Risk D. Akaryakıt İstasyonlarında Risk Analizi

Konu, 'Akaryakıt Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında ozgur_snmz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi  Akaryakıt istasyonlarında risk analizi ve risk değerlendirmesi yapacak arkadaşlara teşekkür karşılığı raporlarına esas olmak üzere çok değerli iki belge gönderiyorum. Daha sonra çalışmalarını bitiren arkadaşların incelemem ve riski yönetme konusunda paylaşımıma sunmalarını rica ederim. Kalın sağlıcakla


   

  Ekli Dosyalar:

  sevgay, kerimoglu67, ekorucu ve 37 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. semih001

  semih001 TÜİSAG Üyesi

  kemal bey bu daha önce sitede paylaşılmıştı elinizde suanda risk analizi mevcut değil mi

   
 3. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  akaryakıt ve gaz tipi yakıtların perakende satışı çok tehlikeli kategoride ve A ve B sınıfı meslek haricindeki bir uzman (ben mesela:)) oradan alışveriş yapmak dışında başka birşey yapamaz.

     

   
 4. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Bu bilgiler doğrultusunda ayrıca saptayacağınız tehlike kaynakları ve riskler ile alacağınız önlemler farklı olabileceğinden yapılmış risk analizlerine gereksinimiz kalmayacaktır. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kalın Sağlıcakla.

  Yararlı olacağını düşündüğüm bilgileri içeren dokümanları ekte sunuyorum. Bir teşekkür ve yapacağınız çalışmayı paylaşmanız dileğiyle. Kalın sağlıcakla.

   

  Ekli Dosyalar:

  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  Atilla EREN, yasemin28, aydinkoca ve 26 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Neclamandan

  Neclamandan TÜİSAG Üyesi

  Peki ben zaten sorumlu mudur olarak LpG ye bakiyorum sorumlu mudurlerin gorevi sona mi erecek ?

     

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 6. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  LPG ... sorumlu müdürlük ile ilgili yönetmelik yürürlükten kalkmadığı için sorumlu müdürün sorumlulukarı devam eder.

   
 7. Neclamandan

  Neclamandan TÜİSAG Üyesi

  ozaman sunu anliyorum bir akaryakit ve lpg istasyonunda sorumlu mudur olsa dahi A sinifi uzman tarafindan denetlenecek boyle ise sorumlu mudur icin istasyon sahipleri icin kotu olabilir onlar sorumlu mudurlere bile tahammul edemezken

  Yani sorumlu mudurler icin iyi olacak cunku gereklilikleri bakanlik tarafindan gorevlendirilmis uzmanlar araciligi ile deger kazanacak .İstasyon sahipleri tarafindan is bulamayan muhendislerin onlarin kafalarina kakadiklarini dusundukleri bir gereksizlik olarak goruluyor is guvenligi acisindan cok tehlikeli sinif sayilan lpg istasyonlari istasyon sahipleri acisindan en guvenilir alanlar ve bu yuzden herkesten once onlarin bu alanlarda is guvenligi egitimi almalari gerektigini dusunuyorum.
   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 8. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik diyor ki: üniversitede ziraat veya makine veya benim gibi su ürünleri mezunları akaryakıt ve ürünlerinin perakende satışı gibi ana dalı ile uyumsuz çok tehlikeli yerlerde isg adına başınızda A veya B uzman olmadan hiç bir faaliyet yapamazsınız. isg adına yaptıklarınız muhakkak ki iyi şeylerdir ama yetki yok. yani yasal dayanağı olmayan her türlü faaliyet suç sayılabilir. Dikkat. istasyon sahipleri ceza yiyince akıllı uslu hanım hanımcık bir hal alabilirler.   
 9. civriz

  civriz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba c sınıfı olarak akaryakıt istasyonunda risk analizi yapabilirmiyiz

     

   
 10. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Hayır.

  Evet. 1.7.2013 tarihine kadar risk analizi, risk değerlendirmesini ve acil durum eylem planlarını yapabilirsiniz. Kalın sağlıcakla.   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  ramazan_ozhan ve civriz bu yazıya teşekkür etti.
 11. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey A sınıfı bir kaç uzman ile görüştüm bu konuyu sordum ama yapamazsınız dediler. Ve vende gelen bir işi geri çevirmek zorunda kaldım. çünkü okuduğum üniversite ana dal olarak bu işle uyuşmuyor. uyuşursa sıkıntı yok a sınıfı gibi çalışabilirdim. siz daha iyi bilirsiniz. C sınıfı bir uzman neye dayanarak ( ana branş harici) hangi mevzuatın hangi maddesi hangi fıkra ya dayanarak çok tehlikeli sınıfta risk analizi acil eylem planını yapabilir?
  olduki kaza yaşandı ve c uzman bunu risklerde görememiş.. çünkü başkasından aldığı risk değerlendirmesinde adres ve firma farklılığından dolayı farklı olan çevresel ve psikososyal riskler farklıymış..iş müfettişi gelip te sormaz mı C uzmana: '' siz ziraat vs mühendisiymişsiniz ne işiniz var burada üstelik riskleri algılayamadığınız için bu kaza yaşandı.''
  lütfen sizden cevap bekliyorum KemalBey.

  47.30.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtı ve motosiklet yakıtının (benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG vb.) perakende ticareti Çok Tehlikeli
  47.30.02 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtları için yağlama ve soğutma ürünlerinin perakende ticareti (madeni yağ, antifriz vb.) Az Tehlikeli

  47.30.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtı ve motosiklet yakıtının (benzin, mazot, dizel, biodizel, LPG, CNG vb.) perakende ticareti Çok Tehlikeli   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
 12. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  bu yeni tebilğde eski tebligatta da çok tehlikeli sınıf. yani nasıl xx.xx.xx tarihine kadar bir C uzman burada risk analizi vs yapabilir. Cevap bekliyorum lütfen.

   
 13. ozgur_snmz

  ozgur_snmz TÜİSAG Üyesi

  Kemal bey merhabalar, Yapmış olduğunuz paylaşım ve bilgilendirmeler iş kazası, meslek hastalığı vb. olumsuzlukların engellenmesi konusunda yönlendirici ve destekleyici olabilir. Ancak risk analizi konusunda bir yanlışınız var 6331 sayılı kanun uzmanların yönlendiricisidir, bu sebeple sadece akaryakıt istasyonları değil tüm iş yerlerinde hatta apartmanlarda dahi risk analizi yapılmalıdır. Gruba üye olan yeni arkadaşlar bu noktaya kesinlikle dikkat etmelidirler. Kısacası her firmaya tehlike ve riskleri doğrultusunda risk analizi yapılmalıdır.
   
 14. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Serdar bey,
  Hangi yazımdan risk analizi yapılamaz hükmünü çıkardınız anlayamadım doğrusu. Alıntı yaptığınız yanıtım benden ayrıca RDR isteyen bir okuruma verdiğim başvuru kaynaklarından yararlanmasının yeterli olduğu ve farklı yerler için yapılmış analizlerin yanıltıcı olabileceğine ve düşündüğünüzün tam tersine kendisinin işyeri için risk analizi yapması gerektiği yönünde idi. Söz konusu yanıtımı dikkatli okursanız algılamanız değişecektir. Sağlıcakla kalınız.

  Serdar kardeşim,
  50 kişiden az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü 6331 sayılı yasa gereği 01.07.2013 tarihinden sonra başlayacaktır. Ancak risk analizleri, risk değerlendirmeleri, acil durum eylem planları, vb. hizmetlerini kendileri veya dışarıdan destek alarak 01.01.2013 tarihi itibariyle söz konusu işverenlerin başlatmaları gerekmektedir. Yoksa oldukça yüklü cezalarla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Bu konuda daha iyi tatmin olmanız için Dr. Müslim Güney'in yazısını bilgilerinize sunarım. Selam ve sevgilerimle.

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  dagdelenugur, Guzin, NURANK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Sevgili Özgür,
  Yaralı olur umudu ile size TS 12820 "Akaryakıt istasyonları-Emniyet kuralları" standardını gönderiyorum. Kalın sağlıcakla.   
  genc_cevreci, Murat KOÇAK, alkan1985 ve 11 kişi daha buna teşekkür etti.
 16. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Kemal Bey ilginiz ve bilginiz için teşekkür ediyorum. İyi haftalar diliyorum size ve tüm forum yazarlarına.

  Dr M.Güney in yazısı iyi bir belge ve yorum niteliğinde. Bendeki eksiklerden birini tamamlamış oldunuz.

   
  Last edited by a moderator: 20 Şubat 2014
  haliliaslan bu yazıya teşekkür etti.
 17. Kemal Erdal Çelen

  Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

  Beğenmeniz nedeniyle ben de memnuniyetimi belirtir naçizane bir teşekkürünüzü beklerim. Kalın sağlıcakla Serdar kardeşim.

   
  ÜÇOK ve serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 18. ali ersin polat

  ali ersin polat TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar bir akaryakıt istasyonu için yaptığım risk analizini ekledim.Yorumlarınızı bekliyorum.İnceleyip herhangi bir eksiklik,uygunsuzluk gördüğünüz takdirde bunları da belirtirseniz sevinirim...

   

  Ekli Dosyalar:

  6666, genc_cevreci, yasemin28 ve 20 kişi daha buna teşekkür etti.
 19. hanefi7

  hanefi7 TÜİSAG Üyesi

  Bilgiler için çok teşekkür ederim çok faydalı oldu.Bir sorum olacaktı akaryakıt istasyonlarında acil çıkışları neye göre beilirlemeliyiz .Çünkü bazı dışarı çıkışlar tank dolum alanı önüne çıkıyor .Elinde şemadik çıkışları gösteren bir bilgi varsa paylaşabilirmisiniz

   
 20. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  merhabalar c sınıfı bir uzman ve 6 aylık lpg sorumlu müdürlük yaptığım istasyonda iş güvenliği uzmanı olabilmem için ne yapmam gerekiyor.. teşekkür ederim..bir yolu var mıdır?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica