Soru : Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalışamaz Raporu

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
1) Burada herkes meslek hastalığına odaklanıyor. Kişide astım oluşmuş, astımın mesleki astım olup olmadığının iyi bir şekilde incelenmesi gerekir. Acaba heyetteki hekimler "çelikhane " ortamının ne olduğunu biliyorlar mı? Kişi Mayıs-2021 ayında bir yılını henüz doldurmadığını belirtiyor. Burada incelenmesi gereken konu, bu kadar kısa sürede bu mesleki astım ortaya çıkabilir mi?
2) Bence daha önemli bir konu, kişinin kalp kapak sorunu, bu sorun mutlaka işe girmeden önce de vardı. İşte burada işe giriş muayenesi çok önem kazanıyor. İşe giriş muayenesinin öncelikle İşyeri Hekimi tarafından yapılması gerekir. Ama kişinin bu iki sorununun, işyeri hekiminin yaptığı klasik muayenelerle tespit edilmesi zordur. İH bir şeylerden şüphelenirse, hastanelerde daha ileri araştırma yapılmasını ister. Kişi işe girerken heyete girdiğini söylüyor. Bahsettiği bu heyet tam heyet mi? yoksa, bazı tahlil ve kontrollerin yapıldığı bir araştırma mı? Örneğin kişinin işe girmeden önce elektrokardiyogramı çekilmiş mi? Çekilmiş ve de daha ileri bir inceleme yapılması ( kalp ekosu...gibi) istenmiş mi? Böyle bir sorunu olan kişi kesinlikle "çelikhane" gibi çok riskli bir ortamda çalıştırılamaz.
3) Evet bu kadar hatadan sonra olay bu konuma gelmiş ve bilmem ne yarışına girmiş! Sonuçta sürüncemede kalmış.
4) İş Hukuku açısından olayı incelersek, kişi mayıs-2021 ayında henüz bir yılını doldurmamıştı. Aradan 6 ay geçtiğine göre, şu anda doldurmuş olabilir. Şu andaki raporlara ve de daha sonra gelecek raporlara göre;
4-1) İşçi mevcut pozisyonunda kesinlikle çalışamaz,
4-2) İşveren iyi niyet göstererek kendisini sağlığına uygun bir iş varsa, yeni işte görevlendirebilir.
4-3) İşveren kötü niyetli olsa bir yılı doldurmadan, iş akdini sağlık nedenleriyle feshedebilirdi, bunu yapmamış. Bu halde ne ihbar ve ne de kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü yok idi.
4-4) Bu aşamada, İşveren kişiyi ancak aşağıdaki şekillerde çıkarabilir;
4-4-1) Bildirimli ve tazminatlı olarak işten çıkarabilir. Bu halde önce savunmasını almak zorundadır. Bir gerekçe ileri sürüp, bu gerekçenin de kişi tarafından onaylanması gerekir. Bu durumda hem 4 haftalık ihbar ve de hem 1 yıllık kıdem tazminatını ödemek zorundadır. Kişinin işyerindeki kıdemi 6 aydan daha fazla olduğu için, bu çıkış İŞ GÜVENCESİ kurallarına tabidir. Yani kişi işe iade davası açıp işe iadesini talep edebilir.
4-4-2) İşveren ,4857 sayılı İş Yasası, Madde:25-II-b maddesi gereğinde sağlık sorunları sebebiyle, çıkış işlemi uygulayabilir. Ancak bu durumda sağlık açısından kişinin işyerinde çalışamayacağına dair bir sağlık heyeti raporu olması gerekir. Veya kişinin aldığı istirahatlerin toplamı ihbar süresi olan 4 haftayı 6 hafta geçmişse (yani 10 hafta ise) uygulayabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, sağlık özrü sebebiyle çıkışlarda ihbar tazminatı ödenmez sadece hak edilmişse, kıdem tazminatı ödenir.
4-5) Bu olayda işveren acemilik yaparak, olayı zamanında dediğim gibi çözmemiş, çözümü süreye yaymış ve olay kendi aleyhine dönmüştür. Tabi iş hukuku danışmanları veya avukatları da var mı bilemiyorum.
Bilgilerinize sunarım.
Düzeltme: madde; 4-3 ….,..,,

