Bir firma yetkilisiyken; başka bir yerde C sınıfı uzmanlık da yapılabilir mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında fatmasena tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. fatmasena

  fatmasena TÜİSAG Üyesi  İyi günler ,
  Bir firmada yetkili olarak çalışıyorum.Firmayı kurmadan önce başka bir kuruluş beni İSG Kursuna eğitim almam için gönderdi, eğitim sürecinde ise çevre danışmanlığı üzerine firma kurdum. Sertifikamı aldıktan sonra , beni eğitime gönderen kuruluşa hizmet vermek ne şekilde olur? Benim bildiğim kadarıyla firma yetkilisi olduğum için; ssk 'da uyumsuzluk olacağından bu hizmeti ya kendi firmam üzerinden göstereceğim ya da firmadan ayrılmam gerekecek. Beni bu konuda bilgilendirir misin ?

  Şimdiden teşekkür ediyorum.


   
 2. serkancaner

  serkancaner TÜİSAG Üyesi

  Firmanızı kurdunuz.geliriniz tatmin ediyorsa bence boşverin başka işi.o işte başka iş güvenliği uzmanı çalışsın.yok illa çalışacağım diyiyorsanız.
  siz part time iş sözleşmesi yapın.eğer sizinse işyeri bağkurlusunuz yani.araştırmak lazım.ama sonuçta mantık olarak part time çalışıp 2 gün orada gözükürsünüz.tabi bunu uzmana sormak lazım.ama kendi işiniz ise bence kendi işiniz yapın.diğer yerde başka arkadaşımız çalışsın

   
 3. GÜL DENİZ

  GÜL DENİZ TÜİSAG Üyesi

  Hatırladığım kadarı ile İSG Uzmanı başka bir işte yasal olarak çalışamıyor.Hatta bunun bir cezası da var.Belgenizin iptali söz konusu olabilir.

     

   
 4. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Ceza kısmı nerde geçiyor acaba ?

   
 5. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Kendi işyeriniz varsa, başka bir işyerinde de isg uzmanlığı yapabiliyorsunuz. Bunun cezası yok. Nereden biliyorum derseniz, kendim yapıyorum. Kendime ait şirketim var, bağkurluyum, aynı zamanda da başka firmanın isg uzmanlığını yapıyorum yarı zamanlı olarak.

     

   
  Hasan Çift, Arif Alataş, OzlenB. ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. Meltem Yıldırım

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Başka firmanın isg uzmanlığını nasıl yapıyorsunuz ? Serbest meslek makbuzu kesiyorsanız eğer bu yasal değil böyle danışman gibi çalışamazsınız. Bursa'da yapılan isg tanıtım toplantısında bu konu da görüşüldü. Ya OSGB ile çalışılacak yada o firmanın sigortalı elemanı olacaksınız. Eğer firma sizi atıyorum aylık 40 saatlik sigortanızı yatırsa bu SGK için sorun değil ne kadar çok prim yatarsa onlar için o kadar iyi. Ama işin birde vergi kısmı var onu nasıl çözeceğiz. Bende aynı durumdayım tek çare bir OSGB ile anlaşıp OSGB'ye fatura kesmek gibi geliyor bana.

   
 7. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Zaten o firmanın ssklı elemanıyım. Çalıştığım gün kadar ssk yatırılıyor.
   
 8. ERDEM BASKIN

  ERDEM BASKIN TÜİSAG Üyesi

  lpg sorumlu müdürlük yapıyorum aynı anda da bir OSGB de görev yapacağım fakat OSGB de tam zamanlı görev yapabilir miyim lpg yönetmelikleri herhangi bir firmada tam zamanlı çalışılıyor ise 1 adet lpg satış istasyonunda sorumlu müdürlük yapılabilir diyor. herhangi bir firma kapsamına OSGB giger mi yada lpg den geriye kalan günleri hesaplayarak kısmi süreli mi OSGB de çalışabilirim.   
 9. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Tam zamanlı olarak başka bir görev üzerinden 30 günlük sigorta yatırıp yanında bakanlık sözleşmesi ile 3 yere kısmi süreli iş güvenliği uzmanı olarak baktırsa olur mu peki ? Alo 170 te bir şey diyemedi, kararsız kaldım :s

     

   
 10. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  bağkurlusunuz,peki diğer firma sizi çalıştığınız saat kadar ssk yaptı mı?   
 11. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Alo 170'in bu konuda kendine hayrı yok diyebilirim :). Ben bunu savaşını çok verdim aylar önce ama ne sorarsam sorayim, bu konuyla ilgili cevap alamadım ancak araştırmalarım sonucunda bir yerlere varabildim.

