Soru Belediyede Iş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında H.Ece SÜRMEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. betulmaden

  betulmaden TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba büyük bir ilçe belediyesinde İş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum, daha öncede yazmıştım ama anlamayan arkadaşlar için tekrar yazma gereği duydum, bilgi paylaşıldıkça netleşilir,bilinir.
  Öncelikle Kamu kurumlarında sadece çalışma bakanlığının bünyesinde kanuna bağlı olarak 20 adet iş güvenliği uzmanı kadrosu vardır. Bu kadroya alınacaklarıda bakanlık belirler ama benim kanatimce kendi bünyesine almak istediği kişileri bu kadro üzerinden alacaktır. Bunun dışında kamu kurumlarının hiçbirinde iş güvenliği uzmanı kadrosu yoktur. Kamu kurumları teknik eleman statüsünde mühendisler alır, mevcut kadrosunu bu iş için kullanmak istemeyenler mevcuttaki elemanlarından seçtiğini kursa gönderir ve bunları görevlendirme yazısıyla birlikte atamasını yapar. Yada yine mühendis kadrosundan yeni birini alacaksa bakanlığa bildirim evrakları arasına kişinin sertifikasını da koyar ve iş güvenliği uzmanı olmadığı için bu kişiyi aldığını belirtir. Bende bu şekilde görev yapıyorum. Diğer bir konuya gelince çalıştıgınız yada çalışmak istediğiniz kamu kurumunda iki şekilde çalışma vardır. 657 ye tabi olanlar memurlar birde 4857 tabi yine aynı kamu kurumunun işçileri vardır. Belediyeler az tehlikeli sınıfta gözükmektedir. Memurlar açısından ama hizmet kısmında 4857 tabi olan işçiler için temizlik işlerine bağlıysa tehlikeli fen işlerine bağlıysa çok tehlikeli sınıfta yer alır. Bu müdürlüklere bağlı işçiler için aslında yükümlülük 2003 de başlamıştır. Ama kamunun alt kolu olduğu için herhangi bir idari yaptırım uygulanmamıştır.
  50 den fazla işçisi olan müdürlük 1 1 2013 de
  5o den az elemanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli 1 1 2014 de
  Kamu kurumları ( memur kısmı için ) ve az tehlikeliler 1 7 2016 da yürürlükte olacaktır. risk değerlendirme için zaten yükümlülük tüm kurumlar için başladı.
  Umarım anlaşılır olmuştur.
  Bu arada kamuda özelliklede belediyeler de bu görevi yapacaksanız bir an önce harekete geçin derim. Hem raporlama hem denetim hem eğitimler, hem uygulamalar hepsi için çok zamana ihtiyaç var hele de benim gibi 60 tane hizmet noktası olan bir belediyedeyseniz kolay gele :)

  Herkese iyi çalışmalar


   
  fatyon, Arda T., EFE38 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. tuncayozturk

  tuncayozturk TÜİSAG Üyesi

  evet betül hanım size katılıyorum bende aynı durumdayım başka bir ünvan ile girip görevlendirmeniz isg uzmanı olarak olabilir.

   
 3. seherrr

  seherrr TÜİSAG Üyesi

  Tuncay bey profilinize mesaj yazdım bakabilirseniz sevinirim...teşekkürler

     

   
 4. emin kayhan

  emin kayhan TÜİSAG Üyesi

  hocam ayrıca ücret veriliyormu iş güvenliği Uzm. için? teşekkürler...

   
 5. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi

  Şoktayım şuan..Belediye kamu kuruluşu diye tartışan bir belediye çalışanı..657 SAYILI KANUNA GÖRE memurum, kamu ihale kanununa göre ihale yapıyorum!! Kandırılmışız demek ki aslında özel sektörde memurmuşuz!! Var mı böyle bir şey ya arkadaşlar belediyenin kamu kurumu olup olmadığını tartışıyoruz..

     

   
 6. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi


  Çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. Yalnız görevlendirme ile atandıktan sonra maaşınıza olan katkısı hesaplandı mı? Hesaplandıysa bu hesaplama belediye tehlikesi sınıfı üzerinden genel olarak az tehlikeli mi alınıyor? Yoksa birimlerin tehlike sayısı ve işçi sayısına göre ayrı ayrı saat hesaplanarak mı yapılıyor?

   
 7. Mine çağlar

  Mine çağlar TÜİSAG Üyesi

  ali bey sorunuza yanıt alabildiniz mi? bende aynı durumdayım :S
   
 8. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi


  Belediye işçi sayısı ve iş güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğuna bağlı olarak mevcut elemanları arasında İ.G.U yoksa sözleşmeli olarak ya da OSGB den hizmet alımı yaparak bu ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer tam zamanlı bir uzman bulundurması gerekiyorsa sözleşmeli İ.G.U. alır bence daha mantıklı.Tamamen kurumun elinde olan bir şey bence.Ya OSGB ile hizmet alımı ya da sözleşmeli İ.G.U alımı yapacak..   
  Mine çağlar bu yazıya teşekkür etti.
 9. betulmaden

  betulmaden TÜİSAG Üyesi

  Emin Bey kusura bakmayın ben biraz uzak kaldım forumdan. Benim görevlendirmem yapıldı fakat isg- katip üzerinden bir sözleşme imzalamadık. İmzaladığımız günden itibaren ücret alabileceğiz. konuyla ilgili mali işlere bilgi verdim, araştırdılar. İSG Katip üzerinden sözleşme yapılmasını bekliyorlar. Şuan için farklı bir sebepten dolayı beklemedeyiz.

     

   
 10. betulmaden

  betulmaden TÜİSAG Üyesi

  Sayın cvl- tt biraz uazak kaldım forumdan kusura bakmayın. Biraz önce emin beyede cevap yazdım. Henüz benim sözleşmem isg katip üzerinden yapılmadı farklı bir sebebpten dolayı. Ama mali işlerde bu konu konuşuldu, her birim için ayrı olacak. Saat hesabına istinaden ek ücret ödenecek diye görüşüldü. Tam olarak netleşince yine burdan bilgilendirme yaparım.   
  cvl-tt bu yazıya teşekkür etti.
 11. Şule-S

  Şule-S TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar bir ilçe belediyesinde iş güvenliği uzmanı olarak göreve başlayacağım. ancak OSGB den hizmet vereceğim yani kadrolu ya da sözleşmeli değilim. belediyede 140 kişiden sorumluyum iki gün gideceğim. benim sorum şu olacak. müdürlükler farklı tehlike sınıflarında. dolayısıyla risk analizi yaparken her müdürlük için ayrı ayrı mı yapmalıyım? mesela merkez bina risk analizini kime imzalatacağım? müdürlüklerde kişi sayısı 50 yi geçmediği için kurul kurmadan bu işi yürütebilir miyim?   
 12. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Ben kamuda memurum. Beledıyelere naklen gecmek ıstersem muhendıs kadrosu alıp igu olara calısabılır mıyım? A sınıfı uzmanım. kadrom vhki

   
 13. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Ben kamuda memurum. Beledıyelere naklen gecmek ıstersem muhendıs kadrosu alıp igu olarak calısabılır mıyım? A sınıfı uzmanım. kadrom vhki
   
 14. betulmaden

  betulmaden TÜİSAG Üyesi

  Geçeceğiniz kurumun önce sizi kabul etmesi gerekir ayrıca da boş mühendis kadrosu olması gerekir. Ama A sınıfı uzmansanız büyük ihtimalle ihtiyaç varsa kabul ederler. Kanaatimce .

   
 15. EFE38

  EFE38 TÜİSAG Üyesi

  Ben de 657'ye tabii memur - mühendis kadrosunda bir belediye çalışanıyım ve aynı zamanda A Sınıfı İSG Uzmanıyım.
  Belediye'de mühendis kadrosunda yani teknik hizmetler sınıfı kadroda yer alan ve aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olan arkadaşlar üst yöneticinin oluru ve kamu personelinin görevlendirmesi ile ilgili formata uygun olarak kurumun iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilir ve 6331 S.K. uyarınca da gerekli yasal ödemeyi almaya hak kazanabilirler.   
  fatyon bu yazıya teşekkür etti.
 16. ANIL ÇİNPOLAT

  ANIL ÇİNPOLAT TÜİSAG Üyesi

  Belediyede boş mühendis kadrosu olduğunu düşünelim. Naklen geçişte gittiğim zaman sınav açılmasını beklemek zorundamıyım. Yoksa geçişte kadroya direk alabilirler mi?
  Kesin bilgisi olan cevaplarsa sevinirim.

   
  fatyon bu yazıya teşekkür etti.
 17. kuzey13

  kuzey13 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ücret alabiliyormusunuz. ek ödeme 1200 tl

   
 18. cvl-tt

  cvl-tt TÜİSAG Üyesi

  Boş mühendis kadrosuna sözleşmeli(5393) olarak alınırsınız..Direk memur olamazsınız kpss ile atanmadan ya da sözleşmeliye kadro bekleyeceksiniz ki memur olun.Daha sonrada kurumla isgkatip üzerinden sözleşme yapıp kurumun isg uzmanı olursunuz.

   
 19. emin kayhan

  emin kayhan TÜİSAG Üyesi

  önce cevabınız için teşekkürler Betül hanım. acaba ücret kısmı netleşti mi. ne kadar olacak belediye de çalışanlar için?

   
  cvl-tt bu yazıya teşekkür etti.
 20. fatıh ozgur

  fatıh ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar taşeron firmalar hariç belediye bünyesinde 20 kişi çalışıyor burda isg uzmanı gereklimi yardımcı olurmusunuz..

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica