir şey diyemedi, kararsız kaldım :s

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kendi işyeriniz varsa, başka bir işyerinde de isg uzmanlığı yapabiliyorsunuz. Bunun cezası yok. Nereden biliyorum derseniz, kendim yapıyorum. Kendime ait şirketim var, bağkurluyum, aynı zamanda da başka firmanın isg uzmanlığını yapıyorum yarı zamanlı olarak.
bağkurlusunuz,peki diğer firma sizi çalıştığınız saat kadar ssk yaptı mı?

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tam zamanlı olarak başka bir görev üzerinden 30 günlük sigorta yatırıp yanında bakanlık sözleşmesi ile 3 yere kısmi süreli iş güvenliği uzmanı olarak baktırsa olur mu peki ? Alo 170 te bir şey diyemedi, kararsız kaldım :s

Alo 170'in bu konuda kendine hayrı yok diyebilirim :). Ben bunu savaşını çok verdim aylar önce ama ne sorarsam sorayim, bu konuyla ilgili cevap alamadım ancak araştırmalarım sonucunda bir yerlere varabildim.

Şu şekilde izah edeyim kendi yaptığım işi. Öncelikle yarı zamanlı olarak çalıştığınız işletmede kaç gün çalışıyorsanız, o gün sayısı kadar o işletme sizin ssk priminizi yatırıyor. Geri kalan günler için tam süreli çalıştığınız firma ssk primlerinizi yatıracak. Yani bir ay içerisinde 35 günlük ssk primi yatırma şansınız olmayacak. Eğer 30 gün tam süreli olarak ssk priminiz yatırılıyorsa, ayrıca ssk primi yatıramazsınız diye biliyorum.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bağkurlusunuz,peki diğer firma sizi çalıştığınız saat kadar ssk yaptı mı?

Çalıştığım firma çalıştığım gün kadar ssk primimi yatırır. Geri kalan günler için kendi primimi kendi şirketim üzerinden yatırırım. Bu şekilde yapıyorum, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Meltem Hanım, açıkçası neyden bahsettiğinizi tam anlayamadım. Neden yapılamayacağını da anlayamadım. Eğer bir şirketiniz veya bir iş yeriniz varsa, isg uzmanlığı yapamayacak mısınız? Ya da herhangi bir şirkette küçükte olsa bir hisseniz varsa, isg uzmanlığı yapamayacak mısınız? Ben anlamadım açıkçası ne kastettiğinizi. Ssknız yatırıldığı, sözleşme şartlarını da taşıdığınız sürece, herhangi bir yerde uzmanlık yapmamanız için hiçbir sebep yok. Kaldıki, asıl bence osgb ile çalışamazsınız bu durumda. Çünkü osgb tam zamanlı olarak çalıştıracak sizi. Asıl bu durumda başka bir yer ile çalışma şansınız kalmayacak. Ayrıca, bir firmanın personeli olarak kime neden ve ne şekilde fatura keseceksiniz, onu da tam anlayamadım.

hanifecan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yok öy
yok öyle bir ceza. bir yerde kendi şirketiniz olduğu için bağkurlusunuz, diğer taraftan başka bir yerde yarı zamanlı olarak SSK girişiniz yapılır ve İSG uzmanı olarak çalışırsınız. ama emin olmamakla birlikte kendi şirketinizde, en az 1 kişi SSK lı çalışan olması şartı var.

Meltem Yıldırım

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Sayın krmbz siz hem bağkurlusunuz hem de sigortalı. Hem kendi işinizden para kazanıyorsunuz hem de bir firmanın ssklı elemanı olarak bende bunu anlayamadım. Vergi işini nasıl çözüyorsunuz?

ilknur_gucluturk

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Alo 170'in bu konuda kendine hayrı yok diyebilirim :). Ben bunu savaşını çok verdim aylar önce ama ne sorarsam sorayim, bu konuyla ilgili cevap alamadım ancak araştırmalarım sonucunda bir yerlere varabildim.

Şu şekilde izah edeyim kendi yaptığım işi. Öncelikle yarı zamanlı olarak çalıştığınız işletmede kaç gün çalışıyorsanız, o gün sayısı kadar o işletme sizin ssk priminizi yatırıyor. Geri kalan günler için tam süreli çalıştığınız firma ssk primlerinizi yatıracak. Yani bir ay içerisinde 35 günlük ssk primi yatırma şansınız olmayacak. Eğer 30 gün tam süreli olarak ssk priminiz yatırılıyorsa, ayrıca ssk primi yatıramazsınız diye biliyorum.

Yani firma her koşulda 30 günlük sigorta primimi gıda mühendisi olarak yatırdıktan sonra, kısmi süreli olarak 3-4 tesisinde iş güvenliği uzmanı olarak görünebilirim. Sonuçta prim 30 gün yatmış oluyor. Fazladan sgk primi yatırma olmuyor dediniz dimi, cezası mı var ?

ayşen75

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Biz eğitim alırken bir derste hocamız şöyle dedi : Birkaç firmada isg uzmanı olarak görev alırsınız ancak bunu bakanlık belirler yani saat işçi sayısına göre saat hesabı yapılıyor günle belirleniyor ve kalan saat ve günlerde başka firmada çalışabiliyorsunuz.Bakanlık sözleşmenizi sisteme girdiğinde bu ortaya çıkıyormuş eğer süreyi aşıyorsanız zaten sistem kabul etmiyormuş yetkilendirmeyi.Biz öyle öğrendik.

Ama Şunuda söyleyeyim ki ben kendimi acemi bir c sınıfı olarak kabul ediyorum tecrübe için osgb şart diye düşünüyorum :)

Günkut

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Aylık prim günü 30 günü geçmez fakat fazladan SSK primi dediğimiz olay bir tek şu şekilde olur; Eğer Mühendisseniz ve aynı firmanın birden fazla işinde görünüyorsanız 2 yerde sigortalı görünebilirsiniz. Yani X firmasının A işinde çalışırken, X firması B ihalesini aldı ve şartname gereği sizi Teknik Eleman göstermesi gerekiyorsa X firması A işi ve B işi için sigortanızı yatırır. SSK'nız yatarsa ayrıca Bağ-Kur yatırmak zorunda kalmazsınız, otomatik kesilir eğer kesilmezse bir dilekçe ile durumu bildirmeniz gerekir.
OSGB'ye fatura veya serbest meslek makbuzu kesmek diye bir olay yoktur, sigortalı göründüğünüz yere makbuz kesmezsiniz. SGK tarafından vergileriniz işverenden ve sizden kesiliyor zaten.
Bir şirkette tam zamanlı SSK'lı görünürken ayda 80 saat kısmi süreli olarak İSG uzmanlığı yapabilirsiniz.

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sayın krmbz siz hem bağkurlusunuz hem de sigortalı. Hem kendi işinizden para kazanıyorsunuz hem de bir firmanın ssklı elemanı olarak bende bunu anlayamadım. Vergi işini nasıl çözüyorsunuz?

Bende aslında bunu anlayamadım Meltem Hanım, eğer bir şirkete hissedarsanız başka hiçbir iş yapamaz mısınız? Ya da neden yapamayalım? Vergi işi dediğiniz nedir onu anlamadım?

krmbz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Aylık prim günü 30 günü geçmez fakat fazladan SSK primi dediğimiz olay bir tek şu şekilde olur; Eğer Mühendisseniz ve aynı firmanın birden fazla işinde görünüyorsanız 2 yerde sigortalı görünebilirsiniz. Yani X firmasının A işinde çalışırken, X firması B ihalesini aldı ve şartname gereği sizi Teknik Eleman göstermesi gerekiyorsa X firması A işi ve B işi için sigortanızı yatırır. SSK'nız yatarsa ayrıca Bağ-Kur yatırmak zorunda kalmazsınız, otomatik kesilir eğer kesilmezse bir dilekçe ile durumu bildirmeniz gerekir.
OSGB'ye fatura veya serbest meslek makbuzu kesmek diye bir olay yoktur, sigortalı göründüğünüz yere makbuz kesmezsiniz. SGK tarafından vergileriniz işverenden ve sizden kesiliyor zaten.
Bir şirkette tam zamanlı SSK'lı görünürken ayda 80 saat kısmi süreli olarak İSG uzmanlığı yapabilirsiniz.

Sanırım Günkut Bey, durumu benden daha iyi izah etmiş. Teşekkürler.
Arkadaşlar, ssklı olarak çalıştığınız yani elemanı olduğunuz bir firmaya makbuz kesmeye ne gerek var? Sanırım Meltem Hanım'ın vergi ile kastı buydu, eğer buysa, cevabı Günkut Bey vermiş.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.