Risk D. - Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi | Sayfa 6 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk D. Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi

Konu, 'Akaryakıt Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında ozgur_snmz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakiki Bilgi

  Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi  risk değerlendirmesi ve acil eylem planını c sınıfı iş güvenlik uzmanı yapabilir.Zaten kanunda ve r.d yönetmeliğinde aksi bir durum mevcut değildir.


   
 2. erkardogalgaz

  erkardogalgaz TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar,ben suan bir lpg otogaz dönüşüm firmasın da mühendisim ve 30 gün ssk yatıyor.2. iş alanım olarak sektör uyuşmasından dolayı bir istasyon da lpg sorumlu müdürlük yapmaktayım.buradan da 6 gün ssk yatmakta ve 36 gün ssk hizmet dökümümde heray gözüküyor.şimdi de c sınıfı işgüvuzmanı oldum ve bir sertifikasyon firması beni isg uzmanı olarak işe almak istiyor.benim calışma seklim nasıl olacak?bu durum da calışabilecek miyim?

   

 3. Otomatik yıkama makinesi varsa;
  • makinenin döner aksamları tehlike oluşturabilir,
  • makine parçaları çalışanın üzerine düşebilir,
  • makinede oluşacak arızaya yetkisiz çalışan müdahale etmek isteyebilir.
  Ayrıca;
  • Çalışan güneşten rahatsız olabilir,
  • Yığılma/kalabalık sonucunda stres oluşabilir,
  • Yıkama sonucunda, aracı kurulamak için yapılan vücut hareketlerinin yanlış olabilmesi, tekrarlı olması,v.b. sonucunda kas iskelet sistemi rahatsızlıkları oluşabilir,
  • Aracın başından ayrılmayan araç sahibi çalışanı tedirgin edip, strese sokabilir :)


     

   
  ayşe bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 4. haliliaslan

  haliliaslan TÜİSAG Üyesi

  seyfullah arkadaşıma ve çiğdem hanıma saygılarımı ileterek sööze başlamak istiyorum. Arkadaşlar bu risk analizleri dediğiniz öyle kolay bir konu değil çiğdem hanım ben sizin paylaştığınız risk değerlendirmesine bir göz attım fakat siz uzman olmanıza rağmen harika derecede yetersiz eksik bir risk değerlendirmesi yapmışsınız size bu konuda taslaklarla alıntılarla değil excell sayfasında kendi çalışmalarınızla daha detaylı analiz yapmanızı öneririm. Çünkü akaryakıt istasyonu dediğiniz çok tehlikeli grup ve sıkıntılı durumlar hasıl ollabilir. Seyfullah kardeşim sana da tavsiyem uzman olmadan işi tam olarak öğrenmeden o sorumluluğun altına asla imza atma ben ne zamandır uzmanım ben bile cesaret edemiyorum bu guruba yaklaşmaya. Öyle her önüne gelen risk değerlendirmesi yapabilseydi bize ne gerek vardı o halde. Başınız ağrımasın sonra hapislere ve büyük yaptırımların altına düşmmesin meslektaşlarım diye yorum yazıyorum teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   
  6666 bu yazıya teşekkür etti.
 5. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,

  LPG sorumlu müdürlük yaptığınız yer size nasıl 6 gün ssk yatıyor..3 sene önce ayda 30 gün ssk yatırma zorunluluğu getirildi..Hatta aynı ilde 5 yer bakma durumunda bile her yer 30 gün üzerinden ssk yatırılacak dendi.. artık bir yere bakabiliyorsunuz zaten ama 30 gün ssk yatırma şartı var hala..

     

   
  erkardogalgaz ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 6. erkardogalgaz

  erkardogalgaz TÜİSAG Üyesi

  Bence bir hatanız var Pınar Hanım. o 30 gün asgari ücret li calısanın brüt prim tutarı üzerinden 6 gün yatacak.zaten odamızın (mak muh oda) verdiği sözlesme de de 6 gün ve asgari ucret brut üzerinden yapılıyor . dediğiniz gibi de artık adece 1 benzinlikle sınırlı. teşekkürler...

   
 7. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi

  Ben 7 yıldır sorumlu müdür olarak çalışıyorum..3 sene öncesine kadar dediğiniz gibiydi..3 sene önce 6 gün prim yatmasıyla ilgili bir tartışma yaşandı ve 30 gün üzerinden prim yatmayan sözleşmeler onaylanmayacak, vize verilmeyecek dendi. Odanın mali müşavirine varıncaya kadar bir sürü kişiyle birebir görüşmek zorunda kaldım. ve son 3 senedir hepsi 30 gün üzerinden prim yatıyor .yılbaşın da teke düşecek zaten..

  Başka bir şey sormak istiyorum.. Sorumlu müdür kayıt defterini MMO dan temin etme zorunluluğu mu var? varsa yazılı bir metni var mı?

  İyi Çalışmalar..
   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 8. gıyasettin karataş

  gıyasettin karataş TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar normalde c sınıfı çok tehlike(A sınıfına bakamaz) sadece akaryakıt istasyonlarda sorumlu müdür sertifikası olan B ve C ler bakabilir dikkarlrinizi çekerim sadece sorumlu müdür srtifikası olanlar
  teşekkürler..   
  Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
 9. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  Dostum 1 ocağa kadar sen yapabilirsin teknik elemansin orada

     

   
 10. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  Dostum neye dayanarak hangi kanuna dayanarak söylüyorsunuz?   
 11. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar sorumlu müdürlüğünü İş Güvenliği Uzmanlığı ile karıştırıyorsunuz. Sorumlu müdür olmanın kriterleri farklı uzmanlığınkiler farklı.. Akaryakıtlar çok tehlikeli sınıfta olduğu için Şuan en B sınıfı uzman bakabilir. Ama sorumlu müdür olma şartı yoktur.   
 12. mahircem

  mahircem TÜİSAG Üyesi

  yanlış bilgi. öyle bir kriter yok. neye dayanarak söyledin merak ettim.

   
 13. serdar acar

  serdar acar TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bana herhangi bir tamamlanmış risk analiz raporu lazım yardımcı olursanız sewinirim..
   
 14. Anıl Aktaş

  Anıl Aktaş TÜİSAG Üyesi

  Lpg otogaz sorumlu müdürlüğü yapıyorum,fakat iş güvenliği belgem yok,bildiğim kadarı ile 01.01.2014 itibari ile akaryakıt istasyonlarında da iş güvenliği uzmanı bulunması gerekiyormuş,ben sorumlu müdür olarak bu görevi yerine getirmiş oluyormuyum yoksa A sınıfı bir iş güvenliği uzmanı ile anlaşmamızmı gerekiyor?Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler...

   
 15. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi


  Anıl Bey merhaba,

  İş güvenliği uzmanlık belgeniz olmadan yapamazsınız.. B ya da A sınıfı belgesi olan bir uzman ile anlaşmalısınız. Çalışan sayısı 10 nun altındaki yerler için devle görevlendirme yapacak diye biliyorum.. 10 çalışanınız yoksa bir araştırın bence.. Uzmandan önce risk değerlendirme,acil eylem planı ve çalışanlara eğitim yükümlülüğünüz var Ocak 2013 den beri.. bilginize..   
 16. tugba cltkn

  tugba cltkn TÜİSAG Üyesi


  SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZLARI (LPG) PİYASASI EĞİTİM VE SORUMLU MÜDÜR YÖNETMELİĞİNİNDE SORUMLU MÜDÜRLERİN YÜKÜMLÜLÜĞÜ BÖLÜMÜNDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ YAPMASI GEREKLİLİĞİ İLE İLGİLİ BİR BİLGİ GÖREMEDİM . EĞER BÖYLE BİR MADDE VARSA BENİ AYDINLATIR MISINIZ?

   
 17. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar c sınıfı uzmanıyım şu an akaryakıt istasyonunda isg uzmanlık hizmeti verebilirmiyim ?

   
 18. PınarKaya

  PınarKaya TÜİSAG Üyesi

  Hayır veremezsiniz ,en az B sınıfı olmanız gerekmektedir.

   
 19. ALİ ARSLAN

  ALİ ARSLAN TÜİSAG Üyesi

  Akaryakıt ve Lpg Satış İstasyonları Çok Tehlikeli sınıfta olup en az B Sınıfı belgeye sahip olmalısınız.

   
 20. ercnmmrlk

  ercnmmrlk TÜİSAG Üyesi

  cevaplarınız için teşekkür ederim

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica