Az Tehlikeli Yerlerde Risk Değerlendirmesi Yapmak | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Az Tehlikeli Yerlerde Risk Değerlendirmesi Yapmak

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında birol güçlü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi  Tabiki hayır .Bireysel çalışıp isterseniz bu ekibe katılırsınız.işveren sizinle sözleşme yapar sigortalı elemanı olursunuz yada fatura karşılığı hizmet verip yapabilirsiniz.


   
  binnur_g bu yazıya teşekkür etti.
 2. yapraksu

  yapraksu TÜİSAG Üyesi

  esin kaban birde ek olarak şunu desek doğru olur mu?
  isg uzmanı sadece danışmanlık yapar ve raporu hazırlar , imza falan atmaz işveren ve çalışanlar kendileri yapmış gibi imzalar

   
  esin kaban bu yazıya teşekkür etti.
 3. aliriza

  aliriza TÜİSAG Üyesi
  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

  İşveren yükümlülüğü
  MADDE 5 (1) İşveren;çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.

  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar

     

   
 4. umutist

  umutist TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, 1-5 kişinin çalıştığı az tehlikeli işyerlerine risk analizi yapılırken çalışanlara eğitim verilmesi de gerekiyor mu, eğer gerekiyorsa bu eğitimi işveren kendisi verebilir mi?

   
 5. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Yetkisi yoksa İSG eğitimi veremez.

     

   
 6. ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU

  ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Herkase selamlar
  Tek başına işletilen az tehlikeli bir işyerinde risk analizi işveren tarafından yapılabilirmi?

   
 7. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  İSG uzmanı diye bir meslek dalı yoktur, Gerçeği İG Uzmanıdır..
   
  ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 8. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,

  SGK Meslek gruplarında (kodlarla belirttiğim gibi) İş Sağlığı ve Güvenliği olarak belirtilir ve doğrusu da budur. Bakanlığın vermiş olduğu sertifikada ise İş Güvenliği Uzmanı olarak geçer. Oysa bu sertifikayı almak için girilen sınavda iş sağlığından da sorumlusunuzdur. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda Bakanlık'ın bu unvan isimlendirmesi de çelişkilidir. "İş sağlığına hekim bakar, iş güvenliğine de uzman bakar" şeklinde bir düşünce zaten abestir. Elbette ki uzman muayene edecek değil, ancak ne iş yeri hekimi sadece poliklinik hizmeti verir, ne de iş güvenliği uzmanı da sadece saha kontrollerini yapar. Her ikisinin de ortak sorumlulukları vardır.

  upload_2013-10-2_9-20-21.png
  (30 Eylül 2013 Güncel Listedendir.)

  Hatta daha önceleri bu tanımlar (hatırlayanlar vardır) İşçi Sağlığı ve Güvenliği olarak geçiyordu. 6331, 14'b ile iş ekipmanları da devreye girince bu tanımın yerini İş Sağlığı ve Güvenliği aldı.

  Syg.   
  murat54 ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 9. murat54

  murat54 TÜİSAG Üyesi

  güzel açıklama olmuş....

     

   
 10. Ahmet Y.

  Ahmet Y. TÜİSAG Üyesi

  İsg uzmanı tek hizmet veriyorsa imzasız olarak yapar 50'nin üzerinde çalışanı olan her yerde ekip kurulması zorunludur çünkü hekim ve uzman bulundurmak zorunludur 50 nin altında olan tüm iş yerleri yükümlülüklerini yerine getirmek amaçlı RD yapar başkasına yaptırmak isteyende sadece isg uzmanı veya hekim desteği alabilir (sigortasını yapmak ve isg katipten atamak kaydı ile) tek başına uzman veya hekim yeterlidir çünkü ikisini bulundurma zorunluluğu yoktur. Bu işi bir OSGB den destek alarakta yapabilir fakat sözleşmesi olmak zorundadır, osgbler sözleşmesiz danışmanlık adı altında kaşeli imzalı RD yapamazlar, yapmaları halinde oluşacak zarardan yapan kişi ve kişiler sorumludur.   
  Bora Alevok bu yazıya teşekkür etti.
 11. ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU

  ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Herkase selamlar
  Tek başına işletilen az tehlikeli bir işyerinde risk analizi işveren tarafından yapılabilirmi?   
 12. ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU

  ÖMER FARUK TAVLAŞOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar her risk analizi yaptığımız işyerinde eğitim vermek zorundamıyız ve bu eğitimi bireysel olarak verebilirmiyiz?Ayrıca acil eylem planı yapmak zorunluluğumuz varmı ve örnek yayınlarmısınız?
  Teşekkür ederim.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica