Bir firma yetkilisiyken; başka bir yerde C sınıfı uzmanlık da yapılabilir mi?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında fatmasena tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sonerkaya

  sonerkaya TÜİSAG Üyesi  Benim yaptığım araştırmalarda SGK 30 günü baz almakta ve gün sayısı olarak 1 ay içinde ne kadar gün olursa olsun o ayda sadece 30 gün yatırılmış sayılır, fakat prim olarak istenildiği kadar yatırılabilmektedir. yani sizin emekliliğinizi gün sayısı olarak değil prim miktarı etkilemektedir. mesela doktorlar devlet hastanesinde çalıştıktan sonra özel hastanelerde de nöbet tutabilmektedir. yani oradan da sigortalı gösterilmektedir. kısaca İSG uzmanları bir yerde tam süreli görünürken, başka yerlerde de kısmi süreli görünebilir sadece ÇSGB'nin öngördüğü çalışma saatini aşmamak kaydıyla.


   
  ilknur_gucluturk bu yazıya teşekkür etti.
 2. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  peki bir şirketiniz var ve bağkurlusunuz ,başka bir işyerinde kısmi süreli iş güvenliği uzmanlığı yapmanız için çalıştığınız süre kadar da ssk lı olunması gerekmiyormu ?

   
 3. mehmet42

  mehmet42 TÜİSAG Üyesi

  bu durumda çalıştığınız yerden ssk lı olursunuz

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  kısmi süreli iş sözleşmesi yaptığınız yerde kaç gün çalşıyorsanız, o kadar gün kadar ssk primi yatırılacak çalıştığınız firma tarafından. Geri kalan günlerde kendi ödemelerinizi kendiniz devam ettirceksiniz.

  Ayrıca şöylede bir durum var arkadaşlar, çalışma bakanlığına bu konu ile ilgili yazdığım dilekçeler ve görüşmeler sonucunda aldığım cevaplardan biriside şu şekildeydi; "çalışma bakanlığı, sskya bakmaz, bizim için önemli olan sözleşmenizin geçerliliğidir. Ssk primleriniz, SGK ile alakalı, bizi çok fazla alakadar etmiyor" şeklinde bir cevap almışlığım da var. Ancak bu cevabı, kendi işyerimde yapacağım uzmanlık ile ilgili almıştım. Ne kadar geçerlidir ve doğrudur onu bilmiyorum..

   
 5. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Doğru, çalıştığım yer, çalıştığım gün sayısı kadar ssk primi yatırır.

     

   
 6. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Kısmi süreli çalıştığınız şirket sizi çalıştığınız gün kadar SSK'lı göstermek zorunda Ersin bey, 30 günden geriye kalan SSK'yı siz ödüyorsunuz. Yani bir şirkette 3 gün çalışırsanız geriye kalan 27 günlük SSK priminizi siz ödüyorsunuz. Bu dönemde SSK'lı olduğunuz için Bağ-Kur yatırmanıza gerek yoktur, otomatik olarak kesilir Bağ-Kur'unuz.

   
 7. serdar16

  serdar16 TÜİSAG Üyesi

  Aylık prim evet 30 günü geçemez ancak. Diyelim ki 3 firmada çalışıyorsunuz ve 3 firmada size 30 günlük prim yatırdı. SGK da size yine 30 günlük prim yatmış görünecek ancak 3 firmanın yatırdığı toplam bedel SGK tarafından kayda alınacak. Bu neyi getirir sizin için SGK yüksek miktarda prim yatırılmış oluyor ve emeklı maaşınızın daha yüksek olmasına neden olur. Kanunen bu yaılan işnde herhengi bir sıkıntısı yok. Çünkü bunu engelleyıcı bir kanun vb yok
   
 8. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  şirket sahibi olduğum için bağkur un kesilmesi sıkıntı yaratır,hem bağkur hem ssk lı olunamıyormu   
 9. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Hayır herhangi bir sıkıntı yaratmıyor, bende aynı durumdayım, sorun olmuyor. Muhasebecinize durumu izah ederseniz, çözecektir olayı. Sadece bir dilekçe verilmesi yeterli oluyor diye hatırlıyorum, benim muhasebecim bu şekilde yapmıştı sanırım.

     

   
 10. bünyamin yavuz

  bünyamin yavuz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar İSGGM Kasım beye aynı soru Ankaradaki 6331 sayılı ısg seminerinde soruldu. Bir yerde tam süreli çalışıyorsan başka firmayla İş Güvenliği Sözleşmesi yapılamayacağı söylendi. bu yanlız kamu çalışanları için 80 saatlik bir çalışma olduğu aktarıldı.
  hem bağkurlu hemde sigortalı olunurmuya soran arkadaşalr var. benim üzerimde dolmuş taksi normalde bağkurlu olmam gerekiyor. ama sigortalı olarak çalışıyorum. muhasebecinin söylmesine göre istersen bağkurumuda yatırabiliyorum.   
 11. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Evet o soruyu soran bendim maalesef istediğim cevabı alamadım.   
 12. sonerkaya

  sonerkaya TÜİSAG Üyesi

  aslında SGK, yatırılan prim için de bir üst tavan belirlemiş durumda, 2012 için bu rakam brüt 6200 tl civarında yani bu rakamın üstünde yatırılan primleri de SGK yok sayıyor ve siz eğer isterseniz yüksek olan kısımdaki ödenen primin işçi payını SGK'dan geri alabiliyorsunuz. kısaca şu andaki mevzuat hiçbir şekilde iş güvenliği uzmanlığı yapmaya engel görünmüyor sadece biz işimize ticari yönden değil de insani yönden bakmalı ve işimizin hakkını vermeliyiz.

   
 13. uğur göçer

  uğur göçer TÜİSAG Üyesi

  Benim merak ettiğim konu, İşyeri hekimleri iki farklı işte çalışabiliyor mu? (hem özel veya devlet hastanesinde, hem işhekimi olarak) çalışabiliryorsa ki çalışabildiklerine eminim, neden İş Güvenliği Uzmanları çalışamıyor? Ayrıca ayda 30 günden fazla ssk yatırılmasının da hiçbir sakıncası da yok.
  Nerden biliyorum, daha önce böyle çalıştım. Ayda 90 gün SSK yatan arkadaşlarım var.
   
 14. hasanozf

  hasanozf TÜİSAG Üyesi

  Ben bir soru soracağım.

  Özel sektörde bir firmada tam zamanlı iş güvenliği uzmanıyım. Oturduğum site yönetimi sitenin risk analizini yapmamı istedi. Diş hekimi komşularım var. Kendi muayenehanelerin risk analizlerini yapmamı istediler.

  risk analizi yapıp kaşe ve imza atmamda bir sakınca var mıdır?

   
 15. erkardogalgaz

  erkardogalgaz TÜİSAG Üyesi

  bir lpg otogaz dönüşüm firmasın da tam zamanlı(30 gün) calısan bir makina mühendisiyim,aynı zaman da bir istasyon da da (6 gün) ssk lı gözüküyorum.şimdi de c sınıfı belge sahibi olarak bir sertifikasyon firmasın dan teklif geldi. sorum şu: ben bu firmada calısabilecek miyim,sıkıntı veya ceza doğurur mu?calısabileceksem 80 saat diye birsey dikkatimi cekmisti bu 6 günlük istasyon(6gün*8iş saati=48 saat) eder. 80-48 saat=32 saat mi işgüvenliği uzmanı olabirim. bir yardımcı olun ...   
 16. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  sadece risk analizi yapacak ise ssk şartmı

   
 17. İnş. Müh. Buğra

  İnş. Müh. Buğra TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir sorum olacak;

  Ben İnşaat Mühendisiyim ve özel bir firmada saha mühendisi olarak görev yapmaktayım. İSG Uzmanlık belgesi almak istiyorum.

  Sorum bir kaç aşamadan oluşuyor; net bilgisi olanlar cevaplarsa sevinirim;

  Bu belgeyi almak istememdeki ilk sebep bir kaç kişiden 2020 yılında tüm mühendislerde zorunlu olacak.. gibi bir şeyler duymuş olmam. Doğru mudur ?

  Ayrıca belgeyi aldığım taktirde hem firmadaki mevcut görevime devam edip hemde İSG alanında da görev talep edebilir miyim? Resmi midir, gayri resmi midir? Yaptırımları varı mıdır?

  Son olarak yine firmadaki görevime devam edip başka örneğin ufak imalathaneler gibi ve ya daha büyük çaplı İSG Uzmanlığı gerektirecek firmalarda da iş talebinde bulunabilir miyim ?

  Bu konuda yardımınızı rica ediyorum. Teşekkürler.

   
 18. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi


  benimde bildiğim 12/2013 ten sonra SADECE 1 YER İLE ANLAŞABİLECEK lgp sorumlu müdürleri . Başka bir işte çalışma diye birşey yok hatta net olarak bildiğim birşey bu .

   
 19. UNESSEVIM G

  UNESSEVIM G TÜİSAG Üyesi

  bır yerde 30 günlük sıgortalı olarak çalışıyorum.bu durumda başka bır fırmanın ısg uzmanlıgını yapabılırım dımı37 saat fazladan calısma hakkım var sonucta

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica