Bilgilendirme - B - C Belgesi Olanlara Sinav Hakki Geliyor | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme B - C Belgesi Olanlara Sinav Hakki Geliyor

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında ilker1 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ilker1

  ilker1 TÜİSAG Üyesi  C belgesi olan ve mesleki tecrübesi olanların B belgesi almasını, B belgesi olup mesleki tecrübesi olanların A belgesini sağlayacak kanun çıkarılıyor arkadaşlar. 1 yıl içerisinde 2 sınav hakkı verilecek ve kurs şartı yok. bir teşşekkürü çok görmeyin bu kardeşinize.


   
  hepaistos, denizim, brave_man ve 23 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  NEREDE YAZIYOR ARKADAŞLAR BEN BULAMADIM??

   
  RUHAN BAYRAKTAR bu yazıya teşekkür etti.
 3. civiluzman

  civiluzman Guest

  İyi güzelde neye dayanarak bunu söyleyebiliyorsunuz?

     

   
 4. Furkan Genç ve aykn bu yazıya teşekkür etti.
 5. civiluzman

  civiluzman Guest

  MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Geçici 4 üncü
  maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

  “(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip

  olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi

  hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın

  yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı

  verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.”


  Şimdi ben burdan şunu anladım. Ben 1 yıldır iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum. Normalde 2 yıl daha çalışıp sınava girip B olabiliyorum. Ama bu fıkra yürürlüğe girerse daha erken bir zamanda ban B sınavı hakkı tanınabilecek örneğin 1 yıl daha çalışıp (toplamda 2 yıl) B sınavına hakkım olacak Bu mudur?

     

   
  münir bu yazıya teşekkür etti.
 6. Şu an için yıl veya süre konusunda herhangi bir açıklama yok. Yine bununla ilgili tebliği beklemek zorundayız.
  Çalışmaların aşağı yukarı nasıl olduğunu bildiğim için, benim tahminim şu ki; 5 yıl sektörel tecrübesi olan C ler B sınavına girip kazandıkları taktirde direkt B olabilecek., 10 yıl sektörel tecrübesi olanlar da A sınavına girip kazandıkları taktirde direkt A olabilecekler.
  Bu süreler tamamen benim şahsi tahminim ve de konu üzerinde çalışanlardan öğrendiğim sürelerdir. Asla bağlayıcılığı yoktur.
  Yine duyumlarıma göre Kasım sınavına bu durumu yetiştirmeleri çok mümkün görünüyor. Böylelikle de 1 Ocak 2014 için yeter sayıda B ve A sınıfı uzman olması sağlanmış olacaktır.
  İyi çalışmalar dilerim

   
  münir bu yazıya teşekkür etti.
 7. civiluzman

  civiluzman Guest

  Konuyu araştırdım . Kimseye birşey geldiği yok . Bir işyerinde 750 gün primini dolduran biri ( hangi işi yaptığı önemli değil) diyelim ki C sınıfı İş Güvenliği belgesi aldı. Bu kişiye 1 yıl içinde B sınıfı yada A sınıfı uzmanlık sınavına girme hakkı tanınacak ne kadar saçma sapan bir şeydir bu. Ben iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum ama sınava giremiyorum. Adam iş güvenliği sınavına girip C belgesi alıyor alakasız bir iş yaparken. Hemen B sınavına girme hakkı tanınıyor.
   
  İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
 8. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  ne güzel işte ama bu kadar kolay değildir   
 9. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Ben 18 mayistaki sinavi kazandim.yeni c sinifi uzman oldum.9 yildir akaryakit sektorunde sorumlu yoneticiyim.bende B sinifi icin sinava girebiliyormuyum?kafam karisti??

     

   
 10. Büyük ihtimalle girebileceksiniz Filiz hanım. Lütfen şu an kafanızı karıştırmayın. Şu an çalışmalar yapılıyor ve bir tebliğ yayınlanması gerekecek. Bu yayınlanmadan sadece yorum yapabiliriz ya da tahmin. Ancak çok güzel gelişmeler olduğunu söyleyebilirim şimdiden.   
 11. Brolin

  Brolin TÜİSAG Üyesi


  Mustafa Bey merak ettim ne gibi çok güzel gelişmeler olacak?

  piyasaya çıkacak olan uzman açısından durum ne olacak? sınav hakkı ile C > B > A olur mu?
  yönetmelik ve kanunda yazan 3 yıl tehlike sınıfına uygun işyerinde çalışan uzman B eğitim ve sınavına hak kazanır ya da 4 yıl tehlike sınıfına uygun işyerinde çalışan uzman A eğitim ve sınava hak kazanır maddesi de mi by-pass edilecek?

  öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?   
 12. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  geçenlerde kaynağını hatırlamadığım bir kanun teklifi vardı.gereksiz düye konuşmuştuk üzerinde, kısada olsa. orada;
  "3 yıl çalışmış olan c sınıfı b,5 yıl çalışmış olan c sınıfı a olabilir" gibi bir ifade söz konusu idi. bunu göz önüne alınca şöyle bir tahin yapasım geliyor. c sınıfı 3 yıl çalışmışsa b için sınav hakkı kazanmış olacak.1 yıl için 2 sınav hakkı olacak ve kazanırsa tüm sekötrlerde çalışabilecek b sınıfı uzman sertifikasına sahip olacak.(kendi mesleğine uygun bir yerde mi çalışma şartı ararlar bilemiyorum) aynı şekilde 5 yıl çalışmış c sınıfı uzmanlara da a sınıfı olabilek için 2 sınav hakkı verilebilir.

  tabiki bunun netleşmesi için TEBLİĞ BEKLENMELİDİR.

  bu belirttiklerim tamamen hatırlamadan ve anımsamadan kaynaklanmaktadır.kesinlikle bir katiyet içermez.lütfen kesin bilgi gibi düşünmeyin.

   
 13. Sayın Brolin,
  yazdıklarım ve yazacaklarım tamamen şahsi fikir ve yorumlarımdır.
  • 1 Temmuz 2013 itibariyle başlaması gereken zorunluluk itibariyle maalesef herkes bir beklenti içerisine girmiş, daha doğrusu girmek durumunda bırakılmış idi. Şahsım da buna dahildir. Ancak son günlerde (14 Hazirandan bu yana) oluşturulan ve oluşan hava itibariyle çok büyük infial oluştuğu da bir gerçektir. Burada, konumum gereği yazamadığım kısımlar da saklı kalmak üzere, içeriden ve dışarıdan maalesef negatif anlamda ciddi dirençler oluşmuştur.
  • Çok üzülerek te görüyorum ki diğer cephede oluşan, "Yasa erteleniyor" söylemlerine bizim cephemizin büyük bir bölümü de eşlik etmiştir. Oysa ertelenecek olan yasa veya mevzuatın tamamı değil, sadece uzmanların (hekimleri de dahil ederek) görev alma zorunluluğudur. Bunun dışında saymaktan gerçekten yorulduğum mevzuatın tamamı yürürlükte ve de tüm işveren ve çalışanların da yükümlülüğündedir.
  • Eğer 1 Temmuz 2013te zorunluluk başlasa idi, yine şahsi fikrimdir çok ciddi sıkıntılar yaşayabilecektik. Bu kadar baskıya rağmen, ertelenme tarihinin 1 Ocak 2014 olarak tespit edilmiş olması inanın çok manidardır ve de bu konu çok önemli bir üst başlıktır.
  • 13 Haziran gecesi yürürlüğe giren C sınıfı uzmanların Çok tehlikeli sınıfa bakabilmeleri konusundaki tebliğ de tamamen hüsran olarak bir çok çevreler tarafından da ifade edilmiştir. Benim de birçok inancımı derinden sarsmıştır. Ancak, şu an 6331 sayılı yasanın geçici 4.maddesine konulan fıkra ile gerçekten durum çok farklı ve daha reel bir noktaya gelmiştir.
  • İSAG başkanı sayın Levent Kavlak beyin konu ilgili mücadelesini çok kimse bilmemekle beraber, zaten sayın başkanın bu konuda herhangi bir söylemi de olmamıştır. Sayın başkanın bu mücadeleleri sonucunda gelinen noktayı görünce, tek başına bunları yapabildiyse birliğin genişlemesi ve kuvvetlenmesi sonucunda neler yapılabileceğini inanın ben şu an tahayyül edemiyorum. Güzel günlerin en büyük kısmı da burada yatmaktadır.
  • 17 yıldır inşaat piyasasında olan ben, gözü kapalı inşaatta hizmet verebilecekken, maalesef yayınlanan 13 Haziran tebliğiyle ıskartaya çıkmış oldum. Bugün yapılan çalışmalar neticesinde, bana göre hakkım olan ve benim durumumda ve yakın tüm arkadaşlarımın meslektaşlarımın hakkı olanının verilmeye çalışılması çabaları güzel günlerdir.
  • Şu an edindiğim duyumlara göre, tamamen şahsıma aittir ve tahmindir, düşünülen şekil, 5 yıl tecrübesi olan C sınıfı uzmanlar, sınava girip kazanırlar ise B olabilecek, 10 yıl tecrübesi olan C sınıfı uzmanlar yine sınava girip kazandıkları takdirde A sınıfı uzman olabilecektir. Yine bir değişiklik olmaz ise, bu kapsamın dışındaki C sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa da bakabilecektir. Bu hakkın sadece 1 yıl için ve sadece 2 sınav için verilmesi düşünülmektedir.
  • Son olarak, biz yasayı işte böyle erteletebiliyoruz diyebilecek ve diyen işverenlerin, artık kaçışı yok bu işin 6 ayımız kaldı demek durumunda olmalarıdır.
  Şimdilik söyleyebileceklerim bunlar
   
  RUHAN BAYRAKTAR, münir, Selcen ÖZBAY ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. Filizisg

  Filizisg TÜİSAG Üyesi

  Tam olarak bu konu tahmininizce ne zaman belli olur??

   
 15. bu da şahsi yorumumdur. Madem zorunluk tarihi 1 Ocak 2014 dendi, o zaman o tarihe yetişmesi için netliğin ne zaman olması inanın bence önemli değil. İsterse 31 aralık olsun ama bence yeni yıla her yönüyle çözülmüş olur bu konu.
  Ama tebliğ 2 gün sonra çıkar, haftaya çıkar ben bunu çok önemsemiyorum. Gelinen nokta hem çok manidar hem de çok önemlidir.   
 16. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  mustafa bey perki şahsi fikrinize göre sizce kendi mesleğinde çalışma zorunluluğumu aranır yoksa herhang bir sektörde X yıl çalışmak yeterli olurmu bu çıkması beklenen tebliğde.bence yine kendi mesleğine uygun alanlarda çalışma şartı getirilebilir.

   
 17. sayın chemistanbul,
  sektörel düzenleme düşünüldüğü çok kesin, ancak son çıkan tebliğde olduğu gibi diploma ünvanına artık bakılmayacağı da net.
  Avrupaya bakın, orada nasılsa, ülke şartlarının elverdiği ölçüde ona çok yakın olacaktır

   
  münir bu yazıya teşekkür etti.
 18. Abdulkadir SARIALTIN

  Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

  Benimkide sadece yorumdur... Sertifika sınıfına vurgu yapıldığı için, C den B ye B den A sınıfına geçiş şansı tanıyacaklardır diye düşünüyorum.... C den direkt A sınıfını gündeme getireceklerini sanmıyorum... Zaten C lere B şansı tanırlarsa kanunende B sınıfı 4 yıl boyunca A sınıfına bakabiliyor sorun kalmayacağını düşünüyorum... Siğorta süresini kısa tutarlar diye düşünüyorum 3 yıl gibi olacaktır.

   
  münir ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 19. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  2004 den sonra calısma surelerıne gore eğitm alarak sınavdan sonra Direk B veya A sınıf olunabılıryordu. Sanırım aynı uygulamayı tekrar getırecekler

   
  Nurbanu Kocabaş ve Mustafa ULUSOY bu yazıya teşekkür etti.
 20. uzmannn

  uzmannn TÜİSAG Üyesi

  Bunu biraz daha açabilir misiniz? 2004 deki uygulamada süreler nasıldı.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica