Az Tehlikeli Yerlerde Risk Değerlendirmesi Yapmak | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Az Tehlikeli Yerlerde Risk Değerlendirmesi Yapmak

Konu, 'Risk Tanımı ve Risk Değerlendirmesi' kısmında birol güçlü tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar yönetmelik "10 kişinin altındaki ve az tehlikeli iş yerlerinde risk değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir" diyor. bu işyerinde risk değerlendirmesi için uzmana, uzmanın imzasına gerek yokmu? bilginize ihtiyacım var.


   
 2. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Hocam RD yönetmeliğindemi yazıyor bu?
  Ben göremedim.
  Hangi yönetmelikten baktınız acaba?

   
 3. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirmesi yönetmeliğinin, risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi madde.6

     

   
 4. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Siz risk değerlendirme yönetmeliği taslağından bakmışsınız.
  O geçerli değil..
  Kabul edilen geçerli yönetmelik ekli dosyadadır.

   
 5. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Bu tip konuları çok seviyorum (gerekli olup açılan ve çözümle kapanan). Bilgi,paylaşım,net olmak, kabul etmek,çözüm sunmak, doğruyu kabul etmek..keşke diğer üyelerimiz de sorunlara böyle yaklaşsa....(kaan bey yazmak zorundaydım. zira çözümü 12 den vurmuş arkadaşımız)

     

   
  Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
 6. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hakan bey,
  Birol beyin yanıtı yine de geçerlidir. Çünkü risk değerlendirme yönetmeliğinin Geçiş hükmü;
  "GEÇİCİ MADDE 1 – (1) 6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır." gereği haricen, uzman desteği ile risk değerlendirme ve vb. diğer hizmetler 50 çalışanın altındaki tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için 01.07.2013; az tehlikeli işyerleri için de 01.07.2014 tarihine kadar gerçekleştirilebilir.Sağlıcakla kalınız.

   
 7. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Kemal Bey
  Evet haklısınız bende bu yazıyı yazdıktan 1 hafta sonra sonra farkettim.
  Düzeltme imkanım olmadı.

  Dediğiniz şartlarda işverenler kendileri risk değerlendirmesi yapabilir.
  Gözümden kaçmış olmalı..
  Düzeltmeniz için teşekkürler..
   
 8. enzetsafety

  enzetsafety TÜİSAG Üyesi

  Bu konu ile ilgili bakanlık bir rehber hazırlayacaktı. Bu konuda bilgisi olan var mı?   
 9. GÜLGÜN

  GÜLGÜN TÜİSAG Üyesi

  e-katip te bulabilirsiniz

     

   
  enzetsafety bu yazıya teşekkür etti.
 10. enzetsafety

  enzetsafety TÜİSAG Üyesi

  e-katip te bulamadım siz paylaşabilir misiniz?   
 11. yapraksu

  yapraksu TÜİSAG Üyesi

  Ben BAKANLIĞI aradım işveren tek başına yapamaz dediler kurul oluşturmadan risk ekibi ile yapar anlamı varmış   
 12. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık Apartmanlar ve kuaför işyerleri için rehber niteliğinde iki adet örnek risk değerlendirme yayımladı. Bilgilerinize sunulur. Kalın sağlıcakla.

   
  MİZBAH bu yazıya teşekkür etti.
 13. hüseyin eker

  hüseyin eker TÜİSAG Üyesi

  kişi kendisi yapabilir
   
 14. gmzyvz

  gmzyvz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar merhaba, benim az tehlikeli toptan ticaret yapan bir yer için risk analizi örneğine ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum..

   
 15. hakan demirel

  hakan demirel TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar biz 40 evden oluşan bir sitede oturuyoruz,yöneticimiz risk değerlendirmesini ben kendim yapabilirmiyim diye soruyor,örnek bir form var mıdır ? son süre,siteler için 1.07.2014 tür değil mi ? her 6 yılda bir yapılmalı herhalde,sitede 3 bahçevan çalışıyor.Sanırım biz az tehlikeli bir işyeri oluyoruz.Havuz temizliği,çim biçme olayı,arıtma tesisi bakımı gibi işler var.Birde o işyerinin tehlike sınıfına kim karar veriyor.Ben işyeri hekimliği sertifikamı yeni güncelledim.Ege Üni.Halk sağlığı bölümünde,kamuda çalışan bir hekim,işyeri hekimliği yapamıyor,o zaman site İSB'den mi hizmet satın alacak,en azzındann risk değerlendirmesini biz yönetici ile beraber yapabilirmiyiz ? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.   
 16. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  risk değerlendirmesi bir ekip tarafından yapılır.bu ekip üyeleri hakkında yönetmelikte bilgi verilmiş durumda.
  işveren, üretim sorulusu,.....işyer hekimi, isg uzmanı......böyle uzar gider.bunun anlamı şudur; işyerinin farklı bölümleri için o bölümlerin sorumluları olacaktır.mesela bir fabrikada yapacağız risk analizini.büyük bir fabrika.o zaman fabrikadaki olması halinde ben olsam; işveren, mali işlerden sorumlu yönetici, üretim sorumlusu, sevkiyat, depo, kalite kontrol, bakımcı, vardiya şefi, işçi temsilcisi, işyeri hekimi, isg uzmanı, ik uzmanı.bunların mutlaka katılmasını isterim.ve istiyorumda.gerekli risk analizi eğitimini verdikten sonra ana çalışanlarla dolaşmaya başlıyoruz.üretime gidince üretim sorumlusuda ekleniyor.sevkiyata gidince bu sefer sevkiyat sorumlusu geliyor.vb. ama işveren, mali işler sorumlusu, ik uzmanı gibi ana çalışanlar hep birlikte bölümlere gidiyoruz.

  gelelim ince noktaya.

  az tehlikeli bir yerde yada bu kadar çok farklı bölüm çalışanı olmayan bir yerde risk analizi yapacağız.mesela apartmanda.
  bu risk değerlendirme ekibi içerisinde eğer yasal olarak görev alma zorunluluğu yoksa isg uzmanı ve hekim bulunmayabilir.zorunluluk yok.
  peki işletme çok küçük, çok çalışan yok.ne yapacağız. o zamanda işveren ve bir çalışanla beraber yapılabilir.mesea ofis çalışmalarının yapıldığı yerler buna örnektir.
  apartmanda bu iki maddenin bir karışımı.hem fazla çalışan yok hemde isg uzmanı bulundurma zorunluluğu yok.o zaman yönetici veya katılırlarsa yönetim kurulu üyeleri olabilir.gelmek isterlerse oturanlardan birkaç kişi gelebilir.ve kapıcı.bu analizi yapabilir.haaa biz anlamıyoruz arkadaşım, illa bir isg uzmanı olsun derlerse isg uzmanından hizmet alabilirler.

   
  binnur_g ve cansuisg bu yazıya teşekkür etti.
 17. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesine isg uzmanı hariç iş yeri hekimi katılımı zorunluluğu var mı? varsa hangi iş yerlerinde,yardımcı olabilir misiniz? mesela isg uzmanı olarak risk değerlendirmesine gittiğimiz yerlerde iş yeri hekimi de görevlendirilmesi gerekiyor mu?

   
 18. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  eğer mevcuttta işyeri hekimi varsa mutlaka risk ekibinin içinde olması gerekir.Uzman çalıştırma zorunluluğu olmayan bir işyeriyse tabiki hekim zorunluluğuna yoktur.Diyelim risk ekibi kuruldu siz uzman olarak o işyerinin sigortalı çalışanı veya çalıştıkları OSGB personeli değilseniz tabiki risk değerlendirme ekibinde yer alamazsınız.

   
  binnur_g ve Berkayya bu yazıya teşekkür etti.
 19. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  O zaman bir OSGB'ye bağlı olmayan uzmanlar firmalara risk değerlendirmesi hizmeti veremiyor,doğru mu anlıyorum?

   
 20. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar,
  Böyle bir zorunluluk yok hatta İş Güvenliği Uzmanının dışarıdan katılma zorunluluğu olmadığı gibi (R.D. Geçiçi Madde 1), dışarıdan İş Güvenliği Uzmanı sadece mevcut ekibe destek (eğitim, ortam ölçümleri, danışmanlık) verebilir (R.D. Yönetmeliği Madde 6-2) Doğrudan risk analizini yapması istenmemektedir. Doğrudan risk değerlendirme raporunu kendisi yazıp, ekipten bağımsız imzalayan meslektaşlarımız bulunsa da, bu konu tartışma konusudur. Mevcut ekiptekilerin hemen hiç biri risk analiz yöntemleri konusunda bilgi eksikliğinden dolayı İş Güvenliği Uzmanının mevcut ekibe eğitim vermesi ihtiyacı söz konusudur.

  Değerli abim selamlar,
  Bence taslak ile şuan ki yönetmelik aynı anlama gelmemektedir. Şu nüans farkı var, Taslakta 10 kişinin altındaki iş yerlerinde işveren yapabilir diyordu. Yönetmelikte ise sadece işveren değil, işveren ekiple beraber yapabilir anlamı taşıyor. Ek olarak apartmanlar için yayınlanan risk değerlendirme rehberi bence bir risk değerlendirme değildir, hatta bu rehber içinde her hangi bir risk analiz yöntemi dahi söz konusu değildir. Rehber olmak için bir kontrol listesi olduğunu düşünüyorum. Bakanlığın kendi kendine çeliştiği enteresan konulardan biri de budur.

  Geçenlerde şu aklıma geldi, bundan 1 ay önce İsgüm bir fiyat listesi yayınladı ve bunun içinde risk değerlendirme Danışmanlığı adıyla bir hizmet söz konusu. Fizibilite 300 TL/gün, risk değerlendirme Danışmanlığı 300 TL/gün olarak belirtilmiş. Çok merak ediyorum acaba İsgüm'den bu çalışma talep edildiğinde İş Güvenliği Uzmanı bulunmayan iş yerlerine nasıl bir danışmanlık hizmetinde bulunuyorlar.. Yönetmeliğin belirttiği gibi ekibe destek mi oluyorlar yoksa bakanlığın yönetmelikteki talebine uymayıp kendileri risk değerlendirmeyi mi hazırlıyorlar.

  Saygılarımla.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica