Soru : Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalışamaz Raporu

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Selamın Aleyküm iyi forumlar.Çelikhanede çalışmaktayım.Toz reflüye yol açtı ciltde tahriş ve alerji meydana geldi.Kalp kapak prolapsusu var birde.Bundan kaynaklı çabuk yorulma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşıyorum.İş yeri hekimleri malum ilgilenmiyor.Heyete gireceğim, kalap kapak hastalıklarından yüzde on verirmi ve bu rahatsızlıklardan ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu veya mevcut bulunduğum işte çalışamaz raporu verirmi.İşten çıkaracaklarını söylüyorlar rapor alamazsam.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamın Aleyküm iyi forumlar.Çelikhanede çalışmaktayım.Toz reflüye yol açtı ciltde tahriş ve alerji meydana geldi.Kalp kapak prolapsusu var birde.Bundan kaynaklı çabuk yorulma, nefes darlığı ve göğüs ağrısı yaşıyorum.İş yeri hekimleri malum ilgilenmiyor.Heyete gireceğim, kalap kapak hastalıklarından yüzde on verirmi ve bu rahatsızlıklardan ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu veya mevcut bulunduğum işte çalışamaz raporu verirmi.İşten çıkaracaklarını söylüyorlar rapor alamazsam.
Merhabalar; bulunduğunuz ilde veya en yakın ildeki iş ve meslek hastalıkları bölümü olan hastahaneye gitmeniz gerekmekte.Saydığınız hastalıkların yaptığınız iş nedenyle olduğunu ispatlarsanız gerisi gelecektir.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhabalar; bulunduğunuz ilde veya en yakın ildeki iş ve meslek hastalıkları bölümü olan hastahaneye gitmeniz gerekmekte.Saydığınız hastalıkların yaptığınız iş nedenyle olduğunu ispatlarsanız gerisi gelecektir.
Çok sağolun.Çanakkale ilçesinde ikamet etmekteyim.Çanakkale devlet hastanesi vermiyormuş heyet raporu.Bende bursadan randevu aldım.Fakat sizin dediğiniz iş ve meslek hastalıkları bölümünü bilmiyorum.Böyle bir bölüm hastanede bulunuyormu.Zaten randevu sistemi kapalı virüs nedeniyle birçok bölümün.Randevusuzda bakmıyorlar.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Kalp kapak hastalığı işde beni zorlayan hastalık.Diğerleri çalışma koşullarından meydana geldi.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Oradan randevu için ilk önce dahiliyeye yönlendirdi.Bursa sehir hastanesinde varmış en yakın aldım.Sağolun, inşallah çözülür.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Heyete girdim.Gogus hastaliklarinda astım tanısı konuldu ve rapora yazıldı.Çalışmasına engel degil fakat sıcak ve tozlu alanlarda calismasi uygun degildir yazıldı.Burqdw oldu bu hastalık.Ben bölüm değişikliği istediğimi söyledim.Burada beni işten çıkarma hakları varmı.Benim ve işverenin burada hakları nelerdir.Çıkartılırsam tazminat hakkım varmı.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Heyete girdim.Gogus hastaliklarinda astım tanısı konuldu ve rapora yazıldı.Çalışmasına engel degil fakat sıcak ve tozlu alanlarda calismasi uygun degildir yazıldı.Burqdw oldu bu hastalık.Ben bölüm değişikliği istediğimi söyledim.Burada beni işten çıkarma hakları varmı.Benim ve işverenin burada hakları nelerdir.Çıkartılırsam tazminat hakkım varmı.
iş yerinde sağlık raporuna uygun işyeri hekiminin önerdiği yeteklerine eğitim durumuna mesleki yeterliliğine uygun iş varsa vermek zorundalar, yoksa karşılıklı anlaşarak tazminatını verip iş akdini fesh edebilirler. Bölüm değişikleri işçinin yazılı rızası ile olmaktadır.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
iş yerinde sağlık raporuna uygun işyeri hekiminin önerdiği yeteklerine eğitim durumuna mesleki yeterliliğine uygun iş varsa vermek zorundalar, yoksa karşılıklı anlaşarak tazminatını verip iş akdini fesh edebilirler. Bölüm değişikleri işçinin yazılı rızası ile olmaktadır.
1 sene dolmadı tazminat hakkım varmı.İşyeri demircelik fabrikasi 6000 calisan var onlarca bölüm var içlerinde çok var bana uygun.Tozsuz sıcak olmayan.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Personel müdürü bana rapor getir degistirelim demisti, bende getirdim.9 aylık çalışanım, atarlarsa haklarım varmı, tazminat alabilirmiyim.

isgprof

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Personel müdürü bana rapor getir degistirelim demisti, bende getirdim.9 aylık çalışanım, atarlarsa haklarım varmı, tazminat alabilirmiyim.
1 sene dolmadığı için kıdem tazminatı alamazsınız, ihbar tazminatı alabilirsiniz ( 6ay-1,5 sene = 4 haftalık brüt ücret)

e.akin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun. İşe girerken istedikleri raporu almış olduğunu ve işe giriş muayenenin yapılmış olduğunu varsayıyorum. Bu nedenle şu anda var olan rahatsızlıkların nedeniyle iş akdini fesih etmezler, rapor doğrultusunda bölümünü değiştirirler. İş akdini fesh ederlerse işe iade davası açabilirsin. Dava sonucu da lehine olur diye düşünüyorum.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhabalar,
Öncelikle geçmiş olsun. İşe girerken istedikleri raporu almış olduğunu ve işe giriş muayenenin yapılmış olduğunu varsayıyorum. Bu nedenle şu anda var olan rahatsızlıkların nedeniyle iş akdini fesih etmezler, rapor doğrultusunda bölümünü değiştirirler. İş akdini fesh ederlerse işe iade davası açabilirsin. Dava sonucu da lehine olur diye düşünüyorum.
Dediğiniz gibi işe girerken heyete girdik anlaşmalı hastanesinde.9 ay sonra şehir hastanesinde şikayetlerim sonucu girdiğimde heyete bu şekilde çıktı.İnşallah dediğiniz gibi olur.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhabalar,
Sağolun.
1 sene dolmadığı için kıdem tazminatı alamazsınız, ihbar tazminatı alabilirsiniz ( 6ay-1,5 sene = 4 haftalık brüt ücret)
Sizin bahsettiğiniz tazminat farklı.Onu zaten herkez alıyor işten ne zaman çıktıysa ona göre.Ben soruyu yalnış sormuşum silemedimde.Benim dediğim meslek hastalığı sonucu işden atarlarsa mahkemeye verip tazminat açarsam sonuç ne olurdu.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
Meslek Hastalığı: Sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre ise mesleki risklere maruziyet sonucu ortaya çıkan hastalığı ifade etmektedir.

Meslek hastalığının tespiti: Sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğunun; SGK tarafından yetkilendirilen hastane tarafından incelenerek raporlanması gerekir.

SGK tarafından gerekli görüldüğü hallerde, işyerindeki çalışma şartlarını ve buna bağlı tıbbî sonuçlarını ortaya koyan denetim raporları ve gerekli diğer belgeler de incelenir.

Meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücü kaybı oranları tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporlarını düzenlemeye, Sağlık Bakanlığı meslek hastalıkları hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri ve Devlet üniversitesi hastaneleri yetkilidir.

Meslek hastalığı, işten ayrıldıktan sonra ortaya çıkarsa ne yapılır?

Meslek hastalığı, işten ayrıldıktan sonra meydana çıkmış ve sigortalı olarak çalıştığı işten kaynaklanmış ise, sigortalının bu Kanunla sağlanan haklardan yararlanabilmesi için, eski işinden fiilen ayrılmasıyla hastalığın meydana çıkması arasında bu hastalık için SGK tarafından çıkarılacak yönetmelikte belirtilen süreden daha uzun bir zamanın geçmemiş olması şarttır.

Bu durumdaki kişiler, gerekli belgelerle SGK’ya müracaat edebilirler. Başvuru yapmak isteyenler, en yakın SGK müdürlüğüne başvuru yaparak, dilekçesinde meslek hastalığına yönelik başvuru yaptığını, çalışma gücü kaybı ve meslekte kazanma gücü kayıp oranının incelenmesini talep edebilir. SGK, başvuranı yetkili bir hastaneye sevk eder.

Yükümlülük Süresi Aşılmış ancak meslek hastalığı tespit edilmişse ne yapılır?

Herhangi bir meslek hastalığının klinik ve laboratuvar bulgularıyla belirlendiği ve meslek hastalığına yol açan etkenin işyerindeki inceleme sonunda tespit edildiği hallerde, meslek hastalıkları listesindeki yükümlülük süresi aşılmış olsa bile, söz konusu hastalık Kurumun veya ilgilinin başvurusu üzerine Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunun onayı ile meslek hastalığı sayılabilir.

Meslek hastalığı bildirimi

Sigortalının meslek hastalığına tutulduğunu öğrenen işverenin, bunu öğrendiği günden başlayarak üç iş günü içinde İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirgesi ile SGK’ya bildirmesi zorunludur.

Bağ-Kur’lu çalışan ise kendisi tarafından, bildirim yapılır.

Bildirimler;

a) Hastaneler veya işyeri hekimlerince meslek hastalığı ön tanısı konulan kişiler, SGK tarafından yetkilendirilen hastanelere sevk edilir.

b) Çalışan veya emeklinin meslek hastalığı iddiası ile SGK İl Müdürlüğüne veya yetkili hastanelere şahsi başvurusu ile yapılır.

c) Şüpheli vakaların meslekte kazanma gücü kaybı oranlarının tespitinde esas alınacak sağlık kurulu raporları; Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Devlet Üniversite Hastaneleri tarafından düzenlenir.

Meslek hastalıkları Sınıflaması

Meslek hastalıkları, Meslek Hastalıkları Listesinde (Ek-2)’de yer alır. Bu sınıflama kapsamında alt gruplar ve gruplar içinde belirlenen hastalıklar yer alır.

a) A Grubu: Kimyasal maddelerle olan meslek hastalıkları,

b) B Grubu: Meslekî cilt hastalıkları,

c) C Grubu: Pnömokonyozlar ve diğer meslekî solunum sistemi hastalıkları,

ç) D Grubu: Meslek bulaşıcı hastalıklar,

d) E Grubu: Fizik etkenlerle olan meslek hastalıkları,

olmak üzere beş grupta toplanmıştır.

Meslek hastalıkları hastanesine sevkler/başvurular aşağıdaki şekillerde olabilir:

a) Meslek hastalığı şüphesi olanlar, herhangi bir sağlık biriminden ilgili meslek hastalıkları hastanesine sevk edilir.

b) Sigortalı, meslek hastalığı iddiası ile sigorta müdürlüklerine başvurduğunda, müdürlük sigortalıyı meslek hastalıkları hastanesine sevk eder.

c) Meslek hastalıkları hastanesinde yapılan periyodik muayene sonucu “meslek hastalığı şüphesi” teşhisi konulabilir.

d) İşyeri hekimleri, meslek hastalığı şüphesi olan sigortalıyı sevk eder.

Hastanelerde yapılacak işlemler:

a) Meslek hastalıklarının tıbbi tanısı ve tespiti yapılır.

b) Meslek hastalıkları sonucu oluşan sürekli iş göremezlik (meslekte kazanma gücü azalma oranı) tespiti yapılır.

c) İlgili denetim birimleri tarafından sigortalının çalıştığı işyerinde mesleki olduğu ifade edilen hastalığı oluşturacak şartların mevcudiyetini belirleyen raporların ilgili sigorta müdürlüğünden temini talep edilir.

d) Geçici iş göremezlik süresi belirlenir.

e) Ölüm gerçekleşmiş ise, ölümün meslek hastalığı sonucu olup olmadığı tespit edilir.

f) Yurtdışı müşterek sigortalı hastalarda meslek hastalığı olup olmadığına, varsa sürekli iş göremezlik oranı tespit edilir.

Nihai Karar: Hastalığın meslek hastalığı olup olmadığı, buna bağlı meslekte kazanma gücü kaybı oranı (sürekli iş göremezlik derecesi) ve sürekli iş göremezlik geliri almakta iken vefat eden sigortalının ölümünün meslek hastalığı sonucu olup olmadığı konularındaki tespit ve nihai karar işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından yerine getirilmektedir.

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır:

a) Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.

b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması.

c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.

d) Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.

e) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

Geçici iş göremezlik; sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde SGK tarafından yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama halidir.

Geçici iş göremezlik ödeneği; iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigorta kollarından istirahatlı bulunan sigortalıya geçici iş göremezlik sürelerinde SGK tarafından ödenen parasal yardımdır. İş kazası sonucu iş göremez hale gelenlere ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanma koşulları arasında belli bir sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş gibi faktörler yer almaz. Ancak, Bağ-Kur sigortalıları ile tarım ve orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışan sigortalılarının geçici iş göremezlik ödeneği hakkından yararlanabilmeleri için genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir.

Sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için, sigortalının çalıştığı işten ayrılması, iş yerini kapatması veya devretmesi şartı aranmaz.

Sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış olan sigortalının yeniden tedavi ettirilmesi halinde meslekte kazanma gücünü ne oranda yitirdiği, birinci fıkrada belirtilen sağlık kurullarından alınacak raporlara göre yeniden tespit olunur.

Ölüm geliri: İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri almakta iken ölen sigortalının hak sahiplerine, ölüm geliri bağlanır.

Evlenme ve cenaze ödeneği: İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölüm geliri almakta iken evlenen kız çocuklarına ödenecek olan evlenme ödeneği, ölen sigortalıdan dolayı ilgililere yapılacak olan cenaze ödeneği hakkında da uygulanır.

ÖZETLE

1. Bağ-Kur’lu çalışan hariç tüm çalışanlar için iş kazası bildirimi, kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhâl, Kuruma en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde yapılmalıdır.

2. Bağ-Kur sigortalılarının iş kazası geçirmeleri hâlinde, bir ayı geçmemek şartıyla kendisi tarafından geçirdiği iş kazasına ilişkin rahatsızlığının bildirimine engel olmadığı günden sonraki üç iş günü içinde bildirimi zorunludur. Bunların, bildirim yapmalarına engel durumlarını hekim raporu ile veya mücbir sebep olayını belgelemeleri şarttır. Bu kişilere, bildirim tarihine kadar geçen süre için yapılacak geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez. Bildirim tarihinden sonraki sürelere ait geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

3. İşçilerin iş kazası geçirmeleri hâlinde, belirtilen sürelerde işverence bildirim yapılmaması durumunda, bildirimin Kuruma yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği Kurumca işverenden tahsil edilir.

4. Sigortalının çalıştığı işten dolayı meslek hastalığına tutulduğunun; gerekli inceleme sonucu SGK Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi zorunludur.

5. Hangi hastalıkların meslek hastalığı sayılacağı ve bu hastalıkların işten ayrıldıktan en geç ne kadar süre sonra ortaya çıktığı takdirde o işten ileri gelmiş kabul edileceğine Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği Ek Hastalık Listesine göre karar verilir. Yönetmelikle belirlenmiş hastalıklar dışında herhangi bir hastalığın meslek hastalığı sayılıp sayılmaması hususunda çıkabilecek uyuşmazlıklar, Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulunca karara bağlanır.

6. Sigortalının, çalıştığı işten ayrıldıktan sonra meslek hastalığı sebebiyle, Kanunda belirtilen yardımlardan yararlanabilmesi için eski işinden fiilen ayrılması ile hastalığın meydana çıkması arasında, Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinde belirtilen süreden daha uzun bir sürenin geçmemiş olması şarttır (bu süreler hastalıklara göre değişir).

7. Meslek hastalığı bildirimini, iş yeri hekimi ya da sigortalı kendisi yapabilir. Bunu öğrenen işveren ilk 3 iş günü içinde durumu SGK’ya bildirir.

8. Meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu SGK Sağlık Kurulunca onaylanan sigortalı, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.

9. Sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilmesi için, sigortalının çalıştığı işten ayrılması, iş yerini kapatması veya devretmesi şartı aranmaz.

10. Sürekli tam iş göremezlik hâli, sigortalının meslekte kazanma gücünün %100’ünün; sürekli kısmi iş göremezlik hâli ise %10 ilâ %99,99’unun kaybedilmesi durumunu ifade eder.

11. SGK’nın verdiği kararlara itiraz edilebilir. İtiraz sonucu yeniden inceleme SGK Yüksek Sağlık Kurulunca yapılır.

Kaynaklar:

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu,

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,

Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği,

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

Sağlık Bakanlığı-Sosyal Sigortalar Kurumu Sağlık Hizmetleri Protokolü (2005)

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi

Meslek Hastalığı Maddi ve Manevi Tazminat Davasının Kapsamı​

Meslek hastalığına yakalanan işçi işverene karşı her türlü maddi ve manevi zararlarının karşılanması amacıyla tazminat davası açabilir.

Manevi tazminat, kişilik değerleri saldırıya uğrayan kişinin isteyebileceği bir tazminat türüdür. Kişilik değerleri, bireyin kişilik haklarını meydana getirmekte olup kanunda tanımlanmamış olmakla birlikte Yargıtay kararlarına göre kişinin yaşamı, sağlığı, ruh ve vücut bütünlüğü bozulan herkes manevi tazminat isteyebilir.

Maddi tazminat davası, işçinin meslek hastalığı nedeniyle uğradığı meslekte güç kaybı ve diğer zararlarını karşılamak üzere açılır. Maddi tazminatın kapsamınını belirleyen temel unsurlar şunlardır:

• Tarafların kusur oranları,
  • Maluliyet varsa maluliyet oranı,
  • İşçinin en son geliri.
Meslek hastalığı sonucu ölüm halinde; ölen işçinin desteğinden yoksun kalan kişiler maddi tazminat davası açabilir. Ölüm nedeniyle açılan maddi tazminat davalarında hükmedilen tazminata, “destekten yoksun kalma tazminatı” denilmektedir. Ölen kişinin eşi, çocukları, anne-babası veya ölenin kendisine destekte bulunduğunu ispat edebilen herkes maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

Ölenin herhangi bir desteği olmamasına rağmen ölümden üzüntü duyan birinci derece yakınlar da manevi tazminat davası açabilirler. (Borçlar Kanunu md. 56/2). Yaralanma halinde, yaralananın yakınlarının maddi tazminat isteme hakları yoktur. Ancak, yaralanma ağır bedensel zarar meydana getirmişse (örneğin, bir gözün gözün kör olması, bacak veya kolun kopması), özellikle uzuv kaybı meydana gelmişse yaralananın yakınları da manevi tazminat talep edebilir

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Raporları getirdim.Sözde isyeri hekimi mail attı benim departmandaki mudurlere.Bunlar biz bisey yapamayız personele sor dedi.Personel muduru simdide raporu tanimiyor yazan doktora sokayim falan diyor.İnsanlar bosa hapisanelerde yatmiyor.Boyle mallar yuzunden iste.

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Şuan her türlü hukuksuzlugu yapacagını beyan ettiler.İnşallah yargıda onlardan yana olmaz, pek umudum yok ya türkiyede hersey güclüden yana

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Şimdide heyet doktorları yazmasına rağmen kuruldan biri 3 ay sonra karar verilecek diyor.Mahkemeye taşısam sonuç çıkarmı.1 ay sonra tekrar kontrole gel dedi, astım geçebilir diyor.Astımın tedavisi yok diye biliyorum.Nasıl yol izlemeliyim.

aybükesrm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Benim bildiğim astım tamamen geçmez sadece ataklar kontrol altına alınır ilaçlarla
Şimdide heyet doktorları yazmasına rağmen kuruldan biri 3 ay sonra karar verilecek diyor.Mahkemeye taşısam sonuç çıkarmı.1 ay sonra tekrar kontrole gel dedi, astım geçebilir diyor.Astımın tedavisi yok diye biliyorum.Nasıl yol izlemeliyim

Gurkanakbala

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Benim bildiğim astım tamamen geçmez sadece ataklar kontrol altına alınır ilaçlarla
Evet bende öyle biliyorum.Heyetteki doktorun amacı ne anlamadım.Göğüs doktorları 3lü heyete gönderdi yine onaylamadı, 1 ay sonra kontrole gel, 3 ay sonra karar vercez dedi, bir tanesi aksilik çıkardı anlamadım.Astımsın büyük ihtimalle ama degisebilir diyor.Göğüs uzmanları astım dediği halde.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.