oktaybalcan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamın Aleyküm iyi forumlar.Çelikhanede çalışmaktayım.Toz reflüye yol açtı ciltde tahriş ve alerji meydana geldi.Kalp kapak prolapsusu var birde.Bundan kaynaklı çabuk yorulma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşıyorum.İş yeri hekimleri malum ilgilenmiyor.Heyete gireceğim, kalap kapak hastalıklarından yüzde on verirmi ve bu rahatsızlıklardan ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu veya mevcut bulunduğum işte çalışamaz raporu verirmi.İşten çıkaracaklarını söylüyorlar rapor alamazsam.
bu konuda bulunmuş olduğunuz ilde sgk ya başvuracaksınız bu işte çalışıyorum çalıştığım işten dolayı bu rahatsızlıklar meydana geldi meslek hastalığının tespitini istiyorum diye dilekçe ile sgkya başvurun onlar araştırma hastanesine sevketmek zorundalar.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Şimdi 3 aylık tedavi sonucu yeni rapor aldım. Yine aynı durum, değişmedi, astım tanımlı ve bulunduğu yerde, tozlu ortamda çalışamaz yazıyor.Şimdi bundan sonra hiçbir şey yapmazlar ise hangi işlemleri yapmalıyım.Bu konularda bilgili ve tecrübeli olanlar bilgi verebilir mi.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Görüşlerimi son defa yazıyorum
1)Meslek hastalığı olması tanımı şüphelidir.Zira işyerindeki kıdeminiz çok az iken bu şikayetler başlamış.
2) Siz meslek hastalığı olduğunu iddia ederek çok fazla tazminat almak istiyorsunuz. Birileri kulağınıza kar suyu kaçırmış. Doğruya doğru eğriye eğri, kusura bakmayınız.
3)Sizin için en iyi uygulama hem Kıdem ve hem de ihbar tazminatınızı alarak işten ayrılmaktır, Bu ise işverenin isteğine bağlıdır. Yani işveren iyi niyetle , bir gerekçe öne sürerek bildirimli ve tazminatlı olarak sizi işyerinden çıkartabilir. Sizin de bu gerekçeyi kabul etmeniz gerekir. Sizin için en iyi uygulama budur. Ancak işverenle zıdlaştığınız için bu uygulamayı yapması zor görünmektedir.
4) O zaman geriye şu kalır işveren son rapora göre sizi 4857 sayılı yasanın 25-II-b maddesine göre sağlık özrü sebebiyle sadece kadem tazminatını ödeyerek işten çıkarabilir.
Bence size tavsiyem sizin (3) maddede belirten uygulamayı istemenizdir.
Unutmayınız bu olayı daha fazla zıtlaşmaya vardırırsanız daha fazla bir şey kazanamazsınız

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Bir defa daha belirteyim.Meslek hastalığıdır ve sonuna kadar uzatacağım.Çıkartırlarsa bölüm değiştirmeyip, mahkemeyi bırakmayacağım.Sizde burada işveren temsilciliğini bırakın, burası işçilerin hakları ile ilgili bir forum.Türkiye de nasılsa kural zenginden yana diyip, üste çıkmaya çalışmayın.Ünal toktaş

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Görüşlerimi son defa yazıyorum
1)Meslek hastalığı olması tanımı şüphelidir.Zira işyerindeki kıdeminiz çok az iken bu şikayetler başlamış.
2) Siz meslek hastalığı olduğunu iddia ederek çok fazla tazminat almak istiyorsunuz. Birileri kulağınıza kar suyu kaçırmış. Doğruya doğru eğriye eğri, kusura bakmayınız.
3)Sizin için en iyi uygulama hem Kıdem ve hem de ihbar tazminatınızı alarak işten ayrılmaktır, Bu ise işverenin isteğine bağlıdır. Yani işveren iyi niyetle , bir gerekçe öne sürerek bildirimli ve tazminatlı olarak sizi işyerinden çıkartabilir. Sizin de bu gerekçeyi kabul etmeniz gerekir. Sizin için en iyi uygulama budur. Ancak işverenle zıdlaştığınız için bu uygulamayı yapması zor görünmektedir.
4) O zaman geriye şu kalır işveren son rapora göre sizi 4857 sayılı yasanın 25-II-b maddesine göre sağlık özrü sebebiyle sadece kadem tazminatını ödeyerek işten çıkarabilir.
Bence size tavsiyem sizin (3) maddede belirten uygulamayı istemenizdir.
Unutmayınız bu olayı daha fazla zıtlaşmaya vardırırsanız daha fazla bir şey kazanamazsınız
Şunu belirteyim.6 bin civarı çalışanı olan, gerektiğinde torpille hiç işle alakası olmayanları torpil ile masa başı işlere alanları, sağlık problemleri nedeniyle orada çalışması gerekenlerin işlerine son verilmesini destekliyorsunuz.Gücüm yettigi kadar uğraşacağım, kazansam da kaybetsem de.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yazmayacaktım ama bana sataşıyorsunuz. Zira benim dediklerimi bir türlü anlamıyorsunuz veya anlamak istemiyorsunuz maalesef. Birileri sizi doldurmuş onlara inanıp duruyorsunuz. İşvereniniz esasında size karşı çok iyi davranmış. Mesela 1 yılınızı doldurmadan sağlık özrü sebebiyle sizi işten çıkarsa idi (ki yasaya göre çıkartabilirdi) hem kıdem ve hem de ihbar tazminatı alamayacaktınız. Ben sizin alabileceğiniz maksimum paranın nasıl olabileceğini izah ederek size yardımcı olmaya çalışıyorum. İşçilerin çıkarılmalarını desteklemiyorum kesinlikle. Bazen tazminatlı çıkışlar da işçilerin lehine olabilir, her türlü haklarının almak koşuluyla tabi. Yorumlarımda eski bir müfettiş olarak tarafsız davranıyorum, Bu olaylarda hem işçinin ve hem de işverenin karşılıklı hak ve sorumluluklarından bahsediyorum. Benim için bu konu kapanmıştır artık. Bir daha bu konuda beni muhatap almayınız. Çok bilmiş ve sizi dolduruşa getirenleri muhatap alınız! Ancak bu olayın nasıl sonuçlanacağını da merakla bekliyorum şahsen.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Ben sonucu beklerken gözümün önünde hiçbir yeterliliği olmayan bir bayan geldi yanında da fabrikanın sorumlu bir yetkilisi ile.Özel olarak aldılar diğer personel adaylarından, özel kahve özel oda ilgi.Sonuç; benim girmem gereken yere bu hanımefendiyi alacaklar.Sonra bu ülkenin başından belaların bitmesini bekle.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Daha sonuca varamadılar, sonucu buradan paylaşacağım.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Ben sonucu beklerken gözümün önünde hiçbir yeterliliği olmayan bir bayan geldi yanında da fabrikanın sorumlu bir yetkilisi ile.Özel olarak aldılar diğer personel adaylarından, özel kahve özel oda ilgi.Sonuç; benim girmem gereken yere bu hanımefendiyi alacaklar.Sonra bu ülkenin başından belaların bitmesini bekle.
Arkadaşım sen sapla samanı karıştırıyorsun. Ben dr değilim ancak astım hastalığının bu kadar hızlı bir şekilde çıkması pek mantıklı gelmiyor. Olabilecek en iyi şey senin adına sana uygun ortam şartlarında bir işe nakil verilmesi lakin şartlar sağlanamıyorsa tazminatını alıp ayrılman senin sağlığın açısından daha doğru olacaktır...

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Bana yalnış forumdasın diyen bayan mı acaba.Zorunuza gitmesin ben ayrımcılığı cinsiyet bazında söylemedim.Diğer taraftan hastalık bir günde de ortaya çıkabilir, bir yılda da.Konuya hakim değilsen yazma.Çıkış verirlerse mahkemeye gidip sonuna kadar alacağım hakkımı.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Yalnış forumda olan sizsiniz bence.Burası boş konuşma yeri değil; iş, işten çıkarma, iş ve sağlık konularıyla ilgili bir forum.Boş yazmayın, yazacaksanız donanımhaber forumu size göre.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Burada böyle bir sorunla karşı karşıya kalacak çalışan kişilere de ön bilgi oluyor yazdıklarım ve geçirdiğim süreç.Forumlar bilgi paylaşımı yapılmak için ve yardımlaşmak içindir.İşverenin işçiyi sağlığı bozulduğu için iş yeri değişikliği yapmayıp işten çıkarması, iş sağlığı ve güvenliği forumu konularına dahil olmayacaksa, iş sağlığı ve güvenliği forumunda hangi konular konuşulacak.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Sonuç; kıdem tazminatı vererek işten çıkarttılar mahkeme yoluna başvurdum bende.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sonuç; kıdem tazminatı vererek işten çıkarttılar mahkeme yoluna başvurdum bende.
Öncelikle geçmiş olsun. Konuyu başından beri takip ediyorum ve eğer gerçekten konu hakkında bilgisi olan kişilerden yardım almak istiyorsanız, üslubunuzu değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Size yanlış forumdasınız denmesinin sebebi "burası işçi hakları ile ilgili bir forum" demeniz. Burası sendika falan değil, burada amacımız işçi haklarını savunmak değil, burası İSG profesyonellerinin bilgi paylaşımında bulunduğu bir forum. Eğer durumunuz ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız eyvallah ama siz, sizin çıkarınıza olmayan yorumlar yapan herkesi "iş bilmezlikle", "işveren tarafını tutmakla", "boş konuşmakla" itham ediyorsunuz. Bu forumdaki herkes emin olun "bu konularda" sizden daha bilgili. Burada size verilen cevaplar, kişilerin şahsi yorumları değil mevzuatta yer alan bilgiler.

Hastalık bir günde ortaya çıkabilir diyorsunuz mesela. Evet hastalık bir günde ortaya çıkabilir ama meslek hastalığı bir günde ortaya çıkamaz. Öncelikle bu ikisinin farkını öğrenmeniz gerekiyor. Ama siz bunu öğrenmek yerine, karşınızdakine "konuya hakim değilsen yazma" diyorsunuz. Halbuki hakim olmadığı konuda ahkam kesen sizsiniz. Meslek hastalıkları için belirli maruziyet süreleri vardır. Örneğin siz işyerindeki tozlu ortamdan dolayı hasta olduğunuzu söylüyorsunuz. Ama bakın bakanlık bu konuda ne diyor;

"Toza bağlı akciğer hastalığının meydana gelmesi bakımından en kısa maruziyet süresi 3 yıldır."

"Çoğu kez 10 yıl ve daha uzun süreli etkilenmenin sonunda hastalık ortaya çıkar."

Yani sizin "işyerinde ben hasta oldum, çalışma koşullarından kaynaklı oldu" demeniz yetmiyor. Sonuçta da zaten buradaki insanların baştan söylediği gibi olmuş ve tazminatınız ödenerek işten çıkarılmışsınız. Demek ki bu insanların bir bildiği varmış.

Hakkınızda hayırlısı olsun..

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Evet ben yalnış yere yazdım.Şuan hukuki forumdan bilgi alıyorum.Sizin dediğiniz gibi bir şey yok, üç sene gibi bir şey sizden duydum.Öyle bir şey olsa idi, işe giriş heyet raporunda tetkikler normal çıkmazdı.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Toza bağlı akciğer hastalığının meydana gelmesi bakımından en kısa maruziyet süresi 3 yıl olarak belirlenmiştir. 3 yılın altındaki sürelerde Toza bağlı akciğer hastalığına yakalandığının ispatı için kurul onayı gerekmektedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.