  Şu şekilde izah edeyim kendi yaptığım işi. Öncelikle yarı zamanlı olarak çalıştığınız işletmede kaç gün çalışıyorsanız, o gün sayısı kadar o işletme sizin ssk priminizi yatırıyor. Geri kalan günler için tam süreli çalıştığınız firma ssk primlerinizi yatıracak. Yani bir ay içerisinde 35 günlük ssk primi yatırma şansınız olmayacak. Eğer 30 gün tam süreli olarak ssk priminiz yatırılıyorsa, ayrıca ssk primi yatıramazsınız diye biliyorum.   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 12. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığım firma çalıştığım gün kadar ssk primimi yatırır. Geri kalan günler için kendi primimi kendi şirketim üzerinden yatırırım. Bu şekilde yapıyorum, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

   
 13. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Meltem Hanım, açıkçası neyden bahsettiğinizi tam anlayamadım. Neden yapılamayacağını da anlayamadım. Eğer bir şirketiniz veya bir iş yeriniz varsa, isg uzmanlığı yapamayacak mısınız? Ya da herhangi bir şirkette küçükte olsa bir hisseniz varsa, isg uzmanlığı yapamayacak mısınız? Ben anlamadım açıkçası ne kastettiğinizi. Ssknız yatırıldığı, sözleşme şartlarını da taşıdığınız sürece, herhangi bir yerde uzmanlık yapmamanız için hiçbir sebep yok. Kaldıki, asıl bence OSGB ile çalışamazsınız bu durumda. Çünkü OSGB tam zamanlı olarak çalıştıracak sizi. Asıl bu durumda başka bir yer ile çalışma şansınız kalmayacak. Ayrıca, bir firmanın personeli olarak kime neden ve ne şekilde fatura keseceksiniz, onu da tam anlayamadım.
   
 14. hanifecan

  hanifecan TÜİSAG Üyesi

  yok öy
  yok öyle bir ceza. bir yerde kendi şirketiniz olduğu için bağkurlusunuz, diğer taraftan başka bir yerde yarı zamanlı olarak SSK girişiniz yapılır ve İSG uzmanı olarak çalışırsınız. ama emin olmamakla birlikte kendi şirketinizde, en az 1 kişi SSK lı çalışan olması şartı var.

   
 15. Meltem Yıldırım

  Meltem Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  Sayın krmbz siz hem bağkurlusunuz hem de sigortalı. Hem kendi işinizden para kazanıyorsunuz hem de bir firmanın ssklı elemanı olarak bende bunu anlayamadım. Vergi işini nasıl çözüyorsunuz?   
 16. ilknur_gucluturk

  ilknur_gucluturk TÜİSAG Üyesi

  Yani firma her koşulda 30 günlük sigorta primimi gıda mühendisi olarak yatırdıktan sonra, kısmi süreli olarak 3-4 tesisinde iş güvenliği uzmanı olarak görünebilirim. Sonuçta prim 30 gün yatmış oluyor. Fazladan SGK primi yatırma olmuyor dediniz dimi, cezası mı var ?

   
 17. ayşen75

  ayşen75 TÜİSAG Üyesi

  Biz eğitim alırken bir derste hocamız şöyle dedi : Birkaç firmada isg uzmanı olarak görev alırsınız ancak bunu bakanlık belirler yani saat işçi sayısına göre saat hesabı yapılıyor günle belirleniyor ve kalan saat ve günlerde başka firmada çalışabiliyorsunuz.Bakanlık sözleşmenizi sisteme girdiğinde bu ortaya çıkıyormuş eğer süreyi aşıyorsanız zaten sistem kabul etmiyormuş yetkilendirmeyi.Biz öyle öğrendik.

  Ama Şunuda söyleyeyim ki ben kendimi acemi bir c sınıfı olarak kabul ediyorum tecrübe için OSGB şart diye düşünüyorum :)

   
 18. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Aylık prim günü 30 günü geçmez fakat fazladan SSK primi dediğimiz olay bir tek şu şekilde olur; Eğer Mühendisseniz ve aynı firmanın birden fazla işinde görünüyorsanız 2 yerde sigortalı görünebilirsiniz. Yani X firmasının A işinde çalışırken, X firması B ihalesini aldı ve şartname gereği sizi Teknik Eleman göstermesi gerekiyorsa X firması A işi ve B işi için sigortanızı yatırır. SSK'nız yatarsa ayrıca Bağ-Kur yatırmak zorunda kalmazsınız, otomatik kesilir eğer kesilmezse bir dilekçe ile durumu bildirmeniz gerekir.
  OSGB'ye fatura veya serbest meslek makbuzu kesmek diye bir olay yoktur, sigortalı göründüğünüz yere makbuz kesmezsiniz. SGK tarafından vergileriniz işverenden ve sizden kesiliyor zaten.
  Bir şirkette tam zamanlı SSK'lı görünürken ayda 80 saat kısmi süreli olarak İSG uzmanlığı yapabilirsiniz.

   
  tnjclml, krmbz, serkan şahiner ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bende aslında bunu anlayamadım Meltem Hanım, eğer bir şirkete hissedarsanız başka hiçbir iş yapamaz mısınız? Ya da neden yapamayalım? Vergi işi dediğiniz nedir onu anlamadım?

   
 20. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Sanırım Günkut Bey, durumu benden daha iyi izah etmiş. Teşekkürler.
  Arkadaşlar, ssklı olarak çalıştığınız yani elemanı olduğunuz bir firmaya makbuz kesmeye ne gerek var? Sanırım Meltem Hanım'ın vergi ile kastı buydu, eğer buysa, cevabı Günkut Bey vermiş.

   
  Günkut bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica