Risk D. Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi

Konu, 'Akaryakıt Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında ozgur_snmz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ERCAN KORNAN

  ERCAN KORNAN TÜİSAG Üyesi  bir istasyonda çalışacaksın sırasıyla ne yaparsın yani planın ne olur ? başlarken sırasıyla neler yaparsın OSGB deki mağdur meslektaşlarım istişare yapalım fikirleriniz benim için çok önemli teşekkürler şimdiden :)


   
 2. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi  OSGB'deki mağdur meslektaşlarım derken neyi kast ediyorsunuz ya da OSGB'de çalışan tüm uzmanların mağdur olduğunu nereden biliyorsunuz?

  Normal şartlar altında hizmet veremezsiniz. Ancak o işletmeye belge sınıfı yeten bir uzman İSG-KATİP üzerinden ataması yapılırsa siz onun altında resmi olarak çalışabilirsiniz.
  OSGB'deki mağdur meslektaşlarım derken neyi kast ediyorsunuz ya da OSGB'de çalışan tüm uzmanların mağdur olduğunu nereden biliyorsunuz?

  Normal şartlar altında hizmet veremezsiniz. Ancak o işletmeye belge sınıfı yeten bir uzman İSG-KATİP üzerinden ataması yapılırsa siz onun altında resmi olarak çalışabilirsiniz.

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 3. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  "resmi olarak çalışabilir" den kastınız nedir? Dayanağı ile açıklarsanız bilgilenmiş oluruz.
  Saygılar.

     

   
 4. ERCAN KORNAN

  ERCAN KORNAN TÜİSAG Üyesi

  uzun zamandır burda OSGB lerin çalışanlarına nasıl muamele ettiğini cümle alem dillendiriyor .ben söyleyince mi dikkat çekti .tmm OSGB deki herkes mutlu paraya doymuyolar .hele ben 5bin tl maaş alıyorum c sınıfıyım çok mutluyum :)

   
  FEİ ve Dorukkk bu yazıya teşekkür etti.
 5. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Resmi olaraktan kasıt yine İSG-KATİP üzerinde görevlendirmenin yapılmasıdır. Dayanağı ise:

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik
  İş güvenliği uzmanlarının nitelikleri ve görevlendirilmeleri

  MADDE 7 – (1) İşverence iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilecekler, bu Yönetmeliğe göre geçerli iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmak zorundadır.

  (2) İş güvenliği uzmanlarından; (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.

     

   
 6. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Akaryakıt istasyonunda 4 kişi çalışıyor, 2 saat B görevlendirecek. C uzman Bnin altında İSG Katipten nasıl resmi olarak çalışacak yine anlamadım.
  Ya da siz 2. fıkrayı yanlış yorumluyorsunuz. O cümle farklı şeyi söylüyor.
  Bilgi kirliliğine maksimum özen rica edeceğim.
  Saygılarımla

   
 7. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Yanlışlıkla 2. fıkra yazmışım! 3. fıkra olacak

  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.

  Bu şu anlama gelmektedir.
  Örnek: Çok Tehlikeli sınıfta 1500 çalışanı olan bir işletme var. 1000 kişiye kadar bir tam gün A veya B sertifikalı ISG uzmanı çalıştırır. Geri kalan 500 çalışan için istihdam edilecek IGU'ı C sertifikalı olabilir der.
   
 8. BaranS

  BaranS TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca 4. madde de yanlış anlaşılabiliyor:

  Açıklayayım: İşveren İSG Katip de belirtilen sürenin altında bir sözleşme girişi yapamaz. Ama belirtilen sürenin üstünde bir çalışma belirlenebilir. Mesela ISG Katip 4 saat IGU görevlendirmesi diyor. Fakat vardiyalar nedeniyle işveren IGUndan vardiyalara gelmesini isteyebilir. IGU bunu ekstra saat olarak talep edebilir ve İSG Katipten 4 saatin üzerinde bir sözleşme yapabilir. Ücretini de ona göre belirler.   
 9. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Bilgi kirliliği yok. yasal dayanağı ile yazdım. Ayrıca 4 kişinin çalıştığı bir istasyonda neden C olarak çalışmak istiyorsunuz.
  Bilgi kirliliği yok. Ben yasal anlamda dayanağını da yazdım. Ayrıca 4 kişi dahi olsa İSG-KATİP'te atamaya izin veriyor (yasallığı konusunda tartışma yapmıyorum). İstiyorsanız deneyebilirsiniz. Şu an piyasada bir çok OSGB bu şekilde atamayı yapıyor. Dolayısıyla A sınıfı uzmanı bir çok yerde görevlendirip altına C atamak suretiyle işlerine devam ediyorlar.

     

   
 10. oezguel

  oezguel TÜİSAG Üyesi

  bence önemli tehlikelerden birisi de, pompa adalarının yanında geçen yayalar
  bunlar nasıl önlenebilir?

  özellikle şehir merkezlerinde, etrafından yollar geçen benzin istasyonunda bu önlenemiyor   
 11. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hayır   